Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Adam Bernau

Přesně z těch filmů, o nichž nelze říci nic špatného ani dobrého. Film, který můžete vidět a nemusíte. Téma "osud bílé vrány" zdařile nastartováno (začíná se scénou v kantýně), v dalším průběhu je to slabší, ale čitelné. Ve své době měl tento film asi měl nějakou váhu, pro mne bylo příjemné sledovat, jak se Serpico obléká, jeho byt, jeho zahradu, jeho lásky. ()

Vančura

Bože, jak já nesnáším sedmdesátky a celou tu jejich šílenou estetiku, včetně většiny filmů z té doby. ČT2 navíc vysílání tohoto bijáku zabila příšerným českým dabingem, který stahuje výsledný dojem z filmu někam hluboko na dno. Taky si myslím, že je tenhle film zbytečně dlouhý, místy jsem se krapet nudil, a místy tápal v té hromadě postav, která zde defiluje. Tím bych asi ukončil své výtky spíše soukromého rázu, jinak samozřejmě platí, že Al Pacino je tady boží, a celý ten příběh jednoho idealistického poldy je zvládnut s režijní bravurou opravdového velikána Sidneyho Lumeta. Víc k tomu asi říct nelze. ()

kingik odpad!

Stupid. DVD hozeno do koše. Víc nemám, co bych psal. Po tomto filmu uvažuji o hvězdičce pro telenovelu Tisíc a jedna noc. Tohle může natočit jen zdegenerovaný dement. Věděl jsem, proč jsem se tomuhle filmu tak úzkostlivě vyhýbal. Film fakt psal po technické stránce. Vybledlé barvy, zrnící, šumivý nebo rozmazaný obraz. Prostě nedokážu pochopit, jak tahle nudná a otřesně natočená slátanina, může u někoho bodovat. Hodně se budu vyhýbat filmům určeným pro lidi po smrti. Zlatý nový filmy než tohle. ()

Legas

Měl jsem šílenou chuť vtrhnout do ulic a pomoci Serpicovi v boji s korupcí. Nebo s ním zajít alespoň na kafe. Policejní film, ve kterém se nestřílí a přesto má spád. Film s melancholickou atmosférou a Al Pacinem. ()

Webb

[6,5/10] (Paramount, De Laurentis) (Technicolor /// Produkce: Martin Bregman /// Scénář: Waldo Salt, Norman Wexler podle knihy Petera Maase /// Kamera: Arthur J. Ornitz /// Hudba: Mikis Theodorakis /// Nominace na Oscara: Waldo Salt, Norman Wexler (scénář), Al Pacino (herec)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Výrazná režisérska osobnosť a výrazná herecká osobnosť na vrchole svojich umeleckých síl. Na druhý krát je film ešte pôsobivejší ako pred pár rokmi. Ak sa jedinec postaví proti systému, s najväčšou pravdepodobnosťou neuspeje, ale neustále by sa mal o to pokúšať, aby sme si takto mohli pripomínať, že sme stále ĺudia, ktorí si stanovili na začiatku určité pravidlá slušnosti a fungovania spoločnosti. Predrať sa cez celé navonok krásne "Veľké Jablko" do zhnitého jadra ale dá zabrať a vyžaduje si to aj osobné obete. ()

Frajer42

Ala i Sidneyho mám rád. Od dnešního dne však už zřejmě jen odděleně. Hlavní problém byl podle mého extrémně odborného názoru v tom, že je snímek extrémně dlouhý a je v podstatě celý o tom samém. Sledujete výborně hrajícího Ala, který se vydal na steč s korupcí a nespravedlností. Čin je to rozhodně odvážný a obdivuhodný, leč hloupý. Ostatní na oplátku plánují a konají mstu. Pěkné je ve filmu například to, kolik vizáží a stylů během filmu Al vymění. Pokud se je bude chtít někomu spočítat, tak má moje svolení, napsat výslednou cifru mým jménem do zajímavostí. O tom, že se během filmu Frank přetransformoval na teplomet, prosím nepište. Už jsem tak učinil. Navíc si toho všimnou opravdu jen ti nejpozornější diváci, protože Sidney Lumet se rozhodl, že to nebude zbytečně rozmazávat. Akčních pasáží je málo, ale to lze filmu tohoto typu jen těžko vyčítat. Film staví na dialozích, které nejsou špatné, jen je jich prostě moc. Má to celé cosi do sebe, ale o docela frekventované nudě, je prostě třeba dát náležitě vědět a razantně nebohé a nic netušící diváky varovat. Proto tak teď činím! Lepší dvě hvězdy. Opět viděno metodou 3, 2, 1, teraz, která i nadále zůstane opředena rouškou tajemna! ()

Kothy

Drsný snímek podle skutečnosti o prohnilosti newyorské policie. Al Pacino tu hraje policistu, který má trochu neortodoxní metody a snaží s touto korupcí skoncovat. Sahá to ale moc vysoko a nikdo ho nechce podpořit. Máto vliv i na jeho osobní život, který se mu dost rozpadá. Díky své píli ale dosáhne svého i za cenu riskovaní vlastního života. "Umírej pomalu." ()

oje

Občas rozvláčnělé ale na každý pád kvalitní policejní drama o osamělé a frustrující cestě uniformovaného mužíčka Pacina za spravedlností. Jako životní příběh zachycuje horizont několika let a neoslňuje tak gradací okamžiku, nýbrž famózním vykreslením nekončícího stresu, stupňující se paranoie a stále se prohlubující bezmoci. Napětí spolehlivě funguje, konec filmu na sebe nechá čekat s krůpějí potu na čele, Pacinův výkon je skvělý a špinavost policejní práce 70. let stojí za to. Ubírá jen ten dojem lehké zdlouhavosti. ()

Ant

Netradiční policejní film o korupci v jejich řadách. Pacino jako samotářský polda je samozřejmě vynikající. Další herci už jsou podstatně méně výraznější. Děj nijak nenudí, ale taky mě nijak zvlášť nepřekvapil. Uvítala bych ucelenější příběh. Některé jeho linie se mi zdály, jako by se rozplunyly do prázdna a chybělo jim pořádnější ukončení. Ale to je možná jen můj dojem. Přesto chápu, proč má film takovou pověst. ()

nascendi

Al Pacino a Sidney Lumet sú v mojej top ten, literárnu predlohu od Petra Maasa mám v knižnici. Plný počet hviezdičiek za film, na ktorý som sa už príliš nepamätal, mi preto pripadal úplne prirodzený. Dnes som si ho po dlhej dobe pustil a musím jednu hviezdičku ubrať. Téma korupcie je stále aktuálna, v polícii a súdnictve je zničujúca, pretože občan začína pochybovať o užitočnosti štátu. Osamelý bojovník proti korupcii v polícii je vlastne MUKL a celý záujem sa sústreďuje na čas a spôsob jeho likvidácie. Niet sa veľmi čomu čudovať (aj my sme za študentských čias v krčme abstinentov vystríhali slovami "kto nepije, žaluje"). Na filmoch podľa skutočnosti sa scenáristi spravidla nemôžu vyblázniť podľa chuti a divákovi pripadajú fádne. Nevyhol sa tomu ani Serpico, i keď Al Pacino exceloval. Výsledku by určite pomohli nožnice. Aspoň trimovacie. ()

CaptainNor

V 70. letech, pořád ještě zlatých se o Al Pacina přetahoval Francis F.Coppola se Sidney Lumetem a vybrousili jeho nezměrný talent do ostrého hrotu. Zatímco v Kmotrovi dokázal uhrát Michaela Corleona s minimem gest a rozmachu, až z toho mrazí, v Serpicovi nastává katarze italského temperamentu, že zastiňuje i skvělý scénář a režii. Serpicova nezlomná idea poctivého a neúplatného policajta je natolik uvěřitelná, že přestává být ideou a jeho busta by měla stát na chodbách všech policejních služeben, ale i parlamentů v celém světě - což je taková "moje" těžko uvěřitelná idea! :-) "Honzo přestaň si lepit a pojď se dívat, už nastavují zrcadlo!" :-)) ()

Tomco

pacino je skvely, lumet je majster svojho remesla..presne ten vytrateny typ filmu, ktory ma tolko citu, myslienky, dobrej filmarciny a skvelej kamery ako v niektorych inych, podobne kvalitnych snimkoch...v dnesnej dobre je film takehoto gusta skor senzaciou ()

Willy Kufalt

Jiný... odlišný od kolegů svým vzhledem, názory i chováním. Proto také mnohými nenáviděn. Poctivý a bouřivý Frank Serpico, zbaven jakékoliv vnitřní nejistoty, se vrhá do boje proti korupcím mezi policejními ochráncemi zákona. Ačkoliv režisér Lumet zpracoval v první řadě příběh dle skutečného osudu z New Yorku počátkem 70. let, uchovává si v sobě díky pořád aktuálnímu tématu až nepříjemnou nadčasovost a obrovský přesah i směrem k současné evropské civilizaci. Serpicův příběh náleží k těm strhujícím, ač rozvláčnější vyprávění dává občas divákovi vydechnout možná i víc, než bylo potřeba. Jistá výzva v závěrečném Serpicově proslovu mluví ale dle mého názoru za vše. Vše uzemňuje vynikající herecký výkon Al Pacina, rok 1973 byl tedy v jeho kariéře dvounásob výjimečný (...ač přiznám se, ten Strašák je osobně mému srdci přeci jen o něco blíž). 85% ()

Vitason

Situace kterou zná nejeden Čech. Sedíte s kamarádama v hospůdce u fotbálku, sledujete jak Slavia dostává klepec v Lize mistrů a nakonec se necháte přemluvit na malé pivko. Fotbal skončí a jedete domů. Jenže před poslední zatáčkou před vaším domem se na silnici rozzáří reflexní vesta: ,,Dobrý večer pane řidiči, pil jste něco?"- ,,Ne nepil."- ,,Tak nám určitě dýchnete do balónku."- ,,No dobře. Měl jsem jedno."- ..Ale ale."- ,,Pánové, nešlo by to vyřešit nějak jinak?" Policisté začnou okamžitě vytahovat peněženky: ,,Jak jinak?"- ,,No kufr mam plnej zavařovaček od babičky." A v ten moment jsou body pryč... Serpico líčí příběh mladého policisty, který je po absolvování policejní akademie plný ideálu, ale je rychle konfrontován s běžnou policejní praxí. Přesto se nezařadí do davu a pokusí se s okolní korupcí bojovat. Režisér Sidney Lumet skládá příběh z epizod Serpicova života, které se odehrály v rozmezí několika let. I když je film časově rozbit na menší střípky, tak mu rozhodně nechybí tíživá atmosféra, kdy jsem si v několika momentech přál, aby Serpico raději přijal úplatek a měl pokoj od výhružek. K této atmosféře přispěl tradičně skvělý Al PAcino. Ovšem z těch jeho převleků se mi občas protáčely panenky. I přes své dvě hodiny Serpico moc nenudí a tak si 4* určitě zaslouží. ()

Bachy

Modní a herecká přehlídka Al Pacina. V tomto pořadí. Perfektní a obsahově poměrně rozsáhlý film. Pokud chce totiž někdo zašroubovat všechny šrouby, musí postupovat obejít všechny závity. A buď tohle obcházení znaví a otráví a nebo se trpělivě počká na celek a pak se jásá. Zde je to stoprocentně varianta b). Aby také ne, když i to obcházení je natočeno s pořádným vousatým kumštem. ()

Happens

Jak chcete na oboustranně počmáraném papíru demonstrovat bělost listu. Je to trochu už politika, nebo možná business policie a starých struktur. Rozjetý vlak zkaženosti, do něhož naskočí mladičký a naivní a za každou cenu až nechutně správňácký Al Pacino. Pak je otázkou ale, jestli je víc čest vůči parťákovi, nebo vůči zákonům..? ()

eLeR

Film má slušnú atmosféru a hudobný podmaz. Zo začiatku príbeh dosť vlažný, od polovice je to už ono. Al v tých vlasoch a brade vyzerá dobre, ale to je tak asi všetko ... odohral tradične svoj štandard. A zase ďalší prípad, kedy ľutujem, že som nečítala knihu. 3,5* ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh