Série(3) / Epizody(18)

Mouchal

Jdu psát komentář a akorát koukám, že má dnes Bernard svátek. Zajímavá náhoda, ale tak přeji tomuto irskému podivínovi vše nejlepší. Nicméně k seriálu. Poté, co jsem zhlédl profil BB na čsfd , měl jsem pocit, že se bude jednat o nějaký vtipem nabitý seroš, u kterého se budu řezat smíchy. Pro fandy britského suchého humoru tomu tak možná i bude, ale ikdyž jsou jednotlivé díly kolikrát velmi dobré, tak opravdu výborné vtípky se tu moc nenajdou. Každý z trojice má svůj unikátní humor a právě Bernard občas ze sebe vytrousí tak geniální poznámku, že se člověk až diví, kdo v nezhuleném stavu to může vymýšlet. Pak ale přijde od něj zas nějaká hovadina nebo absolutní přehrávání, které bije do očí i z ulice před jejich knihovničkou, a vrátí vás to zpět do reality. Dohromady z toho máme dost nevyváženou dávku srandy a proto mi nejvíc asi seděl styl Mannyho, který sice působil spíše jako nedomrlý sluha, ale jeho výrazy a gesta jsou k nezaplacení. Zbývá tu už jen Fran, která je taky takový ten typ živočišného blázna (má fakt šílené oči!), ale působí tu jako takový pomyslný most mezi právě Blackem a Biancem (černá vs. bílá). Potěšila mě účast několika dnes už hodně známých tváří, jako jsou Simon Pegg, Nick Frost nebo Martin "Bilbo" Freeman. A pokud jste zatím seriál shlédli bez nevydařených scének, honem to napravte, protože ty jsem s užíval naplno. 80% ()

kraval

Panoptikum plné suchého humoru okolo Blackova antikvariátu jednoduše funguje. Spojení Morana s Bailleym je skutečně znamenité a Greig opravdu skvělá. ()

GTS_PUNK

Britská seriálová produkcia je celosvetovo, okrem iného, známa aj tvorbou obsahujúcou tradičný suchý britský humor, vďaka ktorému vznikol unikátny žáner známy ako "britcom". Pri väčšom množstve britcomov preto musí logicky dôjsť k situácii, že niektoré z nich nebudú také vtipné, ako by si možno diváci predstavovali. Jedným z tých, ktorým padol "čierny Peter", je práve aj tento kúsok. Problémom našťastie krátkeho seriálu o londýnskom antikvariáte, ktorý vedie životom otrávený a večne fajčiaci a popíjajúci Bernard Black (Dylan Moran) v obkolesení svojich priateľov(?) Mannyho (Bill Bailey) a Fran (Tamsin Greig), je fakt, že mu chýba humor. Respektíve taký humor, ktorý by bol skutočne zábavný, nebol by lacný, stupídny a často prvoplánový. Scenáristická nekvalita bez štipky humoru sa tým pádom prenáša aj na jednotlivých aktérov, ktorí celej veci ani zďaleka nepridávajú. Navyše, je zrejmé, že napríklad postava Bernarda Blacka má síce vystupovať nepríjemným spôsobom, ale ak divákovi lezie v komediálnom seriáli niekto skutočne na nervy, nejde o nič dobré. Výprava zasadená do štúdiových setov sa tiež rýchlo zunuje, takže nemožno nájsť pozitíva ani tu. Black Books tých pozitív vo všeobecnosti ponúka málo na všetkých frontoch. Ak sa aj nejaké nájdu, zmiznú tak rýchlo, ako sa objavili. Najväčším nedostatkom, aký môže ktorýkoľvek komediálny seriál mať, je , že mu chýba humor. A túto skutočnosť spĺňa Black Books dokonale. Seriál ponúka síce "iba" osemnásť pomerne krátkych epizód, ale divácky čas sa dá stráviť aj pri oveľa lepších kúskoch. Ak hľadáte humor, siahnite inam. ()

Likan7

K Black Books jsem si trochu hledal cestu a v první sérii tu dokonalost neviděl. Seriál je ale tak skvěle napsaný, že jsem si tyhle tři blbečky (jinak to ani nejde říct), vysloveně zamiloval a užíval si každý vtip. Celý seriál pak neskutečně táhne Bill Bailey, jehož Manny je postava téměř dokonalá. Občas se sice něco nepovedlo, ale jako celek je Black Book parádní záležitostí, dnes už trochu s puncem legendy. A po právu. Britové mají ten humor prostě vynikající! Fran, Bernarde a Fran, díky za těch několik skvělých večerů! ()

gemi

Ze startu jsem si říkal, že to je strašná kravina, ale kousl jsem se a jakmile jsem překonal třetí díl, tak jsem byl ztracený. Je to fajn sit-com, trošku ve stylu Haló, haló! (seriál) (1982). Absurdní humor, absolutně nevážná věc, určená k ryzímu pobavení. Za těch 16 epizod jsem si tu bizarní partičku docela zamiloval a je mi líto, že to nemělo víc pokračování. Asi původně mělo mít, protože poslední díl třetí série je prostě business as usual, nijak děj neukončuje. Rejtingy zkrátka asi nebyly dle očekávání... ()

driver005

Přestože zdaleka ne každý díl je pětihvězdičkový, k Black Books jsem si za dobu osmnácti shlédnutých dílů vytvořil takový vztah, že jiné než absolutní hodnocení nepřipadá v úvahu. ()

awokado

velmi velmi povedený sitcom....skvělý britský humor....jen jediná vada na kráse a to, že dílů je proklatě máállooo!! :) ()

excite

Perfektní britský sitcom z prostředí knihkupectví, dokonale sladěná trojice hlavních hrdinů s lehce kolísavou úrovní jednotlivých dílů, "díky" čemuž jsou ale některé nezapomenutelné. Pro mě o několik tříd lepší než IT Crowd. Prodávám počítač a kupuju knihkupectví. Hledám Mannyho. Zn. Spěchá. ()

Tamdydam

Když si vzpomenu na křeče ze smíchu, které mi několik epizod tohoto seriálu způsobilo, tak se za své tříhvězdičkové hodnoscení skoro stydím. Jenže těch skutečně povedenených epizod bylo opravdu jen co bych na prstech jedné ruky spočítal. Už po přibližně pátém dílu první série mi věčně ožralé trosky Bernard a Fran začaly lézt na nervy. Ono to je jako v realitě. Někdo tu a tam přiopílý může být hodně vtipný, ale věčně ožralý notorik bývá prostě trapný a v lásce ho obvykle nemáte. ()

AdiegoA

Bernard, Manny a Fran mi po prvních třech dílech přirostli k srdci daleko víc, než by konkureční Linehanovi IT geekové kdy stihli za deset sezón. Navíc seriál doslova roste do geniality díl od dílu a některým humorně uvařeným parafrázím se jako blázen směju ještě dnes, stačí zavzpomínat. Dylan Moran je komediální bůh. ()

LakiyL

Večne pesimisticky zmýšľajúci, ľudí neznášajúci a navyše alkoholik Bernard, vlasatý Manny a Fran, ktorá má neustále komplexy. Skvelá partička ľudí z obchodu, ktorá zaručene pobaví. ()

astraal

Tenhle sitcom mi dokonale sedl. Bernard nemá chybu. Je to možná tím, že kdybych já měl podobný obchod a nebál se o zdraví/zákazníky/peníze/život/svět atd atd...tak bych se choval stejně. Bernard akorát nemá v hlavě tu pojistku která by mu bránila v tom dělat ze sebe dokonalého zmrda. Naopak Manny je jeho pravým opakem a plní jakýsi protipól. Fran je oba doplňuje. I když si pustím jakýkoliv díl (až na pár vyjímek - seriál se bohužel nevyvaroval vytvoření několika málo slabších dílů) tak mě dokáže pokaždé rozesmát a to opravdu hodně. Skvělá práce. ()

gebush

Čekal jsem od toho hodně, ale nijak mě to neuchvátilo. Pár výborných gagů se v některých epizodách vyskytlo, občas i dobrý originální nápad vyšel z hlav scénaristů, ale po pár dílech jsem přesně věděl co se stane. Opakující se předvídatelné scény byly na denním pořádku. Ostatním slavnějším britcomům (IT crowd, Červený trpaslík,...) nesahá ani po kolena. Ale na druhou stranu jsem sjel všechny díly a nevykašlal se na to po první sérii, takže na tom cosi bude. ()

MManual

We can make a feast from anything. This paint! Yes! This paint with make a tasty dish! Yes, yes, yes, my oven can cook anything, yes, My oven can cook... BITS OF OVEN! ()

UncleSam

První série je výborná, ale pak jde úroveň dolů a člověk se zasměje jen u některých scén... Bernarda bych přerazila ocelovou tyčí :) ()

maruli

Láska na první pohled. Není jiného seriálu (tedy, kromě trpajzlíka a medvědů, ale ty jsou jiná kategorie), na který bych se i podesáté tak těšila, hlášky nesmrtelné, situace /BOŽE, ty situace!!/, do kterých se hlavní hrdinové dostávají, naprosto neuvěřitelné, absurdní, k popukání. Jste-li kuřák a alkoholik, beznadějný neurotik, životní smolař, hluboko uvnitř cíťa a trochu pitomec jako já, pak se taky zamilujete. :) Ústřední trojka - Bernard (Are they real leather? – They’re real Dickens. –I need to know if they’re real leather, they have to go with my sofa. I’ll give you 200. – 200 what? – 200 pounds! – Are they leather bound pounds? – No! – Sorry. I need them to go with my wallet. Next!), neuvěřitelně sprostý zlý mračoun, kterému brzy začnete zcela nepokrytě fandit, protože jakkoli je strašnej, je to miláček; Manny (Look! I’m a prostitute robot from future!) úžasné ťululum, které je vlastně ze všech nejrozumnější (až na to, že si k snídani dělá z pečiva vojáčky - No, don’t take the colonel! It’ll upset the rest of the men.); Fran (Emm, do you ever get bored? Feeling this .. good all the time?), ironická, skeptická, přeci naivní, roztomilá alkoholička s věčnou smůlou na chlapy (It might be a bit of a shock but you are.. No, a question. What do the following people have in common? Elton John, Ian McKellen, Jean-Paul Gaultier. – Well.. They’re all fabulous.), proč je mi to tak povědomé :)), zkrátka koktejl, který možná nevypadá moc vábně, ale jak ho ochutnáte, pochopíte :) Mimochodem, LifeCry musí bejt pecka ;)) ()