Ti druzí

• Španělsko Los otros (více)

Grace žije se dvěma dětmi ve velkém domě a čeká na manželův návrat z války. Její sluhové musí dodržovat zvláštní pravidla - žádné dveře v domě nesmí otevřít dřív, než zavřou předchozí, protože děti trpí alergií na denní světlo. Starší Anne začne mluvit o jednom hrozném dni v minulosti a jakémsi chlapci, který s nimi bydlí v jejich ložnici. I Grace si pak všimne zvláštních zvuků a hlasů v domě a chce požádat o pomoc kněze. Pak se ale setká s manželem a všechno se dramaticky změní. Grace bude muset uvěřit neuvěřitelnému a postavit se strašlivé pravdě... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Djoker

Film by byl poloviční, kdyby si Amenábar tak zručně nevypomáhal kamerou a hudbou. Právě díky tomu se to nebojím zařadit do kategorie skutečných hororů, kterých jsem zatím viděl sotva deset. Klasické lekačky ve stylu dlouhé ticho a najednou baf už mě nebaví pěkých pár let, ale tady ve mně kvůli temným tónům a statické kameře několikrát nepříjemně hrklo. Nicole na sebe strhává velké množství pozornosti, ale zároveň je tak šílená, že jí těžko můžete věřit, a tak jste v pozoru až do závěrečné pointy. ()

flanker.27

Horory s nadpřirozenými prvky moc nevyhledávám, jsou ale výjimky jako právě tenhle film. Zšeřelá zákoutí, tajemné zvuky v domě obklopeném mlhou, působivá kamera a hudba, kterou Amenábar sám pro film složil, to vše korunované vynikajícím výkonem Nicole Kidmanové i ostatních včetně dětí. Ve filmu je minimum lekaček, celý je je postaven výlučně na atmosféře a gradujícím napětí, navíc celkový obsah filmu jde mnohem dál, než jen k "to jsme se krásně báli". ()

gudaulin

Ti druzí jsou prvním snímkem režiséra Amenábara, který jsem měl možnost shlédnout, a udělal na mě velký dojem. Právě režie je to, co tenhle snímek výrazně vyzdvihuje do nadprůměru. Námět připomíná duchařský Šestý smysl, ale je to přece jen jiné, poněkud komornější a pomalejší. O to víc vyniknou detaily a herecké mistrovství Nicole Kidman počínaje a představiteli dětských rolí konče. Otevřeně se přiznám, že tenhle film Šestý smysl v mých očích překonává. Sice jen o chloupek, ale přece jen. Dobrá kamera a nasvícení dotvářejí dokonale ponurou atmosféru. Celkový dojem: 90 %. Příklad filmu, který bez nákladných triků, krvavých stříkanců a lekaček dokáže navodit hororovou atmosféru. ()

choze

Perfektní příklad atmosférické duchařiny o strašidelném domě. SPOJLER! Amenábar má můj obdiv zato, že si jen dva roky po ŠESTÉM SMYSLU klidně lajznul tu samou pointu... ()

Sarkastic

Po delší době jsem konečně narazil na lepší horor. Narozdíl od jiných filmů tohoto žánru téměř vůbec nevyužívá triků (vyjma scény u stolu); film sází na hustou atmosféru, napínavý a tajemný příběh a v neposlední řadě na výborné herecké výkony Nicol Kidmanové (náboženská fanatička a hysterka v 1 osobě) a Fionnuly Flanaganové (bohužel v mých očí nezůstala hodnou a milou starou paní až do konce snímku ;-)). Tenhle horor se opravdu podařil a rozhodně ho doporučuju i divákům, kteří úplně nemusí hororové filmy. ()

Dudek

Ač jsem sám nevěřil, že se něco takového může stát, jsou Ti druzí na druhé zhlédnutí ještě mnohem lepší než na první. Příjemné drama jedné rodinky s nástavbou hororu je jasnou ukázkou dobře zvládnutého filmu. Samotný snímek začíná nevinně. Příběh známe jen okrajově a narozdíl od jiných žánrových kousků je nám tu nabízeno více než jedno téma. Autoři pracují s divákem, a to přímo úžasným způsobem. Pomaličku vykládají karty na stůl a když se začné zdát, že divák má vyhráno, rychle vyloží trumf. Počáteční minimalismus není na škodu, právě naopak, skvěle dokresluje komorní atmosféru rodinného dramatu. Nicole Kidman uchopila roli skvělým způsobem a hraje velmi podobně jako v Trierově Dogvillu (dokonce i obě její postavy mají stejné jméno). Samotná strašidelnost vyplývá pouze z faktu, že se jedná o horor. Ano je to tak. Ono se vlastně vcelku nic neděje. Autoři sice něco málo naznačují, ale divák se chytá do pasti zcela sám. Pokud by bylo jasně uvedeno, že Ti druzí jsou pouze dramatem, byl by počáteční přístup diváka naprosto odlišný. Atmosféru pak dokresluje veliké sídlo plné temných koutů, pochmurná atmosféra, nejistota v tom co se vlastně děje, dokonce i doba, ve které se film odehrává a v neposlední řadě komorní, kteří se nám ke konci začnou pěkně vybarvovat. Zajímavý je pak závěr, který je diametrálně odlišný od doposavadního dění. Náznaky dostávají pevné obrysy a na povrch vychází pravda, která se však ještě několikrát převrátí vzhůru nohama. Alejandro Amenábar od počáteční nevinnosti postupně přitvrzuje, ale nikdy nevyjede z jasně dané linie. Příběh graduje až do závěru a to postupně. Ti druzí nabízejí opravdu povedený divácký zážitek. ()

Gilmour93

Ať žijí duchové 2 aneb každý den, každý den, k svačině, jedině, Amenábarův horor s Pyrenejí.. Šestý smysl naruby je tvořen jednoduchými prostředky, potemnělou atmosférou a překvapivou pointou postrádající však vzhledem k předchozímu ději lehkost. Já, jakožto další místní všeznalý odhalovač point, jsem již asi po deseti minutách bez problémů poznal, že dávno mrtvý je…, ten vzor okenních závěsu a nedivím se, že je ti druzí pořád odtahovali. Kidman jako lehce šáhlá maminka přesvědčivá a já bych jako ochranu před ní asi zaminoval vstup k dětem do pokojíčku.. ()

Lynn

Sice jsem se nebála tolik, na kolik jsem se těšila, ale příjemné mrazení v zádech bylo. Lví podíl na tom bezesporu měla výtečná Nicole Kidman. I obě dětské role byly bezchybně obsazené. Služebnictvo správně děsivé. Snímek měl tu kouzelnou (hororovou) atmosféru, a to jak díky režii, tak i scénáři a zejména kameře budující napětí doslova v každé minutě. Takže rozhodně nadprůměr, byť Shyalaman zůstal nepokořen. ()

TeeAge

|| Scenár: Alejandro Amenábar | Hudba: Alejandro Amenábar | Produkcia: Fernando Bovaira, José Luis Cuerda, StudioCanal | Distribúcia: Dimension Films (US), Warner Bros. (SPA) | Štúdio: | Rozpočet: 17 miliónov $ | Tržby: 218,947,037 $ || Vynikajúca mysteriodráma, ktorá tvorí svoju atmosféru skoro z ,,ničoho,,. Scéna, kde sa zabuchnú dvere, je jedna z najefektívnejších lakačiek bez akejkoľvek brutálnosti vo filmovej histórii vôbec. Štruktúra deja však zapečatí ten fakt, že na tento film sa oplatí pozrieť len raz. A to je veľká škoda. ()

Aluska88

Velký a ponurý dům zahalený v mlze, zatažené závěsy a Ti druzí. Tento film mi připadal jako mysteriózní propletenec Hry na schovávanou a Sirotčince, který jsem zhlédla dříve. Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet a neustálá tma, se postaraly o vytvoření působivé podívané. Hlavní podstatou tohoto mistrovského díla je strach. Nejsou v něm bílí, znetvoření duchové objevující se v oknech a pod postelí, žádná krev a podobně. Jen to tíživé napětí a tajemno. Bála jsem se, ačkoliv ve filmu vlastně není vidět nic, čeho bych se měla bát. Nicole Kidman zde předvedla excelentní výkon. Celková pointa pro mě byla překvapující, originální, ale zároveň mě nešokovala tak, jak by možná měla. Na závěr pro ty, co ještě snímek neviděli - celou dobu můžete přemítat o tom, kdo to vlastně Ti druzí jsou a co chtějí. Někteří na to přijdou brzy, jiní si počkají až na konec filmu, kde jim podstatu Těch druhých osvětlí až závěr. ()

genetique

Po tomto zimomriavkovom počine by som mal všetkým doterajším duchárskym hororom, s výnimkou The Sixth Sense ubrať po hviezdičke. To som si hovoril prvé dve tretiny filmu. Ale čím bližšie bol záver, tým viac som mal vo filme jasnejšie. Proste záver ma trošku sklamal. Ale inak hrobové dielo! Ozaj husto nahodená atmosféra, Nicole hrá matku tak presvedčivo, akoby už vychovala celý detský domov a k tomu mrazivá hudba mi často rozbúchala srdce a prebudila nervy! 90%. ()

Hakha

Při tomhle filmu mi šel mráz po zádech i po druhém zhlédnutí. Pomalé tempo filmu vůbec neškodí, právě naopak... postupně si buduje atmosféru a když se k tomu přidají skvěle vybraní herci a neskutečně vynikající závěr, tak by si tuto lahůdku fanoušci duchařin neměli nechat ujít.... ()

LihO

Výborný sofistikovaný scenár, no veľmi nudné podanie. Pomaly vyvíjajúci dej zabíja atmosféru a s ňou aj celý potenciál tohto filmu. Chápem tých, čo hodnotia 4 alebo 5, no mňa osobne to nepresvedčilo. ()

Ainy

Fantastický, úžasný, napínavý film. Mnohdy jsem ani nedýchala napětím. Herecký výkon Nicole byl prostě geniálně dokonalý a nejen její i dětští herci se předvedli na jedničku. Vyústění příběhu jaký autoři vytvořili jsem fakt nečekala :-) ()

Arachneuss

They're everywhere - they say this house is theirs. Nejatmosféričtější horror, co jsem za posledních několik měsíců viděl. Téměř bezchybná filmařina, herecký koncert Nicole Kidman a bravurně vystupňované napětí s každou další sekundou. Co mne ale zaráží je konec, který není ani tak šokující, jako spíše "divný". Bez debat se ale určitě jedná o jednu z nejlepších žánrovek dekády. ()

Le_Chuck

Na jednej strane atmosféra, kamera, herci, hudba a naozaj skvelá inteligentná pointa (priznám sa, že vôbec netušil) a na druhej ubíjajúce tempo, ktoré si 80 minút so škrípajúcimi dverami jednoducho nemôže vystačiť. 70% ()

NinadeL

Maximální spokojenost na poprvé, jen váhám s reprízami, protože tohle je jeden z hrstky filmů, kde spoilery mají smysl. ()

Spiker01

Ti druzí začínají velmi nenápadně a poklidně. Pak se ale karty obrátí, atmosféra neskutečně vygraduje a já musím přiznat, že jsem se po opravdu dlouhé době zase u něčeho bál a měl husí kůži. PS : Fionnula Flanagan je skutečně děsivá naprosto ve všem! ()

sud

Reinkarnace anglického hororu s plnou parádou. A nejzajímavější na tom všem je, že ani minuta filmu nebyla natočena ve Velké Británii a tvůrcem je Španěl Alejandro Amenábar. Ovšem to na věci nic nemění. Atmosféra je úžasně temná, a jemné mrazení snad za celou dobu neustane. Těch pár postav je výtečně napsaných i zahraných. Nicole Kidmanová mě opět pouze utvrdila v tom, že je nejlepší herečka. A pointa? Kam se hrabe Šestý smysl. Paráda. Horor jak má být. 100%. ()

viperblade

Se mou je to těžké. Dokážu zapomenout prakticky na vše, ale pokud mi někdo prozradí, jak skončí nějaký film, tak si to budu pamatovat i za pár let. Stalo se mi to u snímku The Sixth Sense, českého filmu Perníková věž a taky u tohoto. Už nevím, kdo mi to řekl nebo kdy, ale od nějaké doby jsem věděl onu skvělou pointu tohoto jinak parádního filmu. Bohužel, tento film nefunguje, tak jak má, pokud ji víte. To napětí tam už není takové a krom jediné opravdu strašidelné scény (kdo film viděl, tak určitě ví, o které scéně mluvím) tam není nic vyloženě takového na dnešní poměry děsivého. Kdo ví, jak bych tento film hodnotil, kdybych do něj šel bez znalosti pointy… je škoda, že tak parádní atmosféru jsem si nemohl vychutnat jen kvůli tomu, že jsem věděl, co se stane… 80 %. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku

13.10.2020

Nicole Kidman a návrat k hororu?

Nicole Kidman a návrat k hororu?

16.05.2011

V několika kouscích tohoto žánru si už zahrála, ale nejlepší z nich byli bezesporu Ti druzí. A zdá se, že se s Nicole budeme opět příjemně bát. Projevila totiž zájem o hlavní roli v nadpřirozeném… (více)

Rachel Weisz se vrací do Egypta

Rachel Weisz se vrací do Egypta

15.02.2008

Ten Alejandro Amenábar je ale tajnůstkář! Tvůrce Těch druhých a oscarového Hlasu moře o sobě dlouho nedal slyšet a teď se najednou vytasí s historickou podívanou, která se s rozpočtem 73 milionů… (více)

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“