Pan Smith přichází

Scénář:

Sidney Buchman

Kamera:

Joseph Walker

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn (více)

Mladý poctivý senátor Jefferson Smith (James Stewart) odhaluje s pomocí své sekretářky (Jean Arthur) korupci mnoha politiků, a stává se proto velice obávaným bojovníkem proti mocným. Jeho triumf nad předsedou strany, guvernérem a senátorem vrcholí jeho třiadvacetihodinovou řečí v Senátě, v níž pranýřuje jejich machinace.

Frank Capra ve filmu PAN SMITH PŘICHÁZÍ znovu obměňuje své oblíbené téma o vítězství dobra nad zlem a o triumfu venkova nad městem. Americký Kongres marně protestoval proti uvedení tohoto filmu, který se stal velmi populární. (Quentin T.)

Hwaelos

Nemůžu si pomoct, Caprův filmový optimismus je stavěn na tak vratkých základech, že si vždycky od začátku filmu říkám, že se musí zhroutit jako domeček z karet. Už sama zápletka Pana Smithe je naprosto absurdní a zjednodušuje logiku až na dřeň únosnosti. Návrh zákona o jednom dětském táboře? Člověk ovládající mediální dění v celých Spojených státech? Hlavní hrdina jako prostý idealistický dobráček chrlící fráze a citáty z Jeffersona? Šikanování tisíců dětí, kteří roznášejí noviny? Jenže co naplat. Stewartův hrdina v závěrečné třetině filmu je tak emotivní, že prostě jen s napjatým dechem pozorujete, jak to všechno dopadne... ()

Revanx

Nesúhlasím s názormi že sa jedná o obyčajné propagandistické dielo. Predsa len nám Capra ukazuje politický systém, ktorý majú v rukách bohtí vlastníci novín a nie tzv. obyčajní ľudia. On je to tento film dosť zvláštny, ak by sa niečo takéto natočilo teraz,bolo by to roznesené na kopytách. Keďže to však bolo natočené v roku 1939, pozeráme sa na tento snímok celkom inými očami. Aj preto mi tá naivnosť nevadí, skôr sa mi páči- skutočne film, po pozretí ktorého sa človek cíti lepšie. Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. ()

kaylin

Neskutečný film o tom, jak je možné se držet ideálů, Ano, v některých ohledech snímek vypadá naivně, ale jiné scény nádherně ukazují to, jak je možné dosáhnout toho, co nikoli člověk, ale co mocní, vládnoucí skupina, chtějí. James Stewart předvádí neskutečný výkon, jako vždy, ale jsou zde další, kteří mu přizvukují. Vše je pak dokonáno skvělým scénářem a výbornou režií Franka Capry. Úžasné drama, které se dneska už v podstatě netočí. A ano, někdy je člověk prostě rád, že to končí jinak, než si myslel. ()

MikO_NR_1909

Tento svet je neuveriteľne nespravodlivý a tento tvrdý a krutý film je toho najčistejším dôkazom. O tom všetkom sa presvedčil aj pán Smith a práve on dosiahol, že jeho postava, ktorá vyzerala byť ako z iného sveta je v skutočnosti len stelesnením poctivosti. Čo v skorumpovanej politike je neznámy pojem. Šialene nadčasový film !!! 4,5 -5. ()

classic

Frank Capra je v dobe nakrúcania Mr. Smith Goes to Washington, totálne na režisérskom OLYMPE, získal dovedna 3. oscary za réžiu, považujem ho vôbec za velikána filmovej réžie celých 30. rokov nemá konkurenciu a je bezpochyby Kráľom HOLLYWOODU, nechýbalo veľa a mohol dobehnúť „ po práve ” Johna Forda, ktorému jednoducho musím ubrať jedného Oscara za réžiu, a to preto, lebo Občan Kane bol extrémne ignorovaný, a tak sa John Ford “ priživil ” na úkor Orsona Wellesa, ach tá nespravodlivosť !!!!!! Vôbec toho roku DOMINOVAL KOLOS GONE WITH THE WIND VICTORA FLEMINGA !!! Ako mohol vôbec uspieť film, ktorý rieši a poukazuje na KORUPCIU v takom merítku, že pán. Smith ako nový senátor bojuje proti veterným mlynom, jeden proti všetkým, nie je až tak sám, pomáha mu šarmantná asistentka, ale súboje musí absolvovať sám v RINGU medzi senátormi, ktorí majú pod palcom štát, jeden človek prišiel na podvody, týmto sa to nepáčilo, chcú ho vyšachovať, ale Jefferson Smith nie je obyčajný skautík, sedliak, zálesák, že naň niekto zhúkne, aby sa on potom následne zľakol a s plačom išiel tam, odkiaľ prišiel, tak to teda nie ! Jeho rečnenie pôjde do takých extrémov, do takého úmorného vyčerpania, že ledva stojí na nohách, všetci ostatní spia, či sa smejú, alebo novinári pod taktovkou mocného Jima Taylora chcú pošpiniť Smitha tak, že Taylor ovláda TISK, ktorému diktuje, čo majú napísať ... Pôvabná Saunders ( Krásna Jean Arthur je prakticky ozdobou vynikajúcich úspešných caproviek ... ) dostáva nápad, že Smith má taktiež možnosť napísať PRAVDU do jeho súkromných novín, kde pomáhajú skauti, a tak sa začína ďalšia bitka medzi roznášačmi novín. Všetko to začalo, keď Smith predstavil senátorom návrh na výstavbu detského tábora, kadiaľ má viesť priehrada, pričom kompletne zainteresovaným skorumpovaným senátorom sa táto myšlienka prakticky a reálne vôbec nepozdáva, tak používajú účinné praktiky ako sa zbaviť Jeffa Smitha, ktorý má kopec odvahy, odhodlania, najmä slovnej zásoby, aby zvládol najťažšiu skúšku jeho dosavadného života !!! Čestný človek, akého dnes niet ! Vôbec každý čestný človek by mal vidieť tento unikátny film, mať ho zaradený vo svojej topke, najlepšie do 10. miesta, ale pochybujem, že sa niekto nájde, čo by si vzal moje odporúčania na vedomie, zopár ľudí, možno áno ? Film videlo pomerne málo užívateľov ( ani 1000 !!!! ), tak to by sa malo zmeniť, medzi obľúbenými LEN 10 ľudí ! Jim Stewart dokonalo zahral svoju postavu, keď SRDCE MI VYLETELO DO KRKU !!!! TO JE SILA ! Sama chvála, nič viac len chvála, herecký výkon a réžia, ktorá znamenala dovtedy najdôležitejší film celej KINEMATOGRAFIE, Film, ktorého kvality perfektne preveril čas, k dnešnej dobe extrémne aktuálny, keď by mali chytať tieto skorumpované opice, ako keď ide rybár na ryby, vyloví tisíce rýb, pokiaľ sa mu zadarí, hovorím v globálnom množstve ! Pasia sledovať film, keď držím palce jednému človeku, ktorý prišiel do Washingtonu ako inteligentne nový senátor, nasával históriu, obdivuje Lincolna, zapletie sa do pavučiny, ktorá mu dá zabrať ! Obdivujem Stewarta, obdivujem Franka Capru a obdivujem tento film !!! () (méně) (více)

• Frank Capra dostával během let hodně dopisů od lidí, které film inspiroval k pozvednutí politiky. (HellFire)
  • Film byl v roce 2006 zvolen Americkým filmovým institutem jako pátý nejinspirativnější film všech dob a v roce 2007 si mezi nejlepšími filmy všech dob vysloužil 26. místo. (HellFire)