17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

elCroCo

Vasilij je zkrátka válečný hrdina, živoucí legenda, trn v oku náckovu či chlouba poplatná krutému režimu. Říkejte si mu jak chcete, je to prostě frajer. Střílet umí jak Vilém Tell, šplhá a skáče líp než guvernér Arno, jedná rychleji než kulka Riviéry Kidda a ještě k tomu na nej letí ženský.. a nepřišel ze země zaslíbené, je to sovět obyčejný sovět. Kdo by ho neměl rád? Jenže to právě ona nadliskost, tudíž nemožnost identifikace celý snímek sráží do bláta, protože ono je to myšleno celé vážně! Každopádně vyčkávací "bojové" scény a úvodní číslo na otevřeném náměstí působí opravdu reálně, to se nechat musí. ()

DonTommy

Peklo válkou zplundrovaného Stalingradu mrazivě věrohodné a závěrečné zúčtování mezi vlaky je divákova satisfakce se vším všudy (ve skutečnosti to sice bylo jinak, míň osobní, ale i tak). Moc mi nesedla ta "romantická" linie, nicméně Rachel Weisz mám moc rád, takže jsem se nad to dokázal povznést :) ()

TSZ

Na jednu stranu se mi líbí autentičnost a "špinavost" bitvy o Stalingrad, herecké výkony byly téměř bezchybné (zejména Jude Law byl vynikající) a celé téma souboje dvou sniperů bylo zpracováno velmi originálně a zajímavě. Ovšem na druhou stranu jsem nemohl nevidět zbytečnou dějovou linii s Rachel Weiszovou (jinak je to má oblíbenkyně,ale sem se mi prostě nehodí) a pár logický kopanců, nemluvě o angličtině, kterou mluvili jak sovětští, tak i němečtí vojáci, což mi značně kazilo celkový dojem. ()

Astrebleue

Jude Law se mi v tomhle snímku opravdu líbil,takže to přebilo některá ta klišé a kýčovitá gesta.A hlavně ta výprava, díky ní to posouvá vpřed.Je na tom taky hezký, že pohled na ruskou stranu je ve filmu objektivní a není tolik umělý jako jiné válečné filmy z americké ko/produkce. ()

Zajija

Jeden z dalších výborných válečných filmů. Příběh jak se z običejného ruského snipera pomalu stává hrdina národa, je neuvěřitelný. Rád jsem se na tento film podíval a vůbec jsem se u něho nenudil, byl bych bláhový, kdybych ho ohodnotil míň jak čtyřmi hvězdičkami. ()

14neo11

Skvělý příběh kolem odstřelovače Vasilije Zajceva v sovětské armádě. Nádherně zobrazeno přeloďování Volhy, kdy jeden muž dostal nápboje a druhý pušku. Ukázáno, jak chabě na tom rudá armáda byl. Akce "Ani krok zpět" mě také zamrazila do velké míry. Boj o Stalingrad, o každou píď, jak se již rozbombardované město dalo ještě více rozbombardovat. Souboj mezi ruskýma německým sniperem byl famózní. Tento snímek nemůže uniknout žádnému milovníkovi válečných filmů. ()

departed

Zbytečná milostná zápletka, která kazí dojem z filmu. Namísto toho mohlo být více bitev, které byly pěkně natočeny a filmařsky zvládnuty na jedničku, nebo více scén mezi Vasilievem a Königem, při kterých šel mráz po zádech za pochodu nervy drásající hudby. Je to povedený válečný film, ale chvílemi má tendenci nudit a to se s tak velkolepou výpravou nedá prominout. ()

aa12

Příběh Vasilije Zaitseva, který se odehrává v pozadí nehorší bitvy všech dob mě velmi zaujal a jsem velice rád že si někdo všimnul tohoto námětu, který není zas až moc známý. V několika ohledech se film odlišuje od amerického stereotypu a chvíle mi připadalo že film ani američani nenatočili, což je jenom dobře. Špičkový příběh jde ruku v ruce s hereckým obsazením a všechno dává dohromady jeden z nejlepších filmů o druhé světové. ()

Uter123

Vynikajúci vojnový film bez ktorého by asi nevznikla najlepšia vojnová hra Call of Duty. Výborne spracované Rusko, kvalitné herecké duo a nezabudnuteľná úvodná scéna ktorá ma úplne paralizovala a nenechala vydýchnuť. VICTORY OR DEATH. ()

markyzgero

Hodněkrát už jsem čekal na nácky se sniperkou v továrně na traktory a nemálo jich odpráskl. Na psx je to virtuální stejně jako úspěchy Slávy Zajceva v komunistický propagandě.Nic nepotěší tolik, jako kouknout na film a pak se jít v Call of duty projít přesně stejnejma exteriérama vybombardovanýho Stalingradu. Jen mi tam trošku dělá problém milostná scéna tejden nemytýho Lawa s Weiszovou. To na playstationu nebylo... ()

Stanix

Snajprovka ze Stalingradu, vcelku dobře obsazené a hezky zachycené. Ničím nepřekvapí ani neurazí, lehký nadprůměr. ()

altaica

PRO MUŽE:Nový pohled na udatné geroje – mají strach. Živé terče. Do útoku. Půlka chlapů bez zbraně. Co neskosí Němci a běží stále s holýma rukama zpět, to sejmou sovětští hrdinně poschovávaní důstojníci. Takhle se tvoří legendy. Proto těch 27 milionů mrtvých. Souboj dvou nejlepších. Elitní zabijáci a jejich terče. Jeden výstřel, jeden mrtvý. Nejefektivnější zbraň, která nezabíjí civilisty a rozsévá hrůzu v řadách vojáků. Dva v jednom městě. Lovec a kořist. Přežít může jen jeden. Doporučuji. Klady: Law - Zajcev, Hoskins – Chruščov, Harris – König, pompézní výprava, monumentální úvodní scéna, dobré ukázky sniperského řemesla, propaganda versus skutečná hodnota života vojáka pro sovětstké velení. Zápory – těžce uvěřitelná a do filmu nezapadající love story, logické přešlapy (König debatující s ruským chlapcem – nespíš esperantem apod.) součet 70% Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Smrt, láska, nenávist, hrdinství i zbabělost. Vše namícháno a podáváno v kulisách války. Na válečný film těžká dávka romantiky, takže, madame, i přes tu krev a špínu by se vám to mohlo líbit.          HLÁŠKA:Ten, co má pušku, střílí. Ten, co jí nemá, běží s ním a když toho chlapa s puškou zabijou, tak jí vezme a střílí dál. ()

TommyDiamond

Nepřítel před branami patří společně s Schindlerovým seznamem a Pianistou mezi moje nejoblíbenější válečné filmy. Příběh dvou odstřelovačů (Zajcev vs. Konig) v pozadí bitvy o Stalingrad. Film je úžasně provedený a založený na pravdě. Ed Harris, Jud Law i Rachel Weisz mě vždy dokážou vtáhnout do děje.... ()

Tormentor665

Jako celek by mi to přišlo dobré v 15, ale dnes mi zůstává pachuť, začátek fajn, pak se to nepříjemně rozplyzává do romantiky a i ten souboj ztrácí grády. ()

Pahicz

Film pro mne naprosto bezkonkurenční až je mi trapné přidávat komentář až dnes. Když se na film po letech podívám vždy úplně hltám bojovou atmosféru, která je provedena hlavně vynikajícími hereckými výkony. Za mě 99%. ()

J.e.r.e.c

Nepřítelem u Gatesů není překvapivě Steve Jobs, ale Ed Harris v roli německého oficíra a jeho nazi kamaraten, co se snaží srazit na kolena město hrdě nesoucí ve svém štítu jméno báťušky Stalina. Tuhle story znám. Kdysi za bolševika vycházel časopis ABC s komiksy a jedním z nich byl i „Přerušený souboj“, duel dvou odstřelovačů ze znepřátelených táborů, který začal u Stalingradu a skončil v nějaké prdeli v protektorátu. Všechno to má předobraz ve skutečném příběhu ruského sniperského esa Vasilije Zajceva, který dle svých slov svedl ve Stalingradu třídenní bitvu s německým ostrostřelcem. Hollywoodští myslitelé to celé oblékli do mundůru politicky korektního střihu, navoněného romantikou červené knihovny, který spíš než kabát sovětského člověka umazaný od bláta a krve připomíná vymydlenou uniformu majora SS. Podobně jako třeba u Red Barona tu má hlavní slovo představa, že hrdina má být nejen bez bázně a hany, ale musí mu to taky (a)politicky myslet. Ta snaha neušpinit Zajceva stalinistickou ideologií je až komická. Ale když dám tohle stranou a nechám se vtáhnout do atmosféry lidských jatek, kde má život cenu jednoho náboje, a souboje nervů skvělého Harrise se Židovským Zákonem, mám tu jeden z nejoblíbenějších válečných filmů. 75 % ()