Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

mdf

Kdo vojnu nezažil,tak nemůže tak objektivně hodnotit.Chlapci a chlapi a Copak je to za vojáka,jsou asi jediný ,které ukazují ač i trochu zkresleně pravý život na vojně,jaký byl.Příchod bažantú,mazáci,šikana,lásky,rozchody,deprese,opušťáky,cvičení atd.Vždycky,když se na to podívám,vrátí mě to o 32 let zpátky a všechno co tam je, se mi přesně vybavuje.Hodně lidí píše,že to byla propaganda,to určitě byla,ale byla taková doba,kterou mladší ročníky už ani nemůžou pochopit.Pro mě je to pohled z nostalgie. ()

OtokPag

Tenhle seroš beru, jako dobový folklor - dnes už jen legrační, až trapnej . Nemá smysl na něj plivat, taková byla doba a v té jsme žili. Dnešní mládež má štěstí, že může svobodně žít, pracovat, cestovat a poznávat svět. (půl roku vojny by ale prospělo většině současných ”Kyslíků” 😂) P.S.: 🇨🇿VÚ 5650 v 1986/88, byl jsem dva roky v “pakárně”, snažil se vojnu přežít a v rámci možností i s kamarády smysluplně prožít. Na to špatné zapomenout a to dobré si občas s přáteli, nejlépe u pivka připomenout. S několika “spolubojovníky” jsem dodnes v kontaktu a dá se řict, že jsme opravdu dobří kámoši. ()

doubravkaa

Když si odmyslím ideologii, docela mě to baví. Je to nostalgie. Seriál jsem viděla v pubertě a moc se mi líbil Martin Zounar jako klaďas a po letech se tomu nedivím. :-) Taky Mário Kubec byl frajer. Scénář občas ujíždí mimo, např. když chce udělat z Kyslíka na konci "šikanátora", to mi přijde že jeho postavě vůbec neodpovídá. Hanka mi byla jako postava divně nesympatická. Občas ulítlý dialogy, neuvěřitelně kladní vojenští "náčelníci" (nemají v podstatě chyby a uměli zamést se šikanou), ale jinak fajn příběhy. Taky mě zaujala myšlenka, že se z bandy testosteronem přetékajících výrostků dají vymodelovat disciplinovaní chlapi a skoro bych byla pro obnovit vojnu, aby se ti dnešní mladíčci trochu vzmužili, otužili a ukáznili, samosebou ne na dva roky, ale třeba formou nějakýho třeba 3 měsíčního výcviku a s dohledem na to, aby nevznikala šikana. ()

Stefi_836

Místy naivní jak z tehdejšího Bravíčka. Jenže mladí herci už tam hrajou jako herci  a ne jako rychlokvašky z Ulice. Líbila se mi postava legendárního Kyslíka s matkou a dějová linka s Mario Kubcem. Otravná byla Mária a opravdu jsem obdivovala trpělivost jejího manžela, co všechno od ní vydržel. Petr rychlý tam snad zahrál svojí nejlepší roli, zelenýho mozka. Co mě tam sere nejvíc, je ta vlezlá politická agitačka. Kvůli tomu ubírám jednu hvězdu. A druhou za to, že to nebylo dotažené do konce. Chybělo mi tam, jak jdou do civilu. ()

TomQ

Já prostě mám některé tyhle staré seriály rád, jako uričté "muzeum" své doby. Baví mě všímat si tam detailů, jak se bydlelo, jak fungovaly některé služby atd.  V tomhle konkrétním případě navíc jak to fungovalo na vojně. A pochopitelně je potřeba mít obrovský filtr a chápat, že realita v některých zásadních otázkách je silně přikreslena - proto si všímám hlavně detailů, které pravdivé nejspíše budou. Jinak samozřejmě platí, že tohle je seriál snažící se až nepokrytě vykreslit vojnu a vše kolem v těch nejlepších barvách. Mamánek bez fyzické kondice se osamostatní, zmužní, dospěje. Šikana je odhalena, agresor jde do vězení. Zločinec chystající se utéct za kopečky zmoudří, stane se slušným socialistickým občanem. Extrémně mladý nastávající otec se stane vojákem z povolání, což vyřeší všechny jeho problémy. Atd. atd., prostě každá z hlavních postav se tu nějak zlepší, vojna je až zázračná. Ale pokud tohle člověk dokáže vnímat a odfiltrovat, tak zbytek koukatelný je a není to ani nuda. ()

Nellaron

Úplne v pohode seriál danej doby o povinnej vojenčine od náboru až po jej koniec. Dobre zobrazené vzťahy medzi vojakmi vrátane šikany, vzťahy medzi veliteľmi, ale aj súkromné problémy brancov. Prekvapili ma dobre spracované zábery výcviku vonku v zimnom teréne aj s ťažkou vojenskou technikou, pri ktorej hrala síce tá istá syntetizátorová hudba, ale neomrzela. Baví ma socíkovská dobovitosť - staré kasárne, krčma a guláš, staré škodovky… no proste retro. Herecky tiež nemám výhrady. Roman Hájek zahral hajzlíka výborne, šikanovaného Voříška Vladimír Javorský tiež, no a Evu Vejmělkovú by opichal asi každý. Že je seriál propagandistický? Taká bola doba, históriu meniť predsa nebudeme. Filmy o 2. svetovej máme tiež radi. Jednu hviezdu naviac dávam za príliš nízke celkové hodnotenie. Seriál má bez problémov na 60%. ()