V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Mr. Filuta

Zážitek je extrémně náchylný na divákově momentálním rozpoložení. Pro publikum se zábavně psychedelickou náladou, co uvítá takovéhle rozptýlení, které "laškovně" a surrealisticky podnítí k přemýšlení nad tím či oním (nebo taky pro uživatele psychotropních látek, že?) je tohle rozhodně správná volba filmu pro dnešní večer. Ve všech ostatních případech bych doporučoval sáhnout po titulu vedle. Pět hvězdiček za to, že mi Stay přesně do výše uvedené nálady opravdu přišlo. ()

rarak

"Vítězství formy nad obsahem" - děj začal mít nějaký smysl až v posledních pěti minutách filmu. Do té doby sledujeme mladého psychiatra, který se pokouší zabránit plánované sebevraždě svého pacienta, ale svět, v němž se pohybuje, přestává být s blížícím se termínem sebevraždy normální a odehrává se čím dál více divných událostí. Na konci filmu jsem sice pochopil (nebo v to aspoň doufám), proč asi vypadal tak jak vypadal, ale smysl některých z oněch 'divných událostí' jsem stejně neodhalil. A nemyslím si, že při opětovném zhlédnutí snímku by to bylo lepší. Asi jedinou věcí, která mě na filmu opravdu zaujala, byly téměř až snové přechody mezi některými scénami. Rád bych něco takového viděl i v nějakém pro běžného diváka přívětivějším kousku. ()

zipper111

Film je neskutečná šílenost, trochu mi to připomínalo Lynchovi filmy.... Teprve po shlédnutí filmu jsem si přečetl o čem to vlastně bylo, najednou do sebe začalo všechno zapadat, objevil se naprosto nový rozměr a Stay mi začlo silně vrtat hlavou. Hodně přemýšlím o absolutním hodnocení, protože tato snová paráda podle mě nemá obdoby a bere lidské vnímaní z úplně jiného úhlu, než jsme zvyklí. Jinak Gosling je tady ultimátní. ()

Vermillion

Záleží čistě na "vykoukanosti" a sečtělosti diváka, jak tento podařený snímek přelouská. Dle mého názoru se na vjemu podílí i psychická vyrovnanost či labilita sledujícího; osobní zkušenosti nepočítaje. Věčné téma iluzí, snů, představ se zde bohatě rozvíjí a pokud si tak podařenou montáží nenecháte zamotat hlavu, možná i porozumíte konci. Ti, kteří si nelibují v psychologických patlačkách, budou aspoň uspokojení povedenou stylizací a celkovým vizuálním zpracování. Na filmu se mi líbil neustálý tlak reality/okolního světa (četné záběry budov, snímání skrze okna, opakující se motiv schodů) a prolínání scén pomocí krásných (až lyrických) přechodů.... Tady si člověk opravdu smlsne na nepatrnýchv nádherných maličkostech! Po druhém shlédnutí se opravuji na 5 hvězdiček. ()

IllIlIlIIl

Thriller podobný Ztrátě paměti či Donnie Darkovi. Typ filmu, který svým založením apeluje na vícenásobnou projekci. Netradičný film, ale o to lepší, vyhraněný spíše pro užší skupinu diváků. ()

Remedy

"Stay" je dle mého po "Stranger Than Fiction" Forsterův nejlepší film, který dosud natočil. I když jde ve výsledku o celkem husté "psycho", s Lynchem nemá mnoho společného, spíše bych řekl, že nic. Režijní invence je ve Forsterově podání slušná, nicméně v porovnání třeba s Aronofskyho brilantním "Requiem for a Dream" v tomto ohledu poměrně dost zaostává.)) Přesto dávám nějakých 90% za kvalitní formu a za poměrně kvalitní scénář. Obsazení je též velmi sympatické. ()

italka63

Velice zajímavý a zvláštní film, jen jsem asi na pár vteřin ztratila koncentraci a pak malinko tápala, což byla asi moje chyba, ale to se stává...vizuelně moc hezké, postavu Henryho zahrál Ryan Gosling naprosto parádně a jeho oči skutečně tápaly v tom vnitřním dilematu a bolesti, je vážně skvělý herec.Ewan McGregor ve své roli psychiatra, který se začíná ztrácet v životě svého nového pacienta a následně i v realitě,taktéž nezaostal ani o píď.Dobrý film a dobrý znamená tři:-): ()

Damiel

Po kouzelné Zemi nezemi nám Forster předkládá pořádně husté sousto, které rozlouskne asi málokterý divák. Mně se to nepodařilo. Expozice do filmu a následné řešení zápletky je vystavěno opravdu špičkově, napětí roste s každou minutou. Jenomže v době, kdy se chléb láme a jde se do finále, se děj zvrhává v totální psychedelii, kterou si běžným filmovým vnímáním nemožno vysvětlit. Všechny náznaky, jak by to mohlo být, padají a zůstává je-diné poselství – všechno je jen iluze. Pro kdejakého diváka asi trochu depresivní end Rozhodně to není film na jediné podívání, jsem zvědav, až ho budu mít na DVD, jak ho budu vnímat podruhé (jestli bude ještě potřetí, težko říct). ()

stration

Krásné a bizarní. Těžko říct, jestli je pointa tak jednoduchá, jak se nabízí. Musím ještě prozkoumat vícekrát. ()

Thomassi

O tomto filmu bych snad ani nevěděl nebýt kolegy s práce, který mě na něj upozornil s dodatkem, že na konci zřejmě nebudu chápat snad žádnou spojitost. A měl pravdu. JEDNO ZHLÉDNUTÍ NESTAČÍ. Film je vyšperkován do těch nedrtivějších detailů. Osobně jsem si v průběhu filmu dělal nějaké teorie, ty ale rázem vyvrátil další průběh. Konec byl takový, že jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a snažil se ty puzzle o pěti tisících kousků dát dohromady. Bohužel to bylo nad mé síly. Jedná se o film, u kterého je potřeba vnímat každou prkotinu, každou sebemenší drobnoust, které na konci, věřím, že zapadnou správně a tak jak mají. Opravdu je potřeba vnímat jen a jen film. Velký kus práce zde odvedl trojúhelník McGregor, Gosling a Watts, kteří předvádí opravdu skvělé výkony. Po vizuální stránce naprosto boží. Prozatím 75%, ale rozhodně to není rozhodntí konečné. ()

cineman

Říkám si, jestli režisér vůbec pochopil obsah filmu, nebo jestli se jen neukájel v důmyslných vizuálních originalitkách. Je na co se dívat, ale v průběhu filmu není pro diváka položeno jediné vodítko k pochopení a všechno z části přijde až v samotném konci. Kdybych na Stay vytvářel reklamu, nevím komu a na jakou denní dobu bych film doporučoval. Asi lidem střízlivým, co nejsou pod vlivem. Na party si radši pusťte Human Traffic. ()

m@rz

Asi bych se na to musel podívat ještě dvakrát, abych to celé nějak pochopil. Ale už dopředu se mi zdá, že spousta scén (kusů filmu) by tam stejně nedávala smysl - ve finále pro ně nevidím interpretaci. ()

runner85

silná tajomná atmosféra vás pohltí prakticky od prvej minúty, silný dej doprovodenný peknou klavírnou hudbou a skvelým strihom ... proste lahôdka pre náročnejšieho diváka ... ()

vegetol.mp

Film, který může za opravdu originální považovat jen někdo, kdo do té doby viděl jen Rákosníčka. Nechápu, že se takové filmy pořád točí. Ano, je to na vysoké technické úrovni. Atmosféra dobrá, herci špičkoví, režie bez chyby. Jenže... Jenže ta pointa je tak utahaná a ohraná, že se člověku chce brečet. To nikdo neviděl Karneval duší, Jakubův žebřík, Smrt přichází v bílém a bůhví co dalšího? Včechny ty filmy jsou na stejné brdo a trochu zkušenější divák vše pozná asi tak po několika minutách. Je škoda, že tolik tvůrčího potenciálu je vloženo do filmu, který ohromí možná tak 16ti leté diváky, kteří na plátně zbaští úplně všechno... ()

Dont

Hned trojice mých oblíbených herců se sešla ve filmu Stay, českému divákovi předhozenému jako Hranice života. Byl to řekl bych nevšední film, mnoho uživatelů zde upozorňuje na jistou podobnost s filmy Davida Lynche, souhlasím. I když některé jeho filmy jsem nepochopil vůbec, tady se to ještě s nějakou tou pomocí dalo :)) Jen jsem rád, že jsem si před filmem nepřečetl zajímavosti, což doporučuji i všem ostatním, kteří film neviděli, je tam totiž jedna dost zásadní informace, kterou je lepší si přečíst až po filmu. Překvapuje mne, jak moc film propadl v kinech, protože špatný film to rozhodně není. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007