Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Mr.Apache

Místy dobré, ale celkově přece jen přeceněné. Filmy, které fungují pouze na první zhlédnutí, si takovou oblibu nezaslouží. Problém není v tom, že snímek stojí zejména na překvapivé pointě, takže opakované sledování teoreticky nemůže přinést stejný požitek. Zkuste se znovu podívat na The Others. Ti budou spolehlivě fungovat třeba i podesáté, a to od začátku až do konce. Šestý smysl lehce nudí už při druhém zhlédnutí. ()

Melies

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie. ()

Skejpr

Strašně přeceňovaný film. Bohužel..znal jsem pointu dopředu.. Chápete to?? :( Když ale člověk pointu zná, všímá si pak určité nepromakanosti některých scén v souvislosti s tou pointou. Z hlediska toho, co se děje na plátně, je všechno OK, ale když půjde člověk do důsledku, narazí na silné nedostatky (protože před tím a po tom, co se děje na plátně muselo dojít eště ke spoutě věcí, kde prostě není možné, aby to prošlo vzhledem k dané pointě) Nicméně atmosféra, lekačky i herci skvělí, a James Newton Howard se vytasil (jako vždy) se skvělou hudbou. ()

Shit

Brilantně natočený mrazivý thriller M. Night Shyamalanem, který až po druhém shlédnutí ukazuje jak skvěle to je natočený, spousta těch náznaků, který se nezdaj být vůbec důležitý a při prvním shlédnutí nic moc neřikaj vyplujou na povrch a až potom je to teprve všechno naprosto jasný a dokazuje to, jak výbornej režisér je Shyamalan a jak brilantně je to zahraný. Bruce Willis a Haley Joel Osment hráli fakt skvěle, ty mrazivý scény v jejich podání vypadly opravdu hodně mrazivě a celkově jejich výkon byl víc než nadprůměrnej, u Willise to ani tak velký překvapení neni, ten už měl víc podobných super hereckch výkonů, ale Osment na svuj věk předved maximum a zařadil se mezi nejlepší dětský herce. Jediný co to moje několikátý shlédnutí nepodpořilo je konec, u kterého si už bohužel napamatuju, jestli mě opravdu tak strašně překvapil jako ostatní nebo ne, teď už jsem ho čekal, takže to ve mě nic moc nezanechalo, ale je opravdu tak výtečně natočenej, že jsem to asi nečekal ()

Djoker

Nejlepší duchařina všech dob. Bruce Willis konečně v roli, ve které nejsou jeho přednosti zbraně od krve a napnuté tílko. Příběh vás zaujme od první minuty, pokračuje tajuplně a napíná až k vyústění, které ve filmu nemá obdoby. Na chvíli se zastaví čas, člověk s vykulenýma očima a otevřenou pusou zírá, po chvíli si uvědomí, co se vlastně stalo a jaký konec je nevyhnutelný. Po skončení filmu jsem přemýšlel o tom, jak je vůbec možné, že jsem si toho nevšiml. Prostě jsem nemohl, ten film je dokonalý. ()

Morien

(1001) Na Shyamalanovi mi přijde nejzábavnější to, že vlastně jenom kopíruje "staré mistry". Ať už jsou to úvodní titulky, hudba nebo práce s motivem a obecně přístup k vyprávění. A zajímavé na tom je, jak mu to čím dál tím míň prochází u diváků. Nicméně ke Smyslu, tady je zábavné to otočení, že Bruce si myslí, že pomáhá lidem myslet, zatímco ve skutečnosti jeho učí lidé cítit. Při opakované projekci jsem nejvíc ocenila postavu Toni Collette. Dále mě rovněž dojala epizoda s holčičkou, která přišla zachránit svoji mladší sestru. Nicméně chování ostatních postav a neustálé nadávání do freaků je dost chtěné, takhle se z mé zkušenosti lidé ke zlobivým dětem nechovají. ()

Sarkastic

Nevěděl jsem, co mám od snímku čekat, snad jen, že to bude něco s prvky Oka a Shyamalanovou velice zvláštní režií (zážitek z Vesnice je pořád čerstvý). Osment i Willis (od kterého jsem se btw dočkal kupodivu výtečného hereckého výkonu a ne jen drsných řečiček) byli velice přesvědčiví, jejich role jsem jim fakt hltal. Atmosféru to mělo výbornou-napínavou, mrazivou, mysteriózní. Čekal jsem, že v okamžiku, kdy se syn s matkou objímají v autě, tak se obraz přenese k Malcolmovi šeptajícímu dojemné slovíčka spící manželce a pak nastoupí závěrečné titulky (čímž by mě film utvrdil v nižším hodnocení a vůbec pohledu na právě viděné dílo), ale...ten konec jsem zprvu ani dobře nepochopil (a pořád se ptal, kdo z těch 2 je vlastně mrtvej?!), každopádně byl VÍCE než překvapivý a musím říct, že mi stály všechny chlupy v pozoru a cejtil jsem jak mi leze mráz po zádech (to už se mi u žádného filmu pěkně dlouho nestalo). Na vychutnání promyšleného scénaře bych se na film musel asi znovu podívat, ale stejně mi zde několik věcí nesedí (navíc mi vadí fakt, že poté co Malcolma postřelil ten jeho pacient, tak to střihli-kdyby to neudělali, tak by samozřejmě snímek ztratil svoje kouzlo a pointu, ale stejně je to od nich nechutnej podraz ;-)). Moje aktuální hodnocení nejspíš nebude konečné, leč teď jsou to 4*. ()

Dudek

Jsem jeden z mála, kteří film viděli, aniž by znali pointu, ale bohužel jsem věděl, že tam nějaká bude. Píši bohužel a přitom bych měl děkovat, právě očekávání toho co šokujícího se nakonec má stát bylo důvodem toho, že jsem televizi nevypnul a dychtivě jsem očekával, co si na nás Shyamalan připravil. Věru musím přiznat, že něco takového jsem opravdu ani trochu nečekal, škoda jen, že je to tím, že režisér nedá divákovi příležitost něco podobného si tipnout. Na druhou stranu jsem se ale od diváků snímku doslechl, že Shyamalan naopak pomalu naznačuje to co se má stát, takže pokud uvidím film po druhé, budu mít už jasno a rozhodně jeho práci dokáži ocenit. Nestalo se tak, stále jsem totiž sledovat jeden a ten samý přímočarý příběh bez špetky napětí a nějakých vydařenějších lekaček, příběh se mi znovu zdál až moc protahovaný zbytečnými scénami a viděl jsem i několik pasáží, které jsou opravdu natočeny mizerně (nebo spíše z nich režisér nevytěžil vše co mohl). Nebál jsem se, což je nejspíš zapříčiněno tím, že jsem na hororech odchován, přesto mi však neunikla dobrá režijní snaha o mrazivou atmosféru, co snahu, ona se ta atmosféra dokonce podařila, ale bohužel již brzy po vygradování povoluje a pak úplně zmizí jen proto, aby ji režisér musel za okamžik znovu navodit. Divák se tak může cítit jako na horské dráze, kdy má nepříjemný pocit, když jede do kopce, není mu zrovna nejlépe když obrovskou rychlostí sjíždí na malou rovinku, kde si oddechne, ale poté znovu míří vzhůru. Bohužel film není atrakce, takže podobné stavění atmosféry je opravdu spíše otravné než aby snímku pomohlo diváka pořádně udržet napjatého až do samého konce. Už jsem se tu zmínil o přímočarém ději, což je právě ta nejslabší část filmu. Z celkového pohledu to vypadá, jako když autor vymyslel pointu, ke které poté dodal chatrný děj obohacený o pár samostatně - a mnohém lépe - ukončených vedlejších linek. Shyamalan si celé snažení usnadnil ještě větou "Vidíme jen to, co vidět chceme.", na což už správně upozornil uživatel Matty. Právě díky ní nemůžeme režiséra napadnout za řadu nesmyslností, které by se nám jinak k napadání samy podbízely. Stručně a jasně řečeno film Šestý smysl mě absolutně ničím nezaujal, nenašel jsem žádnou silnou stránku, přesto ho však musím ohodnotit tak jak jsem učinil, protože je mi jasné, že vypadá přesně tak jak vypadat má, režisérova vize mi však připadá nezajímavá a dát filmu maximum jen za konec mi připadá hloupé. Zároveň se Shyamalan nedopouští ani nijak zásadních filmařských chyb a herci také hrají dobře. ()

Gilmour93

A já si vždycky myslel, že ten bordel v kuchyni a pozotvírané šuplíky mají na svědomí děcka.. Duchařina z vyšších sfér, při které vám mráz na zádech odtančí lední revue, krevní oběh oznámí stávkovou pohotovost a osobní manikérka se poběží přihlásit na úřad práce. Scénář v podobě vybroušeného diamantu, přirozený talent Haley Joel Osment a zajímavý Willis v netradičně komorní roli vás na poprvé ohromí a až na druhé zhlédnutí si vychutnáte všechny ty drobné nuance proč. Shyamalan si Šestým smyslem nasadil tak vysoko laťku, že ji dalšími filmovými pokusy buď sráží (Znamení), podskočí (Vyvolený, Vesnice) a nebo úplně mine doskočiště a rozplácne se na tartan (Stalo se).. ()

Lynn

Podle mě je Šestý smysl jedním z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla. Měla jsem to štěstí vidět i ostatní Shyamalanovy filmy (Vyvolený a Znamení) a už teď je to jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. A Haley Joel Osment je snad největší dětský herecký talent devadesátých let. I Bruce Willis je v téhle roli naprosto skvělý, takže se není ani proč divit, že ho Shyamalan obsadil i do Vyvoleného. A konečná pointa je fakt úžasná, celý film mě vůbec nenapadlo, jak to vlastně je. Ale nemůžu ji prozradit, to by ti, co tenhle film (ještě !!!) neviděli, přišli o velkej zážitek. Tomuhle filmu snad vůbec neni co vytknout, je prostě báječnej. ()

TheDarKnig

Jsem opravdu rád, že jsem si nějakou náhodou nevyzradil pointu. Ta totiž tenhle jinak komorní, jednoduchý, strašidelný a atmosférický thriller vyzdvihuje ještě o dobré dva stupně výš a v porovnání se závěrem náhle většina děje vypadá až příliš obyčejně. A přitom to samozřejmě není pravda. Protože právě pointa z příběhu dělá ještě něco víc zajimavého a víc vrstevnatého, a taky se díky ní dá na film dívat znovu a znovu. V rámci šokujících závěrů něco nevídaného a nejlepší na tom je, že až pak si uvědomíte, jak výborně promyšlené to Shyamalan od začátku měl. Pak bych ještě zmínil výkon Osmenta, který opravdu hraje jak o život. a jeho smysl bych opravdu nechtěl mít. Thriller klasicky zapadá do konceptu dalších režisérových děl, rozjíždí se vlastně celou stopáž a nikdy nedosáhne nějakých extrémů, přitom ale diváka drží stále v křesle a vytahuje pomalu jedno odhalení za druhým. Přesně staví jen na tom, co už bylo vysvětleno a prohlášeno, na tom je skvěle vidět cit Shyamalana pro rozvíjení tajemna a napjatosti. No a jak jsem napsal, konec pak vše staví na hlavu. Kromě závěru je ještě perfektní poslední scéna s Colem a pak řešení a vyřešení toho mezipřípadu (další podobnost s Vyvoleným - tam se to vyvíjelo úplně přesně stejně) vcelku tedy brilantní film ()

genetique

Duchársky thriller číslo jedna. Scenáristicky dokonalý len na prvýkrát, ale záverečným zvratom si Shyamalan u mňa vyslúžil 100%. ()

sniper18

Je to vydarená mysteriózna dráma od M. Night Shyamalana. Má dosť dobrý príbeh o uznávanom detskom psychológovi, ktorému ale nanešťastie jeden prípad z dlhodobého hľadiska vôbec nevyšiel a tak pacient v dospelosti pred jeho očami spáchal samovraždu a jeho postrelil. To ho samozrejme veľmi ovplyvnilo, okrem úplnej sebadôvery prišiel aj o bezproblémový vzťah s manželkou, ale v malom nezvyčajnom chlapcovi so zvláštnymi problémami nájde svoju novú príležitosť a tak mu chce pomôcť za každú cenu. Ale postupne si uvedomuje, že to bude ešte komplikovanejšie. Spracovanie je výborné, už úvodný dojem sa dosť vydaril, ale následne je to ešte lepšie. Celá postava chlapca je skutočne perfektná, podobne aj jeho vzťah s psychológom, no hlavne dej je po celý čas nadmieru zaujímavý, neustále to tak príjemne pomaly graduje, postupne sa odhaľuje celá pravda a nájde sa tu aj viacero perfektných scén, ktoré prichádzajú v pravidelných intervaloch, napríklad rozhovor s učiteľom, no hlavne celá situácia s kazetou, to sa mi mimoriadne páčilo. A aby toho nebolo málo, na konci ešte čaká vynikajúca pointa, ktorá hlavne líniu s psychológovou manželkou ukáže z úplne iného uhla. Čo sa týka tej hororovej stránky, síce mi to celé prišlo skôr také ako pre celú rodinu, no to mi vôbec neprekáža, keďže to bolo viditeľne zámerom, pričom sa to sem aj hodí. A aj tak to má perfektnú atmosféru a všetky mysteriózne ladené scény sú dostatočne zaujímavé. Herecké obsadenie je výborné, Haley Joel Osment tu podáva veľmi kvalitný výkon, k tomu Bruce Willis v jednej zo svojich najzaujímavejších úloh, bavila ma aj postava matky, tu nemám problém. Réžia a technická stránka sú perfektné, M. Night Shyamalan je jednoducho talent, prvotriedna kvalita po všetkých stránkach. Síce plné hodnotenie dať nemôžem, toto nie je práve tématika, ktorej by som ho mohol dať, ale napriek tomu si nemôžem sťažovať, lebo potenciál sa už pravdepodobne nedal využiť lepšie. 80% ()

Madison

M. Night Shyamalan je bezkonkurenčný majster, čo sa týka vyburcovania napätia až do poslednej sekundy filmu. To sa hoci komu nepodarí a už len preto mu skladám klobúk dole. Na skvelom námete postavil vynikajúci príbeh o malom chlapcovi na čele s talentovaným Osmentom, ktorý vyráža dych azda každou minútou od úvodných titulkov až po tie záverečné. ()

StarsFan

Mimořádně propracovaný film, který má hned dva rozměry. Pokud vám někdo nevykecá, jak to celé skončí, a vy se na to díváte, sledujete napínavý horor a do poslední chvíle pořádně netušíte, kam to směřuje. Pak se na to jednou podíváte znova a uvědomujete si, jak to do sebe celé zapadá, jak scény, které na první pohled působí normálně, už předem naznačovaly, jakým směrem se to bude odvíjet. Jenže Šestý smysl není postavený jen na závěrečné pointě, je taky o úplně obyčejných lidech, kteří se ve svém životě potácejí a snaží se mu dát nějaký smysl... skutečně je to jedinečné a vrcholové dílo. Někdo bude tvrdit, že je to možná přeceňovaný film, podle mě je naopak podceňovaný, protože snad žádný horor posledních dvaceti let se Šestému smyslu nevyrovnal. Ať už v jeho napětí, skvělých hereckých výkonech, zajímavému námětu, propracované režii nebo skvělé hudby. A tak jen tiše závidím všem, kteří ještě neznají pointu a hodlají se na něj někdy v budoucnu podívat :-) ()

Hakha

Filmová delikatesa, kterou se zatajením dechu sledujete od začátku až do konce. Konec je absolutně výjimečný a dává smysl předešlému ději. ()

Hellboy

Mysteriózní film ve své nejlepší formě. Dostal jsem se k němu až 11 let po jeho vzniku, skutečně překvapivé pointě jsem se dokázal vyhnout, takže mě dokonale překvapila, ale problém tohoto filmu je, že čekám, že naplno zapůsobí jen tak na jedno dvě zhlédnutí. ()

3DD!3

Kdyby mi mamča nevykecala konec možná bych šel i na pět. Sakra, ale já si za to mohl sám, neměl jsem tolik vyzvídat. Je to holt poučení pro příště... ()

Arachneuss

Takhle dokonalou pointu jsem snad nikdy neviděl. Shyamalan dokazuje, že je mistr tajemství, překvapení, napětí a zvratu ve 21. století. Tento film je nejlepší pustit si ihned dvakrát, protože až na podruhé naplno oceníte jeho kvality. K filmu jsem přistupoval s nulovou znalostí a tak jsem byl celým dějem NAPLNO unešen. Po Ženě ve vodě je toto asi muj nejoblíbenější kousek tohoto mága. ()

berg.12

Jsou filmy, se kterými se potkáte v ten správný čas, na tom správném místě a v tom správném rozpoložení. Pokud navíc není ono setkání doprovázeno žádným očekáváním, může být zážitek opravdu jedinečný. Přesně tahle konstelace nastala u Šestého smyslu. Prožil a vychutnal jsem si doslova každou vteřinu tohohle filmu. Od příběhu, atmosféry, hudby, poznání toho co znamená slovo režie, přes jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů co znám, až po dechberoucí pointu. Něco podobného se později povedlo třeba s "The Hours". ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku