Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

Lacike

Bay sa rozhodol, ze prekroci svoj tien a ukaze, ze je viac ako len reziser akciou nabuchanych vyplachov. A nedopadlo to dobre. Prva polovica filmu, ktora sa odohrava v komplexe postrada poriadnu atmosferu. Pôsobi dost sterilne, ale zaujme aspon vykreslenim fungovania toho komplexu. V tejto casti este film pôsobi sice naivne ako jeho hrdinovia, ale stale celkom zmysluplne. Ale akonahle sa nasa ustredna dvojica dostane von, tak sa Bay z vysoka vyserie na nejaku logiku a prepne do svojho tupeho akcneho rezimu plneho vybuchov a prizemneho humoru. Pokial vcas vypnete mozog, tak sa môzete bavit aspon akciou, ktora je spickova. S odstupom casu mi nepripada ani nejak neprehladna. Striha sa rychlo, ale je to v pohode. Vrcholom je nahanacka s kamionom, ktora je natolko pôsobiva, ze mi ani nevadi, ze pri nej Bay vykrada sam seba a kopiruje Bad Boys 2. Dockame sa aj zaujimavej nahanacky na lietajucich motorkach a blbnutia na velkom pismene na budove. Ak by som v tej chvili rozmyslal nad logikou, tak by som tu uz nebol. Bohuzial finale mi uz pripadalo dost otravne a chcel som ho mat cim skôr z krku. Celkovo aj ta zmena stylov pôsobi dost neprijemne a rozpacito. Skoda, ze to nebola volovina od zaciatku alebo najlepsie by bolo, keby to bol az do konca inteligentny film. V tomto prevedeni mi vysledok pripomina sucasnu vlnu naivnych teenage sci-fi filmov typu Hunger Games v ktorych sa hlavni hrdinovia zamiluju a popritom zachrania svet. Alebo naopak? To je jedno. Akurat v Islande ustredny par nehraju teenageri, ale dospelí ludia, ktori sa spravaju ako male deti. Takze svojim spôsobom Bay predbehol svoju dobu. Mal ale pech, ze v dobe premiery este divaci neboli na tento typ vyplachu pripraveny a film prepadol. Dnes by to bol v hlavnych ulohach s Jennifer Lawrence a Robertom Pattinsonom urcite hit. Vdaka akcnym scenam a roztomilemu vykresleniu buducnosti v roku 2019 (tu lietajucu motorku chcem) to za jedno pozretie stoji. 5/10. ()

PROROK14

Veľa som počul o tomto filme predtým ako som si ho pustil. A neostal som sklamaný. Film sa mi páčil a to hlavne pre jeho príbeh. Veľmi zaujímavé sci-fi a skvelo akčne natočené. Dobrí herci s peknou Scarlett. Ako taká večerná oddychovka mi to padlo dobre. Ale je to z kategórie filmov ktoré stačí vidieť raz. Pre mňa 70% ()

Tommassi3

"Nekoukejte tak na mě !! Jestli chcete svý krásný vzpomínky vyměnit za moje mizerný dětství, jsem pro.." Nedražší reklama Pumy v historii a téměř třicetiminutová Bayova, který už vykrádá i sebe, narativně skvostná hra na schovávanou před sebou samým postupně přechází v další mistrovu roz(š)těkanou režijní onanií pro teenagery.. Škoda nevyužitého potenciálu, velká škoda.. ()

CISTICZ

Zajímavý začátek, první půlhodina filmu jakoby předznamenávala dobrý film, avšak to, co následuje, to všechno dobré ubije. Podle mne to Bay nezvládl. Zase americký snímek, který tupostí nepřekvapí.A ten konec! Avšak Scarlet je opravdu krásným klonem ;) ()

MoiJe

Ale jo, ušlo to. Ale do filmotéky si to neplánujem zaradiť. A rozhodne nesúhlasím s POMOm, že je to lepšie než I, Robot. ()

Dale

Po vizuálnej stránke je to dokonalosť sama a navyše tento film má, narozdiel od predchádzajúcich Bayoviek aj nejakú myšlienku. Veľkým plusom je obsadenie ústrednej dvojice, pretože nielen že sú McGregor a Johansson veľmi sympatickí, ale sú aj skvelí herci. Naozaj tomu niet čo vytknúť. Akčné scény sú také pôsobivé, až zadržiavate dych. Síce to už bolo evidentné po predošlých jeho filmoch, ale po Ostrove je to úplne jasné - pokiaľ sa jedná o akciu vo filmoch, je Michael Bay Boh. ()

Terva

Scénář : Alex Kurtzman-Counter, Roberto Orci a Caspian Tredwell-Owen Kamera : Mauro Fiore Hudba : Steve Jablonsky. Pro některé dopravní prostředky byly využity zvuky ze Star Wars: Epizody VI. CHYBA VE FILMU - Okolo 99 minuty má stíhané auto obě dveře zavřené, ale v záběrech předcházajících i následujících má pravé dveře otevřené. ()

Pink.Panther

Zadání ze skautu bylo jasné - ulovit bobříka trpělivosti. Měl jsem dvě možnosti jak ho získat: dvě hodiny čumět do zdi nebo na film neoblíbeného žánru od neoblíbeného autora. Zvolil jsem lehčí variantu, takže toto akční sci-fi od Baye. Special thanks to Scarlett, bez ní bych to nedal. Skautíci budou spokojeni, bobříka trpělivostí mám uloveného, ale řeknu rovnou, to zas mě ten Majkl jednou nasral, takovou nudu a slátaninu jsem už dlouho nezaži. Bez CGI efektů by si to ani neškrtlo. ()

moviesfan

Tak Bay nám opět převedl západ slunce (nebo východ?), ale opět působivě. Na Ostrov se kouká dobře. Chválím příběh, který nenudí a fascinující téměř všudepřítomnou bílou barvu. To ani prací prášky vyprat na takovou barvu nedokážou:D:D Na filmy od Baye mám asi slabost. Oni mě totiž baví. Stejně tak Ostrov. ()

JohnCZ

Michael Bay je znám tím, že dělá těžce mainstreamové filmy a i přestože jsou často hodně nabušené, ve výsledku jsou spíše průměrné. Což je ale rozhodně neplatí o této akční pecce. V The Island Bay překonal sám sebe a stvořil ultimátní mix sci-fi s myšlenkou, akce, romantiky a solidního příběhu. Akční scény jsou opravdu akční, střih je šikovně agresivní a zvuky dost syrové a například rána hasákem zní opravdu jako rána hasákem a opravdu zabolí. Tím nejlepším a tím, co filmu dodává nový rozměr, je geniální hudba Steva Jablonského. V pomalejších scénách je epická, v akčních naopak podporuje rychlý střih silným bubnováním. A i přestože se tu najdou typicky Bayovské akční honičky a přestřelky plné výbuchů, celé je to zabaleno v relativně realistickém a na emoce hrajícím hávů, což je kombinace pro mě jako stvořená a právě proto je The Island jeden z mých nejoblíbenějších akčních snímků vůbec. My Name Is Lincoln ()

m.krudenc

Naprosto dokonalý snímek! Ostrovu se nedá nic vytknout. Každý záběr, každá střižená scéna, naprosto všechno je v rukou opravdových mistrů a propracováno do maximálních detailů. Opravdu úžasná kamera, perfektní střih, skvělá, opravdu skvělá hudba a samozřejmě výborné herecké výkony. Dokonalí příběh se skvělo zápletkou. No prostě dokonalý film. ()

corpsy

Bayovsky efektná sci-fi, ktorá sa vyžíva v štýlových záberoch. Bay je vynikajúci akčný režisér a tu to len potvrdil. Príbeh je vcelku originálny, herecké výkony primerané, vizuálnu stránku som spomínal. Preto si neviem vysvetliť ten komerčný neúspech. Ale toho roku sa však akčným filmom všeobecne nedarilo, napr. STEALTH alebo XXX: STATE OF THE UNION. ()

Marek1991

Naozaj kvalitný film s myšlienkou, nadväzuje na I, Robot, na Matrix, na Enemy of the State, čiastočne aj na Sexmisiu, je akčný, vydáva svedectvo o tom, ako sa niektorí ľudia chcú hrať na Boha, ako chcú živé stvorenia žiť, akú dôležitú úlohu hrá u nás svedomie, spomienky, či skúsenosti. Niekedy som sa divil, čo až prežili hlavní hrdinovia, ale bolo to celkom uveriteľné, aj keď mierne za hranicou. Z môjho pohľadu si myslím, žeby sme mali zabrániť niečomu takému, aby sme vytvárali klony, nielen že je to proti mojej viere, ale vidím to ako veľmi nehumánne a zlé. Michael Bay raz vyhlásil, že neprišiel liečiť rakovinu, ale baviť ľudí. Podľa mňa v akčnej zábave to dokázal najmä vo filmoch Bad Boys 1 a 2. Pri filme Skala ma však riadne rozladil, pre mňa je to u neho jediné vážne zlyhanie, aj keď si to väčšina nemyslí. Potom urobil dva katastrofické a vlastenecké filmy, ktoré sa mi na rozdiel od iných s podobnými črtami páčili. Boli to Armageddon a Pearl Harbor, ktoré pre mňa vynikali skôr svojou romantickou povahou, pretože k tomu pomýlenému americkému vlastenectvu mám svoj názor. Potom prišiel film Ostrov, ktorý svojím spôsobom už tú rakovinu iného druhu liečil a nadviazal na fantastický I, Robot, neskôr na ne neúspešne nadväzoval film Surrogates a podľa mňa aj Oko dravca. No potom opäť skĺzol len k zábave, lebo asi je ťažké liečiť svet a zároveň baviť, to je pre mňa jeho jediná chyba, že nevie robiť viac dôležitých vecí naraz. Transformers boli nostalgickou spomienkou pre jednu generáciu na robotické autíčka a vďaka skvelým farebným, technologickým, či hereckým trikom s obsadením nádhernej Megan Fox sa stali ďalším skvelým kúskom, v druhej časti stavil na ešte väčšie dobrodružstvo a akciu, čím svoju zábavnú funkciu opäť splnil, no pri treťom diely som už tak šťastný nebol, bol to len obyčajný komerčný film s množstvom zlých prvkov, priemer, ktorý radšej nemal vzniknúť. Lenže Bay za začína nepríjemne prekvapovať, tým že sa chystajú Transformers 4, Bad Boys 3 a Pain and Gain, ktoré už teraz vyzerajú na brutálne komerčné filmy bez ducha a bojím sa, že režiséra, ktorý patrí medzi mojich obľúbených budem musieť vyradiť spomedzi svojich obľúbencov. ()

Falcor

Stupidní honička prosťáčka klona (nějaká startovací sci-fi zápletka zde být musí - bohužel pro režiséra) a, chvilkami geniální, tupé bárbinky před něčím někam, z jednoho klišé do druhého, mezi ničenými silnými automobily v nádherných akčních obrázcích, jak vystřižených z kýčovitých motivů ručníků prodávaných na tržištích u vietnamských stánkařů. ... Jsem snad jediný, kdo již někdy viděl i nějaký jiný akční nebo sci-fi film a od jiného režiséra? ()

liquido26

Dobrá akční sci-fi se zajímavejma myšlenkama ... místy mi to připomínalo knížku Iry Levina - Ten báječný den (doporučuju). SPOILER: Nicméně co zůstalo nevyřešeno je to, co se s těma všema klonama stane potom? To jim jako vláda dá všem bydlení a práci? ()

DDT

K samotnému filmu nějak nemám co dodat. Videoklip poněkud nadměrné délky, nenadchne, neurazí. Jen mě zarazilo, že moje oblíbená Scarlett Johansson prošla jakýmsi podivným "Hollywoodským liftingem", který ji vykrásněl do podoby magazínové tuctovky. Dokonce jsem měl dojem, že i její charakteristický hlas je nějaký "vylepšený". Totéž i u Ewana McGregora. Možná že to byl nakonec od Baye úmyslný "vtip na druhou" a brzy se provalí, že poprvé v historii filmu odehrály hlavní role klony uvedených herců. V tom případě bych ještě jednu hvězdičku přidal. ()

PauloZ

Pěkný zářez od Baye, konečně vynechal perverznosti a rázem to vypadá jinak. Film má vážný námět, akční scény, dobrý soundtrack, pěknou Scarlett a neskrotnou kameru od Baye:) Moc se mě to líbilo. ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)