17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

ostravak30

Střet dvou ideologií, dvou velkých národů, dvou vůdců... Jaké štěstí měl svět, že se Hitler zbláznil a šel na Rusko. Kdyby to neudělal, Evropu už v té době ovládal, tak by možná zůstala z větší části Německá. Samotné válečné scény vypadají dobře. Vidíme i to, že sovětská armáda své vlastní ustupující vojáky klidně postřílela. Těžko říct, kdo byl horší, střetly se zkrátka dvě šílené a všehoschopné armády. V tomto filmu to máme okořeněné o souboj ostřelovačů z nichž minimálně jeden opravdu existoval. A zatímco trosky Stalingradu vypadají více než reálně, další průběh už je trochu na pováženou. Například Konig hovoří s malým ruským chlapcem jak? Jak to, že si rozumí? Naopak love story mezi Zajcevem a ruskou vojačkou trochu přehlušuje celou válku i ostřelovačský souboj. Bohužel v klasickém Hollywoodském stylu. A vzhledem k celé té stopáži mi to přijde trochu zdlouhavé. Naopak jsem viděl válečné úsilí Chruščeva o němž jsem dosud věděl jen toliko, že byl sovětským vládcem. Samozřejmě Jude Law je skvělý, Ed Harris také, ale Rachel Weisz se mi do této role zrovna nehodila... ()

Max Q.

Ponurá atmosféra, umírající i dětští hrdinové, zobrazení velících Rusů jako masových vrahů, Stalingrad pod palbou, napětí - já musím dát nejvyšší hodnocení. ()

Chladek

Film se mi zdá hodně zdlouhavý, protáhlý a místy až nudný. To ale nic nemění na tom, aby si každý uvědomil, co znamenalo být ruským občanem a jak jste asi mohli dopadnout. Taky se mi nelíbí anglicky hovořící Rusové. Co se mi na tomto filmu líbilo byl motiv hrdiny. Hrdiny hodného následování. Takový novodobý hrdina místo s mečem, se sniperem. ()

Weirdman

8/10... Silne atmosfériská záležitosť a niektorými naozaj nezabudnuteľnými scénami... Ale bohužiaľ nie všetky sú také... ()

DAF1

Slušná ruská bajka o zajíci (J. Law) a králi (Ed Harris), vlasně i s poučným koncem. Poměry v sovětské armádě jsou trochu (víc) přitažené za vlasy, na druhou stranu není celkové vyznění zas tak utahané a ucajdané jako Pearl Harbor. ()

Doudik.t

V tomto filmu je perfektně zachycená myšlenka, že člověk v době nejbídnější potřebuje vzory ideály, lidi kteří jsou hodni toho, aby byli následováni... Takovýmto idolem se stává i hlavní hrdina, byť o to příliš nestojí. Tento snímek nám ukazuje hrůzy války v bitvě o Stalingrad s polu s příběhem Vasilie Zajiceva a to vše poměrně realiístickým způsobem..... těžko lze něco vytknout tématu, či filmovému zpracování stejnojmené románové předlohy, hodnotím 9/10 ()

Plague.

Můj nejoblíbenější válečný film, ale nebudu se tajit tím, že je to hodně kvůli Call of Duty, která z filmu často čerpá. Skvělé výkony Jude Law a hlavně Eda Harrise, výborné prostředí a nevšední zápletka. Napsal bych více, ale CoD se mi právě instaluje, takže už musím jít... ()

marosson

Tento film mi ponúkol hneď niekoľko pozitív: 1. konečne som sa dozvedel, kde sa nachádza Stalingrad 2. Rachel Weisz. Hoci tam celkom nesedela, jej úsmev to vynahradil 3. Ed Harris. Neskutočne dobrý herec na vedľajšie úlohy takéhoto typu. Sympatický asi ako Dr. House:) No a v neposlednom rade - film, kde sú aj Rusi sympatickí...ich odhodlanie pri Stalingrade si naše sympatie neskonale zasluhuje. ()

Bratr

Vlastně jsem si v půběhu celého filmu říkal: "Hustý!!!, Jo, tohle bylo drsný, nářez!!", ale když jsem o tom potom zpětně přemýšlel, zjistil jsem, že to vlastně bylo celý takový umělý, oblečený do všemožných klišé a romantických rozhovorů. Když k tomuhle navíc připojím nepřesnosti v historickejch reáliích, nemůžu říct jinak, že to byl průměrnej akčňák bez většího nebo spíš hlubšího poselství. ()

smrtubohem

Moc přesvědčivě a kvalitně natočená věc, s nesmírně charismatickým Harrisem v roli německého snipera. Jude Law taky nezklamal. ()

sa_kra

V podstatě s tím mám stejný problém jako se Zachraňte vojína Ryana. Srdceryvné téma podané místy neskutečně klišovitě, spoléhajíc na to, že vážné pozadí tohle zamaskuje. Stejně jako u Ryana mi navíc vadil ten Supermanovský komplex některých jedinců- typu že se celá jednotka obětuje pro jednoho kluka. Nevím, tomuhle dějinnému období se už celkem dlouho věnuji a tak mi ty dojímající scény s tesknou hudbou srdce nervou. Žádný iluze. U NPB mi navíc vadí ta přehršle amerikanistického provedení, které na mě cákalo snad s každou kapkou krve. Vzhledem k tematice a některým fakt dobrým scénam (výstup z vlaku na začátku, oběšení Saši etc.) dávám 4*. Ale těsně hoši, těsně...vytahuje to soundtrack, shazuje mimořádně nepovedený trailer. ()

petz1985

zdařlilý válečný film, bohužel obsahuje faktické chyby, ale na to jsem už celkem zvyklý.... . Ale ten milostný trojúhelník, který je naprosto předvídatelný mně opravdu nasíral a kazil mi dojem z bojů o Stalingrad ()

quasar

Film je naivní, umolousaný, kýčovitý, plný klišé - prostě amerika jako dělo v podání francouzského režiséra, který s přibývajícím věkem ztrácí soudnost. Jinak si to neumím vysvětlit. Od horšího hodnocení zachránila jen skvělá výprava. Válečný povídkový film Májové hvězdy, který byl natočen v roce 1959 ve spolupráci SSSR a ČSR, je mi daleko bližší, i když by někdo mohl říct, že je poplatný době. Výprava jednoduchá, ale příběhy silnější. ()

SB

Nevím, kdo dělal scénář, ale tipuju američany, protože sladkobolná a typicky jejich naivitou prosáklá sračka z toho stříká na sto honů, takovej další Titanik. Dobrý tak do amerických kin, aby se u toho dobře žral popkorn. Annaud by si měl za tenhle kýč vyliskat. Přidávám hvězdu za Harrise, to je klasa. Soudruh Fiennes je mu hereckým protipólem. Zajímavé komentáře: monolog, Davson, Potrublo, quasar. ()

papuchalk

Tenhle film u mne nikdy nezabodoval. Beru ho jako westernovou přestřelku z hollywoodu. Spíše akční a romantický film, než historický. Umírání je jiné než ve Vojínu Ryanovi- takové umělé (jako celé vyobrazení války). Ve filmu je překvapivě mnoho klišé!!! (a to ze všech 4 žánrů, do kterých je film napasován) Nesedí mi ani herci v hlavních rolích, kromě Eda Harrise. Ten jediný má na velkofilm parametry. Ostatní nikoliv, tentokrát ani silně přehrávající Rachel Weisz. Přirovnal bych to spíš k Pearl Harboru. A vzhledem k tomu, že ten ode mne má úžasnou jednu hvězdu, tohle nemůže mít víc než dvě. Kýčovitost + klišé + pohádkový rozměr. ()

Bumerang

Hodně mě překvapuje tak vysoké hodnocení. Nepřítel před branami rozhodně žádná veliká pecka není. Annaud si zřejmě před natáčením neujasnil o čem, že ten film bude a na výsledku je to hrozně znát. Je to o souboji elitních snajprů? Nebo o moci a síle propagandy? Oba tyto motivy se motají v ději bez ladu a skladu a ani jeden není pořádně dotažený do konce. Bojové scény také nejsou nijak extra povedené. Hlavně úvod je jasně inspirován Ryanem, jenže přejezd Volhy a vylodění na Omaha beach - to je teda sakra rozdíl. Souboj mezi ostřelovači už má rozhodně větší grády, ale pro změnu mnohé scény nejsou dotaženy. Nejpalčivěji je to vidět na souboji v továrně. Major málem sejme Vasilije, ten se na konec dostane ke zbrani a zraní majora.. A co? Proč ho tedy nedorazil? Proč ta scéna nepokračuje dál? Najednou by ta výměna rolí měla neskutečné grády a tentokrát by musel zase major ukázat své schopnosti! Ale nic. Scéna končí. Aspoň, že herci tady hrají velmi slušně (Ed Harris je boží), byť Jude Lawovi asi nikdo neuvěří, že je to Rus (typově fakt nesedí). Dlouho jsem se rozhodoval, jestli dát dvě nebo tři hvězdičky. Nakonec dávám tři s odřenýma ušima. Za Eda, za zlaté zuby Rona Perlmana i za to, že filmů z bitvy o Stalingrad moc není. ()