Mladá citlivá agentka FBI Clarice Steriling je přizvána ke spolupráci do týmu vyšetřujícího sérii vražd. Na pachatele ukazují jen velmi kruté následky jeho činů: Vrah přezdívaný "Buffalo Bill" stahuje vždycky své oběti z kůže a potom je hází do řeky. Clarice má za úkol vypracovat psychologický portrét pachatele. Její nadřízení ji proto vyšlou na "konzultaci" za jiným masovým vrahem, psychiatrem dr. Hannibalem Lecterem, který je vězněn za nejvyšších bezpečnostních opatření. Lecter, který zná ze své praxe vraha i jeho motivy a tuší jeho další postup, drží v rukou všechny nitky a přivádí mladou Clarice na správnou stopu... (TV Prima)

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Jodie Foster + nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Anthony Hopkins, Nejlepší režie - Jonathan Demme, Nejlepší scénář - Ted Tally ()

MarekT

Tělo se třese, jako kdyby mělo zimnici, slzy tečou po tváři, oči se radši snaží nevidět... Lépe bych nejpůsobivější scénu filmu, kdy se Anthony Hopkins dokonce před divákem dopouští dalšího krvavého zločinu, nepopsal, protože zde přívlastky jako "skvělé", "geniální", atp. nestačí pro plné vyjádření zážitku a důvodu, proč jsem původně nevinný čtyřhvězdičkový thriller povýšil do stavu nejvyššího. Když říkám nevinný, přemýšlím, jestli by pod to měl spadat sice neškodná, ale i přesto velmi depresivně působící Lecterova mimika (sir Hopkins může soutěžit s Jackem Nicholsonem o nejlepší škleb), která se určitě podepsala pod hodnocení snímku a Hopkinsova výkonu. Jelikož snímek splnil svůj účel, jak nejlépe mohl, nechce se mi na něm hledat mouchy, k čemuž také přispěla i výborná Lecterova oponentka Jodie Foster, z jejíhož výkonu cítím opravdovou hereckou jistotu. Film byl pro mě nejen výborným thrillerem, ale také dobře odkojeným potomkem klasických Hitchcockových kousků. ()

spygirl

Co dodávat... brilantní Anthony Hopkins, z jehož chladného pohledu běhá mráz po zádech a skvělá a krásná Jodie Foster. Napětí od začátku až do poslední minuty. Takhle má vypadat pořádný thriller. 100% ()

Juto

Hypnotizujúci thriller, ktorý zaujme divákov od prvej scény po poslednú. Súhra medzi Starlingovou a Lectorom, keďže zdieľajú nedefinovateľné, temné porozumenie, dáva filmu jeho nezabudnuteľnú a znepokojujúcu silu. 10/10 ()

Martrix

Podívat se v jeden den na Sedm a Mlčení jehňátek bez toho, aby jste srovnávali? Tomu se vyhnout nejde. Jestliže je Sedm král krimi thrillerů, tak Mlčení bych tituloval jako dvorní dámu. Pořád je ve vysoké společnosti, ale k dokonalosti něco zásadního chybí. Ve skutečnosti je to vlastně pouze postava Hanibala a výkon Hopkinse, který snese ta nejpřísnější kritéria. Což je pouhých 16 minut z celkové...dle mého zbytečně dlouhé stopáže. Ano, ještě je tady pasáž v domě vraha, která je výborná a solidní výkon Foster, ale to je pořád dost daleko k tomu, abych označil Mlčení jehňátek za špičkový thriller. Samotný případ totiž není moc vtahující a nebýt právě interakce mezi agentkou a Hanibalem...moc chytrých momentů by nezbylo. Přesto...zvlášť pokud nebudu srovnávat, pořád jde o tak skvělý film, že se v pohodě vleze do pěti hvězdiček. V devadesátých letech jistě patří do TOP 10 v krimi žánru (a že v této dekádě vzniklo mnoho pecek). ()

Flynn

Neskutecne zvladnute napeti, ktere by se dalo krajet a notna cast z toho je jen diky dialogum. Skvele obsazeni, rezie, kamera, hudba. Tady si to proste vsechno sedlo a vytvorilo kult Hannibala, ktery uz se nikdy nepodarilo prekonat. ()

emo

Asi najlepší horrorový thriller aký som kedy videl. Demme vytvoril atmosféru ktorá by sa dala krájať a Hopkins s Fosterovou podali svoje životné výkony! ()

BoXBe

Jehňátka mlčí tím nejtemnějším možným způsobem depresivního tlaku zšedlých uliček, šumícího listí a ďábelského hlasu Anthonyho Hopkinse. Mezi těma dvěma to vře, krev jim bublá v žilách a Lecterovy bizarní choutky vytvoří akurátní děs i když chytne do ruky jen vidličku. Mlčení jehňátek je jeden z nejlepších thrillerů filmového plátna. ()

Šimpy

Vynikající filmek. Anthony Hopkins ve své nejlepší roli. Jeho podání Hannibala je herecký koncert. Škoda, že existují pokračování. Svého výkonu dosáhl několika zajímavými hereckými detaily, které jsou naprosto prosté a díky tomu geniální. ()

Deverant

Tak jsem po letech z různých důvodů neplnodnotných projekcí konečně shlédnul ta jehňata. Hodnocení kvality u nich v zásadě plyne z míry zaujetí Hannibalem. A ta je u mě vcelku nulová. A bez ní jsou jehňata vcelku průměrným filmem s iritujícím množstvím logických děr (proč se proboha ta studentka všude potácí sama, bez jakéhokoli zajištění sebe nebo možných stop? a Lecterův útěk už je úplně k smíchu: kam ho to převezli, do kancelářské budovy? ani jedna kamera, nikdo nikoho nepostrádá a nakonec houf policajtů jen tupě kouká na ukazatel výtahu?). ()

campix

Naprosto legendární film a klasika nad klasiky. Všech pět Oskarů naprosto zasloužených, ať už za tíživou atmosféru nebo výborné výkony herců v čele s Jodie Foster a Anthonym Hopkinsem, který si vysloužil za jeho 16ti minutového Hannibala Lectera Oskara. Nesmím zapomenout ani na Teda Levina a jeho roli sériového vraha. Úchvatný a tíživý zážitek. ()

WolfR

Brilantní krimi thriller! Nemám slov! Po zhlédnutí mi došel dech! Naprosto dokonalý filmový kousek! Přímo ďábelská atmosféra, gradující celý film! Výborně napsané a zrežírované. Fantastické herecké výkony. Naprosto skvostné. Anthony Hopkins se do role chladného, inteligentního, vraždícího kanibala dokonale hodí! Navíc Jodie Foster mu zdatně sekunduje. Propracované a bravurně natočené scény ve vězení, ale i s dalším vrahem Buffalo Billem! Tento film je zároveň takový chladný a děsivý! A závěr filmu to je naprostá pecka! Atmosféra by se dala krájet a ten chladný strach taky! Naprosto geniální! Film je kousek po kousku propracován do těch nejmenších detailů! Naprosto gurmánská filmová záležitost! Mistrovské dílo. Pět Oscarů ve všech hlavních kategoriích to jen dokazuje jak výjimečný filmařský počin to je! 5 hvězd! ()

KajusaK

Po druhém shlédnutí (2024) zvyšuji hodnocení o hvězdu nahoru. Skvělá Jodie Foster i Anthony Hopkins. Ocenění naprosto chápu. ()

PanZahadnyCZ

Za naprosto exkluzivní herecký výkon dávám i tu pátou hvězdičku. Vážně mohu říci, že se jednalo snad o nejlepší ženský herecký výkon, co jsem kdy viděl, když agentka Starlingová bloudila v sídle psychopata a strachem nevěděla kam se dřív dívat a třepaly se jí ruce, tak jsem žasnul, protože takhle reálný pocit z jejího hrání jsem ještě nezažil. Ale abych tady nevychvaloval jen Jodie, samozřejmě, že Anthony Hopkins také odvedl skvělou práci! ()

dr.fish

Parádně vystavěný příběh, z jehož mrazivosti neubrala ani ta léta, co od jeho vzniku uplynula. Závěrečná scéna je opravdu nepříjemná a tudíž excelentně natočená. Červený drak se mi sice líbil o ždibíček víc, ale i tak považuji Mlčení jehňátek za jednu z nejhlepších a nadčasových detektivek. 80% ()

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (více)

Stephen King zachrání Kennedyho

Stephen King zachrání Kennedyho

15.08.2011

A pomůže mu Jonathan Demme, tvůrce Mlčení jehňátek. Už je to tak, příchod zaručených bestsellerů na knižní pulty provází i zpráva o filmové adaptaci. U Stephena Kinga je to úplná samozřejmost. Jeho… (více)

Clooney a bestie z Florencie

Clooney a bestie z Florencie

09.01.2011

Krimithrillerů, které by se kvalitou alespoň přiblížili klasikám z 90. let jako Sedm či Mlčení jehňátek, je dnes zoufale málo. Proto potěší každý pokus vzkřísit tento polomrtvý žánr, obzvlášť když za… (více)