eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Skretule

Doteď opravdu nevím co si mám o tomhle filmu myslet. Příjde mi to celé jako jedna veliká a podivná jízda na nějakým zatraceně dobrým tripu s množstvím nepochopitelných scén a pytlem gumových zmutovaných potvor. Ano myšlenka je dobrá a závěrečných 10-15min. celkový dojem trošku zpraví ale i tak je to jeden z nejdivnějších filmů co jsem kdy viděl. ()

Sidon

Ať už jsem od Cronenberga něco dříve viděl či ne, rozhodně jsem nebyl připravený na formu vyprávění a jeho "blivajzovitý" styl. Právě tento styl, který je zavedený ad absurdum ale autor se jej po celou dobu filmu věrně drží, tento film dobře charakterizuje. Některé blivajzovité scény mi pravda připadaly samoúčelné a svou úpornou snahou o "cosi" až úsměvné, ale vzhledem k celkové soudržnosti filmu jsem je autorovi odpustil. Logika děje se velmi podobá filmu "Inception". Narozdíl od něj je ale daleko více konzistentní a neprotiřečí sama sobě. Jeho zdánlivá komplexita (zmiňovaná i v jiných komentářích) je jak už to u podobných snímků bývá dána především tím, že jsou před divákem zpočátku zatajeny zákonitosti příběhu a popisovaného světa. Po odhalení nosné myšlenky je však celé schéma již docela jednoduché. ()

v.indruchova

V životě jsem neviděla tak podivný film. V hodně scénách jsem si říkala: to je tak nechutné. Z mého pohledu je to spíš negativní dílko, ale erotické jiskření a hrádky to režisér opravdu umí. Viděla jsem pouze 2. film od tohoto známého režiséra, ale takové to lechtivé hrádky sobě osobní byly zajímavé. ( slyšela jsem a pocítila to že, má rejža skoro pokaždé jiné téma, ale osobitý rukopis jde cítit) Rozuzlení filmu překvapivé a to tak má být. Chápu poselství filmu. Ztráta reality nahrazením. Avšak lidé od jakživa utíkají mimo realitu ..televize, alkohol. I když já i Cronenberg máme velmi podivné sny tohle bylo opravdu moc. Bolí mě žaludek. Znova se nepodívám, ale nelituji. Nemohu si pomoci zůstala jaká si podivná (negativní) pachuť. ()

Kenji

Geniálny film, na dnešnú dobu možno vyznieva až oldskoolovo čo sa trikov týka, ale nie je to scifi o trikoch. Celý film som strávil v mierne pochmúrnej a zádumčivej nálade. Otvorené konce nemám veľmi rád, ale tento sadol za 5* ()

sibskyn

Nejlepší film od Cronenberga! Celou dobu z vás film, dělá blbce a táže se na otázku v jaké hře, či realitě se nacházíme. Miluji tyhle filmy, která se zabývají tím, jestli tenhle život je skutečnost nebo ne. Někdy se mi přihodí, v mém životě, zvláštní příhoda a sám sebe se ptám, zdali se to doopravdy stalo. Díky mistře za tenhle film, za tenhle zážitek, za tohle přemýšlení. ()

karnifex

Vynikající! Kromě Cronenbergových podivuhodných nápadů a skvělých hereckých výkonů mě hodně zaujalo anachronické (?) zpracování snímku, který působí, jako by byl natočený nejpozději v osmdesátých letech (zvláštně nasvícené studiové záběry, zadní projekce). P.S. A ještě jedna poznámka - poprvé jsem film viděl před nějakými dvanácti/patnácti lety na nově nebo primě. To už by dnes možné nebylo: jakkoli už v té době představovaly oba tyto kanály pořádnou žumpu, klesly za těch pár let ještě o několik úrovní níž a až alergicky se vyhýbají čemukoli, co by snad jen o píď mohlo překročit kulturní úroveň toho největšího tupce. ()

Stuart6

Docela blbost 🙄. To, že někdo napíše recenzi se spoustou cizích slov ( pasující sám sebe do role filmového znalce ) neznamená, že je to dobrý film. Víc než 3* je mimo realitu. ()

exlax

On je to vážně dobrý a osobitý film, ale to bych musel přehlížet fakt, že v prvním dějství dialogy vlastně nedávají sebemenší smysl vůči finálnímu plot twistu. Chytré ano, ale ne více než divák. Škoda :) ()

Parsek

tohle se mi stava casto... vidim film podruhe, potreti a pokazde trochu menim hodnoceni... nikdo se na me nezlobte, ale tentokrat zvysuju... tenhle film je opravdu hodne prijemnej a tak akorat nechutnej... Cronenberga prilis neznam, ale asi ma zalibu v detailech... srovnani s Matrixem bych se vyhybal... kdo rad scifi musi u tohoto byt 100 procentne spokojen... myslim, ze vsichni jeste hrajem !!! ()

Kosta

EXistenZ není vůbec špatný film. Výborný námět, velmi dobré zpracování a závěrečná pointa je fakt super. Dafoa fakt žeru. Jude Law není příliš výrazný, ale i to se dá vydržet. Přesto toto dílo nepatří v režisérově filmografii k těm nejsilnějším zážitkům. Na Cronenberga přeci jen málo "úchylné". ()

rubii

Hra či realita, toť otázka. Tenhle film mi však rozluzlení nepřinesl. Možná jsem nad tím moc přemýšlel, možná jsem nad tím přemýšlel málo, snad bych si tento film měl pustit ještě několikrát abych pochopil proč. Celkově tenhle film byl velice působivý, prolínání jednotlivých scén, ale závěr jsem doopravdy neroluštil kdyby mi někdo pomohl... ()

12055

Jsem spíš zklamán. D. Cronenberg je očividně stejně nezasvěcený hráč jako (na J. Lawa průměrně ztvárněný) hlavní hrdina. Nemá ponětí, jaký potenciál skýtají počítačové hry současnosti, natož aby odhadl jejich budoucí vývoj. Díky tomu se na(ne)štěstí film odlišuje originálním náhledem na věc a ztvárněním, na které by si netroufl žádný jiný režisér se špetkou zdravého rozumu ;) Nelze mu každopádně upřít několik trefných postřehů, souvisejících či vyplývajících z pobytu ve virtuální realitě. Samotná hra, na které by měl film stát, však na mně působí značně lacině až odfláknutě. Přirovnal bych ji k velmi rané betaverzi hry, která opravdového hráče nemá čím zaujmout (pominu-li dokonalé ztvárnění virtuální reality a předpokládám, že v této době nedošlo k totálnímu společenskému úpadku...). Alternativa: Třinácté patro ()

Vital

nebýt toho blbého konce,kde nechají na vás,jestli je to realita nebo není,a méně propracovaný příběh,tak to mohlo býti moc fajn. ()

sha.piro odpad!

Po shlédnutí Cronenbergova Pavouka jsem čekal něco trochu v tomtéž stylu. Místo toho jsem strávil hodinu a půl u neuvěřitelně béčkového filmu plného nudy, laciných efektů a bezduché trapnosti. Ani samotný závěr filmu pro mě nebyl nikterak překvapující... Prostě fuj! ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)