WinstonS

Pod bombastickou a efektní skořápkou úchvatných bojových sekvencí (opravdu stojí za to!!) se trčí neúnosná dávka patosu, která by až po okraj naplnila Mariánský příkop. Pokud to zkousnete, film si užijete. No a pokud ne, tak se stejně podívejte. Minimálně úvodní scéna z vylodění v Normandii je tak působivá, až jsem si říkal, jestli se nedívám na zfilmované Call Of Duty 2 :-)) ()

laFei

Skvělá ukázka toho, že správně použitá kamera dokáže zázraky.Pro mě zkrátka legendární úvodní scéna natáčená z pohledu tzv. válečného zpravodaje (chudák kameraman, musel se strašně nadřít) se určitě zařadí hooodně vysoko. I když je zápletka pro mě relativně naivní (poslat 9 mužů na záchranu obyčejného pěšáka je strašné plýtvání zdroji), zpracování a hutná atmosféra mě prostě nepustili pryč. Při prvním sledování jsem se prostě nemohl odtrhnout a celou hodinu jsem se zoufale držel a nešel na záchod. A tak to má prostě být. Prostě film par Excelence. ()

Brejlil

Po skoro povinném začátku (stařec nad hrobem - symbolicky i skutečně - s vlahým okem vzpomíná na doby dávno minulé) přijde povinný konec - stařec nad hrobem (jako výše) se roztřeseně ptá: "Byl jsem dobrý člověk?" Mezi tím... Americká a francouzská vlajka vybledle zavlaje, a pak přijde peklo: pláž Omaha, Normandie, 6. června 1944. Střelba, výbuchy, krev, plameny, ranění, další krev, mrtví, krev a mrtví... Tím se snaží projít kapitán Miller, zachránit sebe a co nejvíce svých mužů. Když scéna skončí, je divák tam, kde ho chtěl režisér mít. Je ve válce. Válka se skládá z dlouhých pochodů odnikud nikam, čekání a krátkých velice intenzivních bojů. Millerova válka je ještě hledáním smysluplnosti: má-li ji být záchrana byť jen jednoho člověka, má to smysl. To je asi jediná odpověď, kterou film dává, i když klade i otázku, má-li smysl obětovat životy několika dalších mužů za záchranu jednoho člověka. Tato otázka je zodpovězena jako prvek rozvití děje (jinak by vlastně film nebyl), ale jinak visí ve vzduchu a divák tak vidí jen Millerovo řešení a svoje vlastní si musí najít sám. To je asi největší pozitivum filmu. Zmiňovat ta technická (nejen scéna vylodění, ale i boje o most zasluhují vyzdvihnout), či herecká nebudu. Co ale zmíním, je ošklivý lapsus scénáře: ve snaze propojit dnešek s minulosti najede kamera na oko starce nad hrobem. Ten jakoby vzpomíná. Ale vzpomíná na to, co nezažil (sám v Normandii seskočil, nevylodil se) a těžko lze předpokládat, že mu Miller vyprávěl, co na pláži zažil. Tahle divnost mi zážitek z filmu vždycky trochu zkazí. ()

Jiu

Jeden z mála kvalitnych vojnových filmov kde je pomer drámy, akčnosti a samotnej vojny namiešaný v presne správnom pomere. Navyše okorenený skvelými hereckými výkonmi, dobrým soundtrackom a priam majstrovsky zvládnutou kamerou. ()

arcticsky

Za pět hvězdiček by to bylo bez závěrečné přehnaně patetické scény, jinak samozřejmě jeden z nejlepších válečných filmů historie. ()

D@ve

Film Je skvěle nastartovaný už začátkem, kde je vylodění v normandii natočeno velmi realisticky. Nemá žádný zásek ani během celé cesty za liniemi. A nakonec vyrazí dech rozhodnutím Ryana zůstat v boji. Ještě že Spielberg nezůstal jen u tohoto filmu a navázal seriálem Bratrstvo neohrožených ()

wampire23

ÚCHVATNÉ. Jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias (ak nie najlepší). Steven Spielberg vo vrcholnej forme ukazuje vojnu naturalisticky a niektoré scény naozaj nie sú pre slabšie povahy. Nechápem kritiku niektorých, ktorí vyčítajú filmu prílišný patetizmus. Všetky dialógy a postoje by sa dali v takých situáciách čakať. Najlepšie vojnové scény, aké sa dajú vidieť (lepšie sú možno iba v Band of Brothers, ale tí predsa nie sú konkurencia:D). ()

Gulde

U scény s vyloděním amerických vojáků na pláži Omaha myslím zůstala jen málo lidem zavřená ústa. Zachraňte vojína Ryana je film, který vystavěl cestu všem novodobým válečným filmům. Leč je sám dost "černobíle" zpracovaný a neobjektivní. ()

stankub

Asi nejlepší válečný film, co byl vůbec natočený a kdo jiný se o to mohl postarat než Steven. Skvělé vylodění - v kině největší zážitek, co jsem kdy měl, fakt super. Jako vždy výbornej Tom Hanks, co ještě dodat - 5*. ()

TheGunner

Nechápu, jak za tento film nemohl Tom Hanks získat oscara, úžasnej výkon skoro až vyráží dech, stejně jako film sám. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, navíc osa filmu je podle skutečné události (aspoň podle toho co jsem četl). U mě jasně bez debat 5* ()

memoman

Spojenečtí vojáci se probojovávají divokými vlnami k západnímu pobřeží Francie ve vylodovacích člunech,na které prší kulky z pušek německých ostřelovačů,další z vojáků leží na písčité pláži s utrženými končetinami a vyhřezlými vnitřnostmi a mezi vybuchujícími granáty visí ve vzduchu těžké fustrace,obavy a melancholie z totálního pekla,kterým si musí projít a vychutnat si ho až na dno,aby mohli zvrátit průběh druhé světové války. Tolik k jedné z nejpamátnějších scén v dějinách filmu a té nejlepší ve válečném filmu. Divoký a hlavně brutální úvod,ale taková už válka prostě byla a mistr Spielberg nám ji svým dokumentárně realistickým stylem servíruje v celé své hrůze.Film sice poté zpomalí a zbylé dvě hodiny sledujeme putování hrdinných Američanů vedených jako vždy sympatickým Tomem Hanksem deštivou francouzskou krajinou za záchranou jejich spoluobčana,kdy vzpomínají,fylozofují a občas se dostanou do přestřelky. A ani závěrečný souboj Hankse s tankem se nevyrovná úvodní scéně.Ale co na tom,i navzdory těžkému patriotismu a přílišné stopáži se jedná o nejrealističtější válečné drama. Jako obvykle u Spielberga výborná hudba a skvělá kamera. ()

Gore

Po prvním zhlédnutí bomba na pět hvězdiček, ale jak jde čas a na filmu se usazuje prach, ztrácí i na kvalitě a oapkovaná shlédnutí už nenabízejí tolik jako to první. Úvodní scéna je stále nej ve válečném filmu, ale oproti takovému Schindlerově seznamu, který zraje jako víno, se to nedá srovnávat. ()

cinci

Výtečný válečný film. Vylodění je jedna z nejlepších a nejrealističtějších válečných scén co jsem kdy viděl. 90% Ale jedna věc mi nejde do hlavy...proč se z každého zastřeleného nácka tak strašně práší při zásahu ? ()

Gagner

Jeden z nejlepších herců v čele nejlepšího filmu jednoho z nejlepších režisérů v jednom z nejlepších žánrů, není co dodat. Tento film patří mezi nejlepší v historii ve svém žánru. ()

Stanley619

Naprosto úžasně natočený film o krvavém vylodění v Normandii s ohromujícími záběry, hereckými výkony a dokonalým zvukem. Nemám, co bych vytknul. Můj nejoblíbenější film z válečného prostředí :) 90% ()

Kratoc

Byla natočena někdy hutnější scéna než úvodní vylodění v Normandii? Žádní nesmrtelní vojáci, ale konečně tady vidíme jednotlivé postavy jako lidi, kteří mají své slabosti, kteří dělají chyby za které platí jejich kamarádi životy. A umírání není vůbec vznešené, ale zatraceně bolí. I když příběh je to prostinký, tak odkrývá mnohem hlubší myšlenky, rozhodně větší než by jeden od válečného filmu čekal. Spielberg se opět nesmazatelně zapsal do světové kinematografie. Kromě režie bych vyzdvihl ještě kameru, protože to nejsou žádné efektní nájezdy z výšky ... ale kamera je jakoby přilepená za vojáky, plazí se, stříká na ní bláto, lítají kolem ní šrapnely a vy se tak ocitáte opravdu uprostřed bitevní vřavy. Jeden z mála filmů, který na velkém plátně neomrzí ani po několikerém shlédnutí. ()

masiko

Po prvnim shlehnutim Ryana mi zustalo v hlavne jen paradni vylodeni a to, ze konec trochu skripal - byly to lepsi 4*. Po druhem shlednuti musim rict, ze vylodeni je vazne super, ale taky je to jen maly zlomek prilis dlouheho polovicateho filmu - trochu horsi 3*. Ale za tu trapnost v samotnem zaveru si to vice nez 2* nezaslouzi ani nahodou (a to mi vetsinou patos vubec nevadi). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018