Skrytá identita

• USA The Departed (více)

Oba pocházejí z chudinských bostonských čtvrtí, oba vystudovali policejní školu, každý však má jiný původ a jinou motivaci. Zatímco Colin Sullivan vyrostl pod ochranou psychopatického gangstera Franka Costella a k policii se dal proto, aby měl přístup k informacím a mohl ho včas varovat, Billy Costigan pochází z rodiny, kde byl každý nějak zapleten do podsvětí, a k policii nastoupil, aby se z tohoto prostředí vymanil. Dostane nabídku, aby jako tajný agent infiltroval zločineckou síť a pronikl až ke Costellovi. Když přijme, je po fingovaném prohřešku vyhozen od policie. Poté co si odsedí trest, upoutá na sebe gangsterovu pozornost. Podaří se mu projít všemi nástrahami a dostat se do jeho blízkosti. Problém je, že Costello zjistí, že má ve své blízkosti policejního informátora, a pověří Sullivana, aby ho našel. Costigan vypátrá, že gangster má u policie informátora a je odhodlán ho odhalit. Oba stoupají v kariérním žebříčku, snaží se odhalit jeden druhého a současně chránit své utajení. Navíc je ve hře ještě někdo, kdo hraje na obě strany. (TV Nova)

Le_Chuck

Volavka natiahnutá do oblečku Godfellas. Solídne remeslo, ktoré v záplave všadeprítomnej surovosti (vraždy, intrigy, podrazy) a klasických Scorseseho trademarkov (brutalita, šialení zabijaci, fuckujúci pózeri) nedovolí divákovi sa príliž nudiť. Nič viac, nič menej. 75% ()

hellstruck

I'm a sailor peg and i've lost my leg..climbing up the top sails,i've lost my leg! Co tenhle snímek vyzvedává k tomu nadprůměru je právě skladba I'm shipping up to Boston, podobně jako u filmu jsem nevěděla, co si o tom sakra myslet, až jsem dospěla k názoru, že se mi to vlastně líbí. The Departed se dá charakterizovat jako svižný, ukecaný napínák;tedy já osobně měla nervy v kýblu a po celou dobu jsem přála Damonovi kulku do hlavy (hehe). Děj fungoval po všech stránkách.. jen ta policie byla až naivně naivní a Nicholson zrovna tak. Na hlavního záporáka hrál navíc až moc vedlejší housle, dvojka Dicaprio+mnou neoblíbený Damon si ukradla celý film pro sebe. A hlavně závěr! Vera Farmiga jako neschopná psychiatrička byla takovým tím doplňujícím prvkem, aby se neřeklo, že tam není žádná ženská a romantika, ale paradoxně mě bavila po Dicapriovi asi nejvíc..Stručně a jasně skvělý film, svá procenta si po právu zaslouží. ()

kitano

Energicky thriler nabity napetim, kvalitnymi vykonmi a spravnou atmosferou. To je sice pravda, ale pokial originalna verzia Volavka patri medzi vase naj filmy, najdu sa urcite aj veci, co sa vam pacit nebudu. Original je omnoho viac zalozeny na ustrednych charakteroch a ponuka neporovnatelne hlbsi zazitok (nevraviac o odlisnom konci a dalsich dvoch pokracovaniach, ktore zazitok este prehlbia) a oproti tomu je Departed prilis jednoduchy, akoby mu chybalo nieco dolezite. Ale, zasa treba povedat ze so sa slusne bavil a na amicke pomery je to viac ako slusny snimok. Tak ci tak, Volavka rulez. (7.2/10) ()

Kaka

Tahle arogantní, do sebe zahleděná mainstreamová jízda má být nejlepší film letošního roku který získal tolik Oscarů a spoustu dalších ocenění ? Nestačím zírat. Scorsese už by se měl po těch krásných letech probrat do reality dnešního světa a pochopit, že "americké" příběhy drsných frajerů již jaksi nejsou v módě a neměl by ani v nejmenším jakkoli replikovat, či naťukávat nedosažitelné kousky jeho tvorby z let minulých. Nakolik je Identita dobrý, či špatný remake dokáže posoudit pouze člověk, který viděl oba dva kousky, což já nejsem, tudíž beru tento film jako jednotný a samostatně kompaktní celek bez srovnávání a hořekování nad tím co mělo vyznít tak a co zase jinak. Krimi jako takové je to však nedostačující. Vulgarismu tuna - přičemž dobrá polovina byla úplně mimo. Děj typicky přitažený za vlasy - drsní hoši, drsné hlášky, střelba na denním pořádku - jednoduše normální den ve velkoměstě. Nechci malovat čerta na zeď, ale tohle je už opravdu přehnané a odrazující. Pro fandy možná zábavný film, který ukazuje, že Marty si točí pro zábavu a z ničeho si příliš velkou hlavu nedělá, pro drtivou většinu racionálně smýšlejících laiků jen typicky americká vyhypovaná jízda bez špetky reálného podtextu. A ten Oscar "za zásluhy" je vzhledem k předešlým kouskům slavného filmového znalce celkem k smíchu. ()

Spiker01

Výborně obsazená Scorseseho žánrovka, právoplatně ověnčená oscary. Martymu krimi thrillery na motivy skutečných událostí vždycky šly a jeho Departed patří mezi vůbec jeho nejlepší tvorbu. Jako byl pro něj dříve číslo 1 Robert de Niro, nyní je jím Leonardo DiCaprio, který se vždycky dokáže předvést v diametrálně odlišné roli a tento film není výjimkou. Dále mě absolutně ohromil Jack Nicholson, který si po delší době záporáka vážně užíval. PS : Fuck Mat Damon...9o% ()

Eddard

Jak mám Scorseseho rád, musím říct, že mě právě jeho Oscarem oceněná Skrytá identita moc nevzala. Ústřední zápletka si mě získávala jen zvolna, a když přišel překvapivý konec, hnulo to se mnou jen nepatrně... Žádná z postav mi nebyla nějak zvlášť sympatická a tak jsem ´jenom horko těžko hledal něco, co bych si z filmu odnesl. Kromě opravdu silného závěru (jakkoliv byl účelový) a do irských motivů laděného soundtracku to asi nakonec budepoctivý výkon DiCapria... A mimochodem - pan Scorsese prý mluví o pokračování. Není to(i s ohledem na závěr) trošku zbytečné? 70% ()

Falko

Zatial som nevidel od Scorseseho ani Letca ani Gangy v New Yorku, ale tesi ma, ze sa mi podarilo aspon podla akademikov zhliadnut najlepsi film roka 2006. Ich rozhodnutie ma vobec nesklamalo, pretoze film s takymto hviezdnym obsadenim mi ubehol, ako po masle. Vynikajuca zapletka, svizny napinavy dej s prekvapivym koncom. U mna stovka. ()

castor

Martin Scorsese se přece jenom dočkal. Jeho předchozí dva filmy Gangy New Yorku a Letec získaly dohromady úctyhodných 21 nominací na Oscara, ale až v případě Skryté identity proměnil svoji šanci i Scorsese a získal režijního plešouna, stejně jako oscarovou nálepku nejlepšího filmu roku. Cesta to byla dlouhá a trnitá, často se zabýval bolavými místy Ameriky, přesto si nemyslím, že jeho tedy poslední film by byl tím nejlepším, co vzešlo z jeho bohaté kariéry. Proti sobě tentokráte stojí dva cílevědomí policisté, kdy jeden jako nová posila elitního oddělení donáší mocnému bossovi, zatímco druhý má za cíl se do bossova gangu tajně infiltrovat. Kapku odtažitý Scorsese dokonale zvládá formu a má dobře zmapovaný terén žánru, do kterého se pustil. A místy to skutečně vypadá, že se starý tvůrce pustil do mladého filmu, což dokonale potvrdil tříhodinovou makléřskou freskou Vlk z Wall Street, která je tak dynamická, že by mu o dvě generace mladší tvůrci mohli tiše závidět. Můžeme se bavit o mírně vykonstruovaném scénáři, rozhodně ale ocením skvostný střih a dynamickou kameru Michaela Ballhause. Společně nám představují uvěřitelné drama, chytré a elegantní, okořeněné bravurními hereckými výkony – počínaje Damonem a DiCapriem, nejlepším zbožím své generace, konče hereckými legendami Martinem Sheenem či Jackem Nicholsonem, příjemně ukázněným, umaštěným paranoikem. Osobně mě potěšila i stále zajímavější Vera Farmiga (nově i v Running Scared) v jediné, přesto klíčové roli ženy. Poctivý kousek, divácky ne úplně lákavý (kde mi něco, čemu se říká napětí, místy chybělo), kterému by ale kratší stopáž slušela přece jenom víc. Scorsese-nescorsese – o film roku se nejedná. Ale čtyři hvězdy mu samozřejmě sluší. ()

viperblade

Scorsese prostě umí. Nejen vyprávět příběhy, ale i točit a udržovat si správnou míru nervozity, takže celý film se nemůžete odtrhnout od obrazovky, aby vám náhodou něco neuteklo. A takovéto příběhy já OPRAVDU můžu. S čístým svědomím dávám plný počet a Scorsesemu přeju ještě hodně dobrých filmů a toho Oscara za Nejlepší film a režii. Je ve správných rukou. ()

Rogue

Kdyby to byl remake ve stylu Van Santova Psycha, nic by se nestalo. Já bych nebyla naštvaná a bylo by o jeden zbytečný film navíc. Takhle je to jen zoufalý pokus předělat téměř dokonalý originál pro americké publikum. Slavní herci tomu nepřidávají, vylepšený scénář nestojí za nic, a tak atmosféra originálu zmizela a zbyla jen neskutečně emocionálně slabá vykrádačka ve které žádné postavě nevěřím. I ten DiCaprio je slabý. Podprůměrné i s odhlédnutím od mého vztahu k Infernal Affairs. ()

D.Moore

Těšil jsem se hodně. Moc. Ale možná až moc. Skrytá identita rozhodně není špatný film, jenže od začátku do konce jsem se nezbavil dojmu, že je to především utahaný film, až moc rozvláčný a zbytečně dlouhý. Nemůže za to ale počet minut (skvělé Casino je ještě delší, naprosto fantastický Irčan je ještě delší než Casino), nýbrž jejich náplň, respektive místy výplň. Předlohu neznám, ale je o tři čtvrtě hodiny kratší a nedivil bych se, kdyby všechno to, co se mi tady zdálo nudné nebo nepatřičné, byla práce Williama Monahana a Martina Scorseseho. ()

troufalka

Máme ho tu opět - Jacka Nicholsona v roli dalšího odporňáka!. (Proč jen se nedivím, že mu tyhle role tak sedí?!) Už dlouho si myslím, že DiCaprio a Damon jsou typově velice podobní, tady navíc podtrženo i sestřihem a oblečením. Obsazení Leonarda po Chyť mě, když to dokážeš a Matta po Bournovi a Dannyho parťácích se ukázalo jako dobrý tah. Máme tu dva mladé sympaťáky, oba bez rodin. Jednoho se ujme místní boss podsvětí, druhého polapí tajní. Oba nemají moc na výběr, na obou stranách stojí proti sobě pěkní prevíti. Oba mladí muži se stávájí bezmocnými nástroji v rukou výše postavených. Spojovacím prvkem se zde stává žena se kterou se oba dva hrdinové zapletou. Ve srovnání se Zjizvenou tváří se dostáváme mnohem víc na kůži, nelze se ubránit sympatizování s oběma mladými muži, je tu velice zajímavý ženský element, brutální scény nejsou tak časté a hlavně nejsou samoúčelné. V té první půlce jsem si často kladla otázku, jak to asi dopadne?! Závěr podtrhuje kvalitu filmu. Škoda přeškoda, že nejde o původní námět!! Martin Scorsese použil osvědčený scénář Volavky z roku 2002. Doporučuji původní verzi, stojí za to!! Zajímavý komentář: Renton, novoten, Lima ()

Hild

Mírné zklamání. Tak úplně mi tento film nesedl. Přitom první půlhodinu jsem si říkala "ano, tak teď mě čeká další výborná gangsterka Martina Scorseseho". Jenže po té půlhodině se něco zlomilo a film se začal dostávat někam úplně jinam. Nějak mi tady chyběla ta správná atmosféra těch klasických velkých gangsterek a bylo tak viditelné, jak se o ní Scorsese pokoušel, bohužel to úplně nevyšlo. Když už jsem si zase v druhé půlce říkala "a jo, je to výborný film", tak musel přijít ten pitomý závěr, který celý dojem zkazil. Tak naštvaná po filmu jsem už dlouho nebyla. Ale abych pořád nekritizovala, Skrytá identita je pořád nadprůměrný film s pár výbornými momenty a hlavně skvělým obsazením. Ne každý film, by se mohl chlubit takovým obsazením. K Jackovi se myslím vyjadřovat nemusím, ten špatně zahrát neumí (i když přiznávám, že ty jeho humorné hlášky mi neseděly ani trochu, ale to je spíš věc scénáře). Kdo si však krade film pro sebe, je Leo. Opět dokázal, že patří mezi absolutní špičku a já osobně ho považuji za vůbec nejlepšího herce jeho generace. Výbornou roli si zde také střihl Mark Wahlberg. Skrytý identita je dobrý film, ale rozhodně ne výjimečný a rozhodně se nejedná o nejlepší kousek Martina Scorseseho. ()

2Pac

Z mojho pohladu jednoznacne nadpriemerny film s vynikajuce hrajucim hereckym obsadenim, vybornou zapletkou a vobec nie dlhou stopazou (kazda zo 149 minut je vyborne zrezirovana, zascenarovana, znametovana, zostrihana, atd atd atd :) Super ()

petero

Scorseseho moderná gangsterka spočiatku ukecaná sa ku koncu zmení na hongkongské krvavé inferno. Ten koniec musí dostať každého. Aáá môj obľúbenec to prežil ... ;-) ()

Davies182

O něco malinko kratší stopáž by dle mého názoru tomuto snímku Martina Scorseseho jen prospěla, na druhou stranu jsem se při délce 150ti minut nenudil. Jen bych to trošku zkrátil a pár scének možná i vynechal. Celkový dojem je ale velmi dobrý, hvězdičku ještě přihazuji za gradující finále a konec samotný. ()

gogo76

Vynikajúci remake honkongského originálu.Niekto sa možno pazastaví nad menom B.Pitt v titulkoch.Pitt raz videl originál v tv a zapôsobil naňho natoľko že si zaistil práva.Pôvodne chcel hrať s T.Cruisom úlohy DiCapria a Damona,ale situácia sa vyvinula inak.Veľmi kvalitná Scorseseho réžia a kopa kvalitných hercov.Dobrý kamarát DeNiro práve nemohol pre zanepráznenosť na filme Good Shepherd-tak ho nahradil M.Sheen. Myslím, že zapadol. Mňa DiCaprio nemusel presviedčať, videl som jeho kvalitné herecké výkony dávno pred Titanicom. Jediná vec mi vadí. Akoby toho oscara Scorsese dostal len, aby ho už konečne mal. Nikdy sa netajil tým, že by ho chcel. Ja som mu to vždy prial. Mal ho dostať už dávno, ale tento rok bol zvláštny. Veľké sklamanie spred roka (Letec) sa predsa nemohlo opakovať. Akoby si akademici vraveli: "Predsa nedáme Eastwoodovi dvakrát po sebe oscara" alebo "Dajme mu ho kým je ešte medzi nami, lebo nám to nikdy neodpustia". Záhadne sa do nominácií nedostal Greengrasov, Let 93 o ktorom sa vopred hovorilo ako o kandidátovi na oscara za réžiu.Prial som mu ho, ale toto trošku zaváňalo kalkulovaním a to sa mi nepáči, zvlášť keď sa jedna o remake a nie originálne dielo. Ale má ho,a už mu ho nikto nevezme.80%. ()

Mahalik

Je těžký při dvouapůlhodinovým filmu udržet pozornost, ale Scorsese je naštěstí skvělej režisér, kterej na vás útočí skvělou hudbou, vypilovanejma přestřelkama a skvěle hláškujícíma hercema, takže na únavu ani nezbyde čas. DiCaprio u mě stoupá raketovou rychlostí a tenhle film je pro něj jako dělanej. Ovšem Matt Damon je šílený dřevo, to co tam předvádí mi spíš přijde jako komedie. Fuckování a sprostý slova mu fakt nevěřim a ke konci mi už byl fakt protivnej. Jack Nicholson září a Wahlberg (sice oscarovou nominaci nechápu, ale budiž) je svýma hláškama nepopsatelnej. Možná ne úplně nejlepší film roku 2006, rozhodně ale jeden z nejlepších gangsterských filmů vůbec... ()

Xmilden

Když jsem se již v poslední době zaměřil na gangsterky, tak proč nekoukat rovnou na mistra žánru. Můj názor se po léta nemění, nejraději koukám na Martinovy mafiánky. Pan režisér tentokráte ignoroval italskou scénu a podíval se na zoubek bostonským Irům. Kdysi na mě film působil zpočátku trošku zmateným dojmem, tento problém samozřejmě s přibývajícími reprízami odpadá. Jack Nicholson nikdy nebude v rolích mafiánských bossů tak jistý jako De Niro nebo Pacino, přesto nezklamal. Můj verdikt ovšem na pochvalu rozhodně není. Jeden z nejslabších režisérových snímků, který ani po kotníky nesahá originálu. Proč za tohle zrovna Martin dostal vysněného Oscara opravdu nechápu. 60% ()

oli.G

Dlho som váhal medzi pôvodnou trilógiou a remakom, ale tlak okolia včera rozhodol za mňa ("Ser na Nabiť a zabiť, ideme na Departed!"). A definitívne som si uvedomil, že 2+ hodinové "veľké" kriminálne drámy od veľkých tvorcov rozhodne sú mojou šálkou čaja a hneď ako bude čas, konečne vytiahnem z poličky Mannov Heat a vrhnem sa naň. Dovtedy budem príjemne spomínať na tento vynikajúci snímok, v ktorého spoločnosti som sa ani chvíľu neudil (ako by som sa len mohol, keď sledovanie deja vyžadovalo maximálnu koncentráciu), a ako sa blížilo vyvrcholenie a slučky okolo niektorých krkov sa začínali sťahovať, bolo jasné, že investovaná pozornosť sa mi zúroči. Atmosféru špinavého veľkomesta dotvárajú špinavé charaktery, občas padne nejaká tá životná múdrosť, ktoré, ako vieme, z úst gangstrov znejú najlepšie, a hlavný zloduch má taliansky znejúce priezvisko. Čo viac si želať? Len mi nie je jasné, prečo mi ten drsný záver nevyrazil dych, keď sa v ňom toho toľko zomlelo (a prečo preboha polku kina rozosmial?). A viete čo? Na Nabiť a zabiť idem dnes. :) ()

Ze Skryté identity bude seriál

Ze Skryté identity bude seriál

24.08.2016

Zrovna včera jsme tu řešili, jak se streamovací služba Crackle ujala Ritchieho Podfu(c)ku a (po vzoru Farga) z něj udělá samostatně fungující seriál. A víte co? Přesně to samé teď potkalo i Skrytou… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Mark Wahlberg je „desperado“

Mark Wahlberg je „desperado“

19.12.2012

Ale nebude mít kytarové pouzdro s bouchačkami. Spíš kufry plné kokainu. Ve filmu studia Paramount American Desperado si totiž zahraje Jona Robertse, známého drogového dealera ze sedmdesátých let.… (více)

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

28.08.2011

Jeden na druhém a tentokrát i na hazardu. A připojí se i William Monahan (foto), scenárista oscarové Skryté identity. Žádný div, že opět půjde o remake – tentokrát filmu The Gambler z roku 1974. Jeho… (více)