Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Tanner

Not a.c.a.b. But most of them. Ostatně, bude jich asi stejně, jako v každé jiné složce společnosti, jejímž je policie odrazem. Bylo by bláhové, ač oprávněné, očekávat něco jiného. Pacino je v roli přesvědčivý (jak jinak), atmo je celkem dobrá, ve filmu není nic navíc, přesto zůstává trošku odtažitý; snad kdyby byl trochu lépe vygradován.. Ale líbilo se mi, že funguje stejně dobře jako vhled do zatuchlých oddělení (newyorské) policie, i jako portrét ne kýčovitě klaďácké Serpicovy osobnosti. Stojí za podívání. ()

Tiiso

Tvůrci se rozhodli pro 122 minut stopáže a do této délky se snažili vtěsnat tolik důležitých informací a tolik důležitých momentů ze života policisty, který chce ve svém životě hrát poctivě, jak to jen šlo. Vznikl tímto působivý film, kterých se sice natáčí spousty, ale málokterý dosáhne takovéto kvality. A to kvality ke které velkou měrou přispěl vynikající Pacino. Film jsem shlédl a byli v něm chvíle kdy jsem velmi pozorně sledoval děj, ale našli se i chvilky kdy jsem zjistil, že jen čekám co bude dále. Musím ovšem podotknout, že jich bylo minimálně. Vykreslení atmosféry je ve filmu bezchybné. Tempo vyprávění také. Doporučuji film přehrávat v původním znění jelikož dabing na dvd zážitek hodně kazí. Snímek je v celku moc hezkým výletem do života běžného obyčejného člověka, který svým jednáním a svým citem ke spravedlnosti způsobil, že přestal být obyčejný. A to je to hlavní poselství, které film obsahuje. ()

Rodin

První film, který jsem s Pacinem viděl, neb tu běžel hluboko za komančů i v televizi (nastavoval zrcadlo společnosti, kde dolar je alfou a omegou, jinak si to nedovedu vysvětlit). Mínil jsem, že jakési mé dětsko pubertální vjemy budou jistě poněkud mimo mísu, ovšem po létech, už v barvě a v původním znění, jsem zjistil, že tohle je klasika a vynikající psychodrama, kterému se rozhodně může rovnat pouze pár kousků z tohoto žánru. ()

john.h

Boj jednoho poctivého poldy proti obrovské přesile zkorumpovaných kolegů s Al Pacinem v hlavní roli a navíc podle skutečné události? Lahůdka za pět hvězdiček. ()

Tamdydam

Osobně nemám žádné velké potěšení ze sledování snímku, v němž nevidím ( až na dvě tři vijímky ) nic než lidské svině. Je to dobře natočené, dobře zahrané ale z mého subjektivního pohledu to na plné hodnocení není ()

singone

Né že by film sám o sobě byl trhák, ale to že je to podle skutečné události a někdo si tímhle doopravdy musel projít, tak to ode mě zasluhuje úctu aspoň v podobě 5*.... ()

Stanix

Po prvním díle Kmotra dává Pacino v roli Serpica všem nekompromisně na vědomí, že jeho herecké mistrovství nebyl omyl či náhoda, ale výsledek hlubokého studia herectví a nezanedbatelné dávky talentu, jimž byl obdařen. Jeho výkon je jak jinak než stoprocentní a je velká škoda, že tento způsob ponoření do role, jak to dělával i velký pan DeNiro, se už dneska nenosí. Maximální ohodnocení však nemůžu dát pro samotný příběh, protože pan Serpico byl až hloupě naivní idealista a podobné "čůrání proti větru" dopadá téměř vždy stejně. Vím, dá se namítnout, že tady se skutečně učinil pokrok v boji proti korupci a Serpico se zapsal do dějin USA. Má to však jedno velké ale. Vyhrál pouze bitvu. Válka proti korupci se totiž vyhrát nedá. ()

celticek

Pacina mám velice rád a film mě mile překvapil. Ulice New Yorku jsou tu ztvárněny velice realisticky, vtáhnou vás velmi rychle. Frank Serpico je naopak obrovský idealista, fandit mu musí každý. Jediné co mi vyloženě vadí je chování jeho přítelkyně, ale s tím se víceméně může člověk potkat i v reálném životě. Pacino má hrubý hippiesácký look! ()

Kozy9

Al Pacino na strane ruky zákona exceluje pomaly viac ako v roli chladnokrvného mafiána, a to je iba jedna z tisíc maličkostí, ktoré ma nútia ohodnotiť tento film ako takmer bezchybný. Herecké výkony, hudba, kamera, akcia, všetko podstatné bravúrne poskladané do umeleckého a pravdivého snímku. 95% ()

Knor

Čekal jsem popravdě mnohem napínavější film, kdyby se přece jen víc zatlačilo na psychologii postav asi by to působilo mnohem víc. Al Pacino je jak jinak než dokonalej a celkově se tomu nic víc vytknout nedá. Je to vynikající drámo na stále aktuální téma. Bohužel je to hnus, ale je to tak. ()

Godhaj

,,You and your ideas are full of shit as you are.“ Serpico je velice nevděčný film. Zajímavé téma o úplatných policistech, navíc z New Jersey v 70. letech, to prostě musí být pecka! Jenže tady to není žádná kriminálka ani thriller, Serpico je dvouhodinové drama muže, jenž musí snášet obrovský tlak na svou osobu, protože donáší na své úplatné kolegy. To samo o sobě nezní zle, jenže hlavní postava Serpica je příšerně nudná. Během celého filmu neprojde tato postava žádným vývojem, chybí i nějaké smysluplné zakončení dramatického momentu, který je představen v úvodu. Navíc chování Serpicových kolegů je trochu nevěrohodné. Všichni vědí, že Serpico je neúplatný, ale kupodivu ho zasvěcují do všech detailů jejich úplatkové mašinerie. Momenty kdy sledujeme jeho osobní život také stojí za houby, protože ženské protějšky tu hrají zcela výplňovou roli. Suma sumárum tento film drží nad vodou jen výkon mladého Al Pacina, jinak jde o hroznou porci nudy v zajímavém prostředí ošklivého velkoměsta. ()

Maniik88

Hodne dobrý Al Pacino, ktorý ale hral tak trochu nesympatickú postavu. Film je to hodne starý a je to na ňom poznať. Z dnešného hľadiska ma to proste nudilo. No na vine je hlavne postava Serpica. Ktorý bol síce charakterný a predstavoval si službu hodne inak, no zároveň bol kretén a všetkých, ktorým na ňom aspoň trochu záležalo poslal kade ľahšie. Vyšetrovanie, súd atď proste skoro neboli. ()

Amonasr

Neúplatný policajt - stejný protimluv v Americe jako u nás, stejně v sedmdesátých letech jako dnes... Standardní americké krimi. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 1: Herec - Al Pacino. Nominace - 1: Nejlepší film ..... Bafta - Nominace 3: Hudba, Herec - Al Pacino, Režie. ()

Pokryvac

Pre mňa zatiaľ najlepší výkon Al Pacina, v úlohe skutočne existujúceho policajta, ktorý sa vzoprel proti korupcii v policajných radoch. Dobrý scenár Walda Salta (Midnight Cowboy) a dobrá réžia Sidneyho Lumeta. Toto všetko robí z filmu Serpico veľmi solídnu kriminálku. I keď možno trocha príliš zdĺhavú. ()

Davis I

Bez Al Pacinova herectví by šlo jen o průměrný film. Tento element posunuje snímek do zcela jiných pater. Poctivá sedmdesátková práce !!! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh