Návštěvníci

• Západní Německo Die Besucher (více)
Sci-Fi / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (více)

Epizody(15)

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu. Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem...
Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem. (Česká televize)

Valsadora

Ze začátku jsem měla menší obavy , ale zcela zbytečné. Na svou dobu výborný sci-fi seriál o návštěvnících z budoucnosti. Žhavíme!!! :-) ()

easaque

nostalgických 5* Možná v dnešní době by seriál vypadal naivně, ale tehdy v mém dětství a dospívání mě hodně bavil a užíval jsem si ho, a proto nemůžu dát menší známku. Skvělý mix humoru, sci-fi, kvalitních hereckých výkonů, co si víc děti mohli za komunismu přát ;-) Určitě kultovní seriál. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Můj snad nejoblíbenější seriál. Od dětství až do dospělosti, vždy si v něm najdu něco pěkného. Sice se mi nelíbí úvodní díly z budoucnosti, ale to plnohodnotně vynahrazují díly ze současnosti. Když seriál končil a návštěvníci se (ne)loučili, bylo mi to hrozně líto. Návrat do budoucnosti bez piva je smutný a pan Drchlík mžikal očkama za brýlemi tak, že to trhalo srdce. Vynikající je herecké obsazení, kde musím vyzdvihnout Vlastimila Brodského, Josefa Bláhu a Jiřího Kodeta. Mimochodem je neuvěřitelné, co všechno ukazuje Dáda Parasová v seriálu pro děti. To už dnes nevidíte. Jinak sterilní budoucnost je příšerná, zlatá léta osmdesátá, pokud ovšem odmyslíte pravou realitu ČSSR. Nicméně, tvůrci seriálu vytvořili letní idylku u vody, s kolotoči, pivem a dobrým jídlem bez ideologických příkras. No, hlavně nenápadně :-) ()

Lischai

"Karas, vy jste vyžhavil rybník!" Když Jindřich Polák dělá sci-fi, stojí to za to. Škoda, že místo věčných Panů Tau nenatočil víc Návštěvníků, Ikarii XB-1 a Opaření čajem. ()

Martin741

Takze aspon jeden sci- fi serial sa vysielal aj za normalizacie. Malo to vtedey este hodne do seba : auto lada, naha znama herecka, vyborni herci. Kvalita. 76 % ()

cariada

Amarouny ty jsou nezapomenutelný. Humidovat co to asi bylo zač kdo ví..... A nesmím zapomenout na Jirku Kodeta jako kolotočáře Edu. Jeden z mála případů kdy i Molavcová je snesitelná. ()

MrPierc

Velmi odvážné sci-fi, které kupodivu nikdo z KSČ moc neretušoval. Dodnes velmi přesvědčivé i když s velkou nadsázkou a humorem. ()

Rodriguez

Když se tenhle seriál vydral na světlo světa, tak se mnou ještě fotřík chcal po plotech a já neměl zdání, co to film jako takový vůbec je. Několikrát jsem se na něj chystal, ale vždy mě do toho něco přišlo. Teprve nyní jsem měl čas a udělal si na Návštěvníky hezký podvečer. Musím ale litovat, né díla jako takového, ale dílů! Sakra, proč to muselo skončit takhle a ještě po tak krátké době! Tenhle seriál prostě miluju!!! A hlavně hudbu PANA Svobody!!! 100% ()

Trainspotter

Dětsky naivní a zpracováním pokulhávající za uvěřitelností. Ale v širokém měřítku jeden z nejlepších českých pokusů o stravitelný seriál. ()

DruidKarel

Na svou dobu jistě převratný seriál, který si tu budoucnost maloval asi až moc zvláštně. Tehdy byla Dáda holka k nakousnutí, dneska je to už jen paní k nakopnutí... 3* ()

tomtomtoma

Fenomén. Kultovní seriál. Vysoce profesionálně udělaný zábavný vtipný seriál o návštěvě z budoucnosti do současnosti. Záchrana země v odlehčené podobě, výpravně bohatá a pozoruhodná budoucnost, nadprůměrné herecké výkony, utopické myšlenky a vize budoucnosti. Budoucnost je utopisticky viděna jako oáza míru, která se zbavila mocensko-vojenských přenic současnosti, kde globalizace dosáhla svého vrcholu, ale ve své čisté osvícenecké pokrokové podobě vnitřního rozvíjení ušlechtilých tendencí. Zbraně, ani peníze (Lidé v minulosti vyráběli věci. Ty prodávali a dostávali za ně peníze. Ty potom měnili za jiné věci, většinou nepotřebné. Tomu se říkalo ekonomie) neexistovali. Krásné a lákavé vize budoucnosti. A tito morálně čistí lidé jsou konfrontováni s dneškem, se všemi klady a zápory. S prodejností, závistí, pomluvou, zlodějinou, ale i ochotou, pomocí a všedním potěšením obyčejných věcí, chutné stravy a dobrého pití. Úchvatná Švankmajerova animace, zvláště v přípravě amarounů a při slepičích hrátkách. A samozřejmě ten malicherný soudní spor, kterým zapšklá uraženecká vztahovačná vdova dosáhla přejmenování Filipa na Richarda, chvilkového uzamčení seriálu a následného předabováni. Velitelem výpravy z roku 2484 o pět set let zpět do minulosti je ambiciózní diletant, profesor, akademik Jan Richard, dříve Filip (skvělý Josef Bláha), jehož opravdové nadšení pohání expedici za záchranou Země neustále vpřed. Svého úkolu se zhošťuje vskutku svědomitě a neúnavně rozdává povely na všechny strany. Jeho naděje je bezbřehá, jeho nadšení ze setkání se svým vzorem nezastíraná. Káťa Jandová, neboli Emilia Fernandez (zajímavá Dagmar Patrasová) je něžnou součástí výpravy, která ji ve všech směrech zjemňuje. Zažívá na své cestě krásu a zároveň smutek romantické zamilovanosti. Technikem výpravy je Emil Karas, neboli Leo Kane (Josef Dvořák), velký požitkář všemožných chutí a nadšenec technických zastaralostí. Doktorem výpravy je Michal Noll, neboli Jacques Michell (dobrý Jiří Datel Novotný), šířící kolem sebe panický strach z nakažení možností pozření místní stravy, aby se nakonec stal lamačem ženských srdcí a nadšeným dobyvatelem jejich věnečků. Cílem výpravy je získání sešitu Adama Bernaua (dobrý Viktor Král), budoucího velikána vědy, který v dětském věku působil záměrně, či náhodou klukoviny menšího, ale i velkého rozsahu. Vlivem osudu jsou všechny jeho sešity nenávratně zničeny, což je velká ztráta pro budoucí generace. Poslední významnou postavou je velký učitel budoucího génia Alois Drahoslav Drchlík (dobrý Vlastimil Brodský), dobrák, který nešetří dobrou radou i pomocnou rukou. Ten se nakonec stane esem výpravy, neboť zrovna on náhodně zabrání zničení Země. Z dalších rolí: ustaraní rodiče Adama Alice (Dagmar Veškrnová-Havlová) a Karel Bernauovi (dobrý Evžen Jegorov), neustále konfrontovaní s následky klukovin jejich syna, dětská láska Adama Ali Lábusová (Klára Pollertová – Trojanová), která mu v jeho lotrovinách zdárně vypomáhá, pokojská hotelu Heli (Jitka Molavcová), beznadějně zamilovaná do Michala Nolla, vedoucí hotelu Miloš Franc (dobrý Jiří Císler), neúnavný ve své podbízivosti a povýšenosti zároveň, kolotočář Eda Nehasil (dobrý Jiří Kodet), nadobro potrestaný zloděj, nadšený novinář a muzikant Petr Malát (Jan Hartl), s romantickým vztahem s Káťou, předseda Rady Země budoucnosti (Bořivoj Navrátil), nadstrážmistr Vyskočil (Vladimír Menšík), neustále překvapený z probíhajících skutků, předseda Obrany Země budoucnosti (Otakar Brousek), lékařka Olga (půvabná Dana Bartůňková), platonická láska Michala Nolla, Centrální Mozek Lidstva (hlas Miroslava Moravce), chybující myslitel budoucnosti, a laskavý vypravěč (Vladimír Brabec), průvodce seriálu. Kult až modla. Zábava, napětí, vize budoucnosti, satira přítomnosti, laskavé pohlazení. () (méně) (více)

C0r0ner

Aktuální možná tak ještě pár let po vydání, ale po roce 2000 už jenom trapná šaškárna, která mě nezaujala vlastně vůbec ničím. To, že se to tady všem líbí, přisuzuji tomu, že na tom asi vyrůstali. Nikomu nic neberu, ale tenhle seriál je pro mě synonymem špatné komunistické produkce, která už dnes v televizi nemá co dělat. 30% ()

Elden75

Vynikající seriál, nejen v oblasti sci-fi. Krásná konfrontace lidí z různých časových dob. Kdyby k tomu došlo, přesně takhle bych si to představoval, že by se to mohlo stát. A hláška akademika Filipa, později Richarda: "Hlavně nenápadně!" zlidověla, stejně jako amarouny. A seriál si navíc uchoval i tajemství. Co je to "humidovat" se můžeme jen dohadovat. Podle anglického humidity = vlhkost, by mohlo jít o zvlhnutí... A nemohu zapomenout ani na sexy idol 80. let Dádu, která je v seriálu vidět v celé své kráse. A narozdíl od jiných sci-fi filmů/seriálů si posunutím děje až do roku 2484 uchoval nadčasovost a nikdo nemůže vědět, jak skutečně bude vypadat život v roce 2484, pokud ještě Země bude existovat. Jediné, co seriálu uškodilo, bylo právě předabování scén kvůli prohrané žalobě ČT s vdovou nějakého pana akademika Filipa. Prý jejího manžela seriál zesměšňuje a musí se tedy akademik jmenovat jinak. Josef Bláha už byl v té době vážně nemocen a na hlase je to poznat :-( ()

MarekT

V naší seriálové tvorbě se rozhodně jedná o perlu, hlavně když porovnám se současností (že, dámy a pánové z Novy), nicméně mě Návštěvníci až tak zaujmout nedokázali jako jiné původní seriály. I tak zde můžeme vidět zdařilou přehlídku výborného děje, na který se nabaluje i typický český humor a výborní herci. A samostatnou kategorií je hudba Karla Svobody. ()

messiah

Na české poměry více než slušné. A kdo by si nevzpoměl na amarouny...v dnešní době, kdy jíme geneticky upravené potraviny a dokážeme vyrobit plnohodnotnou umělou výživu. Jako dítě jsem nesměl přijít ani o jeden díl. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let