Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

DaViD´82

Po první projekci v den premiéry, bez předchozích informací vskutku silný i naprosto nezapomenutelný zážitek. Paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to však pouze na dvě podívání. Pak to již není ono. Šestému smyslu chybí to, co obsahuje třeba Vyvolený, který každou další projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Každopádně prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek, ne že ne (dnes již ne, když "to" každý zná i když to neviděl); a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální. ()

Fr

Psycholog Malcom Crowe sotva promluví se svojí ženou. Jsou si cizí. A jednou potká malýho kluka. A jak to celý skončí? TO NEVÍM!!... Věříte, že jsou lidi, kteří neznaj Šestej smysl? To já už ho viděl ...., a i když nejlíp funguje ,,poprvý", tak stejně při některejch scénách ani nedejchám (když jsou tam, když se zlobí, když se ochladí). Co nedejchám! Běhá mně dědek Mráz po zádech, a není to jen takový to šimrání vzadu za krkem. Film skončí a je mi mnohem lépe... Dobrou noc MALCOME! Už musím jít a doufám, že za vámi dlouho nepřijdu... ()

Nathalie

Shyamalanův debut je svázán s pointou pevnou pupeční šňůrou, která mu dodává krev a živost. Jenže mně ten šokující zvrat prozradil jeden chlapec ještě před úvodními titulky. Nezatracuji Šestý smysl, ale není to můj Vyvolený. ()

Dever

Soundtrack James Newton Howard: 1. Run To The Church ,2. De Profundis ,3. Mind Reading ,4. Photographs ,5. Suicide Ghost ,6. Malcolm's Story/Cole's Secret ,7. Hanging Ghosts ,8. Tape of Vincent ,9. Help the Ghosts/Kyra's Ghost ,10. Kyra's Tape ,11. Malcolm Is Dead , ()

Viktooorka

jak zhodnotit tenhle film, aniž bych se opakovala??Bruce Willis, psycholog, který se snaží pomoci mladému chlapci (Haley Joel Osment) který vidí mrtvé lidi... snaží se napravit chybu, kterou kdysi udělal a zároveň chlapec pomůže jemu... bravurní film s vynikajícím rozuzlením.. poprvé mi ten film vyrazil dech.. a když ho vidím stále častěji moje pocity z toho filmu se stále stupňují... sice už znám konec, to ale nebrání požitku.. ten tísnivý pocit, který se ve mě pořád vzbuzuje a otázky deroucí se na povrh jsou stále i po x-tém shlédnutí.. a neustále se mě zmocňuje otázka: "Chtěli by jste mít šestý smysl??" ()

novoten

Neotřelé, napínavé a ve své době skutečně jedinečné. Přesto je pro mě Smysl revoluční hlavně v tom ohledu, že nám dal Shye. Ten sice patří k mým nejmilovanějším tvůrcům, přesto je ale jeho první hit jen předzvěstí toho, jak oslňující příběhy bude jednou divákovi servírovat. To ale neznamená žádnou ostudu, jenom je to v porovnání s pozdějšími kousky téměř až jednohubka, která mě pobaví, možná u ní i několikrát užasnu - ale i přes Willisův dokonalý výkon nebudu mít neskonalou touhu si ji pustit znovu. ()

tron

Rok 1999 bol jedným z najsilnejších rokov americkej kinematografie nielen po stránke komerčnej („nové“ HVIEZDNE VOJNY), ale i umeleckej (TRAJA KRÁLI). Tiež horor dostal po tínedžerských vyvražďovačkách nový smer a ŠIESTY ZMYSEL režiséra a scenáristu Shyamalana ukázal (so ZÁHADOU BLAIR WITCH), že horor môže skutočne desiť a mraziť. Bruce Willis sa predstavuje ako detský psychiater, ktorý sa potrebuje vykúpiť z hriechov minulosti a nadväzuje vzťah s tichým chlapcom, ktorý vidí mŕtvych. Čaká ho však šokujúce prekvapenie. Bolo by ale kruté tvrdiť, že takmer dokonalý ŠIESTY ZMYSEL neponúka nič viac, než "len" kultový finálny twist. Je tu predsa ešte skvelý pokojný výkon bývalého akčného veterána Willisa, strhujúci výkon Haleyho Joela Osmenta (syn Forresta Gumpa!) a nádherná Olivia Williams ako „zakliata panna v strašidelnom zámku“. Sebavedomá réžia, zrelé scény, výborné dialógy („Kam chodia colníci cikať?“), hrôzostrašné stretnutia s duchmi. Škoda niekoľkých hysterických scén s nesympatickou Toni Collette a na asi 20. raz už to nie je taká šupa a pecka, ako na prvé razy. Ale nemôžem dať menej, ako 100%, pretože keď to u nás v mrazivom januári 2000 išlo do kín, bol som na tom niekoľkokrát a nevedel som sa toho nabažiť. No od Shyamalana mám najradšej predsa len skôr Znamenia, než Šiesty zmysel, tie mi prídu vyzretejšie. Plusom ale určite je vynikajúco tiesnivá kamera, pochmúrna atmosféra a temná výprava. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/499/ Kino Považan 2000 (2x) ()

B!shop

Pro me nejlepsi film od Shyamalana, latku nasazenou timhle filmem uz asi nikdy neprekona. Shyamalan postupne buduje atmosferu, ktera je zvlast v druhy polovine docela mraziva a i kdyz nikam nespecha, tak je film po celou dobu napinavej. Velkou zasluhu na tom maj hlavne vynikajici tajemna hudba, scenar a herecke vykony jak Bruce Willise, tak i Haley Joel Osmenta (jakkoliv ho nemam rad, tohle proste zahral vyborne). Jen mi prislo, ze Shyamalan tam ve svy maly rolicce doktora je jak pest na oko. Ale jinak se tohle Shyamalanovi skutecne povedlo - bezchybna rezie a vynikajici kamera. Jedinou vadu bych videl v zaverecny pointe, na poprvy vas dostane a je fakt hardcore, jenze kdyz se na to divate podruhy, potreti, tak uz to takovej ucinek nema. Na druhou stranu se Shyamalanovi musi nechat, ze kdyz uz clovek zna pointu a kouka se na film, vsechno presne sedi, nikde neni zadnej zadrhel, proste je scenar domyslenej fakt do detailu. A taky tam klidne moh hodit vic duchu, jak Haley rika, vida je kazdej den ("Vidim mrtve lidi." "Jak casto?" "Kazdej den."), jenze nich uvidime myslim 7. Skvelej film, jasnejch 5*. ()

Oskar

Taky jsem se nechal napálit a rád to přiznávám. Vzhledem k ohlasu jsem hodně očekával a byl jsem dlouho zklamaný. Dobrá duchařská historka, dobře zahraná, dobře natočená. Dobrá. To je ovšem za tři. Nicméně jsem vydržel a odměnou mi byla pointa, která všemu dala nový smysl a která - v tom je ta genialita - byla tolikrát na dosah ruky! Celou dobu kolem ní chodíme, celou dobu jsme jí přímo fackováni po obličeji a stejně nás to nenapadne. Nebo aspoň mě. ;-) Nad tak mistrovskou ukázkou manipulace s divákem by jistě zaplesal i Alfred Hitchcock (doufám, že mu to v pekle promítli). A ještě něco: pokud máte tyhle šokující pointy rádi, doporučuji přečíst si povídky mého oblíbeného Roalda Dahla, ty jsou často založeny právě na tomhle principu. 100 % ()

dO_od

// Tohle mě tak moc dostalo až to ani není pěkný.. vlastně je, kéž by Shyamalan točil ještě takové filmy. ()

Slasher

Dětský psycholog se snaží napravit bývalou chybu tím, že pomůže neblaze obdarovanému chlapci. Nenásilná mysteriózní duchařina - slušná, ale přijde mi nadhodnocená. Není ničím světoborná, ani stoprocentně zabavující, ani nějak výrazněji děsivá. Prostě jsem nenašel nic, čím by zasloužila (současnou) 80. příčku v místní TOP. Nicméně závěr překvapí a je docela chytrý, atmosféra je, a Willis s malým Osmentem jsou na tom herecky lépe než průměrně (jenže se oba do konce filmu okoukají). Vzhledem k věhlasu tedy žádná velká sláva. 7/10. [HD] ()

Marius

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko. ()

monolog

Víte co mě na tomhle filmu nejvíc rozesmálo? Že moje máma zjistila tu konečnou velkou pointu už někdy po třičtvrtě hodině. A to se o SF nebo podobný mysteriózní žánr nijak zvlášť nezajímá a o tomhle filmu věděla jen, že je. Tak to mě nejvíc rozesmálo, protože mě to napadlo až asi o čtvrt hodiny později. Jinak příběh je notně temnej a zajímavej, i když žádná extra hloubka v něm není. To si nenalhávejme. Vlastně je to až neuvěřitelně přímočarej příběh, přestože často zobrazenej spíš v náznacích, než v jasném projevu. Ale herecký výkony jsou opravdu dobrý, nejvíc mě asi zaujala ta holka, kterou vidí mladý Haley a pak Haley sám. Líbí se mi ten styl vyprávění příběhu. Pomalej a nikam neutíkající, čekající až si divák přestane dávat pozor a pak náhle udeří. Ale za nejlepší film nebo nejlepší thriller nebo nejlepší SF to vůbec nepovažuju. Spíš tak vyšší nižší střední třída. ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8364-sesty-smysl-sixth-sense-the/videa/ Geniální scénář, citlivá režie komunikačních scén, nenásilné lekačky a hlavně - vynikající výkony jak Bruce Willise, tak i Haleyho Osmenta v roli Colea. I když popáté už mne závěr nepřekvapí, vždy mne alespoň dojme. ()

Boss321

Smekám před M. Night Shyamalanem, protože natočit takovýhle film ve svých 29 letech a téměř jako celovečerní debut to chce opravdu velkou dávku talentu a odvahy! Mohlo to skončit jako spoustu průměrných "duchařských" filmů, ale právě do puntíku propracovaný Shyamalanův scénář a jeho dokonalá režie dělají snímek vyjímečným! Bohužel pro Šestý smysl měl v roce 2000 při vyhlašování Oscarů těžkého konkurenta (Mendesovu Americkou krásu), ale jsem přesvědčen, že tenhle scénář by si Oscara zasloužil! Závěr mě dostal takovým způsobem, že už mne patrně žádný snímek svou pointou více nešokuje. Další co musím pochválit je skvěle budovaná hutná atmosféra, která diváka plně vtahne do děje. Herecké výkony jsou fantastické, hlavně mladého Haleye Joela Osmenta a Bruce Willise. Na závěr mi nezbývá než Šestý smysl doporučit všem a těm co ho ještě neviděli musím vzkázat, že dělají obrovskou chybu....... ()

Jara.Cimrman.jr

Nemám moc rád filmy, které jsou chytřejší než já, ale protože jich je poměrně hodně, tak si patrně budu muset zvykat. Šestý smysl mě zkrátka oblafnul tak, že všude vidím mrtvé lidi, takže jsem rozhodnut vyhledat pomoc Dr. Crowea. Jenže ten již neordinuje. Co se to děje? Není to nijak zvlášť příjemné, ale má-li mne mrazit v zádech, tak proti tomuto způsobu zase až tak moc výhrad nemám. ()

xxmartinxx

Shyamalan takřka na vrcholu. Jednoduchý, ale "šikovný" film těžící ze hry s divákem. Ve svojí jednoduchosti velmi chytrý, sluší se dodat. Nebo spíš vychytralý. Poprvé a podruhé chutná každopádně výborně. Pak už moc ne. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku