The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

defagoo

Kniha je vynikající. Film by měl trvat alespoň tři hodiny, aby jsme se mohli do Jima ještě trochu víc vžít a pochopit ho, ale i tak perfektní Kilmer a miliardová první půlka filmu, druhá se trochu drolí. Ještě něco... Indián předal Jimovi duši šamana, ale všude taky být nemusel. Jinak hrozně moc důležitý film, který podává svědectví o Doors pravdivě, upřímně a bez zbytečných sračiček. ()

Ezekiel1

Další výborný snímek Olivera Stonea. Jim Morrison v podání Val Kilmera je naprosto famózní, on se během natáčení ve slavného zpěváka snad proměnil, podoba je také dost velká. Film je především dost těžký časově na utáhnutí, protože trvá přes 2 hodiny, ale pokud máte rádi The Doors, tak Vám to jistě nepříjde. Vadili mi některé scény, které byly tak trochu zbytečně navrh, jako opilý a sfetovaný Jim, který tancuje s indiány nebo pokusy s čarodejnictvím, ale když tohle pominu, tak vím, že jsem viděl bezva podívanou. Netuším však kdy se na film zase podívám, a proto jdu s hodnocením dolů. Jo a pro pamětníky Show Eda Sullivana LIVE!;)http://www.youtube.com/watch?v=5T1A3I10W5E ()

Ještěřák

Je často spíláno DOORS, že jde o biografii příliš hloupoučkou a úzkoprsou a zároveň vysazenou na frontmana Jima Morrisona, nadaného rockového manekýna posedlého vlastními démony a přirozeně závisláka na třetí. No, asi to, milý angažovaný pane Stone, bude pravda. Ostatně, když jsem si k tomu přisedl poprvé, taky jsem se třískal do čela, k čemu vlastně sledovat neslavný pinožení někoho, kdo - pokud si pán režisér zrovna dneska nevymýšlí - zřejmě jako první ukázal ptáka v nějaký relativně vážný šou a potom třeba ošmátrával fanynku v zákulisí a dostal za to od maníků z LAPD sprejem. _____ DOORS mám momentálně na samotném vrcholu svých nejoblíbenějších filmů proto, že 1) mi otevřel cestu ke skutečnému Morrisonovi, 2) obsahuje spoustu kultovních scén (warholovsko-velveťácké prostřední dobového NY undergroundu, THE END poprvé okořeněný improvizovaným Oidipákem v podání tradičně sjetého Ještěrčího krále aj.), 3) koncerty (někdy tedy spíše bordely, vydávající se za koncerty) jsou neuvěřitelně autentické a tím pádem excelují, 4) Val Kilmer nehraje Jima Morrisona, Val Kilmer je Jimem Morrisonem, 5) kameraman DOORS dělá od začátku do konce neuvěřitelně nadupané věci. No, o skvělé (LA WOMAN), nadčasové (THE END), nebo alespoň zajímavé (FIVE TO ONE) a vyloženě hippie-feťácké (LIGHT MY FIRE) muzice nemluvě. Myslím, že by se měli zbylí přeživší pánové Manzarek a spol. s těmi kritikami trochu zklidnit, protože jim Stone, když už ne se vyloženě poklonil, alespoň skvěle vydělal na hudební důchod. ()

Káronoš

Velkolepé, odzbrojující, fascinující, avšak kontroverzní filmové zpracování hudební geniality a (z větší části hlavně) záhadného (nepochopeného) umělce, jenž bruslil na tenkém ledě až se šeredně probořil (no spíše uchlastal a ufetoval). Oliver odvedl výbornou práci, nicméně obdiv patří hlavně fenomenálnímu Kilmerovi, protože pochopil Jimovo skryté poselství a jeho ohromné kouzlo osobnosti znamenitě napodobil! Mystická hudba Doorsů, jenž diváka probouzí do vášnivého a divokého snu a dává mu maximum pozemské energie si nepochybně zaslouží za svůj filmový příběh plnou nádrž. ()

Schuldiner

Val Kilmer v roli Jima Morrisona je neuvěřitelnej! Dokonce i ten hlas! Doors mam rád, ta muzika i texty sou neskutečně dobový.. Tenhle film je prostě...jako byste tam na chvíli byli s nima.. Všude tam... kdesi.. v poušti.. v publiku.. na večírku.. ´´..girl, we couldn't get much HIGHER!.. YEAH!´´ Drogy, rebelie, muzika, sex a smrt! ()

Neotom

Někdy je zkrátka prožitek z uměleckého díla důležitější, než-li omáčka kolem. Obraz The Doors a zvláště Jima Morrisona (silně ovlivněného filozofickým učením Freuda a Nietzscheho) servírovaný Oliverem Stonem ve mně vyvolal zvláštní směsici pozitivních i negativních pocitů, myšlenek a konotací. Nedokážu objektivně posoudit, do jaké míry snímek odpovídá skutečnosti, považuji to však v tomto případě za druhořadé. Oceňuji mimořádný herecký výkon Vala Kilmera a poněkud překvapivě i mnou nepříliš oblíbené Meg Ryan. 90% ()

kobe6

Nejen Kilmer, ale všichni zúčastnění působí úžasně autenticky. Přehledně zmapovány největší milníky skupiny a to ve stylu, který je pro Stonea tak typický. Každopádně i přes to, že jsem fanda Jima i Olivera nemůžu dát plno...něco tomu chybělo...pro mě byl např. Ray o kapku větší podívaná. ()

Jespi

Skvělý film, který popisuje šílenou dobu a jednoho skvělého člověka a "anarchistu" v jednom. Nevím na kolik je film autentický, a ani mi to nevadí, možná takový Jim Morrison vůbec nebyl, možná ano, každopádně film divákovi přiblíží život mládeže 60. let jak jen může. Val Kilmer by zasloužil za tuto roli oscara, nejen kvůli tomu, že zpíval naživo. Doporučuju každému kdo má rád nesmrtelnou a kvalitní hudbu a chce nahlédnout do USA 60. let. Hanit Morrisona, protože to byl "feťák" a spratek je projev největšího primitivizmu, když už nic jiného, tak tento člověk dal světu nezapomenutlné písně a naučil všechny rockery nosit kožené kalhoty.Možná to moje generace při dnešní "moderní" hudbě už nedokáže ocenit, proto bych spíš film doporučil lidem co se stihli narodit za bolševika. "VŠICHNI JSTE OTROCI" 90% ()

derryl

Andy Warhol k Jimu Morrisonovi: "Mám telefon, kterým se dá zavolat Bohu, nevím ale na co se mám zeptat a tak Ti ho Jime věnuji." ()

Rozjimatel

"Who the hell was that?" "I have no idea."     Už samotná hudba The Doors je silným základom pre film, je v nej obrovská energia a je ohromne atmosferická. A práve o atmosfére je tento film predovšetkým, až v druhom rade potom o životopise slávnej skupiny a jej lídrovi. Veľmi vierohodne je vystihnutá atmosféra doby a parádnu atmosféru majú najmä tie halucinačné scény (hviezdna obloha, púšť) - vlastne celý film je v takom halucinačnom duchu, kde okrem hudby hraje významnú úlohu aj skvelá kamera Roberta Richardsona (úchvatné hry s obrazom, aj keď spočiatku som si nevedel zvyknúť na tú vyblednutú, hmlistú štylizáciu). Z hercov sa mi veľmi páčila trojica Val Kilmer (ako Morrison vynikajúci, dokonca i spevom), Meg Ryan a Kyle MacLachlan (hoci nemal až toľko priestoru). Film je to menej chladný ako iné filmy Olivera Stonea, má v sebe plameň, hoci plameň spaľujúci, ničivý. Tak, ako životný príbeh Jima Morrisona.     "Name, occupation?" "Pamela Morrison, ornament." "Name, occupation?" "Robby Krieger, guitar player." "Name, occupation?" "John Densmore, percussionist, 23 years old. Far out, man!" "Name, occupation?" "Raymond Daniel Manzarek, born 2/12/39, musician, organist." "Name, occupation?" "Uh, Jim." ()

Balet

Tak, asi budu muset přehodnotit všechna svoje dosavadní hodnocení, nic lepšího než Doors jsem totiž ještě neviděl... Nemám absolutně nic, co bych moh' tomuhle filmu vytknout, naprosto dokonalé... ()

kapibara

Val Kilmer jako Morrison je skutečně přesvědčivý a Kyle MacLachlan zase podivně ujetý (ještě víc než jeho agent Cooper z Twin Peaks). Ale všichni dohromady mají srandovní paruky:) ()

dehlie

na odporúčanie mojej sestry, ktorá tento film a doors považuje za kult som zhliadol tento snímok a uvedomil som si, že tento film a doors sú/boli kult. a val kilmer mi vyrazil dych, toto som vážne nečakal... ()

KatRi

Come on baby, light my fire - and freedom will be done! Skvěle zachycené psychodelické stavy génia Morrisona nejen v poušti, skvěle zachycená uvolněná atmosféra 60. let, nejen na koncertech, skvělá Meg Ryan nejen na party s kachnou. A co skvělá, možná nejlepší, co jsem ji kdy viděla, není tak romantická a prvoplánová jako obvykle... A Val Kilmer? Do Jimovy role se stylizoval geniálně, nicméně až tak moc, že mě pak štvaly záběry zblízka přímo do tváře, protože přišlo rozčarování, že to prostě není ta skutečná líbivá andělská tvářička ďábelsky živelného zpěváka. ()

Shogin

Lépe si film o Doors nedokážu představit. Doors jsou pro mně společně s Pink Floyd nejoblíbenějšími kapelami a doslova jsem byl unešený, jak se dokázal Stone vcítit do jejich osudů (především Morrisonova) a do období šedesátých let (ke konci tedy už sedmdesátých) celkově. Geniální dílo, které poutá nejen výkonem Vala Kilmera (v tomto případě je neudělení Oscara opravdu mimo...), ale vůbec celkovým podáním. Stačí jen, když si vybavím pasáž "The End", odehrávající se uprostřed pouště a postupně přecházejíc do Whiskey Go Go klubu a naskakuje mi husí kůže. ()

conery1

" SVET JE JEDNO VEĽKÉ MONŠTRUM BAŽIACE PO MOCI. JE TO HAD, KTORÝ POŽIERA VEDOMIE, PREHĹTA ENERGIU. JE TO NETVOR A MY HO POBOZKÁME NA JAZYK. AK POCÍTI NÁŠ STRACH, OKAMŽITE NÁS ZOŽERIE. ALE AK HO POBOZKÁME BEZ STRACHU, PREVEDIE NÁS ZÁHRADOU, CEZ BRÁNU NA DRUHÚ STRANU. POVEZIEME SA NA HADOVI. " V tomto s Jimom súhlasím, ale zabudol, že " hadovi " sa draho platí za jazdu. Mám rád životopisy, ale to som už spomenul na inom mieste. Vala teda vôbec nemusím, ale tu som mu " zobal z ruky ". Postavou žil a to je predsa základ úspechu, ale nie len on. Darmo, keď je výborný dirigent ..." STE MALÍ CÍNOVÍ VOJACI V MALEJ ŠPINAVEJ VOJNE. KTO Z VÁS SI UVEDOMUJE ŽE ŽIJE ?" Jim to vedel. ()

chim.chim

Jednoduše skvostné. Éra téhle kapely byla sama o sobě legendární, ale co se dělo přímo v centru toho všeho nám tento film poodhaluje úžasným způsobem. Pouštní tripy jsou nezapomenutelné. Pro Meg a hlavně Vala Kilmera rozhodně palce nahoru! ()

Wienczaa

Jim byl opravdu velkolepý bohém, umělec, anarchista a hudebník. Skvělé zdokumentování životní cesty skupiny The Doors a jejich frontmana. Není zde nic k vytknutí. Je to prostě žrádlo a pokud vám filosofie a hudba této kapely není cizí tak shlédnete celý film jedním dechem. Opravdu nářez s výbornou muzikou... ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix