The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Utero

S Doors jsem se nikdy pořádně neseznámil a možná ani neseznámim. Přesto si myslim, že hity jako "Light My Fire" nebo "Break on through" by měli povinně znát uplně všichni..Naprosto nepochopím, že Val Kilmer nebyl nominovaný na Oscara. Pro mě osobně předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů co jsem kdy viděl. ()

Lipi21

75% REŽIE / Oliver Stone: **** KAMERA / Robert Richardson: **** (vynikající kamera, skvělá atmosféra) SCÉNÁŘ / Randall Jahnson, Oliver Stone: ** (napsáno životem, určitě zajímavé, místy trochu nudnější pasáže, což ovšem nezazlívám scénáristům - snažili se držet skutečnosti a měli těžší úlohu) HERCI: ***** (řada hereckých výkonů jen lehce nadprůměrných ovšem Val Kilmer si zaslouží absolutorium, na něm celý film stojí - jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec - geniální tah režiséra!) HUDBA / The Doors: ****** (není co dodat, jedna pecka za druhou) ()

lxbch

Nemám slov, což se mi moc často nestává. Skvělý výkon nejenom, ale především hlavně Vala Kilmera, který předvedl dokonalé splynutí se svou postavou. Stoneova mistrovská práce. Občas jsem měl sto chutí Morrisonovi nafackovat za to, co dělá, ale byl jsem natolik fascinován tím, co vidím, že bych ani tu ruku nezvedl. Pro mě jasných 5*, dokonce i přes tu délku filmu. Přestože se mi to líbilo, v příštích několika letech pravděpodobně nebudu mít dost sil se na to podívat znovu. ()

dalziel

Neviem kolko generačných vln zachvatu z Doors od ich vzniku posobenia dodnes už bolo.Ja som zažil tu v prvej polovici 90. rokov.Takže pre mňa je to generačny film bez ohľadu na to, že som zrovna veľkým fanúšikom ich hudby nebol.Každopadne je pre mňa vždy veľký zážitok tento film si pozriet.Bol to aj moj prvý kontakt s Oliverom Stoneom a tým to si ma ziskal na svoju stranu. ()

MrGregor

Začal bych netradičně stížností... stížností nad naprostou ignorancí a nesmyslností některých uživatelů, hodnotících a komentujících tento film... opravdu nerozumím tomu, proč se na to díváte, když nejenže hudbu The Doors neposloucháte, ale ještě se vám příčí celá éra spojená s hnutím hippies, to jestli máte osobu Jima Morrisona rádi či ne, by se nemělo odrážet na hodnocení filmu... "ano všichni hráli výborně, hudba byla příjemná, film byl zajímavý, režie a kamera zvládnutá, ale dávám hodnocení jednu hvězdičku, protože se mi nelíbí velké množství alkoholu, drog a sexu ve filmu", takové hodnocení je k smíchu... hodnoťte film jako dokument, jako životní příběh Jima Morrisona, jako ukázku jedné éry v hudební historii, ale hlavně, jako velmi dobře zvládnutý a hlavními představiteli skvěle, ne-li naprosto jedinečně a velkolepě, zahraný film... děkuji :) ()

Gabretta

Z mého pohledu je velká škoda, že Jim Morrison/Val Kilmer neumřel už na začátku. Ale dobu snímek nastínil slušně, to určitě. Jen to zkrátka není můj styl. ()

TommyGun89

Film natočený podle knihy Jerry Hopkinse a Danny Sugermana - Nikdo to tu nepřežije ( No one here gets out alive ) Pohled na boha Jima Morrisona, jako lídra legendárních The Doors. K tomu všemu režisér Oliver Stone, to nemohlo dopadnout jinak, než za plný počet bodů. ()

mi-ib

Doors neznám. Kdyby někdo chtěl, abych jmenoval nebo přiřadil aspoň jednu jejich písničku, nevěděl bych. Od poslechu přece jen nějaké znám. Nevím, jesli je tento snímek jen pro vyznavače Doors a Jimyho Morrisona, ale jesli jo, tak žasnu kolik jich tu je. Mě dvou hodinové civění na věčně zfetovaného, ožralého a z cesty mluvícího Morrisona nebavilo, i přesto jak jej asi Kilmer skvěle zahrál. Přijde mi, že aby se mi tohle líbilo, musel bych být sám sjetej. Profetovaný filmy mi zkrátka neseděj. ()

Biopler

Stoneova réžia ma sklamala. Fandov The Doors poteší určite výkon Val Kilmera, nie však celkové spracovanie. Dej o mnohom nepojednával, stále len to isté - Jimove myšlienky, skladanie veršíkov, Pamela, koncerty a na nich problémy s Jimovým spravaním, drogy... Uz len kvôli tomu, že filmu dáme nálepku životopisný, sa nemôžme sústrediť len na koncerty a romániky v posteli. Myslím si, že Jim Morrison nežil len tým. ()

GlamourCat odpad!

