Reklama

Reklama

Strážce duší

(seriál)
všechny plakáty
Krimi / Mysteriózní
Česko, (2005–2009), 11 h 51 min (Minutáž: 52–76 min)

Scénář:

Arnošt Vašíček

Kamera:

Peter Beňa

Hrají:

Lukáš Vaculík, Zuzana Norisová, Ladislav Frej st., Jan Šťastný, Markéta Hrubešová, Ilja Racek, Adrian Jastraban, Jana Hubinská, Luděk Randár, (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Série tajuplných příběhů se Zuzanou Norisovou a Lukášem Vaculíkem v hlavních rolích. Žánrově se seriál pohybuje na pomezí detektivky a napínavého thrilleru s prvky tajemna, ale i jemného humoru. Sympatická dvojice, spisovatel Armín a studentka Katka, v něm pátrá po záhadách minulosti i současnosti. Do nečekaných souvislostí se v nich dostávají záhady z dávné minulosti s příběhy zcela současnými. (Česká televize)

(více)

Recenze (200)

Marigold 

všechny recenze uživatele

S odstupem času a po shlédnutí valné většiny dílů mám pocit promrhané šance. Jedinou výjimkou, kdy byla šablona "záhadologického" seriálu naplněna k mojí naprosté spokojenosti, byl Jandourkův díl s Faustovým domem a magistrem Kellym. Ten totiž měl jak atmosféru, tak výborné řemeslné zpracování, které, oproti příšerné rutině (zejména) Dušana Kleina, vneslo do série alespoň trochu napětí a energie. Jinak se však jednalo o podprůměr ve všech ohledech – řemeslně odfláknuté, herecky krutě nevydařené, scénaristicky neuvěřitělně diletantské. Pan Vašíček nemá žel pro scénáře pražádný cit a možná druhdy zajímavé příběhy rozředil od podoby ani ne rodokapsové, k čemuž však lvím podílem přispěli i ti, kteří napsané převáděli do seriálové podoby. Ačkoli se tedy na Strážce duší dalo s trochou tolerance dívat, rozhodně se mi nemohl líbit... ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Tři hvězdičky s odřenýma ušima. Očekával jsem seriál nepostrádající nádech tajemna, napínavý, originální, s patřičnou atmosférou. Tajemno se zde sice vyskytuje, ale atmosféra je "vydýchaná", napínavé je to jako guma od starých tepláků a originální jen do určité míry (ale faktem je, že v žánru tajemných a mysteriózních příběhuů se nedá stále přicházet s něčím novým, neboť vše "strašidelné" již bylo někým objeveno). Navíc zpracování hodně zavání amatérismem. Nicméně za odvahu pustit se do podobného projektu mají tvůrci mé uznání. To je však asi to největší pozitivum. A popravdě řečeno, diváky odvaha tvůrců zase tak moc nezajímá... ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Škoda té předvídatelnosti a totální scénáristické gumovitosti, protože nebýt toho a trapných úvodních titulků, o tagline (která se navíc nesmyslně obměnila hned v prvním díle) nemluvě, strhával by hodnocení do propasti "jen" vyžilý playboy Vaculík, jehož dohlavyklínyvalící fígle jsou průhledné stejně jako je Tomáš Krejčíř špatný ochotník. Když už ke spolupráci zlanaříte Ilju Racka a dáte mu roli univerzitního profesora historie, možná by mohlo během té jeho přednášky zaznít něco co neví každý, kdo na gymplu hodiny dějepisu neprochrápal. Škoda, že Zuzana Norisová plní povětšinou úlohu spící/snící/vize mající panny, která pouze pronáší hlášky typu "ten muž je mrtvý":P Protože v jejím případě je alespoň na co se dívat a když má vidění, není v záběru:) Prostě shrnuto, Strážce Duší je dost trapný pokus o mysteriózní seriál, a určitě se mnou budete souhlasit, že vás víc mrazilo, když EM šel po schodech zvonice nahoru za Janem Tleskačem... ()

woody odpad!

všechny recenze uživatele

Jsem divák, který chce dobře odvedenou práci.A když něco běží na ČT1 v pondělním prime-timu tak ji taky očekává.Statickou kameru, příšernou hudbu a herecké výkony Šimáčkova ochotnického spolku Horní Dolní očekávám od dvacetiminutových z internetu stáhlých horůrků.Ovšem i ten nejhorší, natočený v garsonce jednoho z neherců a s litrem kečupu z plastové láhve(s filtrem!) je 100x lepší než tohlencto za několik milionů spíchnuté zábavné veledílo s ustrašenou Zuzanou, nad věcí vždy stojícím Vaculíkem, jemuž viditelně chybí Sagvan a režisérem u něhož si nejsem jistý zda to co bafá v té lulce je skutečně tabák.Poněvadž jestli se za něco takového nestydí tak není při smyslech! ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Po letech jsem si dal retrospektivu a moc se toho nezměnilo. Vaculík je stále sympaťák, Norisová věčně dřevo, díly, režírované staršími režiséry jsou neuvěřitelně neatmosférické, pokud jde o jejich výrazně mladší kolegy, tam je to podstatně lepší, v jednom případě jsem dokonce váhal nad čtyřmi hvězdičkami (Jandourkova Brána andělů). Vyprávění, vycházející z Vašíčkova scénáře, nemá tempo a často se opakují scény, které jsou pouze výplní. Navíc většina dílů používá podobnou metodu - hlavní hrdinové na něco natrefí, pouze paběrkují, kolem nich se prohánějí mysteriózní dějiny a oni sami to mohou jen z povzdáli sledovat. Čestnou výjimkou je poslední díl, kdy skončí opravdu netradičně a v tomto je seriál nečekaně odvážný. Většinou jsou ale zápletky hodně směšné (emzáci v Jeseníkách). Pochválil bych skvěle padnoucí hudbu Zbyňka Matějů, zato bez elektronického maglajzu Petra Maláska bych se obešel. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (32)

  • Templářský řád byl skutečně zrušen papežskou bulou Vox in excelso Klementem V. v roce 1312. (ArthasKarfa)

Související novinky

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj…

Reklama

Reklama