Zemětřesení

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

Tommassi3

"Řek jsem ti, abys to sakra nedělal !! Město bude potřebovat každou kapku.. Víš, kolik je tam zrovna teď asi požárů ??" - "Jestli tu vodu neupustím a přehrada praskne, nebude už co hasit !! Chápeš ??" ()

Lacike

Spolu so Sklenenym peklom jeden z mala katastrofickych filmov zo sedemdesiatych rokov, ktory stoji za to vidiet aj dnes. Zvlastne, ze obidva vznikli v rovnakom roku. A aj ked je meritko katastrofy v Zemetraseni väcsie, tak Sklenene peklo je predsa len o triedu lepsi film. Jak kvôli postavam, ktorych bolo v Pekle viac, boli hviezdnejsie obsadene a lepsie napisane. Ci uz sympataci o ktorych zivot som sa bal, tak aj parchant, ktoremu som tam cely cas prial smrt. Z postav v Zemetraseni ma zaujal chrabry ale nie bezchybny Heston, unaveny policajt Kennedy, nadherna Geneviève Bujold, Victoria Principal s peknym trickom ale otrasnou parochnou na hlave a ako bonbonik tu je nonstop ozraty Walter Matthau, ktory ma cele zemetrasenie na haku. Zvysok je nevyrazny alebo nesympaticky dobytok na porazku. Technicka stranka je miestami stale velmi pôsobiva. Najmä ked sa otriasaju skutocne mensie domy. Ale aj makety mrakodrapov vyzeraju miestami stale pôsobivo. Napinavost Skleneneho pekla, v ktorom boli postavy uväznene v obmedzenom priestore, ale film nedosahuje. Zaujme aspon necakane tragicky zaver pre niektore hviezdne obsadene postavy. Takze aj ked je vysledkom o triedu horsi film ako Sklenene peklo, tak je to stale prvotriedna zanrovka. 8/10. ()

malylada

Mě tenhle kousek vždy bavil, nezapomenu, jak jsem byl jako dítě napjatý a vždy když zabloudím do dětských let, tak patří k těm snímkům, které si vybavím......7/10 ()

corpsy

Ďalšia superklasika katastrofického žánru, aj keď jej najväčší problém tkvie v tom, že bola v tieni SKLENENÉHO PEKLA z toho istého roku. Naozaj vynikajúce triky a efekty ( niektoré scény boli o niekoľko rokov použité aj v seriály GALACTICA 1980, keďže seriál, rovnako ako aj film produkoval Universal ), opäť výdatný herecký ansámbel, dokonalá kulisa spustošeného mesta. Katastrofická pecka, ktorá u mňa nikdy nezostarne. ()

curunir

,,TOTO KEDYSI BÝVALO PARÁDNE MESTO." __ Z katastrofických filmov ten lepší priemer. Samotný dialógy (scenár napísal Mario Puzo) za veľa nestoja a zrážajú film skôr do béčkovosti, dostatočne však všetko zachraňujú herci a to, že hlavne v druhej polovici sa je načo pozerať. Samotný Heston a jeho polovička Ava Gardner nie sú obzvlášť úžasní, prekvapia však George Kennedy a opilecká rola Waltera Matthaua, ktorý dokonale predvádza aké veľké šťastie vedia mať opití ľudia. Tu ani humorná stránka filmu nijak neškodí a stabilizuje a odľahčuje celý film. Čo ma na Zemetrasení predovšetkým zaujalo, že režisér nedal na zaužívaný princíp priamočiareho deja kde sa postavy po katastrofe musia dostať z bodu A do bodu B, ale následky kataklizmy približuje komplexne a tak je ukázané i rabovanie či vyčíňanie narušených jedincov. Špeciálne efekty majú čím zaujať aj dnes, kamera je taktiež vydarená (kameraman Philip H. Lathrop pracoval aj na sérii filmov Letisko), vlastne na sa filme podieľalo veľa popredných odborníkov a svoju prácu zvládli dobre. ()

Orlau32

Katastrofický film na svou dobu velmi zdařilý a hlavně efekty byly výborně natočené. Obsahově to ovšem byl naprostý průměr a nemohly to zachránit ani megahvězdy jako Charlton HESTON a Ava GARDNEROVÁ. ()

blackrain

Lidé od počátku světa zápasí se živelným působením přírodních sil. Ohrožují nás požáry, záplavy, laviny, vichřice, uragány, tornáda, tsunami a zemtřesení. O posledním jmenovaném živlu je i tento velmi povedený film s Charltonem Hestonem v hlavní roli. Rádi podceňujeme hrozící nebezpečí a snadno se necháváme uchlácholit. Tvůrcům se povedla jedna nevídaná věc, de facto se jim podařilo předpovědět katastrofu, která postihla Los Angeles téměř 20 let po natočení tohoto katastrofického filmu. ()

kaylin

Takový celkem klasický katastrofický film, který má velké množství postav, docela dlouhý rozjezd, no a pak už jen nějaké ty dramatické situace, které jsou místy i docela dobré. Není to nic skvělého, ale třeba Victoria Principal mě tu naprosto dostala. Vždycky jsem ji měl rád a tady jsem si ji krásně připomněl. ()

Rakosnicek77

Milosrdné tři hvězdy s ohledem na fakt, kdy film vznikl. V té době šlo asi o velkej biják, plný triků, které tajili dech a zasloužili uznání, dnes na mne působí jako papírová Gappa, ze které jsem měl jako malý strach. Jednoduše už polystyrénové kulisy moc netáhnou a dějově je tenhle film taky první hodinu celkem nuda. Skleněné peklo, je ve srovnání o jeden level výš. ()

italka63

Přihlédnu-li k době vzniku filmu, nebylo to vůbec špatné a to včetně triků a jako vždy frajera Hestona. Pokud v tomhle průšvihu ještě narazíte na magora v zeleném, není o co stát. ()

OG_Swifty

Zemětřesení už dneska nepřesvědčí Oscarovým zvukem ani grafickými efekty, ale pořád dokáže zaujmout po herecké stránce. Atmosfericky film drží kvalitu sedmdesátkových katastrofických filmů a buduje atmosféru pomalu a nenápadně, podobně jako tomu bylo např. ve Skleněném pekle nebo o rok později v Čelistech. Jak jsem ale již zmínil, hlavní kvalita filmu je v hereckém obsazení - mohl bych tu vyjmenovat aspoň 10 lidí, kteří ztvárnili svoje postavy zajímavě a o nichž bych mohl něco napsat, ale bylo by to asi zbytečný. Vyzdvihnu tak jenom George Kennedyho, na kterýho jsem nedávno nadával v jiném filmu, protože tahle role mu naopak vážně sedla. PS: Byl jsem rád, že psychozelinář ty zmrdy postřílel :D ()

Martin741

Slusny katastroficky film, ale oproti kultovemu Towering Ynferno /po nassky Sklenene peklo/ z tohto isteho roku 1974 je tento film len chudobnejsi a menej znamy pribuzny. 55 % ()

agathon

Z nostalgie... co je na tom filmu jedine zajimave je zvukovy system, kterym byl natacen a promitan v kinech. na dvd si ho neuzijete, takze uz neni pozoruhodny vubec nicim ()

zette

Vyborny katastroficky film, ktery celkem verohodne ukaze fiktivni nestesti v Los Angeles! Film bavi od zacatku do konce a i kdyz se ve filmu zrovna nic nedeje, je citit napeti, budovani atmosfery se povedlo. Mozna nektere osudy postav ci jejich chovani nejsou nejlepsi, to ale ani v beznem zivote. Skoda, ze Ava Gardner nedostala vice prostoru, ale celkove jsem byl z jejiho hereckeho vykonu nejvice zklamany. ()

WolfR

Skvělé scény katastrof zemětřesení a solidní Charles Heston v hlavní roli. Avšak ostatní scény beru jako nudnější vatu, 3 hvězdy. ()

Mylouch

Jedna z vlaštovek katastrofického žánru, dodnes dýchající kouzlem pokusu o neokázalé lidské drama v nijak nereálné katastrofě moderní městské civilizace. Rané vizuální efekty, kvalitní kamera.3-4* ()

adams89

V 70. letech byl katastrofický žánr na svém vrcholu, o tom netřeba pochybovat. Filmy jako Skleněné peklo, Dobrodružství Poseidonu nebo Zemětřesení se už navždy zapsaly do našich povědomí svoji nespornou kvalitou. Poslední jmenovaný film mi utkvěl v paměti hlavně úžasným Charltonem Hestonem. Oproti letem minulým byla jeho 70. léta dobou podstatně horších filmů a Zemětřesení tak dost možná patří k jeho vrcholné tvorbě. Vedle něho jsou největším lákadlem i povedené vizuální triky, z nichž určitě dominuje protržení obrovské vodní přehrady u Los Angeles. Zemětřesení patří k těm filmům, nad jejichž zhlédnutím byste se neměli dlouho rozmýšlet.80% ()