Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

anais

Hlavní klad Spider-mana jsou jeho postavy. S každým lze nějak soucítit, každý má motivaci, každý má nějaký vyhraněný vztah k Spider-manovi. Raimimu tenhle propetený způsob vychází o mnoho lépe než Brianu Singerovi v X-menech, možná proto, že spidermanovské postavy jsou mladší a proto jim princip "každý s každým" víc sluší. Co se padoucha týče, tak Spider-man 2 překonává jedničku... Octopuss je zloduch skutečně charismatický a jeho mechanická chapadla vyvolávají respekt, ani k tomu Alfreda Molinu moc nepotřebují... Jediné, co mi u Spidermana trochu schází je Raimiho styl. Ten se tu naplno projeví ve scéně z nemocnice, kdy se lékaři pokouší odříznout Doktorova chapadla... Je to vzpomínka na časy Evil deadů... Zběsilý střih, nadsázka, nekompromisní brutalita... jen škoda že toho doktora nehraje Bruce Campbell. Ta motorovka by mu slušela víc než smoking nějakého vyhazovače... každopádně je to perfektní jízda, která určitě stojí za vidění v kině. ()

honajz

Chvílemi jsou tam vtipné momenty, ale jak dojde na romantiku nebo neustálé Peterovo lůzerství, už to tak veselé není. Protivník je taky tak trochu divný, jeho motivace mi přišly až moc kách. Ale jo, jinak se na to dobře kouká, čas to zabije. ()

GigaPudding

V pokračování první superhrdinské pohádky o spidermanovi je všechno z předešlého dílu, ale je toho víc, je to technicky propracovanější a je to ještě zábavnější i když prvnímu spidermanovi jsem dala taky pětku :). Prostě ťulda Peter Parker se snaží nějak srovnat práci, školu a zachraňování new yorku a do toho se mu stává velká spousta dalších věcí zahrnujících editora daily bugle, mary jane a harryho a podobně. Prakticky stejný model jako první spiderman, jen si asi Sam Raimi řekl, že by to klidně mohl udělat ještě klasičtěji superhrdinské, dát do toho víc vtipu a tak. Dokonce i camea jsou některé úplně totožná :). Ale zase prostě je tam všechno co bylo na jedničce tak super, je toho víc a i superzloun je stylovější, jen je trochu škoda to, co provází všechny spidermanovské filmy a tím je závěrečné rozuzlení, které je prostě pořád tak nějak moc rychlé a moc definitivní, což je škoda. Každopádně je to ale super a nedá se k tomu napsat víc než co už bylo napsáno u prvního dílu :). ()

Pítrs85

Spider-Man Sama Raimiho není dokonalý, avšak Sam ho dokázal natočit s nadsázkou a humorem Spideymu vlastním. Vše, co se mi líbilo na prvním dílu, tu je ještě násobně upgradováno, od efektů, přes scénář až po hlavního záporáka. Doc Oc patří ve Spider-Manově universu mezi mé nejoblíbenější anti-hrdiny a Alfred Molina jej zvládl na výbornou. Do příchodu Nolanova Batmana to byly příběhy Pavoučího muže, které patřily na můj osobní piedestal filmů natočených podle komiksové předlohy a druhý díl je tím úplně nejlepším. ()

HellFire

Pro mně nejlepší převedení komiksu do filmové podoby v čele s Toby Maguirem. Skvělý záporák a Spiderman na pochybách mně prostě dostali do kolen. Tohle byly zlaté časy, kdy byl každý dobrý film podle komiksu velmi oceňován. Dneska aby člověk v kinech pohledal něco jiného. ()

eraserhead666

Kýčovitá psychologicko-romanitcká nuda (aneb klasická dvojka o hrdinovi, který tápe a nechce být tím, kým je) s trapným a suchým záporákem. Jako komedie by to ještě ušlo, ale ta určitě nebyla hlavním záměrem. ()

ARI50

Dostal jsem trošku víc a už to vzalo pěkné skoky a akční jízdu. Láska je silná a tak se nám ji tady dostanete taky hodně a záporak potěšil mnohem víc. ()

Bauer

Paráda.O honě moclepší než jendička.Spider man 2.............Vice akce,více humoru,vice efketů...........Prostě jeden z nejlepěích comicsů co byl kdy natočen. ()

mm13

Spider-man je úžasná komiksová postava, niet sa prečo čudovať obrovskej popularite, ktorej sa už roky teší. Na jeho filmových spracovaniach mi však prekáža prehnaný pátos (v jednotke scéna z mostu, teraz odhalenie v metre), miestami to zaškrípe v logike a čo mi chýba zo všetkého úplne najviac sú Spideyho úžasné hlášky, najmä počas súbojov. To, čo predvádza na plátne (obrazovke) je len slabým odvarom slovných perál, ktorými bombarduje svojich protivníkov na stránkach komiksu. V spracovaniach Sama Raimho to skrátka nie je tak celkom on, mne tu jeho zmysel pre ironickú sebareflexiu a pikantný humor strašne chýba (v zošitoch ho to robí charakterovo plnším, ešte ľudskejším a nádherne kontrastuje k jeho drobným i veľkým trápeniam v civilnom živote...). Ale inak pohoda. Dvojku, rovnako ako jedničku, si určite ešte raz-dvakrát pozriem a na trojku sa už celkom teším. Som totiž zvedavý. A to, rovnako ako aj časť mojej nespokojnosti, má spoločný pôvod - príliš osobný vzťah k Spideymu, ktorého som zbožňoval už ako decko, i keď som prd rozumel nemeckým či francúzskym textom prineseným tu spolužiakom, tam strýkom z cudziny. To sú v spomienkach príliš romantické časy, než aby ma ktokoľvek uspokojil. Ale aj tak, Raimi by mohol predviesť viac, keby chcel (alebo si spomenul?). ()

Sawy

Nejsem nějak zásadním ctitelem filmů o Spider-Manovi,ovšem kvalitu jedničky a dvojky rozhodně uznávám.Ta koňská dávka komiksové naivity mi osobně dvakrát nesedí,ovšem druhý díl zásadně boduje skvělými akčními scénámi,charsimatickým záporákem a hlavně postupně čím dál zajímavější postavou Harryho Osbourna,jehož představitel James Franco vskutku válí.Osobně se domnívám,že Spider-mani mají sestupnou tendenci,po výborné jedničce přišla nadprůměrná dvojka a pak nepovedená trojka.Jsem hodně zvědavý na chystaný reboot s novým tvůrčím týmem a přemýšlím,jestli se vydají v Raimiho odlehčených stopách nebo půjdou po vzoru Temného rytíře a dalších a vsadí na civilní pojetí.Já si myslím,že pokud bude film kvalitní,je to úplně jedno.75 % ()

Lucasion

Spidey je zpátky! Roli si zopakoval Tobey Maguire a dvojka Spiderman předčí svého předchůdce o pořádný kus. Alfred Molina jako Dr. Octavius alias Dr. Octopus působí skvěle a jako hlavní padouch dvojky je mnohem zajímavější než původní Green Goblin. Doktor Octavius při tvorbě umělého slunce to trošku přepískne a když si nechá o ždibec před katastrofou implantovat do zad čtyři ohromné mechanické paže - nu zloduch jak má být. Z předchozího dílu se vrací všichni známí herci včetně J.K. Simmonse, který jako uřvaný šéfredaktor je dokonalý. Bohužel se vrátila i nesympatická Kristen Dunst, která opět předvádí svojí přelétavou povahu Mary Jane. Vtipy neztrácejí šťávu a toto je případ, kdy skutečně pokračování překonává jedničku. Spiderman 2 si vzal z předchůdce to nejlepší a vylepšil, co se dalo. Bomba. Akční scény jsou úchvatné a vizualizace skvělá. (94 procent) ()

Handle

Výborné po všech stránkách! Jestli bylo u jedničky plné hodnocení trochu na hraně, tak dvojka si to u mě opravdu právem získala. Super režie, pěkně zahráno a více emocí. Jsem naprosto spokojený... :) ()

codeas

První půlka filmu na mě působila lepším dojmem než první díl. Ale bohužel se toho lana nedržel Sam Raimi pocelý film a od scény kdy je odkryta maska SPIDERMANA a stojící cestující svorně slibují že nikomu neprozradí pravou "pavoučí" identitu, dostavá se film do jiné rychlosti... A tu -bohužel- se do konce flmu nepodařilo ubrzdit.. ()

Pepy

Čekal jsem trochu větší změny a ty se dostavili okamžitě a to ve větším množství. Tak každopádně, tento díl je lepší než první, protože je tu vidět větší aktivita a stále se něco děje a to mi v jedničce chybělo. Jinak konec byl velmi zajímavý a moc mě bavil, tak jako celý film. Popravdě jsem ani nečekal, takový snímek podle komiksu, asi nejlepší po Sin City. ()

ScarPoul

Kedysi bol spider- man 2 pre mňa absolútnym filmovým vrcholom. Ultimátny boj dobra zo zlom okorenený o krízu identity v réžií môjho obľúbenca Sama Raimiho. Lenže znova ako v prípade prvého dielu aj tento diel overil čas. Sam Raimi je predsa len skôr režisér Evil Dead a Simple plan, než vysokorozpočtových veľkofilmov. Veľa vecí tam totiž bohužiaľ nefunguje. Ani mi nevadí značná absencia akčných scén - pretože keď si to tak vezmeme - komiksy nie sú o fyzických súbojov - respektívne málokedy. Ide o to, že postavy akosi čľapotajú v neuveriteľnom blate pátosu a klišé, ktoré v tomto prípade zachraňuje značné množstvo príjemných a vtipných momentov. To je hlavný problém Spider-mana 2. Je to vlastne romantický vzťahový guláš, ktorý nefunguje nie preto, že by Maguire alebo Dunstova nevedeli zahrať lásku - ale preto, lebo im to jednoducho neverím. Scény z hľadaním identity sú výborné. Rovnako aj záporák, ktorého považujem za najlepšieho z celej trilógie. Ale ako náhle príde na romantickú líniu, v mnohých miestach to nefunguje. Film sa tým stáva nevyvážený. Samostatne všetky dejové línie fungujú - majú svoje tempo aj svoje silné a slabé miesta. Ako celok sú ale nekonzistentné a vytvárajú dojem, že Raimi znova nevedel ako to celé dať dokopy. Najlepšie zo série, ale predsa tomu niečo chýba. ()

Lacike

Dvojka mi pripada prakticky rovnaka ako jednotka. Jak stylom tak aj kvalitou. Len je tu vsetkeho viac a celkovo to je velkolepejsie. Lepsi mi pripadal hlavne zaporak, ktory bol prepracovanejsi. Akcia je uz uplne odtrhnuta od reality. Co znamena ze este vo velkej miere realne natocene kaskaderske kusky nahradili sice kvalitne ale predsalen CGI triky, ktore vo mne nevzbudzuju taky obdiv ako jednoduchy kaskadersky kusok. Mozno keby sa tam nediali totalne nerealne kusky, tak by som aj obcas zabudol na to, ze nesledujem umele CGI, ale bohuzial je to uplne prehnane. Spidermanova linia ma stale bavila ale sukromne Parkerove trampoty v ktorych je nonstop za luzra mi uz liezli na nervy. Najlepsia je linia s Harry Osbornom, ktora postupne skvele graduje. Aspon ze je vo filme viac humoru a Raimiho trademarkov (uvidime aj motorovu pilu) vdaka comu je dvojka zabavnejsia. Najviac ma bavil J.K. Simmons, ktory by si zasluzil vlastny spin-off. Bruce Campbell tu je v cameu tentoraz za parchanta. Soundtrack sa vydaril. Hlavna tema v podani poulicnej spevacky ma rozosmiala. Vysledok hodnotim o chlp lepsie vdaka väcsej porcii humoru a peknemu happyendu, ale rovnako ako jednotka ma uz aj dvojka bavi o dost menej ako pred rokmi. 8/10. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus