Daredevil (TV seriál)

Akční / Krimi / Mysteriózní

USA, 2015 - 2016, 23 h 29 min (Minutáž: 26x60 min)

Předloha:

Stan Lee (komiks)

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Vincent D'Onofrio, Jon Bernthal, Elodie Yung, Geoffrey Cantor, Toby Leonard Moore, Vondie Curtis-Hall, Bob Gunton, Ayelet Zurer, Peter Shinkoda, Rosario Dawson, Michelle Hurd, Peter McRobbie, Matt Gerald, Scott Glenn, Nikolai Nikolaeff, Adriane Lenox, McCaleb Burnett, David Vadim, Katt Masterson, Alex Webb, D.K. Bowser, Gideon Emery, Peter Gerety, Wendy Moniz, Ben Livingston, Domenick Lombardozzi, Cole Jensen, Phyllis Somerville, Richard Bekins, Clancy Brown, Carrie-Anne Moss, Tony Curran, John Bianco, Andy Murray, Doris McCarthy, Neil Grayston, Joe Forbrich, Michael Pantozzi, Christian Keiber, Brian Distance, William Forsythe, Gilles Marini, Nicholas Tucci, Laurence Mason, Gameela Wright, Josh Philip Weinstein, John Patrick Hayden, Skylar Gaertner, Wai Ching Ho, Rob Morgan, Alex Morf, Amy Rutberg, Chris Tardio, Daryl Edwards, Judith Delgado, Royce Johnson, John Leonard Thompson, Jasson Finney

Trochu mě mrzí, že dal Goddard nakonec naplno přednost Sony s jejím retardovaným Spidey-universe, protože soudě z první epizody, kterou sám režíroval, by byl výsledek ještě o fous lepší - tj. nápaditější, možná i podvratnější a dravější. Nic proti DeKnightovi. Svoje si jednoznačně odkroutil (i když finální střet mohl být výrazně lepší) a jeho Daredevil je temný syčák, který funguje jak v heroické, tak dramatické rovině, jež do puntíku ždíme hlavně pravidlo o kvalitě hrdiny vycházející z kvality záporáka. Moc bych se nedivil, kdyby D'Onofrio sahal za pár měsíců po cenách. Vystřihnul totiž náramného padoucha lavírujícího mezi světlou a temnou stranou síly, u něhož vlastně do poslední chvíle nevíte, jestli je padouch, nebo chudák. Výtečný zrod jedné z největších antigonistů Marvelu. Cox se ale taky neztrácí a charismatem se snaží vydolovat vlastní film, co to jenom jde. Co ale překvapuje nejvíc je, že svůj prostor dostanou opravdu všichni, kvalita mezi díly nijak zvlášť nekolísá, většina motivů a linek se hezky uzavře (občas trochu klišovitě, ale budiž) a někdy od osmé epizody vše graduje způsobem, že se jen těžko vypíná přehrávač. Porovnávat s telenovelami typu Arrow mi přijde na hraně divácké demence. 9/10(15.4.2015)

Na první pohled působí zevedeným schématem. Hrdina za spravedlnost žijící dvojím životem vykonává pořádek v nočních ulicích špinavé městské čtvrti, má nějaké to trauma a k tomu zachrání ženu v nesnázích... může to být jak Batman, tak třeba Spiderman. Seriál Daredevil je protkán všemi díly napínavým a kvalitně zpracovaným souvislým příběhem, který nutí k dalšímu pokračování. Atmosféra každým dílem o něco dramatičněji houstne a i hudební motiv mi velmi připomíná Temného rytíře. Po celé sérii (13 dílů) zvyšuji na plný počet! 90% (dal bych i víc, ale sedmý díl mi přišel nějaký nedořešený, s neobjasněnými motivy)(7.5.2015)

s01: Kingpin funguje, Daredevil je v Murdockove stinu, Karen je hezka a comicsove zaklady stezejnich del se zdaji byt adekvatne pouzity.(26.5.2015)

Další šmakózní balíček od Netflixu, který mě ušetřil každotýdenního hryzání nehtů a netrpělivého žmoulání upoceného sáčku. Tím sáčkem myslím svá varlata, jenom pro pořádek. Samozřejmě to má své mouchy. Kupříkladu ufňukaná slečna Karen a lehce teatrální pan Kingpin. Rovněž krutopřísnost soubojů utrpěla po kulervoucí jednozáběrové řezanici oldboyovského rázu (s01e02) znatelný pokles do vod zkurveného průměru. Takový je ale život - ne každá kuřba končí výstřikem a ne každé hovno jde dobře ven. Po bryskní výměně čirých okulárů za ty růžové to však vidím tak, že nový Daredevil je jakýmsi prvním oficiálním mezníkem mezi superhrdinštinou pro slaboduchou omladinu a superhrdinštinou pro lidi, co mají rádi krev, šukání a středně sprostá slova. Krví se tu totiž šplouchá, až mému vnitřnímu Patricku Batemanovi modrají varlat, postavy jsou rozehrané do řádné hloubky, příběh je více než nosný a celé je to zabalené do vyžehleného fráčku precizního vizuálu. Plus fakt, že jsem celou první sérii (cca 13 hodin) sjel za necelé tři dny už něčemu napovídá. PS: Z komiksů mám o Daredevilovi přečtený snad jen Zmrtvýchvstání od Franka Millera a jednu dvoustránkovou konfrotaci s Punisherem od Gartha Ennise. Docela mě to i mrzí, neboť předražená série Muž beze strachu mě už dlouho kurevsky rajcuje.(15.4.2015)

V hlavnej úlohe krásny ksichtík s ešte krajšími perami (alebo čo všetko človek nedocení pri minimálnych záberoch na oči). Kto by povedal, že takéto roztomilé eyecandy tak prirodzene zapadne do čohosi úžasne temného. Že sa nejedná o klasickú Marvelovku je možné všimnúť si na nedostatku ich vychýreného humoru a tiež vo farbách, do akých postavy obliekajú, počasia a podobných detailov, ktoré sú fakticky vychytané. S dôrazom na jazvy a škrabance, ktoré záhadne nezmiznú po jednom dni, ako to býva zvykom inde. Okrem samotného Vincenta sa nedá nezamilovať si Foggyho, ktorý do celej serióznosti prináša trochu odľahčenia. Ženské postavy sú veľmi dobre napísané, ešte lepšie zahrané a krásne (osobne dúfam, že Rosario ešte uvidím). K tomu ultra štýlové úvodné titulky s bohovskou zvučkou, a jediné, čo ma mrzí sú niektoré fakt dobré postavy, ktoré hádam nahradia iné, rovnako dobré (ehmWesleyehm).(1.5.2015)

• - Když Clair (Rosario Dawson) říká ve 3. díle 2. série "New York's Finest", že pracuje přesčas za trest kvůli někomu, komu pomohla, a kdo byl silnější než Daredevil, jde o narážku na seriál Jessica Jones (od r. 2015 ). Ve 13 epizodě 2. řady s názvem "A Cold Day in Hell's Kitchen" dojde také k drobnému propojení seriálu Daredevil s dalším seriálem od Netflixu, a sice s Jessicou Jones (od r. 2015). Na scéně se objeví Jeri Hogarthová (Carrie-Anne Moss), jako žena nabízející práci Foggymu (Elden Henson) v právnické firmě Hogarth, Chao and Benowitz. A právě Jeri Hogarthová je jednou z důležitých postav v seriálu Jessica Jones. (spacemaster)

• - Punisher se v originálním komiksu poprvé střetl s Daredevilem v čísle 183. Druhá serie Daredevila se touto sérií inspiruje. (UncleMorty)

• - V kanceláři Bena Uricha (Vondie Curtis-Hall) si můžete všimnout dvou novinových útržků. Na jednom z nich stojí: "Harlem Terror" a na druhém: "Battle of NY." Jedná se o odkaz na události z Neuvěřitelného Hulka (2008) a Avengers (2012). (UM3L3C)