28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Gimli

Prvni polovina je vyborna, zameruje se na dusledky epidemie, na to, co dela s nenakazenymi lidmi, na jejich psychiku, ktera je podle me prokreslena velmi dobre. K tomu jeste spise sentinemtalni hudba a mame zadelano na vyborne psychologicke drama s prvky hororu. Bohuzel se tvurcum asi nezdala temer nulova akce, tak si to museli vynahradit druhou polovinou, jez je uplne o necem jinem, a s jedinym zajimavym objevem, ktery se v ni uskutecni, slo divaka seznamit uplne jinak. Takze druha pulka je nesmyslna akcni slatanina borici vse, co prvni pule pracne vybudovala. Tohle me vazne mrzi :-( ()

Mr.Apache

Stejně je to trochu zvláštní, přiznat si natvrdo, že celý žánr moderních zombie filmů (Romerovým Night Of The Living Dead počínaje) je vlastně odvozen od slavného sci-fi románu Johna Wyndhama Den trifidů. Ve 28 dnech poté najdeme zjevnou citaci prakticky celé první kapitoly této knihy. A tím odkazy zdaleka nekončí. Troufám si říct, že upozornění na fakt, že Wyndhamův postkatastrofický majstrštyk inicioval vznik celého subžánru filmového horroru, bylo jedním z hlavních cílů, které si tímto snímkem Danny Boyle určil. ()

Gilmour93

Že by zkratka britských jednotek SAS znamenala Spolek Armádních Sexuchtivců..? S roztěkaným vizuálem u mě Boyle shořel jak Manchester a navíc s blížícím se závěrem je studnice scénáristických nápadů podobna úvodním londýnským ulicím. I přes některé hutné scény (rodiče, oční kapky B.Gleesona) mě jeho film jako celek nenakazil a z hlavy se mi vykouřil do nějakých 28 minut.. ()

M.a.t.t.

Toto Danny Boyle úplne nezvládol. Lacno vyznievajúci pokus o post-apokalyptický film, v ktorom toho funguje veľmi málo - digitálna kamera, podivná hudba a scénar nepripomínajúci ani horor ani drámu - totiž za pozretie rozhodne nestojí. A len kvôli niekoľkým dychberúcim záberom na zdevastovaný Londýn sa 28 dňom potom neoplatí dávať šancu, na to existujú aj lepšie žánrové kúsky. ()

Malarkey

Zombie a podobně nakažené havěti, mezi které patří i lidé v tomto filmu se ve filmech objevují poslední dobou opravdu častokrát. Ne, ale tak často mi to sedí jako tady. Výborně vylidněný Londýn, parádně ponurá atmosféra. Hlavní aspekty tohoto sci-fi, který se nenápadně přiřítil jako vítr a už ted má svoje druhé pokračování. Danny Boyle je v Anglii znám jako velice dobrý režisér, jeho úspěchy to jen potvrzují. Tímto filmem chtěl jen potvrdit fakt, že toto téma je v této době aktuální a mezi diváky úspěšné. Dokázal natočit film plný krve, zajímavého příběhu a jeho průběhu s divným koncem, kde nadržení vojáci se nedají spočítat jen na prstech nohou, rukou, jednoho, dvou lidí, ale tak debilně se vydrápou na povrch, až to příde směšné. Ne ale tak jako tento postkatastrofický film, který atmosfericky hlavně v Londýně naprosto dokonale vyniká. --- Ztratil sem ruku mé sestry. ()

• Verše z "Bible" na pohlednici, o kterou se tak zajímá Jim (Cillian Murphy), jsou z knihy "Nahum". Nahum byl prorok, který předpověděl zkázu Nineveh, hlavního města velkolepé a ve své době vzkvétající Asyrské říše. Destrukce měla být trestem za prohřešky jeho obyvatel. (HellFire)
  • Použitý motiv zuřivosti coby hlavní symptom nákazy vychází z teorie, že "každá generace dostane takové zombie, jaké si zaslouží". Scenárista Alex Garland a režisér Danny Boyle cítili, že zombie požírající lidské mozky už nejsou v módě, a pro inspiraci sáhli k aktuálnějším hrozbám v podobě antraxu, biozbraní a nemocí šílených krav, resp. po tématu strachu z virů. (HellFire)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení