Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

Andy.6

Film se skvěle promyšleným dějem, ale zpracování na draka. Herecké výkony mizerné a absolutně nepřesvědčivé, nedokázali se do role vžít a působí dosti nuceným projevem. Často je promyšlenost děje na úkor kvality filmu. Chybí mu jakási lehkost a jednoduše "šťáva". Až do samotného konce sem se víceméně nudil. Takže jen díky šokujícímu konci dávám ***. Podle mě hodně přeceňovaný film. ()

fakáč

Dobré. Zdá se, že se jednou provždy budeme muset rozloučit s horory 80.let, které kladly důraz na atmosféru a nikoliv na co nejsurovější scény. Saw nastiňuje, jak budou vypadat horory v první dekádě 21.století. Ke stísňující atmosféře (výborně zachycené) přidává nové prvky s otevřeným zobrazením nejsurovějšího násilí (odkaz na Přepadení 13.okrsku se zobrazením vraždy malé holčičky, tady zobrazení únosu a trýznění malé holčičky s matkou, která jí není schopna pomoci). Dalším novým objevujícím se prvkem je to, že horor jako samotný už v dnešní době neobstojí, pokud není v kombinaci s krimi a thrillerovým pojetím. Poslední prvek, který mě zaujal je, že u hororů zavedený otevřený konec nemusí být vždy klišovitý jak jsme byli dosud zvyklí. I další dva díly nejsou špatné. I když pokud to vydržíte, zkuste zůstat jen u tohoto dílu. Pokud to přeci jen nevydržíte a budete lačni po tom, co bude v dalších dílech, doporučuji zhlédnout celou sérii (SAW I-III v pořadí II,III,I. Nebudete litovat. ()

Trageeed

Bylo to něco jiného, ale pro mě až moc překombinované. Hlavně ten konec byl až debilní. Ukaž te mi někoho kdo zvládne několik hodin ležet jako mrtvola a nikdo to nepozná!!! ()

Ladisec

Po prvním shlédnutí filmu, jsem ještě dlouho rozdejchával ten neuvěřitelný závěr a vůbec celý film mě naprosto strhnul a šokoval. Něco tak promyšleného, brutálního, znepokojivého a šokujícího jsem viděl naposled u Fincherovo Se7en. Naprosto skvělé a dokonalé, co se týče režie, herců, hudby a hlavně scénáře. Nezapomenutelný film!!! To mi věřte!!! ()

Johnner

Prosím, může mi někdo odpovědět na tyto otázky: 1) V čem je to děsivé? 2) V čem je to kultovní? 3) Opravdu vám nepřipadá ta závěrečná pointa jako nebetyčná ptákovina? ()

Trescha

Dokud jsem se neodhodlal ke shlédnutí tohoto filmu tak jsem nechápal co na tom všichni vidí...Zhruba jsem věděl o co se má jednat a popravdě řečeno mě to moc netáhlo...No ale nakonec jsem přece jen v ložil dvd do přehrávače a to co jsem viděl mi skoro vyrazilo dech opravdu sqělý dech beroucí mrazivý thriller,jednoznačně patří na špičku žánru... ()

oceanic6

Vynikajúci thriller so stále funkčným Dannym Gloverom, premyslenými pascami ale čo je podstatnejšie - premysleným scenárom. A nedá mi nepripomenúť dychvyrážajúci záver. Za ten samotný by si film zaslúžil 100%, ale nehodnotíme tu závery =) ()

ZodiacCZ

V poslední době jsem měl problém u mnoha filmů s tím, že jsem si konečnou zápletku a vyústění vydedukoval až moc předčasně brzo a když nakonec ke všemu došlo, byl jsem zklamaný. Saw mě udržoval v napětí po celou dobu a asi v posledních 15ti minutách filmu jsem zvažoval o hodnocení 4* za to, že jsem tvář padoucha viděl už od poloviny, ale to co přišlo ke konci mě naprosto vytrhlo ze židle a nezbývalo mi než zírat. Tomuhle říkat opravdu brilantní zakončení a proto si SAW zaslouží 5* ()

Leon34

Prostoduchá, vykonstruovaná hříčka.Vázne logika, váznou herecké výkony.Takových a podobných scénářů, lze vychrlit, s trochou fantazie (ale zase se to nesmí přehnat - jen odsud posud) v krátké době bezpočet.Měl jsem problém to dosledovat do konce. ()

mattha

Nechci u každýho Saw psát komentář a ta to tady shrnu: Hororový-thriller, který si vzal všechny mé sympatie, má ale taky své chyby. A to pokračování. První díl Saw patří mezi mé nejoblíbenějši filmy a byl jsem z něj uplně odvazaný po prvním shlédnutí. Nádherné zpracování, nápad, bizardní smrti a hlavně zvraty které nečekáte. Ale po shlednutí dalších dílu, zejména třetího a čtvrtého pokračování ve mě panovala jediná myšlenka. " je tohle vůbec Saw, nebo nějaká náhražka?!" Čím dál tím větší prasárna. O 60% procent více krve, horší zpracování a začínalo mi to připomínat Hostel, který je podle mého mínění nejhorší film, co kdy byl natočen! Jestli se bude v natáčení Saw pokračovat, tak jak se pokračuje, tak neuvidíme v 5 dílu nic jiného než červenou obrazovku! ()

0linA

Naprosto úchvatná atmosféra, skvělý námět, ze kterého je vymačkáno maximum, a šokující konec dělají z tohoto filmu něco, co prostě musíte vidět. ()

Lukaaasek

Po dlouhé době opravdu skvělě zpracovaný thriller, který mi doslova vyrazil dech. Film, co vám zaručí, že pokud se na něj začnete dívat, budete mít následujících 100 minut o zábavu postaráno! Jedná se o originální dílko s nápadem, výborným scénářem, parádní atmosférou a slušnou hudbou (track Hello Zepp miluji). Herecké výkony jsou ucházející, až na Tobina Bella, bez kterého by Pila nebyla Pilou a který zde má tak silné charisma, že se pro film stává nepostradatelným (napadá vás copak jiný herec, který by jej v roli Jigsawa mohl zastoupit nebo dokonce nahradit?). A že jsou ve filmu nelogičnosti? Ano, beze sporu se tam najdou, ale genialita celého filmu pro mě zůstává neposkvrněna. Po prvním shlédnutí 100%, absolutně převálcován! ()

xhonza5

Tento horor jsem shlédl asi až rok a půl poté, co byl k sehnání. Přátelé se již o něm bavili a tím mě navnadili. Horory mám rád a v té době jich moc kvalitních nebylo, Saw jsem velice uvítal. Skvělý námět, skvělé provedení. Tomuto filmu nemohu nic vytknout, nemožné se stalo skutečností. Nemá cenu to nějak více okomentovávat. ;) ()

garten

Výborná zápletka, vynikajúci soundtrack a pomerne neznámi herci, ktorý prekvapili. Škoda je len, že pokračovania už nerobia dobré meno tomuto scenáristicky a réžijne výborne zvládnutému filmu. ()

luckylittl

První ze série "SAW", která nadchne úplně nejvíc. Do detailu promyšlený příběh, skvěle odehrané scény, které postupně poskládají jednotlivé střípky do uceleného tématu, který vás nenechá nějakou dobu spát. Některé záběry jsou až nechutně detailní, ale to já mám rád. Škoda jen, že pokračovali v natáčení dalších dílů, celkový dojem z nekonečné série "SAW" je pak záporný. Tenhle díl ale DOPORUČUJI! ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)