Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

campix

Často o mě někdo říká, že jsem filmový geek, blázen či nadšenec, ale co bych to byl za filmového geeka, když jsem neviděl žádný z dílů dlouhatánské filmové série Star Trek. A jedno je jasné už teď. Trekie ze mě asi nikdy nebude. Jelikož na Star treku se zub času podepsal opravdu zásadně a po trikové stránce nedosahuje kvalit Vesmírné Odysei nebo Star Wars. Nudný děj, nudné dialogy, nudný konec. Chápu, že to je rok 1979, ale nic zásadního jsem bohužel neviděl. ()

tom88

Prvý Star Trek čo som videl. Pred tým to bolo iba zopár častí seriálu. Musím povedať, že sa mi to dosť páčilo, má to svoje kúzlo. Chvíľami sa to dosť vlečie, zbytočné kecy nechýbajú, ale vcelku som sa dobre bavil. Zábery sú úžasné, hlavne zábery na vesmírnu loď. Efekty sú na svoju dobu špičkové, hudba je perfektná, herci sú dobrí až na pár jedincov, ktorím úloha príliš nepasuje. ST považujem za klasiku žánru. Pre každého to síce nie je. Mnohí na to iste nadávajú, ale ak máte možnosť, fakt si to pozrite. 80% ()

Radiq

Je to ještě sci-fi nebo už nesmysl? To mě asi tak dvakrát napadlo, když jsem to zrovna přestal chápat. Je to teda o třídku kategorií lepší, než seriál, Spock nám ještě víc zespockovatěl, všichni nabrali stárnoucí vzhled. Děj mě moc neuchvátil, takže tam není co chválit. Jinak je to taková normální klasika. ()

okkac

Totálně neakční, Vesmírnou odysseou se píše inspirující první Star Trek film. Ale nějak mi to nevadilo. Triky na dobu povedené a odhalení, co je to vlastně ten V'Ger, který se snaží najít tvůrce je mile úsměvné. ()

Nivenx

Musím pochválit hudbu a vizuál, ale jinak je film pro mě prázdný a totálně nudný. Téma mě pořádnějak míjí obloukem. ()

hans500

První Star Trek film se překvapivě drží knihy Gena Roddenberryho (u nás vyšla pod názvem "Star Trek: Hrozba z vesmíru"), ale tempo filmu je zbytečně pomalé. Kdyby to nebyl Star Trek, tak je to za 3*. ()

filmmovier

Ten film má v podstatě jen jedno velké mínus - je to až příliš dlouhé a místy nudí, jinak to ovšem byla nádhera a já jsem spokojen. Nevím, proč tady kritizujete ty efekty, na tu dobu byly vážně dechberoucí a i mě se zatraceně líbily. A Enterprise samozřejmě opět krásná... Příběh je zajímavý a napínavý a vše je doplněné chytlavou hudbou Jerryho Goldsmithe. Potěšili mne i pěkné záběry na Golden Gate...:D. Působivé efekty, prostě jedním slovem klasika, jak se patří. První Star Trek mě velmi potěšil, ovšem pořádně se to rozjede až ve druhé polovině... 80%. ()

eye candy

Lehce znepokojivý dojem na mě dolehnul už na začátku, kdy se dobrých 15 minut (které působí jako 3/4 hodiny) film věnuje přesunu Kirka a Scottyho na Enterprise. Určitě je dobré vědět, že se oba dostali na loď pomocí pomalého modulu a cestou mlčky zírali přes sklo, divák si navíc může udělat reálnou představu o tom, jak zábavné cestování vesmírem asi je. První celovečerní Star Trek sice vznikl především díky narůstající poptávce po sci-fi dobrodružných snímcích, kterou vyvolal Lucasův nečekaný a obrovský hit Star Wars, bere se ale možná až příliš vážně a spíš se podobá Kubrickovu vesmírnýmu majstrpísu, hlavně teda obsahem. Wise dává sice mnohem častěji na odiv speciální efekty (ve své době asi zajímavé), narozdíl od Space Odyssey ale velká většina z nich dnes působí značně povadle, takže pokud na vás náhodou nepadne vážná nostalgická retrotýda, asi si s nimi taky příliš radosti neužijete. Odlehčit, zkrátit, popohnat. ()

VaHo

Moje první setkání se starými Star Trek. Film na mě působil jako velmi natažená epizoda seriálu, přeci jenom ve filmu jsem čekal větší tempo vyprávění. Svými dlouhými scénami (15 min. prohlídka lodě, 30 min. průlet cizí lodí) mi film připomněl Vesmírnou odysseu, kterou mám rád, ale v tomto žánru sem tyto prvky nečekal a ani přiliš neuvítal. Chuť jsem si spravil na zajímavém konci. ()

Wall-E

Fenomenální dílo...není co dodat.Efekty na tu dobu perfektní a hudba Jerryho Goldsmithe je strhující.A Spock?Bez komentáře...100% ()

Honzíno

Reálně asi za tři, ale je to první star trek film a bez něj by nebylo spoustu věcí.:) Být trochu více akce a méně často skutečně zbytečných opakovaných a statických záběrů někdy přibližně v polovině filmu, mohlo být ještě lépe. Závěrečných dvacet minut a hlavně vyvedená pointa zesiluje občas ospalý zážitek. Přesah a filosofování je skutečně trekovské a mně hodně blízké.. A finální Kirkovo plýtvání antihmotou je skutečně velmi úsměvné.:) Taková malá vesmírná odysea mezi star treky._Po dlouhé době jsem se vrhnul opět na star treky od začátku a ještě jsem nedokoukal Khanův hněv a oproti němu musím jít určitě dolů: 4* -- >3* a 69%. ()

Jizni Tlapa

Nebýt (klasicky) fantastického hudebního doprovodu Goldsmithe, byl by "Trekáč" prvotřídním adeptem na filmové nůďo roku 79. Chápu, že pro většinu klasika. Pro mne nekonečné trápení plné hereckého průměru, utahaných záběru s nezajímavou kamerou a vražedně vláčného scénáře. ()

Ryuuhei

Něco tak nudného a utahaného jsem už dlouho neviděl. Ke Star Treku jsem si našel cestu až s novou filmovou sérií, s níž je tento snímek absolutně nesrovnatelný. Celé úmorné dvě hodiny se řeší nekonečná cesta skrz umělou životní formu a jediné naděje vzbudí až posledních cca 15 minut, kde dojde k zajímavému odhalení pravdy, následovanému jen další fantasmagorií, jíž je tento snímek plný. Nezachraňoval to Spock, Kirk, absolutně nikdo z jinak známé party. Nebylo to zábavné, vtipné, dialogy nikam nevedly, děj se posouval až šnečím tempem a místy se podle mě snažil až křečovitě navázat na úspěch Vesmírné odysey svým polouměleckým pojetím. Jestli takhle vypadal i seriálový Star Trek, rovnou to s ním vzdávám. Nachytal jsem se, že během sledování najednou sedím u počítače a nevěnuju pozornost televizní obrazovce. Netuším, jak k tomu došlo, ale asi i mé tělo odmítalo dál snášet celou tu galaktickou nudu. ()

lennyd

K zemi se blíží nebezpečný mimozemský vetřelec, který cestou ničí vše na co přijde (klingonskými loděmi počínaje, výzkumnou stanicí konče). Jediná loď vesmírné flotily, která může zjistit, co je daný vetřelec zač je USS Enterprise, pod velením staronového kapitána Jamese Kirka (William Shatner). A když se podaří do posádky naverbovat i Spocka (Leonard Nimoy), dobrodružství může začít ... Hned na začátek musím říct, že celá Star Trek mánie jde (šla) kompletně mimo mne. Z celého seriálu jsem neviděl snad ani jediný díl, a nejblíže, kam jsem se k Star Treku dostal, byla jeho parodie Galaxy Quest. Pomalu ale dozrál čas i na Star Trek, minimálně v jeho filmové verzi. První půlka filmu je bohužel docela o ničem, to jak se posádka pomaličku schází a mocenské boje o Enterprise mezi Kirkem a Deckerem jsou nezúčastněnému divákovi docela fuk (zvlášť když výsledek je naprosto jasný, že ano). V druhé půlce se ale film začíná docela rozjíždět, a ukazuje na svoji dobu docela slušné vizuální efekty (jasně, dneska podobné scenérie umí i screensaver na obyčejném PC). Samotné rozuzlení zápletky mě docela překvapilo a nemůžu říct že nepotěšilo (aspoň něco se po nás dochovalo :) ). Docela se těším na pokračování série.. ()

neoBlast

První celovečerní Star Trek dostal na starost klasik sci-fi žánru Robert Wise. A dle mého se nejvíce přiblížil atmosféře, sofistikovanosti a zároveň hlouposti/naivnosti původního seriálu. Nejsem velký znalec, ale takhle na mě posádka vždy působila - proto mi třeba silné uhnutí ke komedii ve čtvrtém díle tolik neimponovalo. Je to ten pravý Star Trek se všemi klady (např. chytrá závěrečná pointa a boží hudba Jerry Goldsmitha) i zápory (opravdu odporné a zestárlé triky u filmu o dva roky mladším než první Star Wars?). 75 % ()

noriaki

Říká se, že jeden ze znaků pravověrného trekkieho je že dokáže sledovat všechny ty pomalé záběry ve Star Trek The Motion Picture a nenudit se při nich. Pokud to platí, tak budu muset vyřešit vážnou krizi identity, protože první film z mého oblíbeného univerza občas nuda je. Snímek ve své době působil jako zjevení. Do kin se dostal především díky úspěchu Hvězdných válek a producenti cítili, že dokáží využít obrovské popularity staré známé posádky a vytáhnout z diváků slušné zisky. To se nakonec podařilo jen napůl a začátek budoucí série odstartoval tradici, že liché díly jsou slabší a ty sudé lepší. Impozantní stopáž a více než štědrý rozpočet příběhu prospěl. Díky tomu si mohl režisér dovolit ukázat na plátně věci, ve které seriál nemohl ani doufat. Všechno vypadá nádherně a futuristicky. Bohužel Enterprise ztratila svoje hřejivé kouzlo šedesátých let a vyměnila ho za drsné a strohé sedmdesátky. Tomu odpovídá i vedení herců a atmosféra. Střet s mimozemským vetřelcem není klukovským dobrodružstvím, ale seriózně podaným dramatem. ()

MishKonn

Já osobně jsem byl vždycky tak nějak víc Star Wars fan. Důvodem pro zkouknutí tohohle filmu (a vlastně všech dalších s tématikou ST) bylo nepochopení velkýho boomu okolo novýho Star Treku (2009), kterej mě po prvním zkouknutí vlastně moc nezaujal. Po shlédnutí tohohle filmu jsem ale o 180° otočil. Tak dokonale vystupňovaná atmosféra nevědomosti, strachu z neznáma (a přitom se nejedná o žádnej horor) a pocit maličkosti vůči neznámýmu nepřiteli je dokonalá. A to geniální finále...nemůžu dát míň než *****. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull