Skrytá identita

• USA The Departed (více)

Oba pocházejí z chudinských bostonských čtvrtí, oba vystudovali policejní školu, každý však má jiný původ a jinou motivaci. Zatímco Colin Sullivan vyrostl pod ochranou psychopatického gangstera Franka Costella a k policii se dal proto, aby měl přístup k informacím a mohl ho včas varovat, Billy Costigan pochází z rodiny, kde byl každý nějak zapleten do podsvětí, a k policii nastoupil, aby se z tohoto prostředí vymanil. Dostane nabídku, aby jako tajný agent infiltroval zločineckou síť a pronikl až ke Costellovi. Když přijme, je po fingovaném prohřešku vyhozen od policie. Poté co si odsedí trest, upoutá na sebe gangsterovu pozornost. Podaří se mu projít všemi nástrahami a dostat se do jeho blízkosti. Problém je, že Costello zjistí, že má ve své blízkosti policejního informátora, a pověří Sullivana, aby ho našel. Costigan vypátrá, že gangster má u policie informátora a je odhodlán ho odhalit. Oba stoupají v kariérním žebříčku, snaží se odhalit jeden druhého a současně chránit své utajení. Navíc je ve hře ještě někdo, kdo hraje na obě strany. (TV Nova)

Šakal

Departed, to je povedená (mafiánská) hříčka na kočku a na myš (přičemž se může lehce stát, že při této netradiční naháněné natrefíte i na krysu) s lehce nevýrazným (ve světle zastínění Leem) M. Damonem, překvapivě? vyzrálým L. DiCapriem, sympatickou terapeutkou V. Farmigou, standartním (nic víc, nic míň) J. Nicholsonem (coby mafiánským šésem F. Costellou) a suše hláškujícím M. Wahlbergem. K úplné spokojenosti (mi) ten pověstný krůček schází, snad ještě propracovanější scénář, možná více syrovosti, přičemž snad nejvíce to vystihuje rozhovor mezi Frankem a Billym, kdy Frank říká „ stát se mi podobná situace dřív, nechám všechny (co pro mě pracují) postřílet“. Mám silný pocit, že „mladý“ Marty by to tak i udělal, ale jedním dechem dodávám, že tu syrovost, zde vyvažuje (černo)humorným podtónem a zejména skutečností, že neztrácí svůj pověstný tah na branku. Přičemž, v úplném závěru (cca 5min) poznávám „starého dobrého“ Martyho, kdy nakonec i dochází na Frankova slova a jsme svědky Martyho smyslu pro humor (viz závěrečná scéna s přeběhnuvší krysou po parapetu). Co říci závěrem? Vrchol žánru (stejně jako Martyho tvorby) je jinde http://www.csfd.cz/film/8246-mafiani/ , http://www.csfd.cz/film/8242-casino/ ......, ale s klidným srdcem (zde) prohlašuju: (mafiánský) žánr byl dostatečně (z)resuscitován a nic na tom nemění ani skutečnost, že spíš než „Italian job“ tohle připomíná jeden velkej „Blow job“. Já osobně se (s každou další ubíhající min) bavil víc a víc a to se počítá. Spokojenost Marty a jak (zde) říká Frank: „peníze ani ženský už dávno nepotřebuju, ale mám to rád“, tak podobné je to i v případě JÁ a M. Scorsese. Tenhle (celoživotní) „návyk“ nehodlám v dohledné době léčit! P.s. volavku(y) jsem viděl a .... nejsou lepší! Na úplný závěr s (osobním) dovětkem: s každou další reprízou mám tuhle Martyho hříčku raději a objevuju (si) pro sebe stále nové a nové skutečnosti.... p.p.s. to uživ. Subjektiv – (jak zpívají Monkey Business) „Why be in when you could be out“......! ()

Sobis87

Akademiky stále přehlížený filmový velikán Martin Scorsese se posledním filmem vrací ke svým kořenům – ke gangsterskému dramatu, ve kterém je kladen větší důraz na postavy a jejich psychologii než na akci a dynamický příběh. Skrytá identita je předělávkou hongkongské trilogie Volavka. Přiznávám se, že asijský originál jsem neviděl a nemám tedy možnost porovnat ho s americkou verzí. Na druhou stranu ale mohu potvrdit, že Scorseseho verze obstojí sama o sobě. Scorseseho režie je staromódní, ale nikoliv nudná, a to hlavně díky brilantnímu střihu. Nedočkáme se zde žádné vizuální exhibice, Scorsese nepoužívá v dnešní době tolik populární kamerové filtry, zběsilé kamerové nálety, či rychlý střih. Kamera je zde naopak povětšinou statická a dlouhé záběry dávají prostor hercům, aby se zde mohli naplno předvést. A že je na co se dívat. Hlavním tahounem celého filmu je určitě Jack Nicholson v roli Franka Costella, který si může do své sbírky přidat dalšího démonického grázla s primitivním chováním a zvrhlým smyslem pro humor (viz. jeho padouch z filmu Čarodějky s Eastwicku). Je sice pravda, že Nicholson prakticky nepředvádí nic, co bychom od něho už neviděli, ale Frank Costello je tak dokonalým spojením všech jeho trademarků, že mu to nemůžete mít za zlé. Naopak Leonardo DiCaprio se rolí Billyho Costigana úplně vymanil ze škatulky „toho hezouna z Titaniku“ a předvedl psychologicky bohatý a vyzrálý výkon. Jeho Costigan je většinu filmu na pokraji nervového zhroucení, polyká prášky na nervy a se svojí novou identitou dává volný průchod své agresi. Zato výkon Matta Damona je až minimalistický, role opatrného intrikáře Sullivena mu ani nedává prostor k nějaké herecké exhibici, proto Damon spíše vsadil na jemné náznaky. Dále stojí za zmínku ještě mentorský poručík Martina Sheena a jeho pravá ruka v podání Marka Wahlberga, jež je zdrojem těch nejlepších hlášek a svojí sprostou mluvou všechny hravě převyšuje. Nebýt postavy policejní psychiatričky Madolyn, do které se obě „krysy“ zamilují, byla by Skrytá identita výhradně mužskou záležitostí. Samotný milostný trojúhelník Costigan – Sullivan – Madolyn se mi zdál být pro příběh úplně zbytečným a vidím v něm jediný větší nedostatek tohoto filmu. Pokud vás nevadí pomalejší tempo vyprávění a psychologie na úkor akce a jste schopni akceptovat, že se jedná o remake, myslím, že se vám bude Skrytá identita líbit. Nejspíše se nezařadí mezi Scorseseho nesmrtelné klasiky jakými jsou Taxikář nebo Casino, ale rozhodně patří k tomu lepšímu, co rok 2006 přinesl. UPDATE: Dal jsem si to znovu a musím zvednout na plný počet, protože ten film je vymazlený v každém ohledu, fascinuje mě jeho vykreslování charakterů i prostředí skrze geniálně zakomponované detaily, Martyho boží režie (přece jen zasloužený Oscar!) a v neposlední řadě i fakt, že se jedná o interpretačně nezvykle hluboký žánrový film - podle všech těch macho narážek jsou tu snad všechny postavy sexuálně frustrované a s erekcí nemá problém jen Damonův Sullivan. ()

Webb

[6,5/10] (Warner Bros. Pictures, Vertigo Entertainment, Initial Entertainment Group, Plan B Entertainment, Media Asia Films Ltd.) (Barevný /// Produkce: Graham King, Brad Pitt, Martin Scorsese /// Scénář: William Monahan, Siu Fai Mak, Felix Chong /// Kamera: Michael Ballhaus /// Hudba: Howard Shore /// Oscar: Martin Scorsese (režie), Thelma Schoonmaker (střih), Graham King (nejlepší film), William Monahan (nepůvodní scénář) /// Nominace na Oscara: Mark Wahlberg (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Celou dobu jsem měl pocit, že vím, kdo za který tým kope, ale posledních 10 minut mi natolik zamotalo hlavu, že se k filmu budu muset časem znovu vrátit. ()

Jordan

nenadchol ma až tak, ako som čakal, ale solídne tri thrillerové hviezdy mu dám nech je scorsese nado mnou, lebo i keď k pôvodnej Volavke som sa "fyzicky" dostal skôr, predsa len som si najprv pozrel tento jej nie nevydarený amícky remake, ktorý bez ohľadu na pôvodný film dokazuje, že v hollywoode existuje naprieč všetkými generáciami hŕstka hercov, z ktorých sa čo-to dá vytrieskať, že aj Áčkový mainstreamový "thriller" môže byť kvalitná filmárčina a že starý scorsese to aj vo veku, kedy väčšina dôchodcov chodí na prechádzky do parku, vie roztočiť s krvou, nadávkami a chlapáckou drzosťou - a čo na tom, že (mm13) je to akademická filmárska onania bez emócií, on pán S. si už odkrútil svoje, aby si mohol dovoliť takéto avantúry, ostatne, nie je jesdiný, však páni Woody Allen a Steven Spielberg . . . na krásnu veru farmigu a výbušného marka wahlberga sa veľmi príjemne pozeralo; kde mal byť humor, bol humor, kde mala byť akcia, bola akcia a kde malo byť napätie, tam bolo niekedy aj napätie . . . a kde mali (možno) byť emócie, tam bol DiCaprio . . . no čo, z toho sa nestrieľa, nie? ()

dzej dzej

Velké zklamání (a to jsem ani neviděl původní Volavku). Skrytá identita je nejhoším Scorseseho filmem, především proto, že se v ní naprosto ztrácí režisérova výjimečná schopnost vytvořit komplexní obraz určité doby a určitého prostředí naplněný epičností i intimní psychologií, oplývající množstvím živých postav, překypující vztahy, velkými a malými příběhy, nezapomenutelnými scénami i stovkami detailů. Scorsese vždycky byl nejnadanější literární vypravěč mezi filmaři, jeho snímky připomínaly velké romány se vším, co k nim patří. Skrytá identita nabízí až na jednu výjimku matné herecké výkony (bezduchý Damon, Nicholson jako karikatura sebe sama, Wahlberg jako karikatura drsného policajta a k tomu výborný a k zbláznění osamělý DiCaprio), matně zpracovaný příběh (právě na DiCapriově psychotickém vykořenění se dalo daleko více stavět), matné motivace postav i matné finále. Filmu chybí tempo i velké scény, brutalita, která vždy byla nedílnou a pochopitelnou součásti Scorseseho filmů zde působí zbytečně a nepříjemně, nepříjemně a nudně pak působí i celý film. Na chyby má koneckonců právo i bůh (viz. stvoření celeru, hlasové schránky a Christiana Slatera), v případě Skryté identity chybovali Martin Scorsese i Americká filmová akademie. ()

Anderton

Tento film zreje každým vzhliadnutím. Po kine som bol mierne sklamaný, taká klasická kriminálka so záverečnou wtf vyvražďovačkou. Na druhý krát už som začal doceňovať detaily a premyslenosť scenára, kde všetko perfektne šlape, herci idú úplne naplno a aj ten záver má svoju logiku. Z Bostonu sa snáď ani nedá natočiť priemerný film. Myslím, že viacero ľudí zmenilo po ďalších pozretiach svoj názor. Tí ostatní by si to mali znova pustiť a upraviť hodnotenie! ()

francis

Panečku, kdyby to šlo, zejtra bych běžel na tenhle film znova a jsem si jistej, že bych si ho znova užil, samozřejmě trochu jinak než na první shlídnutí. Úplně mě to pohltilo, byl jsem napnutej jak drát a mozek mi šrotoval, až se závity přehřívaly. A užíval jsem si ten supervymáklej scénář, ve kterým jsem měl pocit, málem každá postava má úplně jinej styl mluvy, slovní zásobu, stavbu věty a humor (pochvala pro scénáristu). A nemůžu si pomoct a musím to napsat zase - tak jako Martin Scorsese umí s herci pracovat málokdo - často mám pocit, že z nich dostává to úplně nejlepší, ty filmový postavy jsou v jejich podání prostě živý lidi. Napětí neuvěřitelně graduje a když se zdá, že přišel okamžik uvolnění, následuje nečekaná rána pěstí do nosu. A to šílený finále jako možná nejnečekanější a nejsilnější vyvrcholení celýho příběhu, o kterým přemejšlím ještě čtyři hodiny po konci filmu... Jsem nadšenej. ()

Frajer42

Příbuznou Volavku jsem neviděl, tudíž srovnávat nemohu. Nicméně tenhle film se mi líbil. Herecká esa na různých stranách zákona. Napětí, gradace a naprosto neočekávaný závěr. Což hodnotím jako obrovské +. V tomhle filmu jsem si opravdu nebyl jistý, tím co bude následovat, a tak jsem vydržel v napětí téměř po celou stopáž, která ovšem byla naprosto zbytečně dlouhá. Až 40 minjut zbytečných scén se dalo odstranit. Ale dívat se na herce typu DiCaprio, Damon, Nicholson, Wahlberg se dá, i když se vlastně nic zajímavého neděje. Slabší * * * *. ()

boshke

Damona nemám rád (zřejmě kvůli jeho pitomému Bournovi), takže vybrat si stranu ve finále nebylo tak těžké. Skvělý Nicholson sice oponoval, ale manýry jeho zločinecké organizace se mi pranic nezamlouvaly. Atmosféra byla doslova vteřinu od vteřiny hustší, až do nervydrásajícího finiše. Být krysou opravdu není žádný med.. 100% ()

Kothy

Neskutečná věc. Film jsem viděl asi 11 let zpět a moc jsem ho nepobral. Teď jsem se k němu vrátil a jsem za to rád. Martin Scorsese prostě dobré filmy umí. Kde začít, obsazení je vážně vynikající. I samotná zápletka se dvěma infiltrátory je skvělá. Je zajímavé sledovat jak Leonarda DiCapria tak Matta Damona, jak se snaží ze své situace vybruslit. Oscary tomu sednou. Jack Nicholson a Mark Wahlberg jsou super. Určitě stojí za vidění. Konec je drsný. "Jsme pro tebe kundy?" :D ()

swamp

Woow! Leonardo DiCaprio mě totálně odrovnal. Smekám!! Matt Damon zrovna neoslnil (oproti snímku The Bourne identity..podobný název, což?:), ale svou roli splnil. Jack Nicholson hraje postavu, jejíž trochu jinou podobu hrál už v mnoha filmech, takže s ní neměl větší problémy. Ovšem skvělý příběh, Martin Scorsese i již zmíněný Leo vás nenechají vydechnout ani na vteřinu. "'Do you know what will happen if you shoot me?' 'Yeah, this bullet will go right through your fucking head!'" ()

Sašenka165

Tak tenhle film mě vážně dostal. Za Oskary jsem jedině ráda - zase jednou je dostal inteligentní film, který si je doopravdy zasloužil. Herci byli úžasní a ten konec? Páni! Neexistují slova, co by vyjádřila moje pocity po skončení Skryté identity. ()

oje

Po dějové stránce hodně nabitá podívaná, pevně poutající diváka hned od prvních vteřin. Lítá to ráz na ráz a už jen během intra se děje odehraje víc, než jinde za celý film. Plyn je na podlaze celou dobu a divák s napětím sleduje, co nečekaného přijde dál. Prostředí mafiánů je Scorsesova parketa a je znát, že mezi nekompromisními gangstery je jako doma. Obsazení, hudba i herecké výkony jsou parádní a už jen Nicholson v roli ostříleného śéfa podsvětí je filmový zážitek sám o sobě. Zcela odpouštím lehké ztrácení se v konci, kdy ani nestíhám počítat mrtvoly a bez váhání uděluji plný počet. Podobným snímkem, který rovněž vpluje mezi policisty i zločince, je Noc patří nám. Alternativa: We Own the Night. ()

Okara

Komentář bych rád začal doporučením - před Departed doporučuji zhlédnout Titanic, proměna DiCapria je naprosto paradoxně uchvacující. Velmi zajímavý příklad typického kriminálního příběhu z drogového prostředí, kde vzájemné nahánění krys je ovšem okořeněné vtipným Nicholsonem, Leonardo zde samozřejmě podává nejlepší výkon, jeho schopnost kde změny účesu znamenají proměnu o několik let, či jeho pátravé pohledy jsou zkrátka záviděníhodné. Akorát Mattovi jsem výkon příliš nevěřil. Pěti hvězdičkám zabránila pouze hudba, ta mě místy naprosto iritovala, do mírně melancholické hudby začne vyřvávat jakási odnož metalu, kterou jako když utne vystřídá rapující černoušek a po něm si tam někdo začne brnkat blues. Škoda. 85% ()

nascendi

Keď som film videl prvýkrát, nevenoval som mu nejakú zvláštnu pozornosť a dokonca sa mi plietol DiCaprio s Damonom. V podvedomí mi ostal pocit, že to nemusí byť iba nadpriemerný film. Tak som si ho včera pozrel pozornejšie a musím uznať, že sa vydaril po všetkých stránkach. Už som si neplietol nikoho s nikým a mohol som si vychutnávať detaily, ktoré mi pri prvom povrchnom zhliadnutí unikli. Prekombinovaný záver mi síce prekážal aj tentoraz, but nobody perfect. ()

Slartibarkfast

Dlouhá a táhlá honička kočky s myší. Nebo spíše vzájemné nahánění dvou krys. Rozhodně zajímavý námět z prostředí tajné policie a mafiánských praktik, ač neoriginální. Oslizlého Leoše bych sice za tvrďáckého ranaře a nekompromisního irského drsňáka nepovažoval ani po dvanácti pivech v úplné tmě, ale co naděláte. Ne vždy je zkrátka obsazen vhodný xicht. Závěr mne docela překvapil. Malinko mi tam chybělo dovysvětlení, nebo košatější dovyprávění toho spletitého příběhu. Jinak určitě stojí za to. Výborná hudba. 70% ()

Ratemus

Naprostý unikát, ve kterém se sešlo jedno z nejlepších hvězdných obsazení, co role, to unikát. Nedá se věřit nikomu, každý má někde někoho nastrčeného a jak z toho ven? Scorsese je jeden z nejlepších režisérů a tento snímek to dokazuje, věřím, že každý herec si zde šáhnul na dno hereckých sil. Po všech stránkách povedené dílo, já se ani na vteřinu nenudil. Rozhodně jeden z nejlepších mafiánských filmů, závěrečná vyvražďovačka je vrchol filmu. Nejvíc mě bavily hlášky Marka Wahlberga, jednoznačně perfektně zvládnuté filmařské řemeslo. ()

Tomco

herecky, rezisersky, scenaristicky odvedená precízna práca..kamera výborná...výsledný efekt silných 80% ... ()

Ze Skryté identity bude seriál

Ze Skryté identity bude seriál

24.08.2016

Zrovna včera jsme tu řešili, jak se streamovací služba Crackle ujala Ritchieho Podfu(c)ku a (po vzoru Farga) z něj udělá samostatně fungující seriál. A víte co? Přesně to samé teď potkalo i Skrytou… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Mark Wahlberg je „desperado“

Mark Wahlberg je „desperado“

19.12.2012

Ale nebude mít kytarové pouzdro s bouchačkami. Spíš kufry plné kokainu. Ve filmu studia Paramount American Desperado si totiž zahraje Jona Robertse, známého drogového dealera ze sedmdesátých let.… (více)

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

Scorsese a DiCaprio jsou závislí

28.08.2011

Jeden na druhém a tentokrát i na hazardu. A připojí se i William Monahan (foto), scenárista oscarové Skryté identity. Žádný div, že opět půjde o remake – tentokrát filmu The Gambler z roku 1974. Jeho… (více)