Vesecký

Jak téhle filmové klasice, navíc s velikány amerického herectví, nedat pět hvězdiček. Jestliže u takto dlouhého filmu zpravidla usínám po stovce minut, tady vydrží člověk sledovat děj plné dvě a půl hodiny, aniž by se chvíli nudil. Děj je velice bohatý, nikde se nezakousne do nějaké zbytečnosti, má vše, co má správné drama mít. Steve McQueen je bývalá jednička a Dustin Hoffman současná jednička amerických herců. Děj nemá cenu omílat, ale řeknu vám, být mladší, tak by se mi to mezi těmi Indiány líbilo. ()

Klajnik odpad!

Ač je remake (2017) vesměs průměrný film stojící jen na úžasné předloze, tak funguje mnohem lépe než tato chcíplá původní adaptace, která je v každém jednom aspektu horší a současně o něco delší. Lidi dávali znát svá nepochopení v komentech pod remakem: "Tenhle remake je pro lidi, co se nejsou schopní podívat na film starší 20 let?" nebo "Proč dělaj remake něčeho, co funguje?" Podíval jsem se tedy na původní adaptaci, abych se přesvědčil, jak moc skvělej film to je a jak moc zbytečný je jeho remake. Nakonec jsem byl značně znuděn. To, co v remaku jakž takž fungovalo, zde už nefunguje vůbec. Kupříkladu Motýlek je zde za nesympatického a nepříliš schopného řadového vězně. Doba se hnula a tenhle film už nyní u diváku neobstojí, protože je příliš nezáživný co se postav a jejich vzájemných interakcí týká - což narušuje celou strukturu jejich počínání si (nesmysluplnost v rámci příběhu, nevěrohodnost) i zábavnosti, která z toho může plynout. Chyba neni v tématu. věřím, že Henriho příběh je stálo dost poutavý, neuvěřitelně dobrodružný a silný. Chyba je v celé této nedobré adaptaci. Snad dříve nebylo tolik dobrých filmů a ke spokojenosti stačilo míň (džungle, zajímavý námět a zvučná jména). Dnes na to lidi koukají nostalgicky a pak to dopadá tak, že je vlastně špatný film zařazen mezi stovku nejlepších filmů databáze. Nebavilo mě sledovat nějaký nudný panďuláky, co se snaží dostat z trestanecké kolonie. Sílu tomu dá právě důraz na detail. Přirozeně nelze mluvit ani o atmosféře. Později jsem si dokonce přečetl i původní Charrierovu knihu - tu mohu jen doporučit, vskutku silné dílo a právě surovost, zmar, přátelství i touha po svobodě mnohem víc vystupuje z děje v remaku. ()

Greg25

Emočně se tohodle snímku nezbavíte ještě několik týdnů po zhlédnutí. Je jedno, jestli se ten příběh stal, nebo ne (anebo v jaké podobě). Základ je pravda a nadčasovými tématy je to plné. Minispoiler - při jedné ze scén mně v kontextu všeho předchozího dostal - rozhovor mezi Degou a Motýlkem - "Je to tak beznadějné. - Jo. - Myslíš, že to vyjde? - Není to jedno?" (konec minispoileru) 100% ()

Santino7

Dve a pol hodiny náuky o tom, akú váhu má sloboda. Jedna z najväčších väzenských klasík, aké kedy vznikli (škoda len, že to nebolo ešte o takú hodinku dlhšie, pýtalo sa mi totiž ukázať ešte ďaleko viac). I tak však bezmála dokonalé a ani neviem, prečo som pri hodnotení neudelil i poslednú, piatu hviezdičku - nechám si ju teda "do zálohy" pripravenú k ďalšej projekcii, ktorá v dohľadnom časovom horizonte akiste príde. 85% ()

Chevees

Když jsem kdysi když jsem Motýlka viděl, tak jsem si říkal, jak je to úžasný film, ale pak jsem si přečetl knižní překdlohu a rázem u mě film klesl hodně dolů. Ale tak už to u zfilmovaných knih většinou bývá - nepřekonají svojí předlohu a mnohdy se jí ani nevyrovnají... Hvězdičky dávám pouze za herecký výkon Steva McQueena a Dustina Hoffmana. ()

Driscoll

Vedle tohoto naturalistického vyobrazení vězeňského"života" je vykonstruovaný Shawshank pouhým večerníčkem. Herecké výkony filmu samozřejmě dominují; Steve McQueen je skvělý (a jeho filmové proměny také) Dustina Hoffmana snad ani zmiňovat nemusím. Tahle klasika si prostě plné hodnocení zaslouží. ()

Honny2

Netřeba komentovat tuto filmovou legendu. Skvělý film, skvělé obsazení a působivý námět i zpracování. ....tak proč ne 100%? ()

RadimFišer

Tento film patří do první třicítky. Viděl jsem ho před mnoha lety a dokonalost neznala mezí. Pět hvězd je minumum k filmu podobnému Vykoupení z věznice Shawshenk. Naprostá povinnost pro všechny co mají rádi vězení, druhou světovou válku, sociální problémy a tvrdé násilí. Něco tak skvěle zpracovaného se jen tak bohužel nevidí. ()

mirliflore

Tak nejdřív klady - herecké výkony jsou opravdu výborné, Dustin Hoffman exceluje, a Stevu McQueenovi musí jeho proměnu uvěřit snad každý. Také některé scény stojí za to - třeba celá samotka je dechberoucí, a i závěr, podložený krásnou hudbou, stojí za to ("Hey, bastards, I'm still here!"). Jenže tím to taky končí. Knížní předlohu jsem nečetl, a zvlášt v druhé polovině jsem toho litoval, protože jsem měl pocit, že jsem byl o to nejlepší ochuzen a že to, co se dělo na plátně, muselo být v (podrobnější) písemné podobě mnohem působivější. Druhá polovina byla celkově nějaká slabší, dost se tam přeskakovalo a tak působila nekompaktně. Celkově to vidím, zejména díky hercům, na 70%. ()

Jeremiah

Skvělý film, který ukazuje, jak by se mělo zacházet s těmi nejodpornějšími zločinci, včetně tzv. ekonomických zločinů. Kdyby něco takového existovalo i u nás, tak bychom se možná spousty svinstev, které se zde udály, ani nedožili a čestným lidem by se dýchalo lépe. Ale pojďme k filmu - nádherně natočené drama z vězeňského prostředí, dovedené k dokonalosti hereckými výkony hlavních představitelů. Kvalitně převyprávěný dramatický příběh H.Charriera, orámovaný vhodně zvolenou hudbou, který by měl silně zapůsobit na většinu diváků. ()

KOZEL84

Knihu miluju a když sem ji četl byl pro mě Charriére nejobdivuhodnější člověk co kdy žil.McQueenova nejlepší role.PS:kdo chce vědět jak to sním bylo dál at' si přečte BANCO. ()

Helldo

Krásný film o muži, jenž i přes veškeré strasti života za mřížemi a nevydařenými pokusy o útěk zůstal nezlomen, až nakonec dosáhl vyoužené svobody, a také o síle přátelství. Skvělý Steve McQueen a samozřejmě Dustin Hoffman. Jeden z nejlepších vězeňských dramat všech dob. ()

Saur.us

Už od mala si Motýlka pamatuji jako hodně silný film o hodně drsném vězení kdesi v Atlantiku. Po čase jsem měl tu možnost vidět tento film znovu a stále ve mě zanechává ten samí pocit jako kdysi. Pocit, že tohle snad normální člověk normálním lidem dělat nemohl, i když to byly ti nejhorší zločinci z celé Francie. A ta touha po svobodě, která stála Motýlka 7 let samotky a stejně se jí nevzdal, to chce sílu. Každopádně nevim, jak moc je příběh o Motýlkovi pravdivý a nebo zcela domyšlený, poselství je jasné. Výborný McQueen a neméně výborný Hoffman jsou dalšími důvody proč tomuto příběhu o svobodě a přátelství dát plnou. ()

grerar

Podle mě se jedná o film mezi Ve jménu otce a Shawshankem. Jedno je o velké vůli a druhé o velké fantastičnosti. Dohromady spolu s McQueenem a Hoffmanem dává velice kompaktní a hodnotný materiál. Pravda, scény s útěkem přes jeptišky či domorodce jsou skoro jako z jiného filmu, ale co už. 5* ()

Eratashi

Herecký orchestr, téma strhující, zpracování dokonalé, napětí roste pomalu ale jistě, nakonci vás to dostane na kolena. Osudový příběh člověka, který se dostane do vězení ve Francouzské Guyaně. Doporučení: dívejte se na to celé, bez přerušování, bez odbíhání, a hlavně pouze když budete mít smutnější náladu. Dlouhý film o dlouhé cestě, ponořte se do opravdové touhy po svobodě, a zapomeňte při tomto filmu na všechny akční přestřelky amíko-hrdinů, kteří se i s jednou svorkou dostanou z ostrova Alcatraz, protože takhle se opravdu zdrhá a bojuje o svobodný život. (Souhlas s komentem Lima) ()

Narciska

Prostě perfektní. Dialogy, co mají hloubku, scény, co mají smysl. Brilantní Hoffman a McQueen. Skvělá hudba a zvuk. Výborná literární předloha. Život. Síla. Zamyšlení. Přátelství. Lehkost Motýlka. ()

Vrata88

Po celodenní chůzi jsem si sednul do křesla a v domnění, že to bude zajímavý příběh s dobrým koncem jsem si pustil toho slavného Motýlka. Od první scény jsem s nadšením sledoval jak si Dustin a Steve klestí svoji cestu tímhle drsným příběhem a jak jim osud ne a ne podat svoji ruku no a když se jim konečně nějaký to štěstíčko připlete do cesty, tak jen proto aby byli za chvíli zase na dně. Nakonec mi to až vyrazilo dech, když se titulky zmínili o tom, že je to inspirované skutečným příběhem. ()

Mindrot

Hodnotenie ovplyvnené miliónkrát prečítanou knihou, nebyť nej, bolo by to minimálne za štyri, ale takto...američania pochovali onen francúzsky šarm, postavy ostali ani nie načrtnuté a nemohol som sa stotožniť so žiadnou z nich. Hodnotenie čisto subjektívne, film svoje kvality nesporne má, ale nie pre mňa... ()