Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Režie:

Sam Raimi

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scénář:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (více)

Tobey Maguire je tu opět coby Spider-Man, který jako jediný může zachránit New York. Skvělý fyzik, dr. Otto Octavius (Alfred molina), se nešťastnou náhodou promění v zuřivé, osmiramenné monstrum, Doc Ocka. Superinteligentní robot s chapadly na jeho zádech ovládá jeho mysl a nic nemůže zastavit práci na silném elektrickém zdroji. Město volá svého hrdinu na pomoc, ale Spidey nikde není! Být dál Spider-Manem je pro Petera Parkera (Tobey Maguire) téměř nemožné a on se musí rozhodnout, jestli opustí studium a lásku svého života, MJ (Kirsten Dunst). Jenže když Doc Ock unese MJ, aby se dostal ke Spider-Manovi, Peter Parker nemá jinou možnost. Vrací se zpátky do akce plné dobrodružství a vzrušení, jaké ještě sám nezažil. (Bontonfilm)

MM_Ramone

Druhé pokračovanie príbehu známeho komiksového hrdinu vo filmovom spracovaní režiséra Sama Raimiho. Spiderman versus Dr. Otto Octavius alias Doc Ock. Výborný popkornový kinohit so skvelými špeciálnymi efektami. Jednička bola parádna, rýchla jazda a toto bolo ešte o kúsok lepšie. Už sa teším na tretí diel. Peter Parker je pohodový superhrdina - pavúči mladý muž, "Spider-Man 2". **** ()

D.Moore

První Raimiho Spider-Man mě kdysi tak zklamal, že jsem se rozhodl pokračování raději ignorovat. Přitom jsem dnes zjistil, že druhý díl je lepší. Ne o moc, ale je. Sam Raimi se totiž díkybohu alespoň trochu oprostil od svého specifického stylu, což sice jeho věrné fanoušky asi rozzlobilo, nicméně Spider-Manovi to prospělo. Především akční scény jsou tentokrát skvělé a triky realističtější, Dr. Octopus v podání Alfreda Moliny je mnohem lepší záporák než Green Goblin, nezapomnělo se ani na humor... Není to tedy vůbec špatný snímek, ačkoliv si z něj kromě zmíněných akčních scén po pár hodinách nepamatuji téměř nic. Ještě lepší by to bylo s jiným hercem v hlavní roli nebo kdyby si Tobey Maguire vůbec nesundal masku. ()

2Pac

Film u mna dlho balancoval medzi 3 a 4*. Nakoniec zvitazila ta styrka najma kvoli tomu, ze sa Raimimu nakoniec podarilo udrzat film pokope a niekde v strede medzi akcakom a romantickou:) dramou. Raimi pokracoval v rozvijani jednotlivych charakterov, samozrejme sa najviac zameral na Petra. Ten je pocas celeho deja zmietany vlastnou tragediou v podobe "dvojiteho ja". Pri akcnych scenach som "krochkal" blahom, na strane druhej ma dost dostali citove vylevy jednotlivych protagonistov. Uz sa velmi tesim na zaverecnu cast Spideyho. ()

Davies182

Nezapomenutelný filmový zážitek jsem měl z této mistrovsky zpracované adaptace slavného komiksu o pavoučím muži. Na kinopremiéru jsem se v roce 2004 těšil jako malý kluk, a i když jsem jej poprvé viděl ve znojemském kině Svět (které - ruku na srdce - se nemůže rovnat pražským multiplexům) s dabingem, tak mne tento snímek zcela uchvátil. Na svou dobu detailně promakané efekty, dechberoucí smršť akčních scén a k tomu zcela jedinečný scénář, který původním komiksům ostudu rozhodně neudělal. Parkerova jízda na horské dráze plné emocí vůči jeho femme fatale M. J. Parker mne srazila do kolen. Samu Raimimu se dále povedlo z široké spider-manovské mytologie vybrat jednoho z nejtužších a nejvíce sexy protivníků, a obsadil ho charismatickým Alfredem Molinou - doktor Octopus je prostě frajer, možná jen kdyby ve filmu více nosil slavné zrcadlovky... Maguire si k tomu nadále drží své vysoké herecké kvality, a sledovat zatím nejpovedenější komiksovou předělávku (kterou v roce 2008 konečně překonává Temný rytíř) je díky tomu pohlazením po duši... Tento stoprocentní film má spoustu předností, a já jako veliký fanoušek Spider-mana v komiksech obdivuji všechny, kteří se na adaptaci podíleli. Kdybych měl zmínit nejviditelnější klad, byly by to namísto srdcervoucího story i po letech nepřekonané akční sekvence s chapadlovitým zloduchem a sítí střílejícím teenagerem... to kvůli nim si dvojku pouštím stále dokola. Spider-manovi 2 trvalo rok, než jsem jej zařadil na čestné místo v mé osobní TOP 10. Dnes nechápu, proč jsem do žebříčku tento komiksový spektákl, který jsem viděl nejméně patnáctkrát, nezařadil mnohem dříve. Asi největší srdcovka! ()

Mahalik

Ehm. No upřímně si myslím, že Spidey měl dostat lepšího protivníka. Protože vyšinutej vědec s chapadly, mě nepřivádí do stavu, že bych mu nejradši nakopal prdel. Záporná postava se má chovat jako svině a ne si na konci uvědomit, co všechno způsobil. Jinak si myslím, že pokračování se hodně povedlo. Tobey už není tak prkenej a Kirsten Dunst vykvetla do krásy. V závěrečné scéně, kdy Spidey za zvuku chorálů skáče nad New Yorkem mi naskočila husí kůže. ()

Xmilden

Opět nadstardní výkon a hlavně více akce. Druhý díl je ve všem o něco větší a dokonalejší. Navazuje se přesně tam kde se minule skončilo. Prakticky všechny 3 díly by se daly krásně spojit v jeden celek a nebylo by to ani moc znát. Raději než doktora Octopuse mám ale Green Goblina. Potěší že postavy z redakce dostávají větší prostor. Hlavně můj oblíbenec J. K. Simmons perlí. 80% ()

-bad-mad-wolf-

Lepší než první díl. Proč? Sam Raimi byl očividně po jedničce rozcvičen a akční sekvence mají citelně lepší choreografii, o něco lepší dojem zanechají i triky - digitálnost věci se sice nezapře, nicméně alespoň jsme tentokrát ušetřeni příšerně nepřirozených pohybů postav. Z filmu celkově sálá větší suverenita a nadhled, relativně často je i vtipný (byť jde tu a tam o humor infantilní až to bolí). Stydět se tentokrát nemusí ani záporák. Pseudodémonický a nechtěně směšný zelený kašpar z jedničky (Willem Dafoe promine, on za to stejně nemůže) byl nahrazen biomechanickým monstrem Octopusem, jenž je v akci efektní a ve svém projevu přinejmenším přesvědčivý. Slabinou opět zůstává laciná romance mezi Peterem a M. J., která bohužel po jedničce začíná nabírat obludně trapný rozměr. Veliká škoda je to zejména proto, že M. J. jako naivní, avšak odhodlaná holka odvedle a Peter jako nerozhodný a citlivý kluk fungují a hrají dost dobře. Ovšem pouze v momentech, kdy je Peter anonymním ochráncem a láska s M. J. zůstává platonickou... ()

kinej

Poměrně slunšný komix, který celkem dostál své předloze. Bohužel je zde spousta kýčovitých scén a na takovýhle biják jsou zde velmi nevěrohodné triky. Téměř v každé trikové scéně si nelze nevšimnout, že Spiderman je digitální. ()

Hrabka

Filmy se Spidermanem jsem kvalitní podívanou plnou napětí, romantiky, pavoučích sítí a akce. Zajímavý příběh ve spojení s tímto superhrdinou dal vzniknout povedené sérii od režisérského mistra Sama Raimiho. 80% ()

paascha

Kinder hero Špindíramen, co se trápí láskou ke spolužačce a zrudne vždy, když ji vidí, hrdina z rodu Mirků Dušínů, mi k srdci nepřirostl. ()

Kass

Úvodní stylově animované titulky jsou dost možná nejhezčími, s jakými jsem se na začátku kteréhokoli snímku setkal. Po nich následuje samotný comics, jenž s dvousetmilionovým rozpočtem v zádech konečně vypadá (narozdíl od svého předchůdce) jako nefalšovaná Velká letní filmová Událost. Na kvalitu vizuálních efektů si teď rozhodně stěžovat nemohu (Oscar2004); stejně tak i na monumentálnost akčních scén, provázených strhující hudbou ostříleného D.Elfmana, které jsou skutečně mimořádně působivé. New York mi snad nikdy předtím nepřipadal, skrz všechny ty průlety maskovaného hrdiny, tak úchvatný. Je nutné ovšem upozornit, že ve Spideym 2 se akce vyskytuje jen pomálu, a většina času je zde věnována psychologickým problémům superhrdiny, které se především ve scénách s tetou May bohužel až nebezpečně moc přibližují k samotné hranici únosnosti dané žánrem filmu. Naštěstí se výbornému S. Raimimu daří tyhle "těžké" scény zlehčovat obrovskou řadou odzbrojujících vtípků. Jako Král na tomhle poli září J. K. Simmons v roli lakomého šéfredaktora - dovedu si představit, že to bude právě on, kdo se stane pro spoustu lidí tou hl. hvězdou snímku :-). Pro mně je jí ale A. Molina jako Doc. Ock, jenž dává zapomenout na průměrného Green Goblina z jedničky a naopak rázně přesvědčuje, že on je tím nejlepším komiksovým záporákem od dob legendárního Nicholsonova Jockera. Svízel téhle komplikované role byla v tom, že Octopus zde zdaleka není jen čistokrevným záporákem, ale především velmi nevyrovnanou osobností s náběhem ke schizofrenii - nebýt Molinových her. kvalit, mohla tahle postava dopadnout hodně špatně - viz. Arnieho politováníhodná karikatura Mr. Freeze v "Batman a Robin". I další herci - T. Maguire, J. Franco a K. Dunst - rozhodně nezklamali. Oproti svižné jedničce "Spider-Man" výrazně zvolnil tempo. Pokud jste ale jeho fanoušky a postavy vás zajímají, vychutnáte si ho možná o to víc; nehledě na mnohem "dospělejší" Raimiho režii. Go Spidey, Go !! ()

Fiftis

Mojím najväčším plusom bol Dr. Octopus. Pravdu povediac, po zhliadnutí filmu presne chápem kritikov, ktorí hodnotia nové dobrodružstvo Spider-Mana ako najlepší sfilmovaný komiks. Približne dvojhodinový celok dáva zmysel každej svojej časti, či už ide o spomínané úvodné titulky alebo pomerne dlhý prechod k samotnému Dr. Octopusovi. Neverili by ste, že prvých 40 minút budete sledovať iba neakčné scény a tie vás nebudú vôbec nudiť. V skutočnosti je akcie vo filme pomerne málo - dočkáte sa iba troch súbojov Spider-Mana s Dr. Oc a zvyšok tvoria dialógy, navonok pokojné zábery plné vnútorného napätia a dilemy. ()

Shakers

V dvojkách býva väčšinou viac všetkého a tento diel tiež nieje výnimka. Opäť skvele akcie, efekty, hudba a už to nieje také romantické, ale konečne je tu aj viac akcie a lepši záporak. Najlepší diel s celej serie. Obľúbený soundtrack: Main Title. 85% - 4* ()

DJ_bart

"Everybody loves a hero. People line up for them, cheer them, scream their names. I believe there's a hero in all of us, that keeps us honest, gives us strength, makes us noble, and finally allows us to die with pride, even though sometimes we have to be steady, and give up the thing we want the most. Even our dreams." ________ Pizza time! Aneb nesmrtelná žánrová klasika, na kterou ani v nostalgickým deliriu každodenních nástrah čerstvý dospělosti nedám dopustit. V čem krom svérázný poutavosti onoho fikčního makrosvěta tkví kouzlo druhého celovečeráku Pavoučího muže je koncepce samotného příběhu jako intimní anatomie osobního života Petera Parkera, který prožívá různorodé radosti i strasti, bojuje se svými vnitřními démony, a je neustále konfrontován svým největším životním darem ale i prokletím: být Spider-man. Kupodivu, jde o relativně netradiční komiksovku, která je v zásadě civilní, osobní, a celkově introspektivní, snaží se reflektovat Petera Parkera jako (ne)obyčejnýho člověka který řeší (ne)obyčejný životní problémy, a který stojí před zdánlivě neřešitelnou otázkou: je důležitější se věnovat sobě, anebo pomáhat druhým? Samozřejmě nelze opomenout ani dynamickou akci (viz. dechberoucí souboj na vlaku) a Tobeyho Maguira, který do svý ikonický role vložil ty správný emoce a specifický charisma a tím se zcela právoplatně korunoval na nejoblíbenějšího Spider-mana, který ukradl srdce mnoha fanoušků. Kolem a kolem, byť je 'Spider-man 2' takřka dvě dekády stár, stále jde bez sebemenších debat o kultovní klasiku a revoluci žánru, která měla, má, a stále mít bude nesmazatelný impakt na to, kam se vyvíjí komiksové filmy – nemluvě o vzpomínkách generace, která na téhle komiksovce vyrůstala. Absolutní povinná četba a za mě nejlepší díl Raimiho trilogie ❤️🕸️ ...... PS: Legendy praví, že Mr. Ditkovich chce nájem dodnes. No a J.K. Simmons jako J.J.J. je gigachad. ()

ajuska

Kvalitní film, i když to není asi úplně to, co by divák od superhrdinského filmu očekával. Především tu není hlavní neohrožený superhrdina, ale obyčejný kluk, který se potýká s tím, že se tak nějak superhrdinou stal. A tohle pojetí není vůbec špatné. Ale přiznávám se, že takovýhle dojem to na mě udělalo až po druhém shlédnutí, po prvním jsem byla celkem zklamaná, asi právě vinou toho špatně orientovaného očekávání. Každopádně Spider-man 2 stojí za shlédnutí, drží si nastavenou úroveň a navíc je oproti jedničce jaksi lidštější, komičtější a filosofičtější. ()

lamps

Molinův super záporák je tady hodně cítit a tahá tohle pokračování ještě trochu nad úroveň prvního dílu ve znamení uječeného Willema Dafoeho, stále schovaného za tou hnusnou maskou. Jinak Sam Raimi opět ukazuje, že je vynikající režisér, příběh má dobře poskládaný a humor s akcí míchá tím nejlepším možným způsobem. Do karet mu také hrají jako vždy sympatický Maguire, krásná Kirsten Dunst a povinnost v podobě parádních efektů, díky nimž jsem hlavně v tom velkolepém závěru nevěděl, kam dřív stočit pohled. Prostě krásný případ dvojky, která překonala první díl, byť jen o trochu.. ()

filmfanouch

Už od chvíle kdy Spider-Man odskočil od americké vlajky vstříc kameře na konci prvního Spider-Mana bylo jasné, že v případě úspěchu pouť Petera Parkera v podání Tobeyho Maguiera nekončí (i přesto, že se Tobey zranil při natáčení Seabiscuit a tak chvíli hrozilo, že bude přeobsazen Jakem Gyllenhaalem- který si následně o 15 let později zahrál Mysteria ve Spider-Manovi: Daleko od domova). První Spider-Man si jenom v USA došel pro 403 milionů dolarů, což bylo ještě doplněno 418 miliony dolarů ze zbytku světa a tudíž bylo odklepnutí pokračování ve kterém by režisér Sam Raimi dostal větší rozpočet a udělat tak akční stránku Spider-Mana 2 ještě velkolepější než u prvního Spider-Mana. To se ve finále i opravdu stane a ze Spider-Mana 2 se stává opravdová akční jízda, Spider-Man 2 je ale jinak i přesto, že se zde definitivně bojuje o osud New York především pořád psychologickým dramatem o strastech a osudech Petera Parkera spojeného se soužitím jeho alter ega Spider-Manem, jeho citech k lásce M. J., kvůli svému alter egu radši odstrčil a jeho vztahu s nejlepším přítelem Harrym, který paradoxně začíná nabourávat Harryho nenávist ke Spider-Manovi a žití v tom, že právě Spider-Man zabil svého otce. Přitom všem musí Peter zvládat svůj superhrdinský, pracovní i studentský život, což prostě dohromady nefunguje. Ve finále tak není divu, že Peter uvažuje nad tím s alter egem Spider-Mana seknout, což následně způsobuje i to, že Peter začíná o své schopnosti přicházet. Zatímco první Spider-Man byl film o tom zvyknout si na své nové dary a zároveň si uvědomit, že s velkou mocí přichází i velká zodpovědnost, druhý Spider-Man je filmem o tom jak tyto dary nejsou tou největší výhrou a o tom, že své dary Peter Parker nutně využívat nemusí a jako každý má možnost volby. Bravurní konec prvního Spider-Mana je zde využíván napříč celým filmem, při kterém si Peter Parker uvědomuje, že jeho rozhodnutí odmítnout Mary Jane byla chyba i přesto, že to udělal z dobrých důvodů. Jeho nejlepší kamarád začíná Petera nenávidět stejně jako Spider-Mana, protože ví, že fotí Spider-Mana (a ani trochu netuší kdo je celou dobu skutečně pod maskou) a především na něj padá fakt, že co se týče vedení Oscorpu není takový jako jeho otec. Zároveň má scénář smysluplné využití i pro tetu May a všechny zásadní přeživší předchozího filmu tak dostávají smysluplné linky a důstojný prostor. Stejně jako u předchozího filmu sice platí, že je hlavním záporákem muž s mechanickými chapadly, který potencionálně může zničit celý New York s pomocí jakéhosi super ničivého MacGuffinu, Spider-Man 2 se pořád drží víceméně realistického světa, kde hlavní hrdina musí řešit takové klasické problémy jako je dovezení pizzy na brigádě včas nebo sehnání peněz na činži. Většina lidí by automaticky schopnosti Petera Parkera brali jako dar z nebes, pro něj se ale spíš dál tím více stávají prokletím kvůli kterému si nemůže dovolit normální život. Občas mu tyhle schopnosti sice též mohou pomoct (úvodní sekvence dokazuje jak se elegantně vyhnout dopravní špičce a donést Pizzu v teple napříč oblaky), Peter Parker je ale pořád dobrák od kosti, který si sice uvědomuje, že nemůže zachránit každého, po tragickém momentu smrti strýčka Bena se o to ale snaží, i přesto, že takový Daily Bugle ho pořád pošpiňuje co to jde a Peterovi se tak jeho hrdinství skutečně moc nevyplácí a skutečně to tak jenom podtrhuje jeho uvažování nad tím, že je možná čas říct Spider-Manovi ahoj. Režisér Sam Raimi je přitom všem obdarován opět úžasným scénářem, který tentokrát místo Davida Koeppa napsal Alvin Sargent, který ale naštěstí skvěle vystihl všechny postavy stejně jako v prvním filmu a zásadně nezměnil jejich charakterní vlastnosti. Především byl ale do role hlavního záporáka opět vybrán úžasný herec a tentokráte jde i o skvěle napsaného padoucha s nějakou uvěřitelnou motivací- Alfred Molina je jako Otto Octavius a jeho pozdější zlé alter ego Doctor Octopus naprosto charizmatický a podobně jako v předchozím filmu Norman Osborn pro Petera představuje idol. Octavius vlastně vůbec není zlý a jeho základní myšlenka se naopak snaží světu pomoct, po tragickém incidentu, při kterém ztratí svou ženu a svůj sen a navíc se mu do hlavy čím dál tím více dostává mysl jeho mechanických chapadel se z něj stává Doctor Octopus, který funguje jako reálná hrozba, při jehož konfrontacích se Spider-Manem nechybí osudovost a pocit, že tentokrát by možná Spidey mohl skutečně prohrát. Opět je tu skvělá romantická linka mezi Peterem Parkerem a M. J., která ze Spider-Mana 2 dělá až netypický komorní film, jenž je jen občas nahrazen parádními akčními sekvencemi, při kterých má Sam Raimi nejen možnost předvádět vrcholné atrakce, které v sobě navíc pořád mají hlubší smysl (viz celá sekvence s vlakem), ale především zde i dostává možnost vrátit se ke svým hororovým kořenům (viz celá sekvence na operačním sále, která by nakopala prdel snad všem vyvražďovacím scénám ze všech možných slasherů ať už z pohledu atmosféry, drsnosti nebo husí kůže- A to jde pořád o film s ratingem PG-13!). Raimi doslova přeskakuje mezi akcí, dramatem, hororovými elementy či vtipnými momenty a daří se mu to. Je tu spousta bravurních vizuálních nápadů (bitka Spider-Mana a Doctora Octopuse volným pádem), hrdinské cameo Stana Lee či bravurně prodané zásadní dějové elementy. Tohle všechno navíc doprovází parádní soundtrack Dannyho Elfmana, který celou tu epičnost a osudovost prodává ještě víc. Jde prostě opět o ukázku velkého blockbusteru, který zároveň dokáže prodat psychologii postav, zapojit sem strasti obyčejných lidí, skvěle pracovat se svým protagonistou a dodat mu nějaký vývoj, vytvořit důstojného a funkčního záporáka a přitom všem samozřejmě servírovat kulervoucí akční sekvence ať už se bavíme o souboji s lupiči ve městě, konfrontaci v bance, konfrontaci ve vlaku nebo finále v přístavu. Funguje to, Raimi všechny trumfy v rukávu nevysypal už v prvním filmu a jde opět o vrcholnou ukázku toho jak udělat velký komiksový film, který je zároveň neskutečně komorní a osobitý a představuje skutečně jednu z nejlepších romantických linek všech dob. Spider-Man 1 nebo Spider-Man 2? Spider-Man 1, ale je to jako vybírat si mezi Temným rytířem a Temným rytířem povstal. A Spider-Manovi 1 minimálně chybí ta neuvěřitelná vlaková sekvence, která je opět zakončena silným emocionálním momentem. Spider-Man 2 je prostě ukázkovou prací toho jak kombinovat prvky z komiksového média s prvky realistického světa............ () (méně) (více)

Jacinda

Stále spokojenost. Navíc mě film inspiroval ke sloganu firmy kde už nepracuju, takže ho už nepoužiju. Radím vám aby jste tam nelezli ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus