Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

darwin

Frank Serpico je dnes již legendárním člověkem a asi nejslavnějším expolicistou. Dodnes bojuje proti policejní korupci, brutalitě a rasismu. Stejně legendární jako Frank Serpico je i tento film, který zachycuje jeho úsilí. Lví podíl na tom má výtečný Al Pacino, který je jako vždy ve skvělé formě. Když se řekne férový hrdina plný spravedlivých ideálů, hned se mi vybaví Serpico. ()

masr

Příběh, jehož linie je od začátku až do konce jasná - pochopitelně i proto, že konec je předestřen už na začátku. Film, který snad má ukazovat temnotu minulé korupčnické policejní reality, ale víceméně se jen stále opakuje a postupně začíná nudit. Příběh, který také chce ukázat, co všechno dokáže vnější tlak udělat s člověkem - ale i v téhle snaze je překvapivě plytký. A pochopitelně že v kriminálkách/gangsterkách tohoto typu nesmí chybět hudba ze středomoří.... Vcelku: příliš jasné, příliš plytké, příliš zřejmé - ani Al Pacino tohle nezachrání. ()

chmíří

Nevím jestli je ten film podle skutečné události, ale moc na mě zapůsobil! Jestli to takhle chodilo v New Yorku tak je to teda drsný! Al Pacino je skvělý jako vždycky i když vypadá jako kdyby zrovna vylezl z popelnice, ale tak to má být a o to víc je jako tajný policista nenápadný! Super film... ()

chef

Dovolim si povedať že Serpico je Al Pacinova legendárna postavička, ktorá sa radí spolu so Scarface, Godfather a Carlitom na vrchol hereckého umenia, po ktorých nenaseduje na mojom pomyselnom rebríčku dlho dlho nič a na nejakom 20tom mieste sa začínajú objavovať ostatní herci. ()

Borec3

... a všechen lid se z otrávené studny bláznovství napil a zvolal: "Svrhněme toho podivného krále, není jako my!" Al Pacino a jeho královský koncert. ()

Mr.Floyd

V každom filme je hlavná postava, tvoriaca jeho centrum. Mnohým z týchto postáv sa snažia ich tvorcovia (či už scenáristi alebo režiséri) vdýchnuť dávku charizmy, príťažlivosti a predovšetkým realistickosti. Okrem širokej plejády ľudských cností, neduhov a vlastností všeobecne, nájdeme pri veľmi malej vzorke filmových postáv aj niečo viac. Je to tá vec, ktorá nás núti milovať Forresta Gumpa, držať palce Johnovi McLaneovi a prežívať s našimi obľúbenými hrdinami strieborného plátna všemožné filmové okamihy. Poctivý policajt Serpico je podľa mňa tiež jednou z takýchto postáv. Povedal som poctivý? To je omyl, on je priam stelesnením tejto vznešenej vlastnosti, ktorá je (aj napriek náboženstvám a predstieranému celospoločenskému uznaniu) veľmi vzácna, braná ako nejaké bláznovstvo a ako to vidíme v tomto filme aj krajne zničujúca a nebezpečná. Serpico pravdepodobne vďaka svedomitej výchove a nadobudnutiu vlastných, čistých a ušľachtilých ideálov odmieta korupciu, kšeftárstvo a kadejaké bratríčkovanie sa s dílermi drog a kriminálnikmi. Preto bolo síce jeho sklamanie po príchode z akadémie do skutočného sveta polície maximálne, ale jeho ochotu vykonávať prácu správneho policajta svedomito a bez úplatkov to nijako neoslabilo. Rozhodol sa bojovať nielen proti polící, ale aj proti celému systému, spoločnosti a kvôli tomuto svojmu cieľu odhaliť dlho zatajovanú pravdu bol ochotný zaplatiť vysokú daň v podobe zničenia svojho súkromného života, vzťahu a ohrozenia svojho vlastného života. Mnohých po tomto filme napadne, že je prehnane idealistický, a že každý normálny smrteľník by napokon tak či tak podľahol a prispôsobil sa. Omyl, ono je to naozaj skutočný príbeh. Al Pacino dokonca pred natáčaním strávil niekoľko dní v spoločnosti skutočného Serpica aby ho vedel zahrať čo najpresvedčivejšie. Toť vše. ()

Seti

Výborný film o křivých poicajtech a jednom co jde proti proudu. Tak silně, až do hořkého konce. Jediné co mi chybělo byla nějaká výraznější akční scéna jinak fajn. ()

klúčik

Serpico je výborný film. Hlavne reálny film, ktorý nemá pozlátko. Al Pacino jasne ukázal , že bude velká herecká hviezda. 95%. ()

Han22

Další skvělý policajtský film 70. let. Frank Serpico není žádný drsňák, žádný akční hrdina. Je to jen kluk, který celý život snil o boji proti zločinu a když nastoupí k policii, musí náhle čelit všemocné korupci. Korupci, kterou nejprve tiše toleruje a přihlíží jí a posléze se marně pouští do boje proti ní. Výborný thriler z policejního prostředí se skvělým Al Pacinem (jak jinak). EDIT 2023: Na podruhé to už takovou sílu nemělo, ale Pacino pořád výborný a ten rozsah korupce naprosto šílený. Umím si představit, že se tohle děje i u nás. ()

Miksilak

Velká škoda nedotaženého a odfláknutého konce, jinak by to bylo za čistých pět. Každopádně výkon mladého Al Pacina je excelentní. ()

Cracker

Biografie zbožňujem. Niekedy po zhliadnutí, totiž ostanem buď v nemom úžase, alebo sa topím v myšlienkach. No a príbeh skutočného Franka Serpica je práve jedným z tých, ktoré človeku nedajú spať. Svojský Serpico je zdá sa, azda jediný neskorumpovaný policajt v celom New Yorku, to sa samozrejme nepáči jeho kolegom a ostatným veľkým zvieratám. Do morku kosti prehnitá polícia a Frank sa preto dostávajú do množstva konfliktov, kde samotnému Serpicovi ide o život. V skratke, Frank Serpico žije životom štvanej zveri a na každom rohu naňho čaká smrť. Keď potom nad týmto všetkým človek premýšľa, naozaj sa mu zdá, ako keby to bol len výmysel určený pre filmové plátno.... Al Pacino zahral rolu dôstojníka Serpica naozaj famózne, tlieskam. ()

KoRner

Výborný Al ako mladý policajt s ideálmi o vlastnostiach polície. A tá veruže s jeho predstavami veľmi nespolupracuje. Na rozdiel od súčasnej polície v tých dobách boli policajti skorumpovaní úplne otvorene a netajili sa s tým. Bola to proste firma na úplatky a výpalné a nikto s tým nechcel nič robiť. A tu sa dostávame k problému, pretože Serpico, akokoľvek bojujúci proti systému bol iba biela ovca, ihla v kope sena, ktorá nemala šancu niečo zmeniť počas kariéry. Viac úžitku asi urobil tento film o ňom. Ale aj tak všetka česť policajtom ako bol Frank Serpico. ()

Zagros

Skvěle natočené drama o bezvýchodné situaci jednoho poldy, který je jediným poctivým široko daleko a neví, jak z toho ven. Když jste jediný poctivý, jste pro všechny zároveň ten nejhorší a je sakra těžké to změnit. Největší neštěstí společnosti je, když slovo poctivý začne nahrazovat slovem hloupý (hloupý je ten, který jako jediný nebere úplatky a nepodvádí, když za to není postih). Sám jsem to zažil (naštěstí v mnohem menší míře) a byl to důvod změnit práci. Samotný film je velmi dobrý i po jiných stránkách než jen po té obsahové. K tomu podává Al Pacino úžasný výkon a proto, ač z filmu převládají spíše blbé myšlenky, vysoké hodnocení si zaslouží. ()

LEATHERFAC

On to vlastně asi moc není žánr krimi - spíš drama z policejního prostředí. Al hraje jako tradičně excelentně a je k sežrání, akorát se občas chová dost jako kokot - hlavně ke své partnerce. Těmi výbuchy vzteku mi časem jeho postava trochu začala lézt na nervy. ()

klukluka

Takhle si představuju filmovou symfonii. Všechno je tady dokonalý a všechno dohromady to dokonale ladí. Doufám, že to tak dávno funguje, ale Serpica by měli vidět všichni studenti, kteří se chtějí do budoucna věnovat filmu. Tohle je podle mě učebnice- a zdaleka ne jen herectví. ()

borec999

Nadpriemerný Al Pacino v priemernej kriminálke zvláštnej najmä v tom, že sa nezameriava primárne na vyšterovaný prípad/zločiny, ale na postavu samotného detektíva a jeho súkromie. Nie že by Al Pacino nezvládol zahrať doslova všetko, ale na takýto štýl poňatia rozprávania príbehu som si musel zvykať a pravdupovediac mi zas až tak nesadol a až do konca filmu som si naň v podstate nezvykol. Lumet aj Pacino majú svoje vrcholy inde, aj keď za Serpica sa tiež hanbiť nemusia. 60% ()

cab

Po certech poctivy policista Frank Serpico (vycnivajici vykon Al Pacino) musi hned od zacatku celit natlaku zkorumpovanych kolegu, protoze odmita brat uplatky a pristoupit na jejich hru. Za sve odlisnosti se stava opovrhovanym podivinem, ale boj nevzdava. One man show trosku skripe jako kompaktni celek, ale s takovymi pribehy uz to tak byva. 75% ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh