Rikku

Pro mě nejzdařilejší zpracování artušovských legend s naprosto skvělým Samem Neillem a Helen Bonham Carter. Na televizní hallmarkovskou produkci nadprůměrné. Vhodně vybrané kostýmy i zbroj pro "dobu temna" na rozdíl od výpravy Excaliburu, který připomíná složitým plátovým brněním a meči vrcholný či pozdní středověk. Pohádkovost dodává nádech legendy. Proč vše točit syrově a drsně? Dojemný konec mi vyznění celého filmu rozhodně nezkazil. A konečně se zde objevují kouzelnící, kteří doopravdy čarují (narozdíl od jiných Merlinů a Gandalfa z LOTRa). ()

Kletus

Nejlepší film pro televize. Martinovi Shortovi tahle role sedla jak hrnec na ... Královna Mab taky perfektní, Rutger "Stopař" Hauer správnej zmrd a Sam Neill vynikající. Tomuto snímku nemám co vytknout (Dokonce ani jeho šílenou stopáž rozdělenou do dvou dílů) ()

Mafii

Nejoblíbenější film mého dětství. Klasická legenda o králi Artušovi zpracovaná tak, že se vedle filmových verzí (vysílaných v kině) nemusí vůbec za nic stydět. Díky výbornému soudtracku, kostýmům a zejména hereckému obsazení - Sam Neill, Helena Bonham Carter atd. se jedná o velmi povedený kousek. ()

fruitixx

Důstojné vyprávění o Artušovské legendě, tentokráte se zabývající především Merlinem. Je ještě jedo povedené zpracování a to film Exacalibur z roku 1981. ()

Pintenta

Začala som pozerať príbeh o Merlinovi a nevedela som sa od obrazovky odtrhnúť. Sam Neill ma pritiahol ako magnet, rola mu sadla na sto pro. Je to film, ktorý si môžem kedykoľvek pozrieť, neomrzel ma. ()

Nataniel73

Pamätám sa ako som tento film videl prvýkrát na stanici Hallmark a vtedy sa mi páčil o čosi viac než teraz. Je samozrejme pekne spracovaný s dobrými hercami aj sympatickými postavami, ktoré stvárňujú. Je to v podstate príbeh o ľuďoch a ich typických vlastnostiach zrade, pomste, falošnosti, pretvárke, ale aj túžbe po lepšej budúcnosti a hrdinských skutkoch. Príbeh je niekedy pomerne komplikovaný a tak diváka drží neustále v strehu. Triky sú pekné, dialógy zaujímavé, len je to celé akosi príliš dlhé aj keď chápem, že téma si patričnú dĺžku vyžadovala. Viac ma upútala druhá polovica filmu so skvelou Helenou Bonham Carter a sympatickým Artušom s jeho krásnou ženou. Mordred bol naopak pekne hnusný a isté charizma sa mu tiež uprieť nedá. Sam Neil si Merlina zahral taktiež vierohodne a keby sa dalo udeliť 3,5 hviezdy bol by to spravodlivý verdikt. Na záver musím pochváliť krásnu hudbu môjho obľúbeného skladateľa Trevora Jonesa (Posledný Mohykán), ktorá sa vinie celým filmom a dodáva mu potrebnú atmosféru. Za mňa 70%, ale na plné 4* to predsa len nie je. ()

Sopholojong

Takto nejako bude vyzerat vacsina dnesnej VOD (najma netflixovskej) produkcie za dvadsat rokov. Zostarnute triky (tu dokonca viac ako tie "harryhausenovske", ten drak je jednou z najhorsie naanimovanych kreatur, ake som kedy videl), prepalene herecke vykony zvucnych hereckych mien (Sam Neill a Carterka este ujdu, ale Miranda Richardson sa tu tvari a rozprava akoby sa tri tyzdne nevysrala - brrrr!), rutinne a pateticke dialogy (herci odriekavaju svoje dialogy odpudivo basnicky, takmer v rymoch), ci logicke lapsusy, alebo sceny vycucane z prsta (zachrana v bazine s tou tenkou haluzkou). Televizny nepodarok, ktory divakovi rozpovie o jednej znamej legende jalovym sposobom. S tymi dvoma hviezdickami som este velmi zhovievavy. ()

DarthRag

Vynikající film (i když "jen" televizní). Výborné herecké výkony, soundtrack, režie a vůbec. Ano zvláště na konci je to značně klišovité, ale chuj s tím. Rozhodně se spolu s Mlhami Avalonu jedná o o nejlepší zpracování artušovské legendy jaké znám. Boormanův Excalibur tomuhle ani již zmíněným Mlhám Avalonu nesahá ani po kotníky. ()

bocy

Myslím, že čo sa týka efektov, tak sa jedná o nadpriemerný TV film, ale inak by som to vedel porovnať s pilotným filmom k priemernému seriálu... :D ()

Izabela

Krásné kostýmy, nadpřirozené efekty a bytosti, zajímavý pohled na známou legendu spolu s dobrým koncem jsou moje pozitiva pro tenhle film. Moje oblíbená postava je zde královna Mab díky svému pěknému líčení, fialovým oblekům a zlým intrikám, které se nakonec obrátí proti jí samé. No zlo musí být vždy na konci potrestáno. ()

m62

Vydarený film. Iný pohľad ako Excalibur, ale tiež zaujímavý. Napriek veľkej úlohe mágie je z určitého hľadiska civilnejší a ľudskejší. Vynikajúci Sam Neill a pre mňa najväčšie prekvapenie Martin Short. ()

Jirkacek

Televizní film Merlin z roku 1998 se stal svými 182 minutami rekordmanem mezi těmi, které pojednávaly o starých anglických legendách. Bohužel musím konstatovat, že zatímco délky je jistě úctyhodná, v ostatních parametrech silně pokulhává. Vzhledem k délce není nijak akční, má spoustu hluchých míst, napětí v něm je stejné jako ve vypnutém spotřebiči a také efekty odpovídaly spíše nějakému béčkovému filmu. Naopak oceňuji krásné kulisy, zejména příroda se mi moc líbila i ty hrady docela ušly, ale nejvíce jsem byl uchvácen z mluvící skály, která strážila ve své ruce legendární excalibur. Ano, onen meč, který z kamene vytáhl král Británie Artuš, byla ve skutečnosti ruka věčné ležící skály. Vůbec těch legend bylo ve filmu spousta, leč autoři se moc nesnažili něco vysvětlovat. Děj byl docela hodně zamotaný a odehrával se v několika časových rovinách, což pro méně znalé diváky znamenalo horší orientaci. Nicméně jsem rád, že snímek kladl důraz především na ztvárnění anglických legend a přenesením na TV obrazovky bez nějakého přikrášlování a přehnaně dobrých konců. Nemohu nic vytknout ani hereckému obsazení, všichni vesměs své role zvládli velice dobře. Trochu jsem z toho měl obavy, jelikož jsem znal jen pár jmen. Jedno z nich bylo Sam Neill, představitel Merlina a Rutger Hauer, král, který zabil jiného krále Konstantina a zmocnil se moci. Merlin s ním chvíli spolupracoval, pak se přidal na stranu jeho nepřítele, který se stal novým vládcem Anglie. Pak zase Merlin pomohl na trůn Artušovi a tak se to mlelo a mlelo, jeden zabil druhého a bylo po ptákách. Nechyběly ani čarodějnice, rytíř Lancelot, který svedl Artušovi krásnou manželku, kulatý stůl, draci, násilí, souboje, láska, kouzla. Přesto přese všechno to kouzlení a zabíjení mi však neunikla ta podstatná věc - a to nástup křesťanství k moci, které vytlačilo pohanství, prastarou víru spojenou s přírodou a několika bohy, vílami a svobodným myšlením. A najednou přijde nová víra, jeden bůh, a nesmíš to a hen to ono, můžeš je jen to a tak. To se určitě nelíbilo mnoha lidem a také ne těm bohům a vílám, na které lidé měli najednou zapomenout. Tento film byl natočen tak, aby oslavoval křesťanství a ukázal pohany jako zlé postavy. To se autorům dokonale povedlo, s čímž já nemohu souhlasit. Ale co už. Každopádně snímek Merlin je průměrným filmem s krásnými exteriéry a kostýmy, proto ode mne získává tři kouzelné hvězdičky ***. ()

Sejkorka

Zatím po 1.dílu pouze 2*. Příběh je známý, těžko vymýšlet něco originálního. Je to TV, takže nesrovnávat např. s Excaliburem atd. Nicméně, jsou tu herci. Sam Neil (zatím) nic moc. Helena Bonham Carter a Lena Headey zatím nikde, takže Morgana a Guineverva ? Ježkovy voči, to je známých herců, nebudu je všechny jmenovat. Snad jen Miranda Richardson. Tak ta je přesná, navíc jí to děsně sekne. Takže, 2. díl snad zvedne celkové hodnocení ..... Nezvedne, je to sice trochu lepší, ale např. ten závěrečný hepyš byl hodně šroubovanej. Jak jsem psal o těch hercích, vůbec jsem si nevšimnul Jamese Earla Jonese , a taky mi chyběl Graham McTavish. Ten se mohl ztratit v nějaké bitevní vřavě, ale černocha jsem nezaregistroval. Pardon, Afroameričana. Jasná jednička celého filmu je Rita Holoubková ! ()

MatyRock

Merlin má mluvícího koně, spoustu dějů, vztahů a efektů za které by se nestyděla ani česká produkce. 180 minut mého života nenávratně promrháno. 4/10 ()

brand28

Jako mladý jsem to hltal. Teď jsem si to pustil snad po dvaceti letech a má to stále své kouzlo. Ano je to televizní zpracování, ano neni to žádný letní blockbuster, ale je to skvěle natočeno, má to fantastickou výpravu a těch pár efektů na tu dobu bylo super. A když přidáme skvělé a známé herce máme z toho nadprůměrný TV film. Halmark zaválel! ()