Dnes v jednom domě (TV seriál)

Komedie / Drama

Československo, 1980, 12 h 45 min (Minutáž: 9x85 min)

Martin Růžek, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Radovan Lukavský, Josef Abrhám, Marie Rosůlková, Jaroslava Adamová, Jaromír Hanzlík, Ivana Andrlová, Josef Somr, Daniela Kolářová, Jiří Adamíra, Jana Šulcová, Július Pántik, Jiřina Jirásková, Rudolf Hrušínský, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Ivanka Devátá, Eduard Cupák, Alena Vránová, Regina Rázlová, Luděk Munzar, Lenka Kořínková, Josef Větrovec, Vlastimil Brodský, František Filipovský, Robert Vrchota, Miroslav Homola, Ivo Gübel, Jiří Vala, Jiří Krampol, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Jana Březinová, Světla Amortová, Milan Klásek, Blažena Holišová, Věra Bublíková, Jiří Dohnal, František Němec, Ludmila Roubíková, Josef Mixa, Jarmila Krulišová, Jaroslav Mareš, Antonín Jedlička, Dana Hlaváčová, Svatopluk Beneš, Václav Sloup, Jana Paulová, Ladislav Trojan, Antonín Hardt, Jan Teplý st., Oldřich Navrátil, Lída Plachá, Darja Hajská, Nataša Gollová, Božena Böhmová, Oldřich Vízner, Helena Růžičková, Raoul Schránil, Lubomír Kostelka, Eva Svobodová, Andrea Čunderlíková, Václav Voska, Bohumil Švarc st., Miroslav Masopust, Mirko Musil, Ladislav Křiváček, Blanka Vikusová, Ludmila Vostrčilová, Jan Cmíral st., Adolf Filip, Josef Chvalina, Rostislav Kuba, Josef Velda, Stanislav Fišer, Jan Skopeček, Marie Málková, Svatava Hubeňáková, Vítězslav Černý, Ladislav Šimek, Jan Pohan, František Hanus, Jaroslav Moučka, Jiří Holý, Karel Effa, Ivo Niederle, Vladimír Huber, Dalimil Klapka, Svatopluk Skládal, Zdeněk Braunschläger, Pavlína Mourková, Karel Hovorka st., Vítězslav Jirsák, Zuzana Šavrdová, Roman Hemala, Ladislav Kazda, Zuzana Mixová, Marta Kučírková, Zdena Burdová, Marie Štichová, Hana Davidová, Jiřina Krejčíková, Karel Bláha, Václav Hladík, Josef Mráz, Pavel Spálený, Jan Pixa st., Dagmar Novotná, Cvetana Igova, Zuzana Neubauerová, Přemek Podlaha, Pavel Pásek, Marie Poláková, Alena Becková, Stanislav Davídek, Eda Pavlíček, Oldřich Janovský, Jan Bláha, Jan Sedláček, Miloslav Homola, Edo Medicks, Karel Hovorka ml., Bohumil Švarc ml.

...a jednu pridavam ze sentimentality. Taky si pamatuju dobu kdy se stavely sidliste... :-) Serial hodne pomaleho tempa, o beznych strastech novych najemniku na novem sidlisti. Herecka plejada cita snad vsechny dulezite postavy tehdejsiho cs filmu. Mne se nejvic libila sexy blond Vranova. Na tu se mi koukalo jedna radost, a za to ji udeluju tu samostatnou ctvrtou hvezdu. :-)(16.3.2013)

• Marthos

Na úspěch dodnes oblíbeného seriálu Byl jednou jeden dům se tvůrci na sklonku sedmdesátých let snažili navázat románem pro televizní obrazovku, který spojoval osudy obyvatel jednoho paneláku. Dopadlo to nad očekávání bídně. Zatímco Byl jednou jeden dům nabízel svižné vtipné dialogy a napínavé situace, Dnes v jednom domě se utápí v toporných promluvách a zoufale nezajímavých a rozvláčných zápletkách. Pro autory nebyl problém postavit jeden díl s regulérní celovečerní stopáží na problému, zda hrdý a za všech okolností čestný dělník Krejza (Postránecký) má veřejně na schůzi projevit svůj názor. Všichni ho od toho zrazují, manželka (Maciuchová) ho zapřísahá, pozve si na něj dokonce svého tatíka alkoholika, ale Krejza nedbá a svůj názor nakonec ventiluje. V obskurním panoramatu se našlo místo i pro citové výlevy Slávka Kefurta (Hanzlík), který postupně navazuje vztah s dcerou domovního důvěrníka Klimta (Somr) a zároveň kolegyní z práce – oba pracují na výstavbě metra – Evou (Kolářová v absurdně obrovských brýlích). Ovšem ona je uvědomělá svazačka a on pochybný element. Památná byla i jedna z dějových linií, která se zabývala fenoménem televizních soutěží. Sečtělý popelář Pilich (Menšík) byl natolik erudovaným odborníkem v oblasti divadla, že v zábavném pořadu Deset stupňů ke zlaté nekompromisně drtil své soupeře. Když mu ale začala nenadálá sláva komplikovat život, hrdinsky ze soutěže ku zděšení manželky, dětí a sousedů odstoupil. Vida, jak vysokým morálním kreditem se pyšnil obyčejný pracující. Není tedy divu, že nemotorný a nudný seriál nejenže nedosáhl obliby svého "předchůdce", ale nebýt nedávné reprízy na TV Prima, asi by si na něj nevzpomněli ani ti, kteří v něm účinkovali.(9.11.2008)

Režisér František Filip se snažil navázat na svůj úspěšný televizní seriál Byl jednou jeden dům. Natočil něco modernějšího, něco ze života. Ten kdo bydlel v té době v paneláku, ten mi dá za pravdu, že tenkrát se podobné technické problémy v těchto králíkárnách, jak vy říkáte, opravdu řešili a lidské osudy si nejsou tak vzdálené. Každý haní králíkárny, ale plno lidí by za byt v králíkárně dalo dnes nevím co. Ale zpět. Problém byl tentokrát ve scénáři. Scénáristické duo tentokrát přestřelilo a celý seriál se jeho hloupými dialogy jen hemží. Celý seriál drží nad vodou jen vynikající herecké výkony Dany Medřické, Martina Růžka, Vladimíra Menšíka, Jany Hlaváčové a dalších. Jedna z posledních televizních rolí Nataši Gollové.(1.2.2004)

• Jiří K.

Franta Filip se po seriálu s venkovskou tématikou (Chalupáři)pokusil s některými stejnými herci natočit oslavu panelákového sídlištního bydlení. Vzhledem k tomu, že bydlím v rod.domě a nikdy jsem v paneláku nebydlel, jeho "poselství" v mém případě nemohlo nikdy padnout na úrodnou půdu. Úsudek o urovni bydlení a estetického vjemu "králíkáren" na ráz města si udělá každý sám, nicméně, co se týče tohoto seriálu, musím konstatovat, že kvalita tohoto díla je velmi podobná kvalitě výše zmiňovaných paneláků. Zkrátka, je to na h...o. Naprosto konsternován jsem byl ze scénáře, z některých zcestných prázdných dialogů, ani hvězdná kohorta, v čele s Růžkem, Lukavským, Sovákem aj., se nepředvedla. Zobrazení reality života obyčejných lidí na sídlišti si nepředstavuji tak, že dva herci hodinu kecaji o pianinu, které se už nevejde do pokoje a nevědí co s tím. ** jen za první dva díly.(29.8.2004)

Něco mezi. Rozhodně to nedosahuje úrovní našich nejpodařenějších seriálů, ale je to profesionálně odvedená práce-lehce poplatná tehdejší době. A když se to srovná s jinou tvorbou,buď rudě angažovanou, či dnešní-debilní, tak Dnes v jednom domě vychází jako solidní *** sonda do života normálního normalizovaného člověka:-).(29.6.2010)