Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Cappuccino

K tejto klasike sa už za dlhé roky napísalo fakt v mnoho a preto si nemyslím, že môj komentár by mohol túto veľkú zbierku niečím novým obohatiť. Tak ako skoro všetci musím vyzdvihnúť herecké obsadenie, ich výkony, kostýmy, výpravu a gotickú atmosféru. Možno je na škodu, že som pred Coppolovým Drakulom videl známu paródiu Drákuloviny s Lesliem Nielsenom, pretože niektoré scény už tým pádom nemali svoju prvotnú ráznosť a nepredvídateľnosť. ()

S.Quentin QUALE

Skvělému a hvězdně obsazenému zpracování Stokerova Draculy chybí k dokonalosti snad jen vygradovanější finále. První polovina filmu je výborná, na konci pak Coppola hraje na love story nitky, což mi úplně nesedlo, ale i tak se na precizně zahrané množství jednotlivých figurek dívá parádně. Oldman, Hopkins, Ryder - velmi stylově. 85% ()

-OverLord-

Tak nevím co si o tom mám myslet. Ulítlej a divnej film, nebo stylově vymakanej a umělecky dokonalej kult pana Coppoli? Nevim, ale řekl bych, že tak od každýho trochu. Osobně mi přišel záživnější Dracula (1979) s Frankem Langellou, protože to o NĚČEM bylo. Tady v podstatě fakt nevim. Ale budu to brát z tý druhý půlky a i vzhledem k výbornejm hercům ty 4* dam. "Chci, abys mi do večera sehnal sadu pitevních nožů." .. "Vy chcete.. pitvat Lucy?" .. "Ne, pitvat ne.. chci jí jen uříznout hlavu a vyjmout srdce." ()

HAL

Gary Oldman je dokonalý. Ve svém "mladé" versi snad nejlepší podání upíra jaké bych si dokázal představit - milující, krutý, tragický, zlomený, šarmantní, rozpolcený... Škoda ale, že to není jediné monstrum které se ve filmu vyskytuje a nemohu si pomoci, ve chvíli kdy tam místo něj začne poletovat něco jako netopýro-člověk a chlupaté, ošklivé hroudy masa, pro mě film ztrácí velmi značnou část atmosféry. Upíři pro mě prostě představují něco úplně jiného než uřvané bestie bojující ve spektakulárních akčních scénách... a už proto bych za lepší zpracování klasického příběhu označil asi to úplně nejstarší - expresionistického Upíra Nosferatu. Přesto ale... Coppolův Dacula je taktéž výborný. 8/10 ()

misterz

Moja najobľúbenejšia "drakulovina" :) Asi od tohto filmu sa stal Gary Oldman jedným z mojich obľúbených hercov. Podal tu neskutočný, charizmatický výkon. Dovoľujem si tvrdiť, že s iným hercom by film nemal až taký úspech. Coppola bol možno prvý, kto sa podujal sfilmovať Stokerov román, zatiaľ je však neprekonaný. Celková výprava, dejová linka a hudba sa mi tak vryli do pamäti, že aj po rokoch nemám problém spomenúť si na mnohé detaily filmu. Proste sa mi dostal pod kožu :) ()

Omnibus

Francis Ford Coppola je pro mne nade všemi. Troufám si tvrdit, že všechny ostatní filmy o krvežíznivém hraběti (jakkoli i ryzí, stoprocentní filmařina) jsou v podstatě o tomtéž, hlavně o tom vysávání. K tomu samozřejmě někdy i trochu toho milostného příběhu, ovšem ve vedlejší linii. Coppolův majstrštyk Dracula je o něčem úplně jiném. Co jsem tenkrát cítil já, při prožívání jeho tragického příběhu o rozchodu s Bohem? Především smutek. Nesmírný, hluboký smutek, ale současně i prudkou, spalující touhu po lásce. A zároveň se mne dotkl i neurčitý a vzdálený záblesk naděje. To, jak na mě Coppolův Dracula zapůsobil, to se asi nedá vysvětlit. To musíte vidět a prožít. ()