Když jste skutečný fanoušek, musíte být tímto filmem zklamaný. Nemám žádné iluze o tom, jaký byl jeho život, ale především to byl neskutečný zpěvák a básník. A až teprv potom to všechno ostatní "zábavné". Film je jako bulvární článek. ()

LokiZombie

Jako fanoušek Doors, tohle odmítám. Mám ten pocit, že Stone chtěl Morrisona světu představit jako vypatlaného idiota, který má na společnost vliv jen kvůli vášnivému kroucení boky. Jenže Morrison působil na lidi přitažlivě i bez toho. Kilmer postrádá cokoliv z Morrisonova vystupování. Filmu chybí prakticky všechno, co měl skvělej Control. Ten ukazoval hlavní postavu jako člověka pykajícího za každý špatný úsudek, byl to především člověk a pak až ikona. A takhle by se měly takové filmy točit. Se srdcem, lidsky, ale bez urážek. Když vezmete jednu ikonu, donutíte jí se vrtět jako namyšlená buzna a zbavíte jí všeho kouzla, všeho pozadí (co my o něm vlastně po tomhle filmu víme? Jak doopravdy přemýšlí?), nemůžete se divit že např. všichni přeživší členové skupiny film shodí. ()

PEZ

Natočiť také filmy ako Doors a JFK v jeden rok, to dokáže naozaj iba Oliver Stone. Neskutočne odvážne podobenstvo doby, ako aj originálne a nebojácne vykreslenie neskutočného talentu a génia Jima Morrisona. Takýto film dnes už nemôže byť natočený. V podstate je to šialený nápad toto dať na plátno a ešte pri dĺžke 140 minút. Ale v 91-vom to možné bolo. Vďaka bohu! Val Kilmer neskutočný, nechápem ako to, že nedostal za svoj výkon Oscara. Nielenže zahral Morrisona božsky, on ešte aj všetky close-up scény sám naspieval. Veľakrát na takej úrovni, že si človek nebol istý, či spieval on, alebo samotný Morrison. Videné po 20 rokoch reštaurovanú verziu (Final Cut z roku 2019) v kine, čomu som nesmierne rád. Lebo tento film parí do kina. A teším sa o to viac, že sála bola vypredaná! ()

Fat'Fatal

Před shlédnutím jsem nebyl znalcem tvorby The Doors, s čestnou výjimkou Riders on the Storm z NfS: Underground 2, ale byl jsem takovým neoficiálním fanouškem Jima Morrisona, jehož styl života a taková ta aureola nespoutaného bohéma mi často učarovávala. Dříve jsem si to představoval jako velký mejdan, který měl Jim pod kontrolou. Časem a zkušenostmi jsem samozřejmě došel k tomu, že tomu bylo přesně naopak a že jeho smrt byla jen vyústěním toho, že na všechno prcal a huntoval si tělo, neschopen (či neochoten) nalézt si pomoc a se svou závislostí bojovat. To je velká škoda, ale neuděláš nic. Val Kilmer tady odvedl neskutečnou práci, moc se mi jeho hraní líbilo. To ostatní nebylo až taková pecka, a třeba ty vyfetlé představy, třeba na poušti, to byla nebetyčná nuda. Ano, když se zliskáš, tak máš představy a potřebu všem tlachat o spiritualitě, to je novinka. Překvapilo mě i poměrně hvězdné obsazení mimo hlavní postavu, Meg Ryan byla OK, MacLachlan pecka, Madsen taky super. Rozporuplný film za mě. Klidně bych mu dal někdy ještě šanci a možná ho i docenil. // EN, EN SUB ()

ecis

Podla mna jeden z najlepsich, ak nie najlepsie natoceny zivotny pribeh o hudobnej hviezde (a neskor ani Ray, ci Walk The Line ho nezosadili z tronu). Neskutocna atmosfera...drogy, sex, alkohol. Zivotny a neprekonatelny vykon Vala Kilmera. A v prvom rade NEPREKONATELNA HUDBA, NEPREKONATELNY SOUNDTRACK. ()

Syl Wes Ter

Film je o legendárnej kapele z konca 60. rokov. Pre fanúšikov skupiny The Doors je tento film povinnosťou. Ja mám tiež rád pesničky skupiny Doors a preto som si celý film vychutnal aj po hudobnej stránke. Písali to viacerí, ale tiež si myslím, že je to Kilmerova životná rola. Aj Meg Ryan (nepatrí medzi moje oblúbené herečky) v úlohe Pamely bola skvelá. To je všetko k filmu ... “ This is the end Beautiful friend This is the end My only friend, the end “ ()

jda23

Mozno to nieje za 5 sfilmovanie a mozno je, ja som sa po skonceni filmu vrhol na všetky piesne od skupiny The Doors, zistil som, ze sa mi velmi páči a že si pripisala jedno z prvych miest v mojom svete hudby. Zmenilo mi to doslova život, odvtedy som nachylnejši na tieto roky a na tieto typi ludi. Dufam Boze, ze sa toho este raz dozijem... ()

Kvasekus

Jim Morrison...těžko říct jestli ho obdivovat nebo zatracovat...muziku dělali doors zatraceně dobrou. Byl obětí slávy a geniality jako spoustu jiných jemu podobných hubeníků. Film o Jimovi a The doors je hodně autentickej. Val byl skvělej a výborně zahrál ty eskapády i jeho psychický stavy, který ho provázely. Bohužel opravdovej Morrison dopad jak dopad...jak sám řikal zajímavý věci se týkají jenom smrti a narození...ostatní je nuda ()

thoosah

Hudební bůh, otrok drog, ďábel.. ale s hudbou to asi dopadnout lépe nemohlo! --- natočené je to tak perfektně, že nemůžu jinak, než za pět :) To focení nemělo chybu, Van Kilmer je frája! ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix