Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

H34D

Famóznímu, úchvatnému a charismatickému rebelovi Al Pacinovi se zde dostává dostatek prostoru pro prvotřídní hereckou exhibici a pro rozjetí nefalšovaného one man show - bohužel, jen o tom by film zdaleka být neměl. Postavičky kolem Serpica jsou dost očividně určeny k nenávisti ze straně diváka, svět korupce a špinavých policajtů se zdá příliš černobílý a byť možná vyspělý v porovnání s konkurencí raných 70. let, z dnešního pohledu už ne tolik přesvědčivý. Náboj Serpica už z větší části zhynul, je to film ze své doby, o své době a pro svou dobu, dnes už to zkrátka není ono, nic víc, nic míň... 6/10 ()

xxmartinxx

Výborný Pacino, úspěšně navozena atmosféra samoty a bezmoci. Film jako dělaný pro čtyři hvězdičky, protože je ve všech ohledech v pořádku, ale nijak zvlášť člověka nezasáhne, přestože by očividně měl. ()

flanker.27

Je docela smutný začít komentář tím, že jsem si tenhle film pořídil do sbírky den před Lumetovou smrtí. Syrový a drsný podání policejního prostředí, bez příkras, bez hrdinů, i Serpico je jen chlap z masa a krve, se sklonama ke vzteku a sebelítosti, žádnej románovej hrdina, o to je to uvěřitelnější. Samozřejmě i díky Pacinovi. Citát z DVD bych opravil na "Život poctivýho policajta je asi ten nejnebezpečnější na světě". ()

Morien

(1001) Co se týče Pacina tančícího, jak Sidney píská, jednoznačně preferuji Psí odpoledne. Ani Serpico není špatný film, ale přišel mi míň sevřený, míň syrový, míň všechno. Nelíbila se mi sentimentální utahaná hudba. ()

gudaulin

Serpico je určitě pojem a původně zde figurovaly čtyři hvězdičky, jenže když jsem ho po letech znovu zkouknul, tak jsem nenašel jediný důvod k tomu si je obhájit. Al Pacino je fajn, ale ve spoustě filmů hrál daleko výrazněji, tady odvádí jen svůj obvyklý průměr. Režie je podle mě taky průměrná a scénář neobsahuje také nic převratného. Takže zbývá téma korupce, které je samozřejmě v českých reáliích taky hodně aktuální a palčivé, ale to není důvod jít s hodnocením výš. Celkový dojem: 60 %. ()

Gilmour93

Rovný polda Serpico v boji proti křivým jednotlivcům a pokřivenému systému. Tohle je ten druh whistleblowingu, kdy by si někdo stojící proti vám taky rád foukl, ale do kouře stoupajícího z hlavně.. Třetinu filmu trvající expozice se brilantně soustředí na to, aby v krátkých scénách narýsovala profil hlavního hrdiny od morálních zásad až po sounáležitost s rodinou. Ve druhé půli to trochu střádá na zacyklenost, ale Pacinův Rumcajs donquijotsky čistící newyorkský policejní Řáholec si své sólo nenechá vzít (zajímavostí je, že scény nebyly točeny chronologicky a vous s vlasy se jen postupně zkracovaly). Tak to dopadne, když někdo v rámci přípravy na roli jezdí po nocích s policejními hlídkami, zpovídá na letním sídle svůj reálný předobraz a pokouší se zatýkat řidiče náklaďáků, když jim moc kouří výfuk.. ()

robbiee

[imdb: 7.7/10] | me: Výborný Al Pacino a veľmi uveriteľne reálny pohľad na prehnitú a špinavú políciu vtedajších rokov. Serpico je veľmi zaujímavá postava zahratá silne a presvedčivo,... Škoda, že Al Pacino je jediná výrazná postava, ktorá by si zaslúžila zaujímavejšie herecké okolie. Celkovo sa však jedná o presvedčivý a zaujímavý film, ktorý stojí za to. ()

Hal_Moore

Výborná kriminálka dvou klasiků žánru - Sidney Lumeta a Al Pacina. Serpico je zdá se průkopníkem ve vyšetřovacích metodách policie a navíc není podplatitelný, což ostatním policistům dvakrát příliš nevoní. Na herecký výkon Pacina je zbytečné poukazovat, neboť samotné jeho obsazení bylo sázkou na jistotu. Příběh je podán komorně a celkově to vše působí, že Serpico nemá proti systému žádnou šanci. Už od úvodní Pacinovy scény víte, v jakém duchu se bude zbytek filmu odehrávat a víte, že se vám to prostě líbit bude. ()

Kryšpín

Bravo, už dlouho jsem neviděl film z policejní korupce a tenhle patří k těm nejlepším co jsem doposud viděl. Al Pacina jsem vůbec na první pohled nepoznal. A to, že patří k jeho ranné tvorbě vůbec nemá vliv na jeho herecký výkon. Zahrál to bravurně, což potvrzuje i nominace na Oscara. Film jsem zhltnul jedním dechem a čekal jsem další vývoj v korupční sféře. Jediná výtka, která by mě donutila snížit počet hvězdiček je těžkopádná hudba Mikise Theodorakise. Možná se tak stane při dalším shlédnutí v budoucnu. Protentokrát nechám plný počet. ()

genetique

Pri filmoch s Al Pacinom musíte chválu rozdeliť. Najprv treba do nebies vyniesť jeho výkon ako herca a potom jeho výkon ako postavy, ktorú stvárňuje. Vžitie sa s postavou je také fascinujúce, že som mal pocit, že po skončení natáčania šiel Al na súd a poudával všetkých skorumpovaných hercov. :) Jeho vložené proporcie do postavy Serpica pridávajú na účinku v dojme minimálne hviezdičku. Lumet ale nenechal nič na náhodu a vyblýskané výkony hercov doplnil skvelým scenárom a spracovaním hodným sošku. Uveriteľným. Trošku rozvlečeným, ale Sidney si nikdy nestaval na rozprúdení krvi akciou. Ale napätím, to áno a nešetril ním hlavne v závere. Takže keď budete mať pocit, že s justíciou vo vašom štáte to ide pekne s kopca, pozrite si tento film a určite sa potom nejaká nádej nájde. 85%. ()

3DD!3

Strhující snímek s úžasným Al Pacinem v roli Franka Serpica, policajta, který se nebál postavit proti svým kolegům. Všichni se mu za to smáli, pohrdali jím, vyhrožovali mu a ještě ho chtěli zabít. Zničil si život pro boj za správnou věc a co za to dostával? Nic. Sidney Lumet skvěle zvládl korupcí prolezlou atmosféru filmu, uchovává napětí a drží vás v ději. Obzvláště si cením toho že ať je Serpico sebečestnější, má své chyby a rozhodně není dokonalým člověkem, ale spíš obyčejným chlápkem co chce správnou věc. ()

JitkaCardova

První půlhodinu jsem neměla ani stín podezření, že se začal odehrávat jeden z mých nejsilnějších filmových prožitků, tak nenápadně a civilně to začalo. Ale jednak se mnou silně rezonuje téma kvalitativně sílící odezvy zkorumpovaného systému na ryzost až k bezvýchodnosti, a jednak je to právě tak pomalu a důkladně se odvíjející příběh a natočený film, aby v každém záběru zachycoval co možná plnohodnotnou informaci z otisku skutečnosti, a ty scény i jejich významy se postupně, nenápadně, v rytmickém dramatickém sesuvu, bortění iluzí, zadírají pod kůži, až projdou skrz a stanou se živou součástí člověka, ústrojné jako vlastní formativní vzpomínky. Film Film. *~ ()

Kaka

Óda na charakter Al Pacina, potažmo jeho strhující a "nezdolný" herecký výkon v hlavní roli. Jeho policista předvádí jednoho z nejhouževnatějších strážců zákona v historii stříbrného plátna a rozhodně je na co koukat. Bohužel velké technické chyby a nedostatky sráží film do průměru stejně rychle, jako neoddiskutovatelná jednoduchost a přímočarost scénáře. Okatě nepovedená práce střihu v rychlejších scénách, potažmo šílená umělá krev zrovna dvakrát nepovzbudí. Přesto se na tuhle legendu nelze zas až tak zlobit. Al je velký sympaťák a utáhne to prakticky celé jen on. ()

Lavran

Nádherný příběh čestného a neúplatného policisty v temném světě korupce a nepochopení. Al Pacino v jedné ze svých životních rolí a jeden z mých nejzamilovanějších filmů. Snad za to může ta nebývalá upřímnost výpovědi, která přímo čiší z každého záběru. ()

sud

Osobně bych nikdy tento vynikající film neoznačil za kriminálku. "Serpico" je drama, které zobrazuje bez sebemenších příkras New Yorskou policii. Franku Serpicovi jsou jejich nečestné metody a pobírání úplatků proti srsti a jak je napsáno na obale DVD: Poctivej policajt je ten nejnebezpečnější chlap na světě. Al Pacino ve své první velké roli Franka Serpica je prostě vynikající. Každé jeho gesto, pohyb, proměna z neprůbojného mladíčka na spustlého vousáče, kterému jeho práce leze na mozek, jsou ohromné. Sidney Lumet stvořil možná ten nejpravdivější pohled na policii a úplatky. Zaplať Pánbůh za 70. léta, zaplať Pánbůh za něj. ()

Falko

Ak sa vam pacili filmy L. A. - PRISNE TAJNE (1997), VYJEDNAVAC (1998) alebo STREET KINGS s K. Reevesom (2008), tak aj tento by vam mohol prist po chuti. Serpico, ktoreho hral Al Pacino to mal velmi tazke, kedze sa chcel stat tym spravnym policajtom, ktory si nijako nechcel prilepsovat k platu vydieranim zlocincov, predajom drog a podobne, tak ako to robili jeho kolegovia. Naopak, chcel prave proti tomuto zlocinu bojovat, ale na koho sa obratit, ked v tom maju prsty takmer vsetci? Chvilkami je tam prilis vela dialogov, mozno sa tu najdu aj nudne chvilky, ale inac je to zaujimava psychologicka krimi drama, kde sa Serpicovi ruti kvoli praci i vztah z priatelkou podobne, ako aj vo filme NELUTOSTNY SUBOJ (1995). Al Pacino bol za Serpica nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak nominaciu na Oscara dokazal premenit Jack Lemmon za dramu ZACHRANTE TIGRA (1973). ________ Al Pacino - (Serpico) +++ John Randolph - (Šéf Sidney Green) +++ Jack Kehoe - (Tom Keough) +++ Biff McGuire - (Kapitán. Insp. McClain) +++ Barbara Eda-Young - (Laurie) +++ Cornelia Sharpe - (Leslie Lane) +++ Tony Roberts - (Bob Blair) +++ Produkcia: Dino De Laurentiis +++ ()

castor

Démonický Al Pacino jako zřejmě poslední spravedlivý polda ve zkorumpovaném New Yorku. V sedmatřicet let starém policejním thrilleru dokazuje, že po raketovém vzestupu zvládne utáhnout celý film i sám. Opět splynul s postavou, do které se hluboce ponořil. Tou je idealistický pochůzkář, rozčarovaný z policejních poměrů. Korupce sahá až do nejvyšších míst a jakákoliv revolta vůči systému jen ohrožuje jeho vlastního. Film čerpá ze skutečných událostí, realisticky tak vykresluje všednodennost policejní práce i s ní spojená nejrůznější lákadla. Legendární Sidney Lumet (*1924) v nejlepších letech.. ()

viperblade

Parádní kus poctivé filmařiny. Každé políčko vypadá, jako by bylo pečlivě vybráno, Pacino zde předvádí parádní výkon a ten příběh… Je mi líto, že jsem se na tento film nepodíval dřív, respektive dva roky tomu, kdy jsem krátce (asi měsíc) bydlel s člověkem, jenž si vzal neteř Franka Serpica. Ano, když se můj (již dávno) bývalý spolubydlící (původem Řek, který vyrostl v New Yorku) dozvěděl, že jsem velký filmový fanoušek, zeptal se mě, jestli jsem viděl tenhle film. Já jsem mu řekl že ne, ale že jsem o něm slyšel. No a on začal vyprávět, že je to jeho ženy strýc, který to ve své době měl opravdu tak těžké, jak je vylíčeno ve filmu. Už si nepamatuju detaily a je mi strašně líto, že jsem na Terryho (tak se jmenoval) ztratil kontakt, protože hned po zhlédnutí jsem mu chtěl napsat a zeptat se, jestli a do jaké míry jsou věci v tomto filmu přibarvené… Každopádně, tohle jsem potřeboval. Po všech těch průměrných až podprůměrných filmech, které jsem poslední dobou viděl, tohle na mě zapůsobilo jako svěží sprcha. Jednoznačných 100 % a oba palce nahoru pro všechny Franky Serpica, kteří bojují za to, v co věří a nepřestávají i když jde do tuhého. ()

ClintEastwood

Postřelili Serpica. Neúplatný, neústupný, neúnavný. Takový je Frank Serpico. Mezi prvním a druhým dílem Kmotra si Al Pacino zahrál ve skutečném příběhu Sidneyho Lumeta o prohnilých policistech v New Yorku a jedné bílé vráně, která jde proti proudu penězi zkaženého systému. Muž s nejuhrančivějším pohledem v Hollywoodu si mě podmanil i tentokrát a stvořil postavu, která se okamžitě vryje do myslí všech diváků, jenž měli se Serpicem tu čest. Nadčasový film, který (snad) nebude nikdy zapomenut. ()

D.Moore

Prvotřídní věc. Ačkoliv je o málo, malinko slabší než další Pacinova a Lumetova spolupráce (Psí odpoledne, ano, ano), pět hvězd jí dát musím. Za její pravdivost. Smutnou. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh