Elitní herecké složení Nick Nolte, Gene Hackman a Ed Harris nás přivádí do Nikaragui na přelomu 80. let minulého století, v době, kdy zemí zmítá občanská válka a boj proti prezidentu Somozovi. Právě sem dorazil známý fotograf Russel Price, jehož úkolem je zdokumentovat, co se v zemi děje. Tváří v tvář lidskému utrpení je příliš těžké zůstat neutrální. Po setkání s povstaleckými guerillami se společně s kolegy Alexem a Claire zapojuje do místního dění, což s sebou samozřejmě přináší nelibost provládních složek. Začíná hra na schovávanou a boj nejen o záchranu života, ale také o zachování pravdivého svědectví. (oficiální text distributora)

Padme_Anakin

Pod palbou aneb když se novináři a fotografové míchají do dějin, do občanských válek, nechávají se unést vlastními, zcela osobními emocemi a jejich služba veřejnosti, tj. dokumentování skutečnosti se obrátí v prach.. Herecké trio - Nick Nolte, Gene Hackman a Ed Harris - skvělé.. ()

curunir

,,UNAVUJE ŤA TRETIA SVETOVÁ?" ,,NIE, UNAVUJÚ MA VÝŤAHY TRETIEHO SVETA." __ Latinská Amerika, revolúcie, diktátori, občianske vojny a prevraty išli vždy ruka v ruke. ,,Under Fire" sa do môjho povedomia najprv zapísal uznávaným Goldsmithovym soundtrackom, ktorý sa do ešte širšieho poslucháčskeho povedomia dostal potom, ako Tarantino využil skladbu ,,Nicaragua" v ,,Djangovi", čím z nej urobil vyhľadávaný hudobný podkres klipov alebo TV upútaviek (napr. program k 125. výročiu narodenia A. Christie na ČT). Napriek očakávaniam spôsobenými nomináciami na Oscara a Zlatý glóbus, tu Goldsmith pracuje s hudbou veľmi úsporne, čím dokonale napĺňa svoje argumenty o tom, že celovečerný film by mal ideálne obsahovať nanajvýš 30 minút hudby (tu je to o niečo viac). Ku zhodnoteniu filmu musím predovšetkým napísať, že cez vážnosť témy som celým prezentovaním dianím ostal nezasiahnutý. Zaujalo ma, že klasický prvok ľúbostného trojuholníka je tu okrem fyzickej lásky narušený ,,láskou k Nikaragui". Zhodnotenie príčin (ne)účasti USA na dianí v Nikaragui ako i objasnenie jej zástoja v iných lokálnych svetových vojenských ohniskách vystihuje pár viet v závere filmu: ,,Bolo zabitých 50 000 Nikaragujcov. A teraz jeden yankee. Možno budú Američania pobúrený z toho, čo sa tu deje." (449. hodnotenie, 28. komentár k filmu) ()

radektejkal

Fotografie a články, jejichž účelem je upozornit celou (četnářskou) veřejnost na války, revoluce, a teď na teroristické akce. Ten však, kdo párkrát viděl opravdu hnusné fotomontáže na obálce časopisu Reflex, ten v dokumentárních fotografiích vidí sotva něco víc, než estetické obrazy, bez místa a času, bez názvu. A ani obecně není válka, revoluce atd. projevem něčeho zavrženíhodného (jinak by nebyly), ale možností toulat se, tělesně se vyřádit a řádně se unavit, prostě zažít něco, co běžně není možné (střelbu na cíl a zneužívání druhých nechme stranou). Že člověk přitom může přijít i o svůj život, je smutné, ale nějak to patří k věci (vždyť i Goering prohlásil v Norimberku, že těch 12 let za to stálo). S tím je spojená také otázka osobní neutrality a obecné pravdy, kterou film explicitně pokládá. Fotomontáž, jako fantasmatický obraz pokroucené reality (a byť i jakkoli záslužná), je virtuální maskou, pod níže se dá pouze "běžet o život". Poznámky: 1. Periodista je kouzelné slovo, ale někdy mu není dobře rozumět. 2. Co je vrchol novinařiny? Rozhazování letáků! 3. Pro odlehčení - Frank Zappa: "You should never smoke in pajamas/ You might start a fire 'n' burn yer face/ Maybe you'll return to Managua/ You could go unnoticed in such a place". ()

kinderman

Zhruba v době vzniku tohoto filmu se mě spolužák na ZŠ (poučený svým starším bratrem) zeptal, zda při lesní hře "na vojáky" chci být raději sandinovec, či somozovec. Moc jsem netušil, o čem je řeč, ale "contras" mi znělo dobře. Od té doby jsem věděl, že při zahraničním zpravodajství ČST mám dávat pozor na to, kdo je označen za agresora (Velká Británie vs Argentina), okupanta (Izrael vs Palestinci) či reakcionáře (Contras), to že jsou většinou dobří kluci. S hrdiny tohoto filmu bych se tedy tenkrát moc neshodl, ačkoli Spottiswood nenatočil oslavu nikaragujské revoluce jako spíše zajímavou úvahu na téma žurnalistické profesionality a nestrannosti, jejíž ústřední hudební téma působivě recykloval Tarantino v Nespoutaném Djangovi. ()

