Lacike

Jeden z filmov, ktory treba vidiet v kine lebo nech mate akokolvek velku obrazovku a vytunene domace kino, tak to nesprostredkuje intenzitu pri vylodovacej sekvencii aku zazijete iba v kine. Dodnes si pamätam ako som bol pri nej ohureny. Takze potom nevadi, ze cela prostredna cast filmu je dost pokojna. Prave naopak. Okrem toho, ze sa pri nej date dokopy z dychvyrazajuceho uvodu, tak popri drobnych bojovych epizodkach sa dokonale vcitite do jednotlivych postav, aby vam na nich zalezalo, ked budu postupne zomierat kvôli nejakemu vojakovi Matt Damonovi. Po kludnom strede filmu nasleduje grandiozne finale z ktoreho je pre mna nezabudnutelny zvuk tankov, ktory vyvolava neskutocnu hrôzu este predtym ako sa objavia a rozputaju totalne peklo. Zvukova stranka je vymakana aj v uvodnej bitke. Vdaka neustalemu prerusovaniu strelby vychytavkami ako ked na chvilu Hanks ohluchne alebo sledujeme manikov pod vodou, nezacne pôsobit monotonne a cely cas ma neskutocnu silu. Technicka stranka bojovych scen je spickova a natolko dokonala, ze redefinovala spôsob natacania bojovych scen a odvtedy sa podobnym stylom natacaju vojnove sceny vo väcsine filmoch dodnes. Az to obcas pôsobi trochu stereotypne a kazdy novy film, ktory na to ide inak je osviezenim. Trochu rozporuplne pôsobia vsetky tie komicke vsuvky, ktore do bojovych scen Spielberg zaradil. Sice su zalozene na skutocnosti z rozpravania veterenov, ale je ich prilis vela a narusaju atmosferu. Z postav ma okrem charizmatickeho velitela Hanksa zaujal sympatak Tom Sizemore, ktoreho som si poriadne vsimol az vdaka tomuto filmu. Okrem nich je tu mnoho dalsich znamych tvárí. Niektore som si pamätal, napriklad Diesel ako dobrak od srdca, ktory na to doplati, medik Ribisi, ostrelovac Pepper alebo velitel Danson s trapnou zamenou Ryanov. Na niektorych hercov som zabudol a prekvapila ma ich ucast. Giamatti, ktory pri oddychu odhali skupinku nemcov alebo velitel Farina. Vdaka ucasti ceskych kaskaderov sa dockame aj vtipneho ceskeho dialogu. Jedina vec, ktora mi na tomto filme vyrazne vadi je beh toho stareho deda na zaciatku a kecy s nim na konci. Toto Spielberg nezvladol a pôsobi to trapne. Takze vysledkom je v tej dobe vrchol zanru, ktory bol castokrat nasledovany a niekolkokrat uz aj prekonany. A to aj samotnym Spielbergom v seriály Band of Brothers. 8/10. ()

ScarPoul

Vrátiť sa po dlhej k tomuto filmu je kupodivu osviežujúce. Potešilo ma hlavne, že som tu spoznal šteky Cranstona a Filliona. V zásade je to ale jeden z najlepších vojnových filmov. Čo sa týka akcie a prevedenia určite. Kaminski a jeho dlhé vnútrozáberové montáže, skvelá výprava, ktorá pôsobí bezútešne a špinavo a tri výborné akčné sekvencie, ktoré nestrácajú ani po rokoch nič zo svojej pôsobivosti. Či už je to boj o most, bitka v dedine uprostred dažďa, alebo vylodenie na Omaha Beach. Herci, ako je už u Spielberga zvykom, sú skvelí. Vždy mi vadila tá jednoduchá premisa záchrany jedného vojaka na úkor ostatných. A hoci to tam postavy stále rozoberajú aj tak mi to príde hlúpe strašne hlúpe. Po čase ale akosi oceňujem iné zložky filmu. Užil som si to. ()

Ai.ma

Jak tak čtu ty chvalozpěvy tak asi konečně odhodím masku a přiznám, že Steven Spielberg je můj pseudonym už od střední. Ano, jo, natočil jsem to já. A je to venku. ()

PROROK14

Najlepší vojnový film aký som videl spolu s filmom Pouta války. Najsilnejšia scéna je jednoznačne vylodenie na pobrežie. Najsympatickejšia postava jednoznačne Barry Pepper ako odstreľovač. Film je dlhý ale nenudí. Steven Spielberg je kráľ a tento film mu nasadil korunu na hlavu. 95% ()

ProjectAlice

Jeden z najlepších vojnových filmov. Hanks výborný, rovnako tak aj ostatní herci, skvelé bojové scény, excelentné vylodenie v Normandií. Akčné, dojímavé a veľkolepé dielo od Stevena Spielberga. Nieje čo dodať. Must see. ()

malylada

Pamatuji si, když jsem poprvé viděl Zachraňte vojína Ryana asi na střední škole a celé dny jsme ještě probírali tuto událost. Neskutečná první půl hodinka, kdy jsem neviděl do té doby brutálnější válečné peklo. Hrstka hrdinu vydávající se na smrt, aby našli jednoho muže. Americký patriotismus, který mi přišel tehdy strašně cool a dnes trochu s nadhledem. Spielbergovi se povedlo vtáhnout diváka do válečné vřavy díky nádherným kulisám, výpravě a skvělým postavám. Vygradovaný závěr netřeba komentovat. Po letech sice už sice necítím takovou údernost, není to vyložená válečná depka a jde znát místy Spielbergovská uhlazenost. Pořád však patří mezi naprostou špičku žánru.......9/10 ()

Dale

Spielberg je filmový Boh a nikto s tým nič neurobí. Úvodné vylodenie je najlepšia bojová sekvencia (ďalšie filmy ju už len kopírujú). Je to také realistické, ako by ste boli priamo tam. Zvyšok filmu sa síce úvodu nevyrovná, no stále je to výborný a zaujímavý film. Spojenie Spielberg-Hanks dokáže urobiť aj z nepríliš dobrého scenára (čo nie je tento prípad) skvelý film. ()

murakamigirl

..........Posraté 20. storočie.......... Zaujímavé komentáre: Renton, novoten, Cival, Anthony, Subjektiv, Legas, Vitason, Boss321, Niktorius (jeho kategórie sa mi nepozdávajú). Keď ma film rozdupe tak ako teraz tento, je to vždy za 5. ()

Ouwen

Je to slušná podívaná, ale některé scény mi přijdou komické, se spolužákem jsme snad brečeli smíchy a konec je fakt vrchol, z ničeho nic kdy jsou Amíci na tom nejhůř se objeví posila a během pár vteřin je vyhráno. Ale napětí bylo znát, akce fajn a scéna, kdy po sobě dva vojáci po sobě hodí helmy mne rozesmála. Až na některé komické scény a trapný konec pecka. 7/10 ()

moviesfan

Po prvním zhlédnutí mě film nezasáhl do takové míry, jak jsem očekával. Natočené to bylo samozřejmě kvalitně, citlivě, ale pořád jsem se do filmu nedokázal ponořit. ()

m.krudenc

Vynikající válečný film. Jeden z nejlepších válečných snímků vůbec, pochybuji že bude někdy překonán. Vylodění v Normandii bez příkras a tak naturalistické, že vám vyrazí dech, který jen tak do konce filmu nepopadnete. Úvodní sekvence určitě vejde do dějin filmu jako jedna z nejpůsobivějších scén vůbec. Steven Spielberg je stále na vrcholu, ať se to někomu líbí nebo ne. Je to Spielbergovo mistrovské dílo. Příběh je skvělí - dojemný i v kruté válce musíme najít trochu dobra a je důležité zachránit jednoho pro blaho všech. Musí to být šílené, kdy se matka dozví v jeden den že jí zemřeli ve válce všechny děti. Jedná se o ve všech směrech maximálně propracovaný, režijně dokonale zvládnutý a výborně zahraný (Tom Hanks to zahrál geniálně) VELKOFILM, patřící až na samý vrchol válečné kinematografie. Bitva v Normandii u Omaha Beach se v tomto Spielbergovském provedení skutečně řadí mezi nejpamátnější bitevní momenty vůbec a poslední bitva ve městských rozvalinách proti německým tankům byla také úchvatná. Nikdy nezapomenu na zvuk motoru jedoucího tanku, tak strašný vraždící stroj mohl stvořit jen člověk. Válka je ve filmu zobrazena tak reálně že vám s toho bude běhat mráz po zádech. Ještě že žijem v téhle době a né v letech čtyřicátých. ()

corpsy

Začnem klasicky. Najlepší vojnový film všetkých čias. Iný superlatív mu ani nepatrí. Spielbergovsky naprosto profesionálne natočený film ( kamera, strih, zvuková zložka, vylodenie v Normandii komentovať nebudem - tých je tu dosť ), s hviezdnym hereckým ansámblom ( azda jedine Matt Damon je tak trošku nevýrazný ), ktorý vám navždy zostane v pamäti. Filmársky skvost. V októbri 1998 som zažil neopakovateľný filmový zážitok. ()

Marek1991

Určite to nepreženiem, ak to označím ako jeden z najlepších vojnových filmov vôbec. Film o hodnotách, o vyšších zmysloch ako sú naše ľudské pohnútky. Film Spielberga a Hanksa, ale aj Damona. Jedinečne naturalistické podanie vojnových akcií, či už záverečného boja pri moste alebo úvodné vylodenie v Normandii. Nezabudlo sa ani na prežívanie v čase oddychu, či spomínanie po rokoch. Nechcem to brať ako americký film, chcem to brať ako film vojakov krajín, ktorí bojovali a umierali, ktorí trpeli, trpiaceho sveta a ich prežívania situácií. Je to film veľkých myšlienok, ktorý bez príkras ukáže veci, do ktorých sa pustí. Silné až tak, že určitému sentimentu sa nedá vyhnúť. ()

Torision

Tak tomuhle filmu jsem se vyhýbal dlouho a poprvý ho zkouknul až v roce 2008. Prvních 30 minut na Omaha Beach snad ani nepotřebuje komentář a tím, co se tam děje jsem byl prostě omráčenej. Něco takhle reálnýho a rároveň mistrně natočenýho se prostě nevidí. Ta Spielbergovská režie, ty herecký výkony, emoce, válečný sekvence. Prostě BOMBA!! 170 minut bez hluchýho místa, to se jentak nevidí, řadím tuhle záležitost po Black Hawk Down na druhý místo mezi válečnejma filmama. ()

El Pistolero

9/10. K datu 5. března 2011 nejkvalitnější válečný film, jaký jsem doposud měl možnost vidět. Možná ještě společně s „Četou“ Olivera Stonea. Steven Spielberg je zkrátka režisér, který má řemeslo v malíku a ze sebemenšího detailu dovede vytěžit maximum. Jak jsem zprvu pohlížel na vysoké umístění „Zachraňte vojína Ryana“ ve zdejší dvoustovce nejlépe hodnocených snímků s nedůvěrou, tak nyní nemůžu namítnout ani půl slova. Vizuálně, obsahově, herecky, režisérsky, scenáristicky i hudebně excelentní filmové dílo. ()

F.man

Technicky, režijně i herecky naprostá dokonalost. Nikdy jsem ale nesežral že by velení poslalo bandu vojáků přes celou Francii, aby se zachránil jeden vojín (a ještě z takovýchto důvodů)... Proto "jen" čtyři. Keep the sand out of your weapons. Keep those actions clear. I'll see you on the beach. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018