Zemětřesení

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

Denny

V podstatě nic nového: hrozící nebezpečí je podceněno a následky na sebe nenechají dlouho čekat. Zajímavá je účast hvězdy A.Gardnerové a tvrdého Ch.Hestona. Nepřehlédnutelný je W.Matthau v roli opilce,který má více štěstí než rozumu. ()

waska

Další ze série katastrofických filmů sedmdesátých let, tentokrát opět s výborným hereckým obsazením. ()

jancidobso

Na to ze tento film je z roku 1974 je to dobre, perfektne efekty a pod. Ale tak ako vacsina katastrofickych fimov su trosku viac nadsadene. Stavat nemocnicu po zemetraseni v budove, tak to je naozaj divne. ()

jprmusic

Na dobu vzniku velmi kvalitně udělaný film. Konec je sice trošku zbrklý a povodeň scénaristé využili pouze k odstranění hlavního hrdiny, takže chybí taková ta katarze na závěr, ale celkově velmi solidní. ()

curil

Přirovnání k další katastrofické filmové legendě, ke "Skleněnému peklu", sedí. I když tam je obsazení hlavních i vedlejších rolí ještě hvězdnější. Filmové triky lze jenom obdivovat, když si uvědomíme dobu vzniku snímku a možnosti filmařů. Toto Zemětřesení strčí do kapsy pozdější plagiáty z let devadesátých. ()

route60

Zemětřesení film který se vyznačuje hlavně propracovaným dějem a osudem hlavních postav na úkor trikové stránky což já si hodně cením a v dnešních katastrofických filmech to je přesně naopak, dodnes si pamatuju jak jsem to viděl poprvé (na Polské Tv v roce 83) a seděl jsem u Tv napnutý jak kšandy, Charlton Heston byl neuvěřitelný hrdina ale který špatně dopadne. Na nejlepší filmy tohoto žánru v 70 létech jako Dobrodružství Poseidonu nebo Skleněné peklo to nedosahuje ale rád na ten film vzpomínam. ()

martins

Podobně jako Letiště z roku 1970, i tento katastrofický film je doslova nabytí hvězdami. Charlton Heston(Stewart Graff), George Kennedy(Lew Slada), Ava Gardner(Remy Graff) či Genevieve Bujold(jako milenka Stewarta). V menších úlohách začínající Victoria Principal či slavný Walter Matthau jako alkoholik. Stejně jako Kennedy i Lloyd Nolan(doktor) se objevil už v Letišti. Děj filmu situován do Los Angeles, zasaženo ráno prvními otřesy, starosta však podcení hlášení od seismologů, že se na město valí dvě velká zemětřesení a nevyhlásí zvláštní stav. Učiní tak až po prvním neštěstí, bohužel pozdě. Skupinky raněných jsou umístěny hlavně v obchodním centru v suterénech, které se zřítí při druhém otřesu. Lewovi a Stewartovi se podaří dostat se do suterénu a vytáhnout přeživší, ale voda z hráze, která nevydržela druhý otřes se valí proudem na město a několik z nich se v ní utopí, Remy při výstupu šlápne kdosi na ruku a spadne do vody a Stewart za ní skočí a oba dva voda pohltí. Smutný konec filmu. V ČT nakoupeno společně s Letištěm a vysíláno poprvé v roce 1993. ()

ElisD

Ježiš, to byla blbost!!! Vážně zaujme snad jen diváka, který se rád kouká na výkony hrdiny styl Mirek Dušín. Jinak pěkné kulisy, pohled na hrnoucí se vodu (na rok 1974) bomba. ()

zigy

Standardní katastrofák, který ničím neurazí ani nenadchne....potěší dobrý dabing se Švehlíkem či Vetchým, a v hlavní roli Charlton Heston, kterého já prostě můžu. Na svou dobu moc hezky udělané efekty - např. padající polystyrén, jak je jinde zvykem, jsem zde nezaregistroval...:) mohlo to však jít víc do hloubky a konec trochu uzavřenější, to bych uvítal... ()

Mark1983

Souhlasím, že je to jeden z těch lepších katastrofických snímků, ale proč drtivě většinou ten katastrofický žánr se vejde jen nanejvýš do průměru? Že by to byla sázka jen na lidské emoce? Jenom to ve filmu bohužel nestačí. ()

Nepl

Katastrofické filmy...to já můžu. A tento z těch mnoha natočených v 70. letech dle mého vyniká a patří mezi špičku. Na dobu vzniku slušné efekty, perfektní závěr, skvělé herecké obsazení....v čele se sympaťandou Genevieve Bujold :-) Kdybych film hodnotil v 70 letech, možná by aspiroval i na hvězd pět. ()

Kaylar

V rámci žánru katastrofických filmů, které byly v éře 70. let hodně populární, bych tento film určitě zařadila k těm povedenějším. Opět se ukazuje, že pokud příroda ukáže člověku svou odvrácenou tvář, je proti ní lidstvo se všemi svými technickými vymoženostmi téměř bezmocné. Ve filmu je k vidění hodně známých tváří a vzhledem k době svého vzniku jsou i efekty dosti působivé a ocení je i divák v 21. století. ()