Martin741

Akasi predohra Kamenovho Salvadoru. Tiez ma film latinoamericke realie, konkretne tuna sa venuje Nikaragujskemu prezidentovi Somozovi a FSLn- FRENTE SANDINISTA DE LIBERTACAO NACIONAL. Teda tematiki FSLN povazujem za maximalne zaujimavu a fascnujucu. Hoci v nikaragujskej obcianskej vojne sa este neuplatnili tzv. eskadry smrti, tie poznala Guatemala v rokoch 1961 - 1971. No nic, FSLN necham tak, o takmer perfektny divacky a filmarsky zazitok sa postarali herci ako gene Hackman /Primecut s istym Lee Marvinom/, dalej Nick Nolte /Hotel Rwanda/ a vyrazny Jean Louis Trintignant /tento herec je jeden z mojich vzorov, hral vo filmoch ako Muz a Zena 1966, Il Segreto 1974 s istym Noiretom/. Dialogy su na urovni, exteriery fascinujuce, tempo nepolavi. Super zazitok, aj ked hovorim, Kamenov Salvador je u mna este vyssie : 89 % ()

C0r0ner

Spottiswoode umí líp, mnohem líp, jak nám ukázal v Shake Hands With The Devil, a proto mě Pod palbou nechalo relativně chladným, protože jsem se tak nějak nedokázal vžít ani do hlavní postavy ani do dění jako takového. Špatné to nebylo, ale taky žádný velký zázrak. 60% ()

danecek24

41. Zlatý Glóbus za rok 1983 - nominace (2) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Gene Hackman, Nejlepší hudba - Jerry Goldsmith ()

laik_60

Nolte ako novinár ano ,Hackman - nevďačná úloha karieristu, Nikaragua, Somoza a práca novinára v teréne, to všetko bolo v tom filme, no a samozrejme aj americké tajné služby, ibaže na Rusov sa akosi zabudlo :) . Na môj vkus trochu dlhé ale posledná tretina zdvihla úroveň. ()

zette

Sice davam stejne hodnoceni jako treba Salvadoru nebo Vrazednym polim, ale tak velky dojem to na me neudelalo. Vitam ale filmy o politickem deni na americkem kontinentu po druhe svetove valce. Vyhrady bych mel trochu k pribehu a slabsi atmosfere. Ed Harris je nejzajimavejsi postava, hned za "Miss Panama".-). ()

plechulka

Tomuhle filmu uvěříte, že takhle nějak to zřejmě mezi profesionály chodí aneb jak dlouho dokáže člověk zůstat nestranný? ()

liuk

Under Fire je poměrně nadčasovým filmem, který by se ani po dvaceti letech od svého vzniku neztratil mezi africkými dramaty, jež v poslední době rostou, jak houby po dešti. Je nepodstatné, že se neodehrává v Africe, nýbrž ve Střední Americe. Podstatné je, že se v něm pojednává o občanské válce, která není a ani tehdy nebyla tak filmařsky provařená jako oblíbená druhá světová. Zatímco dnes filmaři vyhledávají stále nové, nezpracované hrůznosti, které se děly a dějí v rozvojovém světě, Under Fire s podobným tématem přišel už dávno. V občanské válce v Nikaraguii se pohybují váleční novináři, a tento zajímavý úhled pohledu vytváří z Pod palbou kromě "afrického dramatu" také moc povedenou novinářskou satiru, která ma zejména v první části navrch. V porovnání s moderními zpracováními občanských válek vyznívá ta v Nikaragui až nemožně lidsky, kdy jsou civilní obyvatelé, ale i hlavní postavy ušetřováni střelby a jejich život tedy není tolik stížen. Zní to možná zvláštně, ale i takové války, zejména v minulosti, byly, jen nejsou pro filmaře a diváky tak přitažlivé. Věřme tedy tvůrcům, že ta v Nikaraguii taková byla. A kvůli takovému zvykáni si mi připadala první polovina slabší, na druhé shlédnutí už by to tak určitě nebylo. Ve druhé začne naplno kolidovat novinařina s válkou a film i na první shlédnutí chytá druhý dech a to až do nehappyendovského happyendu. Ze všech postav je snad nejzajímavější Ed Harris, který sice narozdíl od ostatních neprojde žádným vývojem, ale právě to je na něm v rámci okolností právě to vypichující. Opravdu dobrý film. ()

ZkuKol

Hrát hlavní ženskou roli někdo více sexy a s širším hereckým rejstříkem pohledů (ne vždy se to vylučuje) než Joanna Cassidy, být PR-man napsán trochu inteligentněji a ubrat pár prvoplánovitých resp. příliš schématických momentů jsme na pěti*. A ještě lepší by to bylo, kdyby režíroval Zwick (nemohl si zjednodušit příběh) a pojal to jako Blood Diamond! ()

prezdivaka

Co mě na tomto snímku nejvíce zaujalo byla naprosto ůžasná kamera. Nenatáčí se za pěkných dnů, kterých je v této oblasti jistě nemálo, ale za soumraku, nízkém večerním světle nebo dramatické obloze. Naprosto realisticky snímané scény. Zajímal jsem se tedy o kameramana tohoto filmu. je jím John Alcott, který pracoval s Kubrickem na Mechanickém pomeranči či Osvícení. ()

helloween93

Zajímavý film, který jsem měl možnost shlédnout na AMC. Nick Nolte tu překvapivě i hraje a hraje tu dost dobře. Gene Hackman se mi v roli rovněž líbil a Ed Harris si zde střihnul vedlejší roli. Film se zamýšlí nad problematikou novinářské etiky, kdy zkrátka v určitých situacích nejde být nestranný. Film na mě vůbec nepůsobil rozvláčně, spíš naopak, děj mě vtáhnul do sebe a zajímalo mě, kdo tu občanskou válku vyhraje. Výborný soundtrack Jerryho Goldsmitha má lví podíl na celkovém vyznění totohle snímku. 4* ()

winstonik

Tak dlho sa snažil film ukázať držať odstup, až sa mu to nakoniec nepodarilo. Takže súdruhovia, ktorí bez súdu popravia veľvyslanca, sú vlastne veľmi fajn. Prečo? Lebo Somoza je horší. Vitajte vo svete boľševikov. ()