Wednesday

• USA Wednesday

Série(2) / Epizody(16)

Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Netflix)

jerry12

Jakkoli Wednesday zdánlivě vychází z universa Addamsovy rodiny, svým narativem bohudík stojí tak trochu bokem, takže i pro ty, které zmiňovaná legendární fantasy šílenost v dětství minula, může mít Wednesday plnou hodnotu. A rozhodně ji můžu doporučit všem, kdo mají i nemají obecně rádi fantasy. Wednesday sice v lecčems nezapře burtonovskou specifičnost, na druhé straně ale úspěšně balancuje na hraně normálnosti a Addamsovy rodiny tak, jak ji známe. Stojí na pomezí mezi fantasy hororem a cynickou teenage komedií a z obojího si vypůjčuje a kombinuje mnohé prvky, čímž se stává dílem velmi pestrým a líbivým. Každopádně v obou žánrech exceluje a tuhle nonstop hru s náladou si neskrytě užívá. Kdo ještě exceluje, je Jenna Ortega, která je pro mě osobně největším hereckým objevem od Millie Bobby Brown a pro tuhle roli se doslova narodila, její mimika je naprosto fascinující. Ani další casting ale nezůstává pozadu, což je něco, v čem zkrátka Netflix na poli seriálovém nemá konkurenci a tady to jen potvrzuje. Možná překvapí, že příběh není vycucaný z prstu, vykradený z historie a vlastně ani neparazituje na značce, naopak je originální, poutavý a v kombinaci s geniálním soundtrackem (navíc v dech beroucí interpretaci Ortegy na cello, kterou dlouho nedostanu z hlavy) a dalšími zmiňovanými i nezmíněnými aspekty tvoří celek jednoznačně kandidující na seriálovou novinku roku. ()

BrooksW.Here

"Please excuse Wednesday, she’s allergic to color." Rodinu Addamsovcov s Christinou Ricci v úlohe čiernovlasej maniačky mám naozaj veľmi rád. Na obidvoch filmoch som si zamiloval ten všadeprítomný a neskutočne zábavný čierny humor, na ktorom boli všetky príbehy založené. A práve ten mi vo Wednesday chýbal asi najviac... Celkom som sa na zhliadnutie tejto minisérie aj tešil, veď predsa predstavuje comeback Addamsovcov (dvojicu priemerných animákov nepočítam) a dokonca aj návrat samotného Tima Burtona 😮, ktorý od roku 2019 nerežíroval žiadny film a od roku 2016 nerežíroval žiadny NAOZAJ DOBRÝ film... Som celkom rád, že hlavnou postavou príbehu je Wednesday a ostatní členovia rodiny sa tu veľmi neobjavujú. Nemôžem uveriť tomu, ako mohli tvorcovia do úlohy charizmatického romantika Gomeza Addamsa vybrať (bez urážky) 150-kilovú nesympatickú ozrutu, z ktorej nič dobré nejde... Ale proti ostatným Addamsovcom nič nemám, tí boli fajn (inak sa to popísať ani nedá). Ale aj napriek tomu dúfam, že je všetkým jasné, že tou najlepšou a najautentickejšou Wednesday Addamsovou bude už navždy Christina Ricci (aj keď je dosť možné, že Jenna Ortega jej mierne šliape na päty). Z postáv sa presuniem ku príbehu... Nápad s kombináciou detektívky a nezaujímavého Rokfortu sa mi aj celkom pozdával, ale celý čas ma trochu iritovalo to, ako sa všetko snaží byť nejakým spôsobom tajomné a mne to tak ani v najmenšom nepripadá. Ďalej ma ešte nebavilo to, ako všetci všetko berú veľmi vážne a občasné vtipné hlášky ma pobavili asi iba dvakrát... Addamsovci pre mňa vždy predstavovali zmes kvalitného čierneho humoru, kde sa veci nemusia brať až tak vážne a práve vďaka tomu som sa na nich aj smial, no v tejto minisérii mi to dosť chýbalo... A je aj celkom škoda, že iba jednu epizódu som bol ochotný ohodnotiť plnou paľbou a to aj tak až potom ako v závere zaznela METALLICA (respektíve Apocalyptica)... Skúsim to zhrnúť, Wednesday je pekne spracovaná a dobre natočená miniséria, ale nepríde mi ako niečo, čo si nejakú dlhšiu dobu zapamätám... A preto túto minisériu odporúča iba 7 pobehujúcich rúk z 10. ()

Lacike

Pripomenulo mi to novú Sabrinu, kde tiež pôvodný klasický sitcom prekopali do fantasy detektívneho hororu. Kvalitatívne to nie je zlé, ale tie fantasy prvky a nekonečné pátranie po tajomstvách z minulosti ma príliš rýchlo prestalo baviť. Takisto ma nenadchol kasting. Jenne som temnú Wednesday príliš neveril. Nemá to v sebe. Na Christinu Ricci z pôvodných filmov sa vôbec nechytá. Christina tu teraz vyfasovala úplne nezaujímavú postavu a ani finálne rozuzlenie to nezachránilo. Celkovo mi to osadenstvo a štýl nesadlo a tak po troch dieloch + narýchlo preklikané finále, aby som vedel jak to dopadlo, to vzdávam. 5/10. ()

BoPo

Krátky komentár? Sheldon Cooper v sukni, ktorý pobehuje po "Harry Potter" škole. Dlhší komentár? Ten typický Addams Family humor tu na povrch vybublá len minimálne. Catherine Zeta-Jones ako Morticia super. Luis Guzmán ako Gomez otras. Christina Ricci samozrejme potešila. Spojenie Addams Family a Tim Burton je prirodzené, logické, ale prišlo priveľmi neskoro. Wednesday prináša stredoškolskú nadprirodzenú detektívku. Len nejako neviem, pre koho bola určená. Pre AF fanúšikov primálo addamsovské, pre nefanúšikov ľahko zameniteľné (Harry Potter, Stmívání,...). Druhá séria? Určite bude, ale bezo mňa, pretože nie som 12 ročná nenáročná diváčka. ()

GeusX

První série: První díl byl nadějný, dle mne nebyl úplně využitý potenciál, ale navnadil a už od druhé dílu mne stoicky černý humor ledově chladné Wednesday bavil. První série oscilovala od teenagerské komedie se zábavnými hláškami do napínavého detektivního pátrání s hororovými prvky, kde mi zase nějaké ty zábavně morbidní hlášky trochu chyběly. Celé zabalené v tom moderním, na první pohled archaickém retro kabátku umístěném v současnosti s DNA, mobily a sociálními sítěmi. Velmi zdařilé a originální! Celou sérii jsem dal během dvou dnů. 1.série: 85% ()

jahol

Ano, vymazlené, zcela ctící ducha Adamsovic rodiny, se skvělou Jenna Ortega, vtipné, ale stále jen lepší tři a půl. Proč? Naštval mne konec, kde humoru a herectví ubylo na úkor akčnosti - vyloženě podlézavá služba těm zoufalcům, kteří jsou v komentářích schopni napsat jen "byla to hrozná nuda". Tak ano, konec byl tak přeplácaný, že to skutečně nuda byla, postavy se zploštily, aby si mohly chaoticky prohazovat charaktery a hlavní padouch vypadal, že sem zabloudil z Pirátů z Karibiku. ()

Padme_Anakin

Kouzelně strašidelné, příjemně černohumorné, místy parádně morbidní, přesně v duchu snímku Addamsova rodina, jen tady se tvůrci nejvíce věnují mladé dívce, kterou bravurně ztvárnila Jenna Ortega, v roli netypické puberťačky je prostě úžasná.. Moc se mi líbila i Gwendoline Christie, no na druhou stranu tatínek se příliš nepovedl, samozřejmě míněno mýma očima.. Celkově spokojenost, nasmála jsem se dosyta a taky dávám přednost černé před duhou.. ()

Astaroth12

Popravde som tento seriál v blízkej dobe na pláne nemal. Zmenilo to až to, že všade čítam o tomto seriály kladne alebo i negatívne správy. A tak som bol zvedavý, ako seriál osloví mna a môžem v klude napísať, že som celkom spokojný. Ikonická Ricci v tejto roli bola fantastická, vedela vynikajúco navodiť deprimujúcu náladu. Ale podľa mna sa nedá porovnávať s J. Ortega. Lebo CH.Ricci nebola stredobodom pozornosti a aj tak si vybojovala jednu z nezabudnuteľných postav v rodine Addamsovcov a to napriek tomu, že každá z postav bola bravúrne obsadená i zahraná. Za to Ortega to v tomto prípade mala oveľa jednoduchšie. Všetko sa točilo okolo nej a ona udávala smer, kam bude seriál napredovať. A zo strany nevýraznej rodiny na čele zo strašným Gomezom  nebolo až tak ťažké zažiariť, ale i tak to Ortega zvládla bravúrne. Jej ironické až pohŕdavé poznámky boli vždy trefne a niektoré z nich sa stanu hádam i  kultové. Vizuálne je tiež pekne zvládnutý a dosť mi pripomínal Harryho Pottera. Detektívna stránka troska zadrhávala, ale hlavne bola dosť predvídateľná, lebo uhádnuť, kto za tým všetkým je nie je až tak ťažké. Monštrum mi pripadalo, ako keby vyliezlo z Mlžnej hory a bolo príbuzným Gluma. Takže o originalitu sa tiež nejedna, ale v tejto dobe sa originálne monštrum hľadá veľmi ťažko. Ja som spokojný i keď niekoľko  výčitiek mám, ale i tak pozitíva určite prevažujú. Je to určite jeden z najlepších seriálov Netflixu za posledné roky. ()

ledzepfan

Jasný, ten příběh není kulervoucí a má to několik nešikovných momentů a klišoidních neduhů těchto dorosteneckých fantasy, ale co si budeme povídat.. Ono to celé stojí a padá na naprosto odzbrojující Ortégové, která dvěma lusknutími prstů přinutí všechny pozapomenout na ikonickou Wednesday Christiny Ricci a následně si labužnicky vychutnávat každou jízlivou hlášku a rozplývat se nad každým jejím zarputilým pohledem. Wednesday je tady skutečně silná a nezávislá ženská figura a nepotřebovala k tomu žádnou woke hysterii ani jiné ideologické extrabuřty. Za zmínku stojí i jakási funkční vztahová chemie mezi Wednesday a věcí, spolubydlící Enid, strejdou Festerem, včelákem Eugenem a ředitelkou..... Burton je tady jen řemeslný pěšák, který díkybohu nedostal šanci protlačit do seriálu svůj vyčpělý rukopis (jak vizuální, tak scénáristický) a slouží ponejvíce jen jako slavnej ksicht pro PR (což si teda nehezky vyžral hned co přispěchali uplakánci bojující za práva afroameričanů se svou naprosto zcestnou kritikou.. no nic..) ()

zdepapepa

Já osobně vyrostl až na Wednesday v podání Christiny Ricci, z předchozích (ale i následujících) verzí jsem viděljen minimum. Wednesday je důstojná variace, hláškování se stále koná. Odpuštěn mohl být ten milostný dvanáctinebokolikaúhelník, ale vypadá to, že tohle je pomalu u seriálů podobného typu z produkce Netflix/CW povinnost. Nevermore budí silné dojmy Bradavic, jestli to je plus (známé prostředí) nebo mínus (malá originalita) musí každý posoudit sám. Já beru za plus zejména support cast v čele s Gomezem a Enid. Zbytek, ač plní dobře své role, mě neuchvátil. ()

wikked

Také bych si přál mít useklou ruku jako nejlepšího kamaráda, rozhodně nejlepší vedlejší postava. I Jenny Ortega má před sebou nejspíš zářnou budoucnost. Velmi pěkně natočené a celkem funkční i jako detektivka, i když více černohumorná a méně srdceryvná poloha první poloviny série tomu sedí víc. Škoda až přehnaně YA přeslazeného závěru. ()

kareen

Tohle je přesně ten případ, kdy seriál poráží žebříčky sledovanosti, všichni o něm mluví jen v superlativech a já si říkám, co na tom všichni vidí? Jasně, Tim Burton a všechno to okolo, co k tomu patří, včetně základní premisy podivína s dobrým srdcem, kterou Tim opakuje stále dokola. To všechno beru (i když jednou za čas to bohatě stačí), Addamsonovu rodinku mám ráda a Jenna Ortega sarkastickou Wednesday hraje opravdu dobře (i když vynucený úsměv Christiny Ricci stále patří k mým ikonickým scénám světového filmu). Ale proč, proč, proč, to má scénář jak z nějaké průměrné young adultovky? Já se snažila do toho dostat, ale děj mi přišel tak fádní a nepřekvapivý, že jsem se nudila čím dál víc a byla jsem ráda, že jsem dala první řadu. Dál už koukat nehodlám. On i ten sarkasmus hlavní postavy se časem okouká, když k tomu seriál nenabízí žádnou další hodnotu, která by mě k němu připoutala. Davám tři hvězdy a to jsem hodná. ()

ArsenalEagle

Středa má téměř vše pro to být naprosto fantastickou záležitostí, protože co se hlášek týká, tak Wedneday má naprosto nevyčerpatelný potenciál. Jenže to by chtělo trochu přitlačit, přidat na nekorektnosti, sarkasmu a morbiditě. Jenna Ortega je ve své roli naprosto skvělá a přestože Christina Ricci je pravděpodobně nepřekonatelná, tak Jenna doslova válí, usurpuje si pro sebe každou jednu sekundu na obrazovce a je suverénně tím nejlepším, co seriál nabízí. U ostatních Addamsových ale postrádám jejich specifické kouzlo, Zeta-Jones jako Morticia sice vypadá, ale z jejího charakteru necítím to, co jsem vždy cítil. Jestliže byla Ortega naprostý castingový masterpiece, tak Luis Guzmán je přesný opak - do role Gomese se prostě absolutně nehodí a asi není náhodou, že nejslabší díl je ten, kde mají rodiče nejvíce prostoru. Také mi nesedělo pozměnení charakterů těchto známých postav, které by si vraždy měly užívat a namísto toho z 20 let staré záležitosti dělají strašně hrozné tajemství. Velké plus je pracování s kontrastem mezi Enid a Středou, jen neustálé "ty vole" v českém dabingu bylo na pěst. Scénář obecně a detektivní zápletka ale nejsou rozhodně špatný, a i když jsem měl už po první polovině jasné podezřelé (které jsem i trefil), tak si seriál dobře hraje a jistotu má divák až ke konci. Ve výsledku je Středa vážně milé překvapení a jednu z nejlepších young adult fantasy záležitostí posledních let s výbornou atmosférou. Chci víc Wednesday, ale Addamsova rodina (krom Věci) za mě příliš nefunguje a mám trochu obavy, že z rodiny v dalších sériích uvidíme víc. ()

kolda1990

Pro mě hlavně velká zábava, kterou sice nevyhledávám (radši drámo), tady jsem však šel tak trošku na jistotu. Ale, že to sedne až takhle jsem nečekal. Burton z toho prostě dýchá no. Taková modernější Addamsovic rodinka, kdo zná, musí to "prožívat" trošku jinak. Některé postavy, jako hlavně strýček Fester, nebo i "The Thing" ve mě vzbuzovaly úsměv na tváři. Z čeho jsem byl však asi jako většina nadšen, byla Wednesday, o které to je hlavně i dle názvu, že?:) Co tady J.Ortega předvedla za masakr, to jsem až nechápal. To byl koncert jak blázen, někdy doslova. Moc mě bavila a byla radost jí pozorovat. Tohle by se mohlo stát kultovním. Tady se dají odpustit i ty dvě maminky:) ()

Alementina

Po prvním díle se to trochu rozjelo a nakonec  mě to i chytlo, abych se dodivala. Ale logiku to žádnou nemá, ale typicke filmove indicie k tomu, kdo za tim stoji ano. A navíc po 3 dile už jsem tu tušila pachatele a po 4. si byla jistá, jen jsem nechápala to napojení. Co me nejvíc fascinuje, jak mají ty nestvury vždy po přeměně zpatky svoje původní oblečení, i když se na nich během přeměny roztrhá. Spoiler! Navíc i sám rekl v poslednim dile, že se na zacatku ocitl nahý v lese. A po poslednim zápase ležel neoblečeny v lese. A proč toho včelaře nezabili a zabili toho s kineziologií. Nejakej důvod by to chtělo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Vřískot opouští i Jenna Ortega

Vřískot opouští i Jenna Ortega

22.11.2023

Ne, nevidíte dvojmo. Obsazení sedmého Vřískotu skutečně odpadává rychleji, než kdyby herečky likvidoval samotný zabiják Ghostface. Pouhých několik hodin po zprávách, že populární hororovou sérii po… (více)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty