Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

MM_Ramone

V roku 1973 napísal americký novinár a spisovateľ Peter Maas román "Serpico". Stal sa z toho bestseller. Preto sa v tom istom roku natočila aj filmová adaptácia tohto literárneho diela. Vznikla pod režisérskou taktovkou skúseného filmára Sidneya Lumeta. Je to príbeh neúplatného new yorského policajného dôstojníka, ktorý sa v rámci boja proti všade prítomnej korupcii postaví proti vlastným kolegom. Frank Serpico je idealista, ktorý verí tomu, že policajt má pomáhať a chrániť. Vidí však, že v jeho okolí bujnie korupcia a uplácanie. Vidí, že z polície sa stáva jedna skorumpovaná žumpa. Je to niečo s čím sa nechce zmieriť, nehodlá to akceptovať, a preto sa aktívne zapojí do boja voči tomuto neduhu. Titulnú postavu skvelým, profesionálnym, presvedčivým spôsobom stvárnil herec Al Pacino. **** ()

Faustka

Korupce u policie byla vždy ožehavou tematikou a kdo si troufne tento zaběhlý systém narušit, jako kdyby sám sebe označil nálepkou „práskač“, ten nejopovrhovanější článek, na který lze, než plivnout(v tom lepším případě). Nebezpečí číhající „uvnitř“ je totiž mnohonásobně záludnější, než to „vnější“, které je rozpoznatelné mnohem snadněji. Frank „Paco“ Serpico si tento obtížný směr zcela vědomě zvolil, i když se zprvu domníval, že nebude mít jeho rozhodnutí takový neblahý vliv na jeho, ať už soukromé, či profesní vztahy; jak se postupem projevilo. Jenže Frank, je férový chlap, který ze svých zásad neustoupí ani o píď, i když mu hlaveň revolveru míří přímo mezi oči. A tak můžeme, možná i s trochou naivity doufat, že takových neúplatných policistů je mezi námi co nejvíc. /// Hudba : Mikis Theodorakis ()

gogo76

Starší, ale kvalitný film o policajtoch a korupcii. Al Pacino ťahá celý tento príbeh svojími neuveriteľnými hereckými schopnosťami. Až teraz som pochopil, čo to znamená, keď policajt povie policajtovi: "Ukľudni sa, Serpico!"... Sám proti všetkým...Nezadržateľný!90%. ()

Davies182

Dávno před kvanty policejních filmů, ve kterých se spravedliví a čestní strážci zákona potýkají se svými zkorumpovanými kolegy (naposledy např. Hrdost a sláva) tu bylo Serpico. Nebo vlastně "byl", protože stejně jako snímek se jmenuje hlavní hrdina-policajt v podání výborného Al Pacina. Film má podobný bezútěšný podtón, se kterým se lze setkat v nepříjemné realitě - nemohl jsem si pomoci, aby se mi během stopáže několikrát nevybavil zoufalý boj proti systému v nadnárodních korporacích a megalomanských firmách, které si se svými zaměstnanci dělají v podstatě co chtějí. Že to nemá nic společného s korupcí? Možná ne zase tolik, ale několik důležitých styčných bodů zde lze najít... Al Pacino pak v tomto působivém dramatu bojuje proti zkaženému systému tak urputně a bez ubývajících sil, že mu v dnešní době může jeho filmovou houževnatost závidět nejeden kravaťák... Bravurní. ()

Xmilden

Psí odpoledne se Serpicem nedokáží v mých očích vyvážit lepší duo z 60. let Pahorek, Selhání vyloučeno. Sidney Lumet je rozhodně velikánem světové režie, ale Serpico mě dnes už tolik nebaví jako kdysi. Al Pacino podává jistě zajímavý výkon, ale souhlasím s názorem, že jeho nejhvězdnější období přišlo v 90. letech. Tam už to bylo herecky jiné kafe. Serpico se mě zpočátku docela táhl. 70% ()

sepp

Zvlastni film s poutavym pribehem hodneho poldy, ktery se postavi poldum zlym. Al Pacino v jedne ze svych nejlepsich roli exceluje a film ubehne, ani nepostrehnete jak. Jen konec se mi zdal trochu rozpacity, ale cely snimek je podle skutecnych udalosti a tak se toho zrejme moc vymyslet nedalo... ()

Gimp

Filmů o zkorumpovaných, rasistických a homobofobních poldech jsou mraky ale tenhle vyčnívá velmi slušnou charakterizací hlavního hrdiny, který je nejen čestný, ale také paranoidní, tvrdohlavý bastard a citový vyděrač, který se může přátelit možná tak s papouškem či psem, ale na přítelkyni nemá. Čili takové milé poukázání na to, že ryzí charakter z vás ještě nedělá dobrého partnera. ()

kinej

Při tomhle filmu jsem si uvědomil, jaký je to hnus, když už je úplatný i policajt. Dělal jsem diplomku o korupci, takže vím, že například u nás je podle odhadu minimálně 90% veřejných zakázek zmanipulovaných. Je to svinsto, tahleta naš veřejná správa. Ale když už je zmanipulovaná i policie, u které by měl člověk hledat zastání v základních věcech, tak je to na zblití. Jinak je Serpico takový klasický film ze satré školy, v tom dobrém slova smyslu. Al Pacino je dobrý, ale ty jeho kostýmy působí po letech komicky. Myslím si, že film je celkem realistický, vzhledem k tomu, že je podle skutečné postavy, a v závěru se vyhýbá patosu, což oceňuji. ()

cheyene

Na film jsem se chystal řadu let a patrně jsem neustálým odkládáním nabyl pocitu, že Serpico bude naprostá paráda, jeden z nejlepších Pacinových filmů. A tak přišlo lehké zklamání. Jde sice o skvělý počin, jehož hlavní devízou je odraz skutečného příbehu, ale ani výtečný Al mě neutvrdil v tom, že bych si Serpica ještě někdy rád zopakoval. Škoda.. ()

Jamal

Film o deset let starší jak já, kterej jsem viděl poprvé před nedávnem ( při doplňování mezí ) a fakt se mi líbil, na dnešní poměry ( filmů plných počítačových triků a záběrů při kterých si myslíte, že jste v centru dění a prožíváte to možná víc jak ten herec ) ()

Fiftis

Zaujímavý príbeh policajta, ktorý sa drží ideálov, ktoré sú v spoločnosti už skoro zabudnuté (úcta, rešpekt, osobný kódex cti atď), to sa však nepáči jeho kolegom a nadriadeným. Frank Serpico si tak vedľa každodenného boja proti zločincom musí vybrať akou cestou sa vydá. Filmy podľa skutočnosti sú vždy dobré a ak sa ešte k tomu zaoberajú spornou tématikou, sú naprostou bombou, tu v tomto filme hrá ešte k tomu mladý Al Pacino, ktorý je úplne úžasný. Tento film potvrdzuje že 70. roky boli zlatá doba pre Hollywood. Al Pacinovi to svedčí ako bez brady, tak aj s ňou. Aj vďaka tomuto filmu je to môj najobľúbenejší herec tejto staručkej doby. ()

lamps

Čekal jsem od toho teda určitě víc. Námět o muži bojujícím na vlastní pěst proti všudypřítomné policejní korupci je sice nesmírně lákavý, ale Sydney Lumet se ho rozhodl zpracovat způsobem, který mě vůbec neoslovil. Po filmařské stránce se tomu asi nic moc vyčítat nedá a možná bych Serpicovi i dokázal odpustit, že staví úplně do ústraní napětí, nějakou akci nebo vyšetřovací metody na úkor Pacinovy postavy, která se skoro nehne z placu a vše se točí jen okolo ní. Co jsem už ale nepřekousl bylo, že příběh v pohodě stlačitelný do 100 minut byl natažen na víc jak dvě hodiny. To pak ani výborné Pacinovo herectví nedokáže zcela zastínit fakt, že jsem se hodně nudil a že ta psychologická a morální tvář filmu na mě nezapůsobila zdaleka takovým dojmem, jak bylo asi zamýšleno.. ()

Big Bear

Skvělá věc, která navzdory roku vzniku je stále aktuální i dnes. Slovo korupce zdomácnělo prakticky všude. Je to novodobá rakovina. Leckde na důležitých postech si o peníze už ani nemusejí říkat, lidé jim je nosí sami - vždyť tak se to přeci má samo sebou a jen tak je možnost získat zakázku, povolení, souhlas s něčím... Bohužel, v totálně prohnilé společnosti se na korupci poukazovat nevyplácí (natož ji odhalovat a potírat) a to tím spíš, čím více se společnost bojem s korupcí zastřešuje. Zatím není vůle a jak řekl klasik, je nebezpečné dávat příklad, kterého nikdo nechce následovat. Pár takových už bylo. Vběhli s loučí do jeskyně v domnění, že ten dav za nimi také zažehne pochodně, přidá se a pomůže zardousit hrdinovi obludu v jeskyni.. . Jenže v jeskyni byl obrovský drak a když se hrdina otočil, nebyl za ním nikdo.... V pohádce by snad měl mještě šanci díky svým hrdinským schopnostem či nějakém tom kouzlu. V reálu nikoliv. Z tohohle filmu vám bude zle. Nejen kvůli Serpicovi, ale i kvůli vám samozným z dění kolem nás. Smekám (jako už po tolikáté) Al Pacinovi za jeho excelentní výkon. Snad se jednou nějak očistíme. * * * * * ()

Boogeyman

Bez Pacina a jeho podivínského neúplatného Serpica, milovníka žen a domácích mazlíčků, který se den za dnem stále vice přibližuje podobě cikánského loupežníka, byl by tento film pouze obyčejnou detektivkou. ()

Ruut

Budu se opakovat. Další strhující kriminalní drama s Al Pacinem v hlavní roli z prostředí New Yorkského podsvětí. Asi bych dal největší hodnocení kdybych neviděl jiný společný film Lumeta s Pacinem a to Psí odpoledne. I tak se jedná o naprosto strhující zážitek. Nejvíc mě donutil k zamyšlení uplně poslední obraz filmu. ()

misterz

Takmer všetko v čom má prsty Sidney Lumet stojí za to. Nesklamal ani teraz. Vykreslenie samoty, beznádeje a frustrácie v prípade čestného policajta Serpica proti policajnej korupcii bolo naozaj ukážkové. Navyše Al Pacino s vizážou hipisáckeho bojovníka za ľudské práva tu mal vážne štýl, jedna z jeho najzaujímavejších a najlepších filmových postáv. 80/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh