Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

Jonatána

Tak jsem dneska na Barrandově shlédla jeden díl, zrovna ten spartakiádní. Docela síla, musím říct. Když František Kreuzmann jako npor. Ráž (jinak naprosto tragický herec) komusi říkal, že s takovou mu ta kandidatura nevyjde, málem jsem se rozchechtala nahlas. Ale jako 17letá studedntka jsem na to v r. 1988 koukala s nadšením. Ono v té telce stejně nic moc nebylo. Takže z nostalgie 2 hvězdy. A poznámka pod čarou: po přečtení komentáře uživatele Dobytek musím konstatovat, že ten pán má opravdu velice trefný nick :-(. Málem bych zapomněla. Když jsem zjistila, že to tady zařadili jako drama/válečný, skoro jsem spadla ze židle. ()

tančísvlky

Cez všetky politické manipulácie a reklamu na minulý režim je to tento seriál pravdivý. So všetkými plusmi a mínusmi čo sa v ňom ukazujú . Mnoho postavičiek v ňom je mi blízka ,pretože to tak fakticky v tej dobe bolo. A špeciálne postava npr.Ráža je brilantne stvárnená pre mňa neznámym hercom Františkom Kreuzmannom. Vyborným výkonom sa prezentoval tiež Vladimír Javorský . K tomuto seriálu mám zvláštné pochopenie... ()

Karp

Pokud odhlédneme od propagandy, je nutno přiznat, že seriál řeší typické problémy záklaďáků a nabízí jakýsi ideální pohled do socialistického přístavu odvahy, přátelství, dobrodružství a počínající dospělosti mladých mužů v kasárnách. Nemyslím si, že herecké výkony jsou špatné, z trapnosti bych vinil dialogy, ale právě kvůli nim mám chuť tohle dílko znovu po letech sledovat:-). Mě ty postavy zkrátka baví - včetně obdivných hlášek ke svým velitelům: Zajímalo by mě, kdy ten chlap vlastně spí...? Člověk má pocit, že pak na obrazovce nevidí Františka Kreuzmanna, ale Slye Stalloneho v nejlepší formě:-)) Nebo když Guláš řeší výměnu hořáku a na služebně se dozví, že se do skladu hořáků prostě nedostane! Co teď...? Kluci nebudou mít co do huby a jede se na zimní prověrky. Je vůbec možné kvůli tomu vzbudit v noci svého nadřízeného? No samozřejmě, že ano a navíc velící je prostě machr - fachman a v hořácích se vyzná jako málokdo:-). A nebo co teprve šikanující Hasman a Vladimír Javorský coby "Kyslík" Ctibor. Vždyť to je přeci legenda:-) Ovšem nejkouzelnější je stejně pohled Martina Zounara těsně poté, co se rozhodne stát se vojákem z povolání a sleduje na dvoře nové odvedence... Tolik optimismu, nadšení a výzvy neuvidíte ani v Hollywoodu:-) - Tak z těhle všech kluků udělá pořádné chlapy... Plesám:-) Dávám dvě hvězdy, ale klidně bych přidal ještě jednu:-) ()

spacylemon

Na Chlapce a chlapy může dobrovolně koukat snad jenom nemocný... a taky, že jo! 38,6 °C a za proležený víkend pár dílů... uzdraveného mě ten zbytek už moc nebral... Ideologicky nemá cenu nic řešit (jasně, že pro chlapce, co si tím museli projít, je to svinstvo), furt mi přijde umírněnější než Zeman nebo Žena za pultem; a dneska je už jenom ukázkovým mementem, čím nás ještě v 88. masírovali... To mě na tom vlastně baví úplně nejvíc. Ale i celkově je zábavnější než třeba Bylo nás šest; akorát ten Kyslík - tyvole, když už se zdá, že z něj něco bude, tak spadne s klackem do louže a pak se ještě korunuje megatrapnou scénou, kdy jde bažantům naložit, uf... ale zato je tu mladá Laurinová se svým dívčím pelem - to je právě to, co potřebujeme! (dospělá mi přišla vždycky strašně nudná) ()

Likan7

Tenhle seriál mě vždycky fascinoval. Je to hlavně dáno tím, že jsem tohle nezažil a vyrostl jsem až potom, v době Pokemonů a hokejových kartiček. Tohle je přece jen jiná doba, a jiný režim. Čistě po filmařské stránce to není žádný veledílo. Příběhy vojáků jsou rozprostřeny tak, že by to dalo dohromady sotva na 3 plnohodnotný díly. Jenže mě se prostě líbí ta atmosféra, ten feeling. Naprosto chápu, že to je šílená propaganda, která mi říká, že to je vlastně jen bájo služba, kde se ze mě stane chlap a najdu si kamarády (a možná i lásku), mě to ale bere. A hned bych na tu vojnu tady s klukama šel :-) ()

DD

Pokud to berete jako komedii/parodii, tak se na to dá celkem koukat. Jinak ale hrůza. Něco jako Malý pitaval z velkého města. ()

TSZ

Příšerné herecké výkony, vyloženě blbý až pitomý děj a jasně komunistické vyznění dělají z tohoto "díla" jeden z nejhorších seriálů co byl kdy natočen.Tvůrcům bych nasral do rukou a týden je nepustil k vodě,protože něco tak neuvěřitelně debilního se jen tak nevidí. ()

Tiiso

Objektivní hodnocení tohoto seriálu by mohlo vypadat i takto. Realizace podprůměrná. Politický podtext vysoký. Odchylnost od skutečnosti značná. Odkaz jak historický či filmový mizivý. Herecké výkony malé až žádné. Nevím jestli mám pokračovat. ()

Rodin

No bomba. Sledoval jsem ten kousek poněkud nepravidelně, už jsem měl po vojně, a nevěděl jsem, zda se mám smát, nebo brečet. Tedy takhle, a ani podobně, to OPRAVDU NEVYPADALO. ()

topi80

Se zcela vážnou tváří tvrdím, že neexistuje vděčnějšího námětu na seriál, než je právě vojna. Stačí uchopit některá její specifika. 1. LÁSKA A ODLOUČENÍ. To funguje v každém seriálu a v každém filmu. Někdo na dlouhou dobu odjíždí. Jak to změní ještě nevyzrálé charaktery? Překonají tu vzdálenost a tu časovou nekonečnost? 2. VYTRHNUTÍ ČLOVĚKA Z PROSTŘEDÍ, NA KTERÉ JE CELÝ ŽIVOT ZVYKLÝ. Tady jde o námět, za který je vděčné každé dílo, které má vyprávět příběh. Člověk někde vyrůstá, buduje si své sociální sítě a prostředí, ale najednou se ocitá někde daleko, kde je na všechno sám a musí si hledat úplně od začátku nové přátele, aby tam ve zdraví přežil. 3. SPOUSTA CHARAKTEROVÝCH TYPŮ NÁHLE DANÝCH NA JEDNO MÍSTO. Z toho vycházejí třeba vězeňská dramata. Některé seriály kvůli tomu nechávají ztroskotat letadlo. Ale tady se dá i při minimálně znásilněných vyprávěcích prostředcích vytvořit zajímavou mozaiku osudů, změn charakterů. 4. TOUHA A STESK PO DOMOVĚ. Naprosto fantastická příležitost pro melancholické uchopení obrazů i hudby v seriálu. 5. DIVÁCKY ATRAKTIVNÍ PROSTŘEDÍ. Kolem se prohánějí tanky, kluci se učí střílet ze samopalů, jezdí na nejrůznější vyvedení, jsou převelováni napříč republikou (ze západních Čech třeba až za Košice). 6. HUMOR. Ano, odejít na dva roky na vojnu není žádná legrace, ale když slyšíte v hospodě zážitky těch, kteří to prožili, je jasné, že nebyla nouze ani o velikou legraci. Vyjmenoval jsem jen některé záchytné body, které by mírně nadprůměrným filmařům měly stačit na vytvoření nejlepšího díla české seriálové historie. Do jaké míry se to povedlo tvůrcům seriálu "Chlapci a chlapi"? Moc ne. Ze seriálu vytvořili rozbředlou nudně se táhnoucí břečku. Nechybí snaha použít body, které jsem výše vyjmenoval, avšak jejich využití je tak na 15 % jejich potenciálu. Seriál se spíše mění v romanci rozněžněného Martina Zounara, ale ta témata příliš nevyužívá. I přesto jsem rád, že vznikl a že aspoň nějakou (i když velmi komickou) vzpomínku na dobu vojenské služby zanechává. Musím však říci, že jde o trestuhodně nevyužitý námět. Přál bych si, aby nějaké dílo věnující se vojně u nás ještě vzniklo a vytěžilo mnou popsané body do maxima. Pro starší by to byla zajímavá exkurze zpátky, zatímco mladší by se zamysleli, jaké to bylo, když se někdo musel sebrat a rok či dva pobíhat někde stovky kilometrů daleko v maskáčích se zbraní v ruce. Škoda, že neumím psát scénáře, hned bych se do toho pustil. EDIT: Po letech zvyšuji skóre. Ne že by neplatilo, co jsem napsal dříve, ale tomu seriálu prostě určitou zajímavost upřít nelze. A když použiji osvědčené zdejší klišé, ve srovnání se současnou tvorbou... ()

Homerking

Tenhle seriál v sobě má svoje kouzlo , nevím proč ale vždycky se u něj těžce zaseknu. Kyslík je můj favorit. Tři hvězdy. ()

dewil21 odpad!

Dlouho se mi dařilo tomuhle seriálu unikat... Dnes mě dostihl... Na návštěvě je těžko se zmocnit ovladače a tak jsem zhluboka dýchala a snažila se to brát s nadhledem. Vskutku skvost... Vytříbené dialogy, uvěřitelné výkony, perfektně zobrazená atmosféra doby... prostě nádhera... Never more ()

milwaukee

Na vojně jsem byl, tohle mě ale moc nevzalo. Taková podobná náborovka jako emerickej TOP GUM (M je správně ;-) Zounar šel dělat furťáka, Voříšek si našel babu a Hassman si to odseděl. Ale na druhou stranu, až tak moc se to od života na vojně nelišilo. ()