Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Indio

Aj á myslel, že být podstivej přestalo být v kurzu až v dnešní době. Možná to nebylo v kurzu nikdy. S každym dalším zhlédnutím lepší. Supr film ()

PORTER44

V první řadě výborný herecký výkon A.Pacina,jakožto neúplatný polda který bojuje proti skoro všem skorumpovaným poldům ať už přijde na jakékoliv oddělení.Chybělo mi tam víc napětí a nějaká ta přestřelka narozdíl od kriminálek s C.Eastwoodem kde mi to přijde více živější. ()

radek.896

Jedna z nej kriminálek z policejního prostředí. Al Pacino bojuje proti korupci policajtů, u toho se snaží budovat partnerský vztah, který zkrachuje ale i přes tuto útrapu jeho boj s korupcí nekončí... a prohraje. ()

StaryMech

1. Účinně skromné, nezdobné policejní drama. 2. Studie bezmoci mravného jedince ve střetu s molochem znemravnělého systému, jeho lampasáky i pěšáky. 3. Portrét sebestředné pýchy hančovského "jezevčíka, který se snaží podechcat pyramidu". 4. Procházka po divokých končinách New Yorku. "Serpico" se nevymaňuje z dobových vzorců, a přece mě po letech zasáhl ještě víc než kdysi - patrně i proto, že z hlediska české zkušenosti 21. století působí titulní hrdina ještě donkichotštěji. ()

BGH

Alpacino to zahral skvele, atmosféra USA 70let je uzasna (smrad, spina a velky kary:), ale cely ten film mi vyznel tak nejak do ztracena... OK, nakonec vyzvonil před velkou porotou to, co všichni davno vedeli, ze je policie zkorumpovana? A co se stalo? Pak odjel do Svycarska, the end... Nestalo se nic, ani ve filmu, a koneckonců ani v realu... ()

karelondatra

Al Pacino výborný, příběh - je-li skutečně biografický - silný. Vlastně ani nevím, co mi na tom všem maličko chybělo, abych teď mohl s čistým svědomím napsat "paráda". Možná, že hrdina se choval až moc kladně, mirkodušínovsky, že tomu má člověk problém uvěřit, ponořit se naplno do děje. Fakt nevím, ale dobrý film to rozhodně je. ()

Elanornegra

V dnesnej dobe tento film uz nema taky silny odkaz ako kedysi. Skvely Al Pacino, i ked som cakal viac od scenara , filmu. Tych 40 rokovj je proste cicit a to pomale tempo ach. Nakoniec za ten boj za spravodlivost dam s odretymi usami... 70% ()

Oxytocin

Nesedí mi, když se film ze současnosti vrací do minulosti a takové to klišé a alibismus, jak je těžké vyjít ve společnosti, která by měla být vzorem ostatním a nakonec je stejně tak pokřivená jako klasická lidská morálka. Jinak ta obrazová kvalita a podobně body nepřidají. Dál však uznávám kvalitu hereckého počínání A. Pacina a jistou "syrovost" dané doby a celkového ztvárnění. ()

Aguirre

Ja som sa dost stracal v osobach, ktore sa okolo hrdinu rychlo striedali a tiez sa rychlo sekali dejove linky. Napr. nerozumel som, ci vypoved pred porotou mala alebo nemala suvis s kontaktovanim New York Times. A preco vlastne napokon do Timesov siel. Tiez striedanie policajnych oddeleni bolo rychle ako blesk. A scena na konci filmu bola nelogicka. Inak klasika 70 rokov. Hoci oblecenim som typoval skor koniec 70, nie zaciatok. ()

J1R1K04

Pacinova famózní one-man show. Asi první hodinu stopáže jsem byl dost skeptickej, protože krom Al Pacina mě tenhle film nějak extra nebavil. No, jenže asi po hodině jsem začal s Pacinem pociťovat tu beznaděj, to zkorumpované prostředí a pohltilo mě to. Korupce je zachycená tak neuvěřitelně realisticky, že se mi udělalo psychicky špatně. Al Pacino tu navíc ztvárnil jednu ze svých nejlepších postav a od začátku filmu jsem mu fandil. Velmi dobrý životopisný snímek. 80% ()

andy60

Stejnojmenný román se řadí k mým oblíbeným knihám. S filmem to tak žhavé nebude, možná kdyby Serpica nehrál Pacino, zapadl by film do pouhého průměru. ()

jirikzaboj

Poctivého nepálí. S poctivostí nejdál dojdeš a s nepoctivostí nejdál dojedeš. Méně je někdy více, či hloupý ten, kdo dává a hloupější ten kdo nebere. S tímhle se Frank Serpico nesmíří ani na malý moment a chce zůstat tím, kým je a neměnit na sobě nic, jen snad extravagantní outfity, které jsou i tak na tu dobu totálně boží a dávají charakteru tu správnou notu toho, jak moc se liší od ostatních. Korupcí okupovaný zevnitř a i přes veškerou snahu bojovat hlavně proti svým kolegům a neustále padat na hubu a nepřipustit si ten fakt, bojovat za svou pravdu, tomu říkám vůle Serpicova už pěkných pár let, pokud jde opravdu o boj až do konce! Jeden z nejlepších policejních příběhů, který má tak prostý základ, jednoduché vyprávění a přesto neopakovatelné kouzlo, které podtrhuje jedna z nejvíce ikonických rolí Al Pacina, který tu je absolutně špičkový, SVĚTOVÝ! ()

Andrmen221

Který vůl tam přidával hudbu, když se lidi normálně baví v té prádelně. Vypadá to jak telenovela. Jinak úžasný Pacino, atmosféra a scénář. Divák čeká, jestli ho ta střela do hlavy ze začátku zabije, ale dokázal to. Korupce je téma aktuální a zanechává silnou pachuť nespravedlnosti a zloby. K zamyšlení je i fakt, že to bylo natočeno v 73 dle pravdivé předlohy. Můžu se jen domnívat, za jak dlouho tento nešvar přestal. ()

Milonak

Výborný Al Pacino, ale jinak jen průměrný (a zbytečně dlouhý) film s tématikou, která má potenciál a zároveň je v několika podobných filmech mnohem lépe zpracovaná. ()

serbero

po zhliadnuti tohto filmu som ostal dosť sklamany. Možno v tej dobe 70-tich rokov to bol hit, keďže v amerike mali rôzne problemy, no pre mňa to bol film oničom. Že vraj krimi-thriller ani z ďaleka. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh