Fullmetal Alchemist (TV seriál)

• Česko

Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců

Hagane no renkindžucuši

鋼の錬金術師 Fullmetal Alchemist

Hagane no renkinjutsushi

Fullmetal Alchemist

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2003–2004, 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu, Tošihiko Seki, Júdži Ueda, Vic Mignogna, Monica Rial, Keidži Fudžiwara, Sang-hyeon Eom, Matthew Tompkins, Chuck Huber, Masane Cukajama, Akiko Jadžima, Tóru Ókawa, Kentaró Itó, Kendži Ucumi, Daisuke Sakaguči, Kazuki Jao, Micuki Saiga, Reiko Kiuči, Kjóko Hikami, Hiroši Naka, Mikako Takahaši, Satomi Kórogi, Džódži Nakata, Džun Fukušima, Miju Macuki, Fumihiko Tačiki, Hidekacu Šibata, Daisuke Góri, Šóko Cuda, Kódži Totani, Šó Hajami, Asami Mukaidono, Jasunori Macumoto, Kacujuki Koniši, Naoki Makišima, Hirojuki Jošino, Megumi Tojoguči, Emi Motoi, Eriko Kawasaki, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Masaši Ebara, Tomoko Kawakami, Takaja Haši, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Kendži Nomura, Kóiči Sakaguči, Tóko Aojama, Šin'ja Ótaki, Jú Mizušima, Takajuki Sugó, Masa'aki Cukada, Júko Sató, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Tomohisa Asó, Rjókiči Takahaši, Jasuhiro Takato, Džin Horikawa, Reiko Suzuki, Mičiru Jamazaki, Rjúzó Hasuike, Šin Aomori, Nobujuki Furuta, Kei Kurita, Takaši Kondó, Seidži Sasaki, Masakazu Kohara, Rintaró Niši, Aikó Ogata, Cuguo Mogami, Jošihisa Kawahara, Kinrjú Arimoto, Makoto Cumura, Tecu Širatori

Nevím, jestli jsem učinila správné rozhodnutí, že si tuhle kultovní anime záležitost dám až po přelouskání mangy. Přestože od doby, kdy jsem to dočetla, už slušný čas uplynul, měla jsem pořád potíže užívat si děj, který nepředpokládám a který je mnohem nesmyslnější, než by mě napadlo. Nakonec se mi to víceméně povedlo a uznávám, že se s tím tvůrci vypořádali znamenitě. Poslepovat scény z předlohy a mezery mezi nimi vyplnit tak, aby vznikl naprosto odlišný příběh, který dokonce v některých částech tomu původnímu vyloženě protiřečí... to chce vážně talent. Bavila jsem se dobře, a teď hurá na verzi 2009!(1.3.2013)

Fullmetal Alchemist a jeho 51 dielov som zozral za 5 dni a to tak ze poslednych 5 dielov som si doslova a do pismena setril a nechcel som ich za ziadnu cenu pozriet, lebo mi bolo luto ze serial sa po nich konci. Ak by som mal hodnotit jednotlive casti tak sa ich naslo dokopy mozno 5 takych ktore neposunuli ten zakladny dej dopredu alebo odbocovali z hlavnej dejovej linie, lenze neboli o nic horsie ako tie ostatne. Tych zostavajucich 46 dielov hnalo cele dianie dopredu naozaj rychlo a nejaka vysvetlovacka, dlhsia zastavka a podobne bola iba vynimocne. FMA je proste kultove anime ktore sa originalnym pribehom, pojatim a postavami radi medzi absolutnu spicku. Nadhera.(7.3.2009)

Dává mi zabrat rozhodnout se, jestli dát plný počet, nebo ne. Pokaždé, když jsem začínala s úvahami, jestli nekoukám na naprostou blbost s rádoby filozofickými (ve skutečnosti nesmyslnými a často nadbytečnými) konverzacemi, přišel právě včas výborný díl, který všechno vyrovnal. Za zmínku stojí krásná hudba (a terminátor Archer).(27.9.2012)

Ľudia nemôžu nič získať, bez toho aby najprv niečo dali ako odplatu. Aby