Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (více)

Epizody(11)

Připomeneme si osudy, radosti i trampoty vojáků motostřeleckého útvaru. Díky povolávacímu rozkazu se v Hrádku v Čechách setkávají nesourodé postavy. Hlavní hrdina soustružník Tomáš Soukup je až po uši zamilovaný do maturantky Hanky a nejradši by se oženil ještě před vojnou. Žárlí na ni a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj vydrží dva roky čekat. Vesničan Honza Bradáč, přezdívaný Guláš, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném svými rodiči a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně chtěl přivést manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom není nejlépe. Okamžitě si vyslouží přezdívku Kyslík. Pracuje jako elektroopravář. Kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka, doufala, že Ctiborek dostane modrou. Jenže nález na plicích mu zmizel, a tak musí narukovat. Seznámíme se také se sympatickým traktoristou Vladem Rutkayem, který vypadá dospěleji a rozvážněji než ostatní a doma nechal těhotnou manželku. Posledním z party je Michal alias Majkl, který dělá vyhazovače v nočním baru. Žádný z nich netuší, co je čeká. Samotný děj zpestřují lásky mladých vojáků nebo starostliví rodiče. Jejich společný pobyt na vojně bude tvrdý a náročný, nevyhnou se ani šikaně. Nakolik je pobyt po roce prožitém v kasárnách změní a jak se nakonec propojí jejich osudy? (TV Nova)

De Large

Naozaj nechápem, ako môže niekto tento seriál hodnotiť očami dnešnej doby. Ked to vysielali v premiére na jeseň roku 1988 tak celé Československo sedelo v nedeľu o ôsmej pred telkou a pozeralo sa na to. A možno aj väčšina z vás, ktorá nehodnotí seriál, ale propagandu a rôzny iné nepodstatné hlúposti. Myslím, že za socializmu vzniklo veľa dobrých seriálov a mali iba smolu, že ľudia, ktorí socializmus nezažili ho nedokážu dostatočne pochopiť a nikdy sa im to už nepodarí. Chlapci a chlapi patrí medzi to najlepšie čo nám Československá kinematografia priniesla. ()

Martinek

Musim se přiznat, že jsem dostal k mání všech jedenáct dílů a zvládnul jsem je za tři dny. Kouknu-li na ostatní komentáře, vidim, že se na diskuzi negativně hodnotí propaganda-překvapilo mě, že v seriálu je jí minimum. Že se snaží armádu trochu idealizovat? To už patřilo ke koloritu doby. Jinak oproti jiným seriálům z té éry trochu hůře zahrané, ale to je dáno slabším hereckým obsazením. Vyzvednout se dá výkon paní Hadrbolcové,Bláhy,Javorského,... Jinak velmi slušná muzika a vůbec---mam asi na tyhle seriály úchylku, tak jedna hvězdička za ní navíc. Guláš rulez! ()

Vojta-B

Geniální seriál o "správných" klucích z kasáren, o problému s řízky, o tom jak je Zounar férovej kluk a za odměnu i lampasák, o tom jak se ztrácejí samopaly a Majkl má všechno na háku. A scéna ve vlaku v pvním díle, kdy všichni tak krásně pějí....ta se nedá zapomenout ()

giacobbe odpad!

I tohle dokázal stvořit Nebeský jezdec Jiří Bednář. ..... Když to šlo poprvé, fakt jsem počítal jestli do doby mojí potenciální základní vojenské služby proboha nevyjde spartakiáda. ()

M+M

Vojnu mi to připomíná, ale asi tam chybí ta přirozenost v podobě chlastu, cigaret atd. Na rok 1988, kdy už jela glásnosť a perestrojka hodně pitomé. Je to jako z umělý hmoty, ale co od Sokolovského čekat. Frčkama hodnotit nejde, tak teda jednu hvězdu za pobavení a za Kyslíka v podání Vladimíra Javorského. ()

Fondak

Vsadím boty, že většina těch, co tenhle seriál hodnotili jako odpad má modrou knížku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

DanušeGr.

Seriál je to pěkný, líbí se mi víc,než třeba takoví Chalpupáři.Nepřipadá mi vůbec propagandistický. Já sice na vojně nebyla,ale slyšela jsem, že tam každý zažil něco jiného. Někdo měl šikanu, další zase ne. Záleželo na tom,kam se prý kdo dostal a jaký měl kolektiv a nadřízené. To je asi jako na pracovišti, tam také záleží na těchto okolnostech. ()

Severus007

Jasně, je to nebetyčná hovadina, ale celkem zábavná. Propagační seriál, který chlapcům, které čekal odchod na vojnu, ukázal, že všude jsou vtipní Slováci a veselý, obětavý, tlustý kuchař, že na vojně je sranda, každou neděli k obědu řízek a spousta kulturního a sportovního vyžití a že to s nimi armáda myslí vlastně dobře. Ti oškliví a neduživí najdou životní lásku a když budou dostatečně oddáni službě vlasti, mohou se z nich stát vojáci z povolání. Za tohle zjištění dávám jednu hvězdičku, druhou za Kyslíka a třetí za Vlada Rudkaje, jelikož najít k takovému vemenu odpovídajícího herce byl výkon hodný Oscara. ()

Krupe

Seriál sakramentsky poplatný své době, docela sračka řešící "život" záklaďáků a lampasáků v ČSLA. Ten Zounarův spokojený obličej na konci, kdy po podpisu radí novým mladým, mluví sám za sebe... ()

Alchemilla odpad!

Absolutní ztráta času. Nevidím jediný důvod, proč by se člověk měl na Chlapce a chlapy dívat a tak, házím do odpadu. Za pár dní stopnu si vlak, přijedu na opušťák, ať si ten, kdo chtěl by tvůj skalp, bacha si dá. Ó hrůzo! ()

prometheusll

Asi můj nejoblíběnější český TV SERIÁL. Dobrý děj,který mě opravdu baví. Nesrovnatelné ze seriálama jako třeba: Ordinace v růžové zahradě,Cesty domů atd. ()

FatimaO odpad!

Nechápu, že se to pořád dává na všech možných televizních kanálech a že na to ještě někdo kouká ()

iveta234

Sice nemá tento snímek moc procent, ale mě se líbí. Přesně popisuje, co se v dané době a na daném místě dělo, velice trefné. Moc dobře si tu dobu vybavuju a fakt, je to přesný. ()

2sistem

Naivní a přikreslený pohled na vojenskou službu. Jedním slovem trapný. Životní příběhy mimo kasárny jsozu i koukatelné ale pro mě né příliš koukatelný seriál, už kvůli stupidnímu Zounarovi. ()