Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

Hanys_

Asi takhle. Táhlo se to jak smrad. Tohle Spielberg netočil ani pro lidi ani pro radost, ale vysloveně pro Akademii. 2.5/10 ()

Kanca

Tohle je jeden z těch filmů, který vás nezaujme nějakou akční scénou nebo něčím podobným, ale který musíte od začátku do konce sledovat, bedlivě poslouchat a vnímat každou postavu, která se tam objeví. Pokud se totiž na chvíli zapomenete jako já, tak najednou nevíte, kdo je kdo a kdo tam s kým co řeší. Takže první půlku filmu jsem byla lehce ztracená, ale v té druhé, když už vlastně nejde o to, kdo je kdo, ale stačí vědět kdo za koho, jsem zas našla ztracenou nit a dobrala se ke konci, který byl tak fenomenálně americký :) Ale jinak smekám před skvělým Day-Lewisem, který hrál nejen gesty a mimikou, ale především svýma očima. ()

beba789

Nuda!Tohle byla prostě nuda!Sledovat furt nějaké politické hádky,no koho by to bavilo?!Mě teda fakt ne!Jednu hnězdu dávám za vizuální stránku filmu,druhou za herce Daniela Day-Lewise.Víc jich bohužel dát nemohu.Stevene,vrať se konečně k žánrům,co ti šli nejlépe a přestaň točit dramata!!!40%. ()

CarlosX

důležitý film, ale pro člověka bez hlubšího zájmu o americkou historii prakticky nedodivatelny . Paní prof. Ddvořák ová to ve svých kurzech na VŠE přednášela mnohem poutavěji než Spielberg, a to ani nepotřebovala mít za svými zády brilantní ho Daniela Day Lewise. Dejepisna spielbegovska nuda!! ()

lukasch

Spielberg fakt měkne. Ať už natočí zase nějaké sci-fi nebo horor. Obávám se, že Lincoln vůbec nic neřekne neamerickému publiku. Všichni víme, jak vypadal, že byla nějaká občanská válka v USA, že zrušil otroctví a pak ho pifli v divadle. Ale dvě a půl hodiny sledovat drama plné intrik asi dvou desítek lidí, o kterých jsem v životě neslyšel a které si nemůžu zapamatovat, mě fakt nebavilo. Herci byli super, Lewis, Jones i Fieldová si toho plešouna asi odnesou, ale zbytek fakt připomínal televizní film. Kamera Kaminského ani hudba Williamse ve mě nezanechala vůbec nic. ()

Rapikk

Po téměř každé filmové stránce jde o perfektně zpracované dílo. Skvělé kulisy, výborné kostýmy, chytré dialogy, působivá zákulisní hudba a především úžasné herecké duo Daniel Day-Lewis a Tommy Lee Jones. A i přes to odcházím od filmu poměrně zklamán. Nejprve jsem chtěl kritizovat scénář. Ale v tom problém netkví. V rámci okolností to Spilberg napsal kvalitně a z tématu vyždímal maximum. Jediný, ale zato velice závažný problém spatřuji právě v samotném tématu. Život šestnáctého prezidenta USA nebyl nijak nudný a nezajímavý. Ale tento film i přes svůj název není ani náhodou životopisným dílem. Vše se točí spíše okolo toho třináctého dodatku. Takže ve výsledku sledujeme diskuse v Kongresu, politické pletichaření a lobby. Tato exkurze do tehdejšího života ve Washingtonu DC sice nerozbolí hlavu tak jako sledování Parlamentu ČR v akci, ale zároveň nepřináší žádné filmové potěšení. Osobně mám rád politicky i historicky zaměřené filmy, ale toto je prostě nemastná a neslaná nuda. ()

Earl10

Technicky brilantní, ale nudná historická rekonstrukce bez dostatku emocí! Film, který nevyvolá zájem o postavy a celou dobu je příliš vzdálený divákovi. Bohužel i nevýrazný Williams k tomu. Herecky to šlape, ale ani to nezmění tu šeď a nudu. A neukázání atentátu mě osobně dost mrzí. Moc pedantské a učebnicové, málo filmové a uvolněné! [viděl v kině] [50%] ()

AdamesWWE

[4/10] Pred chvílou som dopozeral Lincolna a sám seba sa pýtam: o čom to vlastne bolo? Dve a pol hodiny sledovania polických vecí z minulosti a počúvať dialógy utrápených hercov v maskách, to je privela.. Spieldberg je výborný režisér a čo i ked´ mna nezaujíma osud Abrahama Lincolna tak som veril, že tento pán režisér dokáže jeho osud podať takým spôsobom že ma to dostane a zaujme. To sa ale bohužiaľ nestalo. V podstate má celý film až veľmi pomalé tempo, kde sa nedeje nič zaujímavé a väčšinu času film nudí. Je to Spieldberg, ale o tej nude je to pravda a myslím si že ani z objektívneho hladiska si tento film nezaslúži veľkú pochvalu. Možno sa nájdu ludia ktorí budú tento skvost obdivovať, ale u mna nieje prečo. Uznávam že kamera, strih, zábery, prostredie, atmosféra ktorú tu vytvoril, kostými tak to všetko je skvelo podané a bavila ma aj väčšina hercov, ale príbehová línia filmu je dosť slabá. Bez výraznejšieho momentu, vypätých emociálnych chvíl alebo pamätných dialógov. Záver sa mi páčil. Hudba od Williamsa bola príjemná, ale aj od neho som čakal viac. Takže tak hodnotím Lincolna iba na podpriemerné 2*. Ocenujem spomínané kladné veci ktoré spravil režisér dobre, ale inak je do nudný film hodný jedného pozretia. ()

dopita

Spielberg buď stárne a senilní, nebo na to sere. Kdybych se řídil srdcem, tak filmu fláknu odpad! a ještě si u toho odplivnu. Ale hlava mi říká, že ve filmu je leccos na slušné úrovni a uplně ho odstřelit by bylo trochu blbý, nebo to řeknu jinak a s nadsázkou - bylo by to "neprofesionální". Nicméně jako celek to stojí za hovno. Je to strašná nuda, která se navíc tváří tak strašně vznešeně a ušlechtile, že je to k smíchu. Za co kristova noho film posbíral 12 Oscarových nominací??? Za kostýmy (vytažený z ňákýho archívu), za střih (nudit diváka k smrti už po deseti minutách je asi považováno za umění), za zvuk (pořád se tam jen mluví, tak to fakt byla dřina film nazvučit), za odfláknutou režii nebo za hudbu, které jsem si tentokrát vůbec nevšiml?? Což je mimochodem u Johna Williamse dost podivné a nezvyklé. Že Oscara dostane Daniel Day-Lewis bylo jasný ve chvíli, kdy ho Spielberg obsadil, což samozřejmě nemyslím nijak pozitivně a o akademii to říká leccos. ()

Litvicek

Pro toho, kdo má rád politické drama, dá se říct, tak bude nadšen. Já byl teda unešen. Jak filmovým zpracováním jedné z největších ikon v dějinách lidstva, tak hlavně i tím hereckým zpracováním. Daniel je výborný herec a v každé jeho roli, co jsem zatím viděl, byl prostě vynikající. Dokáže zpracovat svou postavu tak geniálně přesně, až je to obdivuhodné. Tady měl za úkol ztvárnit Lincolna ale on udělal něco víc, on se Abrahamem Lincolnem vážně stal. Každou minutu jeho "hraní" jsem mu věřil a byl unešen jeho výkonem. Oskara má zaslouženě. Pokud jde o Spielberga, tak nemám slov. Dokázal představit člověka, který byl tak inteligentní, výřečný, vtipný, charismatický a hlavně vůdčí typ. Opravdu filmová pochoutka pro ty, kteří mají rádi jen kecání ale i když je film především o tom, nemohl jsem se udržet a na konci filmu nějaká ta slza ukápla. Čekal jsem hodně dlouho, než jsem si ten film pustil ale to čekání za to stálo. 5 hvězd. ()

Paity

Tenhle film mě popravdě překvapil. Čekal jsem bídu, jak je u Spielberga v poslední době obvyklé a dostal jsem něco, za co se učebnice dějepisu nemusí stydět. Tedy pro toho, kdo se zajímá o historii, to není rozhodně špatné. Herecký výkon hlavního představitele mě neurazil a proto hodnotíám pozitivně. ()

Ripley

Dokonce i takový velikán jako je Steven Spielberg má právo natočit nudný film o důležité události americké historie.Film se téměř celou stopáž soustředí ani ne tak na Lincolnův život,ale na jeho nápad,přípravu a realizaci 13.dodatku Ústavy Spojených států.Film mě začal zajímat bohužel až v poslední půlhodině filmu,zhruba od počátku hlasování.Film se mě jmenovat spíše Dodatek ústavy nežli Lincoln. ()

Mafiapau odpad!

Fakt prosím. Spielbergu už jdi do důchodu. Nutíš mě nenávidět celou tvojí osobnost i přes to, že jsi vydal dost skvostných snímků. ()

Sufferer

Traduje sa, že Spojené štáty sú krajinou neobmedzených možností, jednako však udalostí, osudov alebo osobností histórie, ktoré sa doslova pýtajú o to, aby ich niekto zvečnil na film. S postavou Abrahama Lincolna sme sa už mali možnosť stretnúť, lež doteraz nie takto. Jeho životopisný portrét zachytáva a upiera pozornosť na schválenie trinásteho dodatku ústavy, danú látku prezentuje s plnou vážnosťou, podáva ju vyčerpávajúco a filmársky precízne, avšak emocionálna rovina zľahka pokrivkáva. Odzrkadľuje kvality Spielbergovho formátu od ilúzie vrátenia sa späť v čase, cez technickú stránku až po vedenie hercov, pričom si úspešne stráži, aby hlavná postava (v dobrom) zatienila ostatných. Lincoln je bezpochyby oscarový materiál a určite neobíde s prázdnymi rukami (moje laické oko vraví, že si niekoľko zaslúži oprávnene), americké publikum sa bude biť do pŕs s patriotizmom sebe vlastným, no pre diváka spoza amerických hraníc nie je práve vďačným snímkom, jeho dramatická, ale ani osobná rovina si ho nevie upnúť k sebe natoľko, aby si musel utierať pot z čela. Tri sú málo a štyri zas veľa, prikloním sa nahor. ()

MatoFILM

2 hodiny 20 minút obrovskej nudy a politických debát. Ak tento film získa Oscara za najlepší film roka tak to budem brať ako najväčší omyl roka. Vlastne Akadémia už ten omyl spravila tým, že úplne odignorovala geniálneho Nolana a jeho The dark knight rises alebo aj Cloud Atlas bratov Wachovskich. ()

ondrula

Špilberk je holt Špilberk a točit umí výborně, o tom žádná. Všichni herci hrají skvěle a atmosféra doby je vykreslená dokonale. Proč tedy jen 3*? Protože je to užvaněný až hamba a vážně tři hodiny nesledujete nic jinýho než 200 let starý politický intriky a nekonečný plky. ()

blues

Celkem zklamání. Oproti ostatním kandidátům na Oscara velmi slabé. Film veskrze politický, promluvený stovkou zbytečných dialogů. Navíc hodně dlouhá stopáž a děj se sune dopředu jen velmi pomalu. No a závěru, který vichni dobře znají a očekávají, se divák stejně nedočká tak, jak by si představoval... Stěží dvě hvězdy, nelituju, že jsem na to nešel do kina. ()

Lionheart

Pěkný historický film, který je ale nehorááááázně dlouhý. Chápu, že Amíci jsou z toho dojetím vedle, ale v hodinovém filmu by to bylo naprosto dostačující. ()

peetriss

Steven Spielberg začíná ztrácet dech. Je to škoda, ale je to tak! Osudy Abrahama Lincolna, historické osobnosti s velkým O, se mi jevily jako velmi zajímavé, bohužel historická vypovídací hodnota filmu je velmi velmi omezená. Lincoln je neustále celé dvě a půl hodiny vyzdvihován jako průkopnický myslitel, nic proti tomu, ale neustálé statické omílání Lincolnových výroků nemůže film s takovouto stopáží v žádném případě utáhnout. Film je uloudaný, nezáživný a obrátky nabere až v poslední hodině, při samotné schvalovací proceduře 13. dodatku, politických kličkách, intrikách a další tricích vedoucích nakonec k úspěšnému schválení této normy. Herecky i řemeslně je Lincoln natočen skvěle, kvalitní je výprava, kamera, Spielbergův dvorní skladatel Williams zůstal tentokráte trochu ve stínu, masky jsou taktéž mistrné, stejně jako herectví Daniela Day-Lewise, který na sebe upozornil nejvíce od doby Posledního Mohykána, a že už je to pěkná řádka let! Ještě více se mi však líbil výkon Tommyho Lee Jonese. Lincoln bohužel příliš nevyčnívá ze šedivého průměru a velký Spielberg si s látkou velkého Lincolna neporadil, jak by se od jeho zkušeností čekalo. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga