Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

Jigy

Úplně jiná bondovka, spoš akčnák nez správného a charizmatického padoucha, jeho hight- tech základny i huporu ubylo. Naopak konečně větší roli si střihl Q. I když to není uplně ono a bondgirl mě příliš neoslnily, tak se mi vyhlídka zamlouvá. Jestli se neco povedlo, jsou to akční sekvence a hlavné honička s trucky je zlatý hřeb. Nejdříve jízda po jedné straně a pak rovnou na zadní. Prostě paráda. Rozhodně najdeme mnoho lepších bondovek, ale tahle se mi taky líbí. A nestavim se na zadní. ()

mahler

Komentář může obsahovat pár spoilerů: Jako bondovka ** jako akční film z konce osmdesátých let **** .Realita blíže než kdy jindy, ale co je moc to je moc. Tenhle příběh se nehodí coby dobrodružství agenta 007 ale spíše je to něco v čem by měl hrát Arnold Schwarzenegger ... ale nedá se nic dělat. Naštěstí je tu Dalton, Q je poprvé (nebo podruhé) v terénu a narkomafie je nebezpečný protivník. Jsou zde rozhodně ty nejkrvavější a nejbrutálnější scény a pořád se něco děje. Odklon od Bondovského universa filmu odpouštím ale zpomalené záběry příště prosím ne. James Bond: Moc mě mrzí že Dalton nedostal možnost natočit další díl. Byl to skvělý Bond a bude mi chybět. Akce: Téměř skoro pořád se něco děje, až by to jednoho začalo ke konci trošku nudit. Bondgirl: Carey Lowell a Talisa Soto - a kupodivu obě přežijí. Chyba pane Bonde, měl jse si na konci vybrat Talisu, byla hezčí. Padouch: Robert Davi as Franz Sanchez je záporák až krutopřísný. Nejen že se tak chová ale od přírody tak dokonce vypadá. Jeho efektní likvidace je dokonalá tečka za tímto jihoamerickým dobrodružstvím. Pak je tu ještě ochlasta Milton Krest, srábek Truman-Lodge, velitel vojska Heller, úplatný prezident a nakonec zrádce Ed Killifer. Na Sancheze nemá nikdo z nich ale kumulace zlosynů na jeden film slušná. Málem bych zapomněl na mladého Benicia Del Tora jako vyšinutého Daria a jeho závěrečné nedobrovolné šňupání heroinu v drtičce - prostě klasa. Hudba: Taková zlověstná. Zajímavá. A aby ne. Je totiž dílem nedoceněného génia Michaela Kamena. Ale titulní píseň bohužel není taková, že bych si jí zapamatoval. James Bond will return: Zlaté oko ()

Cafú

Jedna z mých nejoblíbenějších bondovek. A to i přesto, že Carey Lowellová rozhodně neptaří k těm nejhezčím bondgirls. Je to celkem netradiční bondovka. Bond je zde o dost cilivnější než v jiných filmech s 007. Řeší spíše svoje osobní záležitosti, než že by byl sám proti obrovské přesile a zachraňoval lidstvo před psychopatickým padouchem. Ani nesvádí boj s ruskou kontrašpionáží. Přesto vidíme spoustu akce, charismatického záporáka, herecké začátky Benicia Del Tora a nějaké ty fajn vychytávky od Q. Dalton je dobrý Bond. Skvěle nahradil přestárlého Rogera Moorea. Škoda jen, že s Daltonem měli tvůrci tak málo trpělivosti a vlastně tato jeho druhá bondovka byla zároveň poslední. ()

lekr

Dalton není o moc lepší jako Lazenby...trapný příběh a téměř žádná akce......na Bonda opravdu dost slabé.... ()

Martin741

Sestnasta bondovka Licence to Kill nam serviruje agenta 007, ktory nepocuva rozkazy, msti sa a dokonca nepocuva ani samotnu kralovnu. Timothy Dalton ako Bond sa az prilis okate inspiruje Johnom Rambom /hral ho Sylvester Stallone/, co nie je dobre. Po spionaznej atmosfere ani chyru ani slychu, charizmu zaporaka nahradil pocet zaporakov, bondgirl Carey Lowell taktiez nic moc nepredviedla. K tomu ma film sialenu dlzku 133 min, co je prilis vela : vo filme je vela hlucheho miesta a kopa scen je zbytocne natahovana. Posledna akcna scena s kamionmi vsak zarucuje filmu 70 % s odretymi usami. ()

shyster

016 - Jak já byl bláhový, když jsem si myslel, že se něco zlepší. Scénář je o trošku lepší, ale asi tak jako kdybyste místo po skle jezdili holým zadkem po šmirglu. Dalton se ale tu zlepšil a už není tak křečovitý, ale i tak bych mu toho Bonda nežral. No a když nakonci přijde velice povedená honička (zvlášť pak TA cisterna), tak jsem už pokukoval po 3.hvězdě. Jenže pak přijde konec. Bond se musí rozhodnout, kterou z žen si vybere (to není Bondův styl, měl si je vzít obě), no a do toho polibku jim hraje opravdu otřesná hudba. Do kytek s tebou Daltone. ()

cariada

Přechod mezi starším a novějším pojetí bondovek, výsledek, je lepsší průměr. Hlavně začátek je nemastný, Druhá polovina je už celkem gut, konec je jak ze Šílenýho Maxe. Dokonce je tu i Bond vzpurný a dává výpověd asi mu neplatí přesčasy. ()

DruidKarel

738. hodnocený film: Tak, tohle byla skutečně poslední bondovka, kterou jsem ještě neviděl a musím říct, že již teď se těším na další, pochopitelně již s Danielem Craigem. Rozhodně se bylo na co dívat a musím uznat, že Timothy Dalton jakó agent 007 se osvědčil dost dobře. Film má dobrý příběh, ale ani by se nemuselo jednat o film o Bondovi, ale třeba o nějakém jiném agentovi. 4* jsou i za hudbu, která se vážně povedla. Krásek tu bylo opět požehnaně, takže taky spokojenost. 4* jsou ale maximem, takže 4*. ()

starbrejkr

Tahle bondovka je opravdu jiná než všechny (záměrně píšu) předchozí a bohužel to odnesla nejen na zdejším hodnocení. Z mého pohledu to však bylo hodně velké zpestření a navíc mě hned napadla paralela, že jestli se Povolení zabíjet něčemu blíží, tak novějším, zejména craigovským dílům. Je to nejen motivem pomsty, ale rovněž se tu třeba ve větší míře objevila krev a "chuťovkové" konce padouchů. Celou délku akce svižně ubíhá a já se nenudil ani chvilku, i když většinu by člověk nepoznal, že sleduje bondovku...on vůbec ten film působí i po více než 20 letech dost současně a je to trochu paradoxní, ale možná i krapet předběhl dobu v žánru akčňáků. Možná i proto, aby to vypadalo víc jako klasická bondovka, tak tady dostal větší prostor Q, aby přinesl bondovskou atmosféru a že se mu to sakra daří! Scény s ním patří jednoznačně k tomu nejlepšímu...no a speciálně se u tohohle filmu musím zastavit u obou bondgirls, které se extrémně povedly a jen dokreslily, že pro mě je Povolení zabíjet určitě z TOP 3 Jamese Bonda. Timothy Dalton se určitě do série nezapsal špatně a klidně si mohl ještě aspoň jeden film střihnout... ()

tomtomtoma

Bond je stylizovaně standardizovaná zábava a Povolení zabíjet přineslo nejhlubší krizi vlastního žánru před novodobou obrodou. Nic proti Daltonovi, ale do klasického vzorce nezapadá a původní maskulinní šarm zmizel. Mnohé se záměrně vyčleňuje, snaha po velkoleposti přináší vzdušné kreace i mrazivý děs Čelistí. Způsob vedení akční cesty osamělého hrdiny proti drogovému kartelu řadí film do průměru béčkové zábavy. Své fanoušky a obdivovatele si najde, ale žánrové průměrnosti se tím nezbaví. Hlavní postavou drsňáckého dobrodružství je James Bond (Timothy Dalton), elitní britský tajný agent ve vzdorocestě za osobní pomstou ve cti a spravedlnosti. Osobní pohnutky, zatmění mysli, našeptávané tahy šachovým jezdcem, drzé balancování na ostří nože. Béčkový druh dostal civilizovanější podobu fraku a uhlazeného chování. Improvizační schopnosti a přívětivá strana štěstěny ho ani zde neopouští. Hlavní ženskou postavou je Pam Bouvier (pohledná Carey Lowell), na nebezpečí vždy připravená informátorka CIA. Očarovaná hrdinovou neústupností přikládá ruku ke společnému dílu. Hlavním padouchem je Franz Sanchez (Robert Davi), latinskoamerický sadistický narkobaron. Má velkolepý obchodní plán, vedoucí k monopolnímu světovému dohledu. Lékem k nápravě je nastolení paranoické myšlenky. Výraznou postavou je Lupe Lamora (pohledná Talisa Soto), Sanchezova přítelkyně, oscilující mezi strachem a okouzlením. Výraznější prostor dostává také Milton Krest (Anthony Zerbe), Sanchezův věrný miamský spojenec s podvodním překvapením. A také tradiční technický podporovatel Bonda Q (Desmond Llewelyn), s hmatatelným osobním přínosem pro zdar akce. Z dalších rolí: poctivý agent DEA a Bondův kamarád Sharkey (Frank McRae), zkorumpovaný a potrestaný agent DEA Ed Killifer (Everett McGill), osobitý televizní evangelista s vyšším posláním Joe Butcher (Wayne Newton), sebevědomá Sanchezova pravá ruka Dario (Benicio Del Toro), Sanchezův finanční odborník Truman-Lodge (Anthony Starke), poslušný prezident republiky Isthmus Hector Lopez (Pedro Armendáriz Jr.), bývalý agent CIA a nejbližší Bondův přítel v nejšťastnějším dni Felix Leiter (David Hedison), Felixova půvabná novomanželka Della Churchill (Priscilla Barnes), Bondův šéf M v nezáviděníhodné situaci (Robert Brown), Bonda ochraňující sekretářka Moneypenny (Caroline Bliss), tajný agent MI6 v Isthmusu Fallon (Christopher Neame), či hongkongští tajní z protidrogové policie Kwang (Cary-Hiroyuki Tagawa) a Loti (Diane Hsu). Film Povolení zabíjet odhodil svoji staromilskou podobu odlehčené stylizace, ale ještě nenašel moderní efektní zběsilost, kterou později dovedl k dokonalosti. Povolení zabíjet neposunulo druh zábavy jménem Bond jiným a progresivnějším směrem, nýbrž ho zařadilo jen do běžnosti béčkové akční zábavy. Pro odreagování dostatečný, pro okouzlení samotným Bondem nevyhovující. ()

zette

Co se scenare a akce tyce, jedna se o solidni Bondovku. Bohuzel tato, kdy je agent mimo sluzbu, postrada tu spravnou atmosferu a styl. Dalton hlavni postave taky moc nepridal. Celkove prumer. ()

Juto

Stimulujúce dobrodružstvo, v ktorom sa pomstiteľ Bond vydá za drogovým barónom, aby pomstil útok na svojho najlepšieho kamaráta a jeho mŕtvu nevestu. Táto časť série je neuveriteľne temná, násilná a krvilačná. Akčné scény patria medzi jedny z najlepších v sérii a to platí najmä pre koniec, ktorý je ohromujúca šialená vybuchujúca jazda. 7/10 ()

c.tucker

Dosti dobrá Bondovka, kde záporák je narkobaron, který jen prodává drogy a nesnaží se zničit svět. Benicio Del Toro jako Sanchezův zabiják. Větší prostor je tentokráte poskytnut Q. Pěkná vychytávka ve fotmě kamerová pistole fungující je s určitou osobou pro kterou je naprogramovaná. ()

mortak

Jedním ze zaklínadel u x-tých dílů filmových serií je návrat na počátek, aniž by byla porušena kontinuita celé řady. Zatímco mooreovky už neměly s Flemingem mimo názvu nic společného, Dalton měl navrátit Bonda svému knižnímu stvořiteli. Pro zápletku byly využity motivy z Flemingovy knihy Live and let die (Felix v knize dopadne stejně a Bond to nenechá jen tak), ale film posléze přechází v tradiční filmovou bondovku. Objeví se pochopitelně karty (Fleming je nejlépe využil v Moonrakerovi), krásné ženy, i troška té nadsázky (Q). V knihách byla Bondovým protivníkem SMĚRŠ - tady je nahrazena drogovým kartelem. Myslím, že to je vcelku přesná aktualizace. Dalton je s Connerym nejlepší představitel Bonda - toho Flemingova. Vlastně je nejlepší - jako herec vystihl přesně charakterizaci, aniž by se stal Bondem, zatímco Connery se dost bolestivě své postavy zbavoval, protože s ním byla srostlá. ()

WolfR

Tak tahle Bondovka mě dostala! Většině lidí se nelíbí, že je příběhově, stylem a vůbec celkově odlišná od celé série, a já říkám buďme za to rádi! Kvalitativně se totiž může rovnat legendárnímu Goldfingerovi se Seanem Connerym! Timothy Dalton mě zde přesvědčil, že je výborným Bondem. A já říkám, na jednu stranu je škoda, že se v dalším díle již neobjevil, na druhou stranu je to dobře, protože jako Bond skončil na vrcholu. Povolení zabíjet patří určitě mezi pět nejlepších Bondovek! A zasloužilo si to docela zvláštně, je naprosto jiné než ostatní Bondovky. Je reálné, 5 hvězd. ()