Po mnohých rokoch zhliadnuté na remastrovanom BR: Scenáru sa dá pár drobností vytknúť (niektoré prvky zápletky zľahka smrdia samoúčelnosťou), ale réžia je geniálna a herecké výkony skvostné - spätne som docenil hlavne Pitta. V rámci thrillerov dvojka po Mlčaní jahniat, ktoré síce nie je tak brilantne zrežírované a atmosférické, ale má lepší scenár a omnoho prepracovanejšie postavy.(26.6.2011)

Oscar 1 nominace: Střih(20.2.2004)

Temný a děsivý příběh se šokujícím závěrem. Vynikající Morgan Freeman, Brad Pitt a Kevin Spacey. Můj nejoblíbenější film od Finchera.(8.10.2004)

Spolu s Mlčaním jahniat najsilnejší psychothriller vôbec. Žánrová perla, v ktorej je každá filmárska zložka vyťažená do absolútneho maxima. Rovnako ako divákove nervy, emócie a psychika. Černota, ktorá vyrazí dych a nedá spať.(7.5.2006)

rozpocet $33 million trzby celosvetovo $327,311,859(6.11.2006)

• - Kvůli věrohodnému natočení pitvy se hlavní maskér Rob Bottin zúčastnil dokonce několika skutečných pitev, nakonec ale byla ve filmu použita kratší verze, ve které je oběť už sešitá. (Ai.ma)

• - Spoiler: Na balíčku, ve kterém je hlava Tracy (Gwyneth Paltrow), je nálepka s nápisem "Please handle with care - Fragile," tedy v překladu "Prosím zacházejte opatrně - křehké". (imagoo)

• - Spoiler: Přesně 7 minut po začátku filmu dostane Mills (Brad Pitt) telefon oznamující první vraždu. Když zbývá 7 minut do konce, detektiv Somerset (Morgan Freeman) říká Millsovi: "If you kill him, he will win," v překladu: "Když ho zabiješ, vyhraje," s odkazem na Johna Doa (Kevin Spacey). (cihlenka)