Goldbeater

No, každý máme nějaké to téma, které nás moc nebere. U mne je to mimojiné Dracula. Viděl jsem Browningovu verzi s Belou Lugosim i Fisherovu s Christopherem Lee, vždycky jsem byl přesvědčen o dobře odvedené filmařské práci, ale téma mě nikdy nebralo. Tak je to i s Coppolovým Draculou, jde to prostě mimo mě. Vždy mě dokonale uspí. Na druhou stranu bylo příjemné vidět, že Coppola zůstává věrný starým filmovým trikům a že umí táhnout tak velký příběh. Taktéž s obsazením jsem nadmíru spokojen. Škoda jen, že tenhle film není můj šálek kávy. ()

mchnk

Horor u mě začíná u filmu Psycho, pokračuje přes Exorcist a Osvícení a končí u japonské série Ring. A romantika, to už jde absolutně mimo mě, nicméně spojení hororu, romantiky, akce i originálního humoru v podobě legendárního příběhu o neživé bytosti jménem Dracula, mě vskutku, po filmové stránce, uspokojil. V plném počtu mi nezabrání ani možná přehnaně přeromantizovaný závěr. Předchozí děj, hudba, kamera, herci, bezchybné prostředí mě v plném počtu utvrzují. Úředník právní společnosti Jonathan dostane životní pracovní příležitost, která od základů změní život nejen jemu, ale i dvěma nevinným a do té doby ctnostným dívkám. Johnatan se ovšem nevzdává a ačkoli po nedobrovolném zajetí na hradě trošku zešedivěl, přidá se k Van Helsingovi v boji proti pradávnému zlu. Rozhodně je to jen a jen velkolepá podívaná, bez jakéhokoli zbytečného filmového škatulkování. ()

Vančura

Coppolův DRACULA je můj oblíbený film, který mě baví svou nápaditou vizuální stránkou, jedinečným obsazením i neotřelou variací populárního námětu. Za všechny herce budiž jmenována báječná Winona Ryder, která se mi už v žádné své jiné roli tolik nelíbila. Film jsem viděl vždy v televizi v dabingu a přesto mu to nikdy neubralo na působivosti - DRACULA obsahuje celou řadu strhujících momentů, které neomylně prozrazují, že toto natočil stejný velikán filmu, který stojí za geniální mafiánskou trilogií KMOTR I-III. Pro mě osobně je toto rozhodně jeden z nejlepších upířích filmů vůbec a současně jeden z nejzábavnějších filmů 90. let. UPDATE 1.5. 2017 - Při novém zhlédnutí už se mi ten film líbil trochu míň než dřív - snad to je proto, že mi přišlo, že občas působí jaksi lacině. Ale jinak mě to pořád baví - Winona Ryder je prostě úžasná, stejně jako ostatní herci, český dabing se strašně povedl, stejně jako hudba, kamera a celkové výtvarné zpracování. Podle mě ten film mohl být klidně i krvavější, ale i tak - za sebe na něj nedám dopustit. ()

Javert

Skvělá adaptace Stokerova díla. Nejenom to, ona je nejlepší. Excelentní kamera s brilantní režií dávají vyniknout jedinečné kráse tohoto příběhu. Tajemno a hrůza z filmu čiší na každém kroku a umělou krví se také nešetřilo. Gary Oldman bohužel nemá takové charisma jako Bela Lugosi, nicméně Draculu a rumunský přízvuk zvládá na jedničku.:) Stejně vynikající je i můj oblíbenec Anthony Hopkins v roli van Helsinga. Keanu Reeves mi však byl krapet nesympatický, ale rozhodně to nesráží kvalitu tohoto díla. Nevěřil jsem, ale je to tak - tohle je lepší než Browningovo dílo.. A co víc....Dracula zde má emoce, umí milovat a umí plakat. ()

kingik

Nádherně propracované kostýmy, jež jsou pastvou pro oči, spolu s vynikajícím snímáním kamery z mnoha perspektiv, dávají vyniknout místy až atmosférickému celku. K tomu připočtěte kvalitní herecké obsazení. Jen Garymu Oldmanovi coby Drákulovi překvapivě po proměně chyběla přesvědčivost. Francis Ford Coppola není úplně typem režiséra pro horory. Z jeho režijního přístupu je občas znát dějová odtažitost hraničící téměř až s chladnou povrchností a okázalou nudou. Z působivého obrazového ztvárnění si divák odnese nejvíc vjemů a dojmů. Ostatní mělo postupem času klesající tendenci a vypravěčský tah ztrácel čím dál více na síle. 60% ()

Legas

Výtvarně stylová podívaná, ale Draculovi jsem bohužel nikdy nepřišel na chuť. Pokud jste ale vyznavači všech krvepijců s Draculou v čele, neváhejte. ()

Ajantis

Film nezačíná na přelomu 19. a 20. století, ale o několik století dříve, kdy byl Vlad III. Dracula ještě oddaným služebníkem Božím a v Jeho jméně odrážel bezvěrecké hordy směřující z východu do Evropy. To souvisí se skutečností, že zde Dracula není jednorozměrnou personifikací zla, která by pouze pudově vraždila desítky lidí a pila jejich krev, ale osobou o poznání komplikovanější. A právě tato úvodní část vysvětluje to, co se odehrává o více než 400 let později, „po překonání oceánů času“. Celým filmem se prolíná řada křesťanských motivů a symbolů, které mohou ukázat jednu z možností, jak na něj nahlíží Coppolův snímek. Dracula dle mého vystupuje jako zlý, ovšem zlo v křesťanství není absolutní ve smyslu protipólu dobra, který by s ním byl srovnatelný co do podstaty; ostatně u křesťanských filosofů je „zlo“ chápáno spíš jako nedostatek dobra. I hříšník páchající zlo má vždycky šanci na odpuštění. A právě tohle chce Dracula říct. Symbolizuje zde Satana – protivníka Boha. Satan byl původně anděl odpadlý od Boha. Anděl je něco jako sloužící Boha a to byl Vlad Dracula v onom historickém prologu – ve jménu Boha porážel Jeho nepřátele. Satan se však od Boha odvrátil a to činí Dracula po návratu z bitvy s Turky na svůj hrad. Vlad Boha proklel a zavrhl Jej, čímž se od něj odvrátil – a změnil na upíra. Po zavržení Boha tento nad Vladem pláče, demonstruje to krev vytékající z očí Andělů – poslů Božích - a z oltáře. Krev Boží je symbolem vykoupení (viz Svatý Grál jako pohár s Kristovou krví), i ve středověku byla ve velké úctě. Přijmout ji mohou pouze věřící, kteří jsou bez hříchu – k Přijímání lze jít pouze po předchozí zpovědi (= odpuštění hříchu). Zároveň je krev nositelkou života (duše) a je tedy určena výhradně Bohu. Tím, že Vlad pil Kristovu krev poté, co se zřeknul Boha, vzal tím nutnost vykoupení na sebe – symbolické gesto, v němž se zříká Spásy od Boha a bere ji na svá bedra, stává se upírem, tím, jenž Spásy není schopen. Jde-li o úlohu Draculy v novověké části příběhu... Dle biblických textů je Satan pokušitel, který chodí po světě a svádí lidi k hříchu. Svádí je k odvrácení od Boha a přesně tohle dělá i Dracula ve filmu. Nabízí možnosti, pokouší. Nabízí možnost stát se upírem, tedy nesmrtelným. Mezi Draculou a Satanem se nabízí ještě jedna paralela: Oba jsou v nějakém obecném podvědomí vnímáni jako velmi zlí, ale když dojde k osobnímu setkání, dojem z něj je úplně jiný - Mina se do něj zamiluje, i Eva podlehla jeho přesvědčování. Ani jedna z nich se jej v tu chvíli myslím zvlášť nebála, nepřišel jim jako čiré ztělesnění zla, možná i naopak. Volba stát se upírem je volba života věčného (nesmrtelnost), ale ne takového, který nabízí Bůh. Zatímto Bůh nabízí život věčný v nebi, Dracula (Satan) nabízí život pozemský, fyzický, tělesný. Ostatně fyzično (tělo) je vnímáno jako hříšné (fyzické rozkoše jsou tudíž hříšné), kdežto duše je božská. Bůh = život věčný duchovní. Satan = život věčný fyzický, hříšný. Ovšem jak jsem psal na začátku, i Dracula se může obrátit zpět ke světlu. Boží milost je věčná. ////////// Dracula je nádherný film. Na jednu stranu je v určitých ohledech (sexuálno) docela odvážný a zahalen do moderního vypravěčského hávu, na druhou stranu je i staromilecký. Na upíry stále platí česnek, svěcená voda a kůl zaražený do srdce, události v biografu – zázraku západního světa – jsou snímány přes zrnitý filtr, Londýn přelomu století vyvstává z mlhy jako živý (nebo spíš mrtvý? :-)). Je zde blázinec staré školy, rozpadlé opatství kousek od jeho bran, biograf... Atmosféra v každý okamžik je absolutní a stojí za ní především zvukové a obrazové zpracování – nejen kostýmy a kulisy, ale především přechody mezi jednotlivými tématickými částmi. Záběr na vlka v londýnské ZOO se zeměří na jeho oči, ty se přibližují a plynule mění na tmavý tunel, z nějž vyjíždí vlak do hrozivé karpatské krajiny. Podobných vizuálně omračujících momentů jsou zde desítky a v tomto směru jej řadím mezi nejkrásnější filmy, jaké jsem dosud viděl. Přese všechno Dracula stále zůstává hororem, i snad napodesáté se mi u něj tají dech a nemohu jej dostat z hlavy dlouhé hodiny. Ohromující dílo. () (méně) (více)

HoneyBunny

Velmi příjemný film se skvělou řežií a kamerou. Trochu zklamává Gary Oldman, jeho Dracula není vůbec děsivý a to by měl být (možná, že mám Oldmana tak ráda, že už mě ani děsit nemůže). A v co nechutného se to proboha mění?! Hnus. S Winonou Ryder mu to ovšem funguje nadmíru dobře a pro tuhle "herečku" je to jedna z nejlepších rolí. Keanu Reeves mě mile překvapil, z matrixovského cool chlápka se vylíhnul takový truhlík. Zato Hopkins je na pět hvězdiček. Tak silné herecké obsazení se vidí málokdy. Na tohohle Draculu se klidně podívám i pošesté (pokud jsem dobře počítala). ()

Anderton

F F Coppola je nepochybne so svojou adaptáciou jedného z najslávnejších a najadaptovanejších hororových románov maximálne spokojný. Všetko je preštylizované, expresionistické, výtvarne premyslené a expresívne zahrané. Bohužiaľ ma to príliš nezaujalo, aj keď kvality tejto snímky doceňujem. Štúdiové exteriéry sú asi odkazom na hororové filmové začiatky, výrazná farebnosť jej kontrastom. Pre niektoré známe sa týmto filmom stal Gary Oldman sex symbolom. Mne sa viac páči ako Gothamský policajt. Druhé pozretie: Coppola natočil horor presne ako zo 40tych rokov v 90tych, iba farebne. V tomto zmysle je Dracula výrazný umelecký počin, ale stále ma táto látka jednoducho nedokáže zaujať natoľko, aby boli tieto fakty pre mňa relevantné ako pre diváka, ktorého má film baviť. ()

JosefGruber

Čistá kopie knižní předlohy občas zkrátka nezaručí kvalitní film. Rozhodně nejhorší Drákula, kterého jsem kdy viděl! 2-3*, tv ()

Frajer42

Spoilery! Od Coppoly jsem očekával přeci jen něco mimořádného. Dlouho jsem neviděl tak divný snímek. Knihu jsem se několikrát pokoušel poslouchat během večerních hodin alkoholového lesního rekreačního pobytu a nikdy jsem se do ní nezaposlouchal. Vůbec mě nebavila. Nutno podotknout, že se jí snímek velmi drží, respektive minimálně té části, kterou jsem ještě stihl slyšet. Ve filmu mě neskutečně iritovala dějová linka točící se kolem starého hraběte, který na mě působil jako sadistický buzerant. V kombinaci s jeho odpudivým zevnějškem to bylo něco otřesného a krajně nechutného. Úvod snímku byl tedy krajně nesledovatelný a nekonečně nudný. O něco více mě snímek začal bavit v okamžiku, kdy se na scéně objevila nadržená zrzka, která se po znásilnění monstrem, které ji mimochodem muselo rozervat její do té doby panenské rozmnožovací ústrojí, stala ještě mnohonásobně nadrženější. Tato linka byla alespoň o sexu, kdežto ta druhá byla o ničem. V momentě, kdy se vynořil Hopkins v roli Van Helsinga se snímek stal dokonce sledovatelným. Nicméně celkové dojmy z něj jsou rozhodně negativní, a to i navzdory skutečně hvězdnému obsazení. Formou do určité míry vydařený snímek, ovšem s naprosto nezajímavým obsahem. Škoda. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)