Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

flanker.27

Stejně jako Djkoma jsem moc nezkousnul konec, kdy se jakoby nic nestane, samotného pátrání čili kriminální linie si moc neužijeme a ta dramatická je dost chudá. Nebýt Pennova výkonu, šel bych v hodnocení mnohem níž. ()

gudaulin

Komorně pojatý psychologický thriller, který staví na velmi kvalitním hereckém obsazení a spolehlivé, zkušené režii Clinta Eastwooda. Není to pro mě film, který by v kinematografii způsobil nějakou revoluci nebo který by mně svým zpracováním přivedl do extáze, na druhou stranu nemá žádné výrazné chyby a nejen ve svém žánru představuje výrazný nadprůměr. Celkový dojem 75 %. ()

brit84

Velmi dobrý a zajímavý film, ve kterém opravdu do poslední chvíle nevíte, co s vlastně stalo. Trochu rozpolcení mám jen z posledních pár minut, které mi přišli docela zbytečné - asi 5 minut keců a skutků o ničem. ()

Sarkastic

Tajemná řeka se může opírat o silné herecké obsazení (hlavně Robbins, Penn), propracovaný příběh, dobře udělané kriminální vyšetřování a také trochu tajemna, které postupně vyplouvá na povrch. Sice jsem měl od začatku svůj tip na vraha, ale moc se mi líbilo, jak mi režisér nabízel další a další stopy, ať už pravé nebo falešné a vcelku dlouho mě nechával v nejistotě. Škoda toho zbytečně natahovaného a trochu podivného závěru, viděl bych to na lepší 4*. ()

Dudek

Tenhle příběh lze vlastně rozdělit na dvě diametrálně odlišné poloviny, které spolu sice souvisejí, ale tvůrce k nim přistupoval úplně jinak. Ta první je dětský pohled na ty děsivé události, divák se na něj dívá skrze oči mužů, jenž sice dospěli, ale z děctví v nich zůstává ještě hodně, na tu druhou část se díváme již pohledem dospělích, kteří již mají jasně určené cíle a za jejich splněním si tvrdě jdou. Clint Eastwood má v hlavě vše urovnáno a rovnoměrně střídá kriminální a psychologickou rovinu příběhu, čímž vzniká velice zajímavá a temná mozaika, nad kterou však tvůrce má plnou kontrolu a neztrácí se v ní, což je problém mladých filmařů. Též je třeba pochválit skvělou kameru, která dokáže v divákovi spolu se zdařilým hudebním doprovodem vyvolat ty správné emoce, vlastně funguje skoro všechno až na konec, kerý by měl být mnohem více emotivní, silnější, jeho účelem je jakoby zadupnout diváka do země aby divák jen tupě zíral na titulky a přemýšlel. Jenže k tomu tady vůbec nedojde. Vlastně tu ani není pokus o něco podobného, což může být na jednu stranu kladem, neboť se nejedná o zbytečně šokující rozuzlení, které poslední dobou tak letí. Pointu s velkým P nemusím, ale moc by se mi líbilo, kdyby snímek končil v jiné scéně, neboť jeho dovětek by byl mnohem temnější a divákům by to dalo mnohem více, zároveň by však nebyla jednoznačná identita pachatele, což by myslím bylo pouze ku prospěchu. No bohužel... 80% ()

Gilmour93

Každým (městem) protéká řeka, do níž lze pro vnitřní pokoj hodit hříchy a stíny minulosti - buď odplavou nenávratně pryč a nebo disponují takovou tíží, že navždy zůstanou zaklíněné v bahnitém dně duše.. Rovnoměrně rozložení sil co do psychologie postav i kriminální linie, aneb žít a zemřít v Bostonu na Eastwoodův způsob; s rozuzlením mírně přitaženým za vlasy a malou rolí pro dávného přítele "Il cattivo" Tuca. Vedle T.Robbinse, který díky nasvícení vypadá v některých chvílích opravdu strašidelně, valí bezesporu S.Penn a jeho scéna v ložnici s L.Linney (tatínek je král) mi navždy, už pro to poselství, že rodina musí držet pospolu, jinak nemá nic smysl, utkví v paměti. Řeknu vám, toho vitálního dědka Clinta bych v tramvaji sednout rozhodně nepustil - pokud by teda na mě nevytáhnul Magnum.44.. ()

Hal_Moore

Clint Eastwood mě už o svých režisérských kvalitách přesvědčil dávno. A i přesto mě Tajemná řeka přímo ochromila. Špičkové herecké představení té nejvyšší kvality činí z tohoto filmu nezapomenutelnou podívanou. Když se příběh pomalu rozjíždí, jsou nám představovány jednotlivé charaktery a jejich vzájemné vztahy. Po onom nešťastném incidentu se však děj otočí o sto a osmdesát stupňů a já byl svědkem napínavé hry na kočku a myš. Nálada snímku klesla někam pod bod mrazu a jak se pomalu začne stahovat smyčka kolem jedné z postav, přestával jsem dýchat a s pěstmi zaťatými jsem sledoval, zda se zbytek děje odehraje podle Hollywoodských pravidel a nebo mě tentokrát happyend nečeká. I přes znalost Eastwoodových režijních počinů jsem byl překvapen komplexností a funkčností Tajemné řeky jako celku. ()

Kryšpín

Výborné herecké obsazení, výborný příběh, výborné překvapení, ale zdálo se mi, že to jde velmi pomalu a táhne se to a až teprve na konci to všechno jde rychle, jako kdybychom běželi o závod. Skoro příběh bez hudby, ale ta tam nebyla zapotřebí. Vyvolalo to atmosféru, takovou jak má být. Eastwood se opět předvedl výborným filmem. ()

TeeAge

Epos o ľudských emóciách a o osudovej predurčenosti. Napriek oscarovej hereckej garde ma naopak najviac zaujal Kevin Bacon. Pre mňa bol celkový rozjazd filmu trochu pomalý - ale u Eastwooda je dĺžka každého záberu dôležitá, vytvára nimi tú extra senzitívnosť, ktorá prináša do každého jeho diela výnimočnosť - aj na úkor priateľnejšej metráže. Ps: Názov filmu mi nepríde vôbec podarený - skôr samoúčelný - spolu s tým posledným záberom na rieku... ()

Aluska88

Ještě předtím, než jsem tento známý film zhlédla, jsem si říkala, že ona vražda a vůbec zápletka musí být velmi důmyslně propracovaná. Zkrátka jsem z toho měla ten dojem. Jaké pak bylo mé rozčarování, když pointa vyšla najevo a byla tak jednoduchá a prostá, stejně jako ti, kdo ji spáchali. Jaké zklamání, když čekáte nějaký "dokonalý zločin" a ono pak vyjde najevo, že na tom nebylo dokonalého vůbec nic. Každopádně tento "detail" rozhodně nijak nepodráží nohy skvělému obsazení a jejich výkonům. Zejména výkon Seana Penna v úvodní scéně, kdy se dostaví na místo činu, je velmi silný. Tato chvíle je o to více realistická, že Sean Penn se do této scény údajně vžil natolik, až měli okolní policisté co dělat, aby ho udrželi "na uzdě." Tajemná řeka je pro mě tedy kvalitním thrillerem, i když nebyla zase až tak tajemná:) ()

genetique

Presne tu začal mať Eastwood poriadny apetít na oscarové sošky a je vidieť, že na začiatku bol po nich poriadne hladný. Skvelý herecký koncert v dramatickom príbehu, ktorý vo mne zapustil svoje korene poriadne hlboko. Parádny príbeh, napínavý, smutný, ale hlavne dejovo premyslený do najmenšieho detailu v prísnej a precíznej Eastwoodovej réžii. 90%. ()

mysicka

Zacinam si myslet, ze Eastwood (jako reziser) opravdu neco umi.. V pripade Seana Penna jsem o tom presvedcena! A taktez souhlasim s nazorem, ze by mu vic slusel Oscar za 21 gramu.. ()

molotov

Stařík je stále ve formě:-) Na druhou stranu, jedinně blbec by natočil špatný film s takovou sbírkou skvělých herců:-) ()

Madison

Eastwood sa snaží pôsobiť veľmi sebavedome, no hoci balansuje medzi temnou krimi a myšlienkovou drámou, ešte stále mi chýba nejaká tá iskra, ktorá by ma bez okolkov vtiahla do deja. Takto je to až príliš chladné a umelé než aby som tým čistým úmyslom Clinta navodiť pravú psychologickú úroveň, uverila. ()

StarsFan

Pan Eastwood režijně zatraceně umí. Jeho filmy vyprávějí o zdánlivě obyčejných lidech, které události vybičovaly k neobyčejným činům. A pro Tajemnou řeku snad více než pro kterýkoliv jiný film jeho filmografie platí, že není dobré o něm vědět nic dopředu. Ale ani pokud skutečného zločince odhalíte ještě před závěrem jako já, film nezratí nic na své kráse. Lví podíl na tom mám Sean Penn a to se musím přiznat, že jinak jeho filmy nevyhledávám. ()

betelgeuse

Zatímco americká kritika zpívá alelujá, ta česká zívá nudou. Komu věřit? Podle mě spíš americkým roztleskávačům než tuzemským studeným čumákům - film má pěknou atmosféru, postavy jsou syrové a věrohodné, a finále se vymyká standardům klasické americké morality. Ale ty upíří metafory jsou opravdu k smíchu... ()

Arachneuss

Netuším, jestli je chyba už na straně Lehanea nebo až Briana Helgelanda, který není schopen napsat alespoň trošku smysluplný a působivý dialog či dějovou linku (jeho práce v posledních letech budiž důkazem), ale tak otřesnou parodii na o několik let starší Spáče jsem nečekal ani v těch nejčernějších snech. Konání postav odporuje logice, Eastwoodovi je snad úplně jedno, co se na place děje a po otřesném vyústění celého již tak hloupého příběhu by člověk nejraději začal mlátit hlavou o zeď s tím, že toto snad byly ty nejvíce promrhané dvě hodiny v životě. Tváří se to sice jako strašně chytré dílo o střední třídě, ale ve skutečnosti se pouze jedná o stokrát přežvýkané téma, z kterého pro tento film zbyl už jen flusanec na betonovém chodníku. ()

Kaka

Temná kriminálka s fantasticky propleteným scénářem. Eastwood režíruje chladně, odtažitě a naprosto pedantsky. Penn předvádí fantastický herecký výkon a dramaturgicky je Tajemná řeka bez chyby. Je to přesně ten film, ve kterém do sebe na konci všechno zapadne tak jak má, ale zároveň je dostatečně syrový, tvrdý a nekonvenční, aby zamotal hlavu i obyčejnému divákovi. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)