Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

reccal

Obdivuhodná přehlídka zoufalství, odvahy, lásky, nenávisti, přátelství i podrazů. Sokolovský z toho vytřískal, co se dalo, a krásně to drží pohromadě. Jedna hvězda navíc za Zounara. ()

valinka

Nebudu řešit propagandu či nepropagandu armády.Spíš to,že jsme v té době jako středoškolacky prožívaly odjezdy kluků na vojnu,zda vztah 2 roky vydrží či ne. Žádné e maily, skype ,chat ,mobily....tak by to jistě mladí řešili dnes.Jen dopisy a občas telefon. A jen na okraj zrovna vlastně poslední vystoupení vojáků na spartakiádě se mi líbilo ()

migl

Kdo bol v tej dobe na vojne vie že tento seriál je čajový odvar a paródia na ZVS(zákl. vojenskú službu),s realitou to má len veľmi malú podobnosť. Jedna * za tú paródiu:) ()

Ashok odpad!

Tuhle sracku bohuzel pamatuju v premierovem TV vysilani a taky pamatuju to, jak u toho sedeli skoro vsichni a hltalo se to podobne jak dnesni braky ala Ulice, Pojistovna Stesti, atd. Cele to podtrhovaly herecke "vykony" M. Zounara a dalsich - to bylo hluboko pod uroven ochotnickeho divadla. Perlicka: tehdy jako dite jsem byl s mamou na nejakem ozdravnem pobytu v horach. V hotelu byly dve mistnosti s televizemi, jedna na 1 program, druha na 2 program(vic jich oficialne nebylo). Zrovna vysilali nejakej dil tohoto braku . . . . obe mistnosti byly narvane a v obou bezeli Chlapci a Chlapi . . . . vstoupil jsem, prepnul na druhy program a byl jsem temer ukamenovan :o))))))) . . . . jojo, s tim "vybranym" vkusem co se domaci produkce tyce se toho za ty roky u nas mnoho nezmenilo :o) ()

Stoupa07

Už to není co to bývalo. Ale opravdu ani za socdemo to nebylo ono. Považoval jsem to za propagandu tehdy i dnes. Vím, že moje tehdejší přítelkyně to tehdy žrala. Ale pak přišel rok 1989 a hned po něm to odsuzovala. Asi se něco stalo. Ale v hlavě. Na rozdíl od jiných hodnotitelů nevidím Majora Zemana jako propagandu. A když si dáme ruku na srdce, tak co dnes propaganda není, že? ()

pindruche

Loudící Zounar, unilá Vejmělková. Kyslík je dobrej a pokud chytnu ten správnej díl, tak číhám na tehdy ještě koukatelného Genzera jak hlídkuje na nádraží. ()

oskiii

Roman Hájek a Rostislav Kuba jsou tahouni. Bez nich by byl ten seriál jeden velký nudný sranec. Hájek dává čouda Javorskému a chce sáhnout šišlavé Asterce na kozy. Kuba chce zbavit Vejmělkovou panenství než se vrátí panic Zounar vrátí z vojny. Tohle jsou nejzajímavější linie seriálu. Dobrý je i zmiňovaný Javorský, který přesvědčivě hraje poseru. Jinak je to nuda a především Zounar Jr. je zralý na pár facek. Je s podivem, že se tento éčkový ochotník živí herectvím. Zaštěkej Vořech, dělej! ()

Mr.Nobody

V tomto případě se jedná o další předlistopadovou glorifikaci jakési všednosti s důrazem na to, že všechno jak to bylo, bylo vlastně super. Nejedná se tak vlastně o seriál, ale o prostředek formování veřejného mínění. Nicméně najde svůj užitek i v dnešní době, aby nás varoval před jakoukoli snahou kohokoliv, kdo by chtěl hlásat, jak má a nemá kdo a co vypadat. Je to prostě prvotřídní příklad propagandy. ()

jakubvojt

Scénaristicky veľmi slabé. Prekvapil ma výber hercov, ktorí ale taktiež mohli určite podať lepší výkon. Na druhú stranu je to točené ešte v komunistickom režime, takže aj keď sa stým chceli možno viac vyhrať, tak sa jednoducho nedalo. Skôr len historické pripomenutie činností na vojne ako seriál. ()

Frontier

Ale jo, je to komunistická propagandistická tendenční slátanina, ale nemůžu si pomoct, mě to celkem baví. Je to moje dětství, ten seriál jsem jako malej hltal. Pak jsem ho zas viděl, když jsem byl sám na vojně a to bylo hodně komický, když člověk viděl, že ta výstroj a výzbroj se za ty roky téměř nezměnila. Teď jsem si na ten seriál vzpomněl zas a tak jsem si ho dal. Pravda, že s odstupem času člověk všechno vnímá trochu jinak, některý herecký výkony byly trochu toporný, jiný úsměvný a obsadit do role zpěvačky šišlající Jitku Asterovou, to je vyloženě vtípek. Děj taky není žádná hitparáda, ale vrátit se zase trochu v čase, to mám prostě rád. Zajímavý je taky sledovat, jak se armáda vyvinula a kam dospěla. V tom dobrým, i v tom špatným. Škoda prachatických kasáren například. Ale to je debata někam jinam. Za mě *** ()

Nick321

Pěkná socialistická pohádka natočená účelově (a taky dost opožděně, ale to nikdo nemohl tušit), aby jim potenciální obránci vlasti před čestnou vojnou nezdrhali na Západ do zemí hrdlořezů, protože ve východním bloku si přece všichni soudružsky pomáhali a ta vzájemná láska socialistických vlastí je cítit dodnes. :-) Na celá kasárna připadá jako mazák jediný chcípáček, který vesměs šikanuje jen nejslabšího Voříška a který se roztřese jak osika, když s ním Hlaváček hruběji zacloumá. Velitelé jsou chápaví, ochotně dávají vycházky, když se o ně slušně požádá. No prostě idylka. Až na Hanku Voseckou, která nebohému Zounarovi nechce a nechce dát (počkej, je tady moc světla, ještě bychom měli trošku počkat, ne, tady ne, co kdyby se dívala maminka), a její kuplířku matku s brýlema mouchama, která by ji nejraději viděla v lóži úchylného tělocvikáře inženýra. ()

Hombre8

Koukám, že opět proti proudu. Těžká věc. Jeden důležitý (bo tu dlouho) modroknížkářský kavárník to hodí do odpadu a ostatním už se to samozřejmě nelíbí taky. Tak jasný, je to hloupoučké, ale házet to do jednoho měchu s Ordinací, Rodinnými pouty a podobnými výtvory je fakt nefér! ()

Bohdy67

Přesně ten typ toho co je tak blbé až je to vlastně dobré... Na vojně sem nebyl, tak nevím jaká byla skutečnost, ale budu předpokládat, že tohle měla být propaganda jak je to na vojně vlastně v pohodě a všechno zlé se vyřeší pro dobro věci. Herecké výkony spíše úsměvné...Hlavně teda Zounar je ukázkovej debílek,ale co už...Jako kulisa to je v pohodě....77% ()

Miroslav.Zac

Kdo si neprošel vojnou, ten nepochopí, proč je pro spoustu z nás nemožné seriálu dát míň, jak tři hvězdy, navzdory tomu, že to byl jen propagandistický nástroj strany. ()

bape odpad!

Tak tohle je jen pro opravdové recesisty. Ta naivita a až na zřídké vyjímky i opravdu směšné herecké výkony z tohoto seriálu dělají odpad. Na druhou stranu se můžeme ze srdce zasmát tomu jak dopadla propaganda, která z tohoto seriálu přímo číší. Michaela Dolinová, která tu taky hraje, je přímo šílená a nedivím se, že se uplatnila tak akorát v počasí na Nově. Takže kdo je recesista, měl by se na tohle rozhodně dívat, ale z filmovýho hlediska musím hodnotit tak jak hodnotím. ()

AlfrédHič odpad!

Můj otec se na to dívá u vaření a chechtá se převelice. Dnes, když se člověk může podívat na kvalitnější českou produkci, třeba... ehm... Rodinná pouta nebo Ordinaci, je tohle leda tak vzpomínka na komunismus a nebo něco pro upřímné zasmání. ()