Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

SaNcHeZ_cz

Sidney Lumet a jeho osobitý pohled do zákulisního dění, které vedlo ke korupčního procesu v roce 1971. Atmosferická kriminálka navíc nabízí jeden zásadní důkaz místo slibů. Tím je Al Pacino. Naprosto soustředěný herecký koncert je jen ukázkou variability tohoto herce. V rozmezí deseti let dokázal na plátno přivést obě strany barikády v bezchybném provedení. ()

agentmiky

Film, u kterého budete na konci vlastně zhnuseni, protože zde dobro nad tím zlem prostě a jednoduše nemůže vyhrát. Lumet nám poskytl fascinující podívanou odehrávající se v nitru policejních složek, které jsou prohnilé skrz na skrz. Vše to podtrhává fakt, že se příběh točí kolem skutečné události. Nikdy bych netušil, že mě může tak stará detektivka strhnout, ale zde tomu tak bylo. Mělo to perfektní scénář, může se to pochlubit úžasným a reálným výkonem Al Pacina (podobnost s doopravdovým Serpicem zde dozajista je). Film je dost pesimistický, protože zde víte, že jeden nic nezmůže proti celému stádu, to spíš ho to stádo smete. Je obdivuhodné, s jakou zarputilostí se skutečně Frank Serpico pustil do svých ne tak moc správných parťáků, přestože tušil, že si ho může jednou najít kulka, což se také na konci stalo. Závěr byl dost emocionální, scéna s postřelením do hlavy je jedním z nejlepších a nejvypjatějších momentů. Jasně tam bylo vidět, že Serpico v tu chvíli musel počítat s tím nejhorším možným scénářem. Film měl pár much, ale užil jsem si ho. A to je důležité. Je škoda, že dnes se takových propracovaných detektivek točí jako šafránu. Za mě dávám 86 % ()

kobejn

dnes už legendární film o jednom marném boji proti korupci je obecnou a širší výpovědí o těžkém údělu idealistů v našem neideálním světě, kde žijeme. Výborný Al Pacino předvádí asi svůj nejemotivnější výkon...možná ještě v Psím odpoledni zahrál takto skvěle...je radost sledovat jeho mladické nadšení a energii s jakou se do podobných rolí vrhal... ()

havLord

Pacino skvěle zahrál ztrátu naděje, absolutní vyčerpání a frustraci z boje s větrným mlýnem korupce, který ho semlel téměř na padrť. Nadčasové téma. Jediná potíž je, že film stojí a padá s Pacinovým herectvím. ()

Asgy

Očekávání splněno, Al Pacino nezklamal, i když nějaké ty rezervy ve scénáři by byly. Ono je evidentní, že jedinec to v boji proti systému bude mít vždycky těžké, a navíc neznám moc lidí stejně zásadových, jako je hlavní hrdina. Člověk po shlédnutí musí mít dojem, že policie v NY je úplně prohnilá, ale nedělám si iluze, že by to jinde bylo o moc lepší. ()

Ender66

Netradičný film z policajného prostredia s výbornym Al Pacinom, ktorý je však príliš dlhý(20 minút menej by filmu imho prospelo) a miestami preto začína málinko nudiť... 8/10. ()

Makky

Al Pacino je bezkonkurenčný ťahúň celého filmu, nemu nie je čo vytknúť. A námet a aj prevedenie sú skvelé. "V tomto oddelení som odpísaný. A kvôli čomu?" - "Už som vám zariadil preloženie." - "A kam? Do Číny?" ()

blackrain

Postava Franka Serpica je jedinečná hlavně díky Al Pacinovi. Ten převáděl neskutečné věci. Občas jsem si říkala, jestli je vůbec normální. Ale on se v té roli přímo vyžíval. Byl to zajímavý koncert s naprosto dokonalým sólistou, který strhával po celou dobu pozornost pouze na sebe. Serpico měl velmi specifický styl oblékání. Osobně bych si o něm na první pohled myslela, že jde o nějakého pasáká. Ovšem, byl to rovný a férový chlap. ()

kaylin

Pro mě je tohle ukázka jak skvělé filmařiny z pohledu režiséra, tak i skvělého hereckého umění, které předvádí Al Pacino, jenž je až neskutečný, jak se z celkem naivního policisty stává člověkem, který se nenechá snadno zlomit a pořád jde za svým cílem. Tohle se mu povedlo naprosto skvěle a je vidět, že tenhle příběh psal život, protože je hnusný a krutý. ()

Maq

Když hipíci dostudovali, mejdan skončil, usazovali se, ale jejich odpor k autoritám a starým pořádkům vydržel, jen se přesunul do racionálnějších poloh. A zůstala jim i přízeň médií. Myslím, že tak nějak vznikla vlna sociálně kritických filmů 70. let, z nichž některé znám z časů, kdy nám je potěšeně servírovalo naše normalizační politbyro. --- Odpor policisty Serpica proti korupci je chvályhodný. Ale v té podobě, jak ho film líčí (neznám osudy skutečného Serpica ani literární předlohu) bych ho neoznačil za obdivuhodný. Je to odpor mládenečka, který všechny staré a prohnilé hravě pošle někam, protože ještě nemá zdání, co to znamená nést odpovědnost za fungování jakéhokoli systému. On se, právě jako hippies (a všichni anarchisté), nezabývá otázkou, jak udržet svět pohromadě, on ho prostě odmítá. Všimněme si, že se mu nedaří spolupracovat ani s těmi, kteří mají na reformě zájem. Stejně nezrale se chová i v osobním životě. --- Pokud jde o Ala Pacina, mám podezření, že mnoho diváků zaměňuje herecké umění za okouzlení charakterovým typem, který představuje. Já žádný mimořádný herecký výkon nevidím. --- Aby mi bylo rozuměno: tento film není žádný balast. Je vlastně dobrý. Právě jen dobrý. ()

slunicko2

Oh, ty prohnilá Ameriko! 1)  Jedna z předností amerického způsobu života není v tom, že by v něm chyběly různé negativní až zločinné prvky (korupce, klientelismus, usurpace moci, bezohlednost a jiné), ale v tom, že se o věci po několika létech píše a točí filmy. Tato schopnost sebereflexe je zřejmě nejmarkantnějším důkazem pevnosti amerického životního stylu._____ 2)  Nechci být za cynika, ale neumím si představit, že by Serpico se svým přístupem a chováním vydržel tak dlouho naživu._____ 3)  Zajímavý koment: Maq**. Výstižný koment: Godhaj**. ()

swed

Klasické krimi ze 70. let. Al Pacino byl za roli svérázného a čestného policisty nominován na Oscara a nutno říct, že zaslouženě. Z jeho postavy po celý film vyzařuje obrovské charizma a sympatie, které nedovolí, aby jinak celkem schematický příběh nudil. Dalším kladem je hudba s italským nádechem a přesné vykreslení života v New Yorku. Přesto by těch střídajících se prostředí a postav mohlo být o něco méně (to je asi jediná menší chybička v jinak kvalitním filmu). 8/10 ()

YURAyura

7/10 Takova typicka AlPacinoLumetovka - tvrdohlavy hrdina jdouci proti vsem tentokrat i vlastni policejni krwi. Tento film je opravdu nadcasovy a co budou benga fungovat, tak bude v platnosti. Na to ze ma dve hodky to odsypa opravdu svizne ()

MATADOR

Ani jsem nevěděl, že je tento film podle skutečné události. A život v policejních řadách svérázného, ale především odvážného strážníka Franka Serpica je určitě nad míru zajímavý. Hlavně tím co dokázal a nebál se zkorumpovaných policajtů. Al Pacino tak jak ho všichni známe. * * * ()

PogoJoe

70% || Legenda o neúplatném poldovi. Al PAcinovi vizáže jsem si fakt užíval. Film je bohužel trochu roztahaný a postupuje velice pomalu - to je jeho největší vada. Chtělo to trochu pročistit, zjednodušit, ale jinak - Al Pacino opět válí. ()

Colonist

Jako tradičně výborný Al Pacino v roli posledního poctivého policisty v New Yorku. Celý film táhne zejména jeho výkon, díky kterému jsem ochoten zapomenout na některá hluchá místa a na až příliš skokovitý styl vyprávění, který mi moc neseděl. ()

marleyy

90% Odzbrojující snímek, plný charakteru, jak poničeného, tak nezlomného rytíře obahjujícího pravdu. Opět famózní Al. ()

Skip

Skvělý herecký výkon Al Pacina v roli poctivého policajta bojujícího proti korupci v policejním sboru. ()

kajas

O hereckém umu Al Pacina nelze pochybovat, skvěle se zhostil i role inspirované skutečně žijícím policistou. Serpico obětuje boji za spravedlnost skutečně všechno a v některých momentech jsem s ním příliš nesympatizovala (chování k jeho milující přítelkyni atd.), přesto mě upřímně rozesmutnila jeho marná snaha zamezit korupci na všech stupních newyorské policie. Tempo snímku je poněkud pomalejší, neseděl mi ani styl střihu (ve stylu "Serpico otevírá dveře do bytu a v dalším obrazu už paří na večírku - na jiném místě, v jiný den"). Tyto dva faktory mi tedy neumožňují hodnotit lépe. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh