Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

kiros179

Představte si zfilmovanou nejsušší literaturu faktu, skvěle natočenou, s excelentně zahraným hlavním hrdinou. Je to přesně ten typ filmu, který ve vás zanechává onu pachuť, že to je to celé natočené proto, aby všichni věděli jaký je Daniel Day-Lewis neobyčejný herec (nemyslím vůbec zle). Pokud tedy nejste vášnivý historik či Abrahamův skalní fanda (to už opravdu zní absurdně, já vím), tento film klidně vynechte. Na konec bych se chtěl omluvit svému otci, že jsem ho vzal na film, u kterého posledních cca 110 minut prospal, kdyby si ještě k tomu zaplatil lístek, asi bych si to vzal osobně! Doufám, že naše malé kino díky tomu nezanevře. O 50 minut méně by filmu jako celku jenom prospělo. I když s daným tristním poměrem polika / rodinné vztahy / všechno ostatní (tzn: 80% / 19% / 1%), by to to ve finále asi stejně nebyla žádná sláva. 35% ()

thomasnikrs

Pěkně natočené,ale je to jako by amík koukal na film o Marii Terezii nebo zavraždění Franty Pepy jedničky... D.D.Lewis výborný herecký výkon ()

transbeskyd

Myslím, že takový film může natočit jenom opravdový vlastenec. Není to komerční hit, ale pro Ameriku a její dějiny milník, který si bezesporu zasloužil zfilmování. Pro nezasvěceného diváka každopádně trochu nuda obzvlášť, když se film zavile soustředí opravdu jen na politické zákulisí a jen velmi okrajově na životní příběh velkého státníka. DD to ale zahrál ve velkém stylu a pozvedl nikoliv samoúčelně na zážitek. Snad se na to podívá i pan Zeman, aby viděl, jak se chová a jedná skutečná hlava státu. ()

Sedliak

Obrovská nuda. Je to ako pozerať Discovery channel, len s tuctom slávnych hercov. Keď dokázal Fincher urobiť perfektný film o internetovej stránke, ako je možné, že to Spielberg nedokáže o hlasovaní k dodatku ústavy? Je to koniec najslávnejšieho režiséra? Určite nie. Ale je to jednoznačné sklamanie, pretože spolupráca s Day-Lewisom sľubovala nevšedný zážitok. Ak bolo v úmysle do-vzdelať populáciu v historických faktoch, tak dobre, ale nech sa to nesnaží tváriť ako najdôležitejší film všetkých čias. Dvanásť nominácií na oscara je výsmech a znak impotencie Americkej filmovej akadémie, ktorá sa tak urputne snaží byť politicky korektná, až sa obyčajný chalan z Bratislavy musí popod fúzy smiať. Neviem komu film odporučiť, historici si ho určite pozrú, študenti filmových škôl si ho určite pozrú. Ja si ho určite znovu nepozriem. ()

Ferenzo

Na Spielberga velká slabota. Oskara za herecký výkon sice chápu, Lewis, pro mě neznámý herec byl skvělý. Ale pokud mám hodnotit film, je to dlouhááá nuda. V rámci pravdy je však důležité říct, že film je pro mne nudný hlavně proto, že tato historie se mne nijak netýká. Věřím, že pro američany toto bude povinnost i ve školách, ale pokud nejste milovník historie nebo dějepisu, ani na film nekoukejte. Je to jen politikaření za zrušení otroctví v 19.stol. To se raději podívejte na film Amistad ( také Spielberg ), ten je ohledně otroctví kulervoucí. Lincoln slabých 50%. ()

darthvader77

Tenhle film mě dostal hlavně svou výpravnosti o tom jak lidé tehdy přemýšleli. Pokladá si základní fylozofické otázky, za co lze prolít krev za co se jiného obětovat než pro svobodu. Spielberg perfektně vystihl jak uvažovali zastánci otroctví, kteří se obhajovali tím co není je proti bohu. Co stálo v pozadí jednoho z velkých mezníků našich dějin. Podle mě zpracování jedné z největších změn společnosti zvládl Spielberg výtečně. Chápu, že se někteří neubrání srovnání se záznamy z poslanecké sněmovny, na druhou stranu přesně tohle bylo pro Lincolna denní chleba a tak je dobře, že to Spielberg ukazuje bez okrasy. Téch dvánact nominací chápu přededevším scéna kdy Lincoln projíždí bitevním polem, či jeho plamenné projevy a zobrazení jeho osoby jako výborného řečníka si myslím byly důvody proč se akademi takhle rozhodla. Já osobně si myslím, že když by tohle nebylo z amerického prostředí, ale týkalo se to nás mělo by to na tomhle webu víc přízniců. Za co odbírám jednu hvězdičku je délka, která měla být o něco kratší, jinak ovšem velká spokojenostHudba Johna Williamse skvělá jako vždy. Z hereckých výkonů nejlepší jsou Tommy-Lee Jones a Daniel Day-Lewi. ()

Alca

Nemůžu si pomoct, ale jsem zklamaná. Nebavilo mě to. I když jsem se přinutila koukat až do konce, pořád jsem vyhlížela divadlo :-) Nejvíc rozhodně zaujal Tommy Lee Jones a muzika, ta je krásná. ()

MickeyH.

Proč tak nízké celkové hodnocení? Šlo toto téma zpracovat líp? Je to hutné téma a pro mnohé nezáživné. Spielberg si mohl aspoň odpustit těch 150 minut a bylo by asi lepší, kdyby to smrsknul do 90ti minut, ale i tak se mi tento film líbil jak z hlediska tvůrčího, tak z hlediska obsahového. Myslím, že cílem tohoto filmu není pobavit, ale obohatit. 85% ()

FortKnox

Film není pro dnešní diváky, tohle bylo točeno na památku Abrahama Lincolna, pro lidi, kteří žili před sto padesáti lety. ()

yaqwsx

Nic jsem nečekal a také jsem od tohoto filmu nic nedostal. Pěkně zpracovaný film, který mě však neskutečně nudil. Dvě hodiny prapodivných politických tahanic, občas s okatou snahou zapůsobit na mé city - nutno říci, že neúspěšně. Je možné, že můj pohled byl hodně zkreslen tím, že dokonale neznám historii a trochu jsem v množství postav ztrácel - ale i tak... ()

gicous

Před tím než jsem viděl Lincolna, říkal jsem si: "Jen ať to proboha není druhý Amistad". Naštěstí se žádná podobná vznešená nuda nekonala. Lincoln se téměř výhradně drží věcí, které předcházely nebo se nějakým způsobem týkaly 13. dodatku, jenž zakazoval otroctví. Díky pletychaření, uplácení a neustálemu honu za hlasy je film vcelku zajímavý. Zadrhává se až v úplném závěru, kdy Spielberg lehce sklouzává do příliš patetických a sentimentálních vod, což je u něho někdy zvykem. Vzpomeňme na Amistad, Válečného koně, Ryana atd. Pokážde když sáhne po podobně citlivém tématu, cítí potřebu prostřednictvím závěrů svých příběhů dohnat nás diváky k slzám za každou cenu. Osobního života Abrahama Lincolna se dotýká pouze okrajově. Jak je u každého filmu Stevena Spielberga zvykem, veškeré dílčí složky snímku jsou na té nejvyšší úrovni. Zmíním tady zejména herce a to D.D.Lewise a T.L.Jonese. Lewis předvádí suverenní výkon. Používá velice minimalistické prostředky k navození neodbytného pocitu, že takhle se tento velký státník opravdu choval. Chůzí, gesty, hlasem vytváří dokonalou iluzi. Role T.L.Jonese není až tak velká, ale i na tom menším prostoru dokázal vystřihnout skvělou postavu. Jeho proslovy ve sněmovně jsou strhující. Lincoln je výborný film ve chvílích kdy se příběh dostává do sněmovny a nebo popisuje kupčení s hlasy. Je to dobrý film zejména během rozhovorů Lincolna se svými nejbližšími spolupracovníky a bohužel je to také film podprůměrný a to především v závěru a také v momentech, kdy se snaží dotknout Lincolnova osobního života. ()

fanik15

Spielberg natočil film opravdu velkolepě. Ovšem trpí stejným neduhem jako War Horse a to tedy znamená, že je strašně nudný. Ovšem musím vypíchnout především výborné herecké výkony a dokonalou Spielbergovu režii. ()

morris22

Žádnou strhující podívanou od tohohle Spielbergova filmu nečekejte. Jde spíš o uvážlivý a historicky přesný film, který ukazuje zákulisí a detaily předcházející schválení největšího zákona 19.století ve Spojených státech. Nejde ani tak o to, že bylo potřeba získat podporu opozičních reprezentantů, ale jak onu podporu nakonec republikáni získali. Někomu stačilo slíbit zajímavou práci, jinému něco jiného, ale ostatní si nechali argumenty pro a proti projít hlavou a rozhodli se podle vlastního svědomí. Nenechali si diktovat vlastní partají a dnes nikdo nepochybuje, že hlasovali správně. Těžko říct, jak by se dějiny USA vyvíjeli, kdyby tento ústavní dodatek neprošel. Lincoln se tímto krokem nesmazatelně zapsal do dějin lidstva a tento film mu vzdává hold. Zpočátku snímek příliš nebaví, ale jak děj postupuje, příběh graduje a i přesto, že víte, jak hlasování dopadne. Mimoto mi Daniel Day-Lewis v roli A. Lincolna skvěle sedí, v něčem mi dokonce připomíná našeho T. G. M. 75% ()

kubilov

Neskutečné charisma střídající se se stařeckou příjemností a vyrovnaností se sebou dokáže korespondovat v jediném filmu, díky jediné osobě a díky skvělému herci, který ztvárnil osobnost zřejmě toho nejdůležitějšího člověka 19. století, Abrahama Lincolna. Daniel Day-Lewis by ve své podobě, dikci a mluvě klidně mohl být jednovaječným dvojčetem samotného obřího Abrahama. Třetím Oscarem se již snad pro všechny a definitivně zařadil mezi ty nejlepší herce, kteří kdy žili, rozhodně by si to za svou obdivuhodnou dřinu zasloužil. Lincoln je také i přes svou enormní délku, která mě jen tak mimochodem na Spielbergovi dnes a denně neskutečně vytáčí, poměrně rychle odsýpajícím interiérovým politickým dramatem, stačí k tomu jen základní či mírně pokročilé znalosti dobové (nejen) politické situace. Tak rozdílné hodnocení na imdb a zde je toho pravým důkazem. ()

DaleCoper

Abraham Lincoln si rozhodně tak nudný film nezasloužil. Ale přece jen to trochu před pádem do podprůměru zachranuje Daniel Day Lewis a Sally Field. ()

worlik

Těžko očekávat, že přehnanej americkej patriotickej patos bude pochopen i v Evropě. Tyhle jednostranný slavobrány tady nikoho moc neberou...ale hlavně když to Amíci zacvakaj, o to tady šlo a Steviemu to z tohohle pohledu zase vyšlo ()

zubrik66

Po koňovi či 3x obehol planétu rýchlosťou slimáka, som od Števa čakal oveľa viac. Lenže Števovi už došlo nitro a tak jeho trabant beží už iba na výpary. Asi v polovici filmu mi došlo, že tento film je veľký test - nie či niekto zaspí, ale že kto vydrží nezachrápať... Som si istý, že zamestnanci kina mali pri tomto filme výkričnik, aby po záverečných titulkám zobudili divákov (spáčov) veľmi jemne inak by im hrozil veľký šok. ()

Guran

Tento film není obyčejný. Už z názvu logicky plyne, že se bude jednat o Lincolnovu vládu v době občanské války, tudíž životopisný film s politickým tématem. Řekl jsem si, že když to natočil Spielberg a když má film takovou zajímavou tématiku, tak to zkusím a film si pustím. Už před tím, než jsem tak učinil jsem věděl, že film nebude žádný trhák a že ho možná ani nedokoukám, ale dokoukat se dá. Snímek je velká konverzačka, svým způsobem se ve filmu celé dvě a půl hodiny nic neděje. To co vás zaujme jsou právě dialogy postav a herecké obsazení. To, co vás naopak trochu odradí a na druhou stranu ani nepřekvapí jsou vysoká hodnocení snímku, například Oscar pro Lewise, který stvárnil samotného prezidenta Lincolna. ano, hrál ho dobře, ale že by byl tento výkon an Oscara? To rozhodně ne. Stále v USA platí, že jakmile má film americkou tématiku, tak je zaručený Oscar. Snímek Lincoln má jednoduchý děj zabývající se politickou situací za občanské války. Příběh nám poukáže i ostatní politiky, které v té době byli a odporovali Lincolnovi. Spielberg nás pár scénami zavede i do samotných bojů občanské války, ale není toho tolik. Za sebe musím říct, že délka dvě a půl hodiny je moc dlouhá a že se film dal zkrátit. To co mě ve filmu hodně vadilo byla doslova odfláknutá vražda Lincolna. To jsem od Spielberga čekal alespoň úctyhodné zfilmování smrti jednoho z největších amerických politiků. Film mi stačil vidět jednou. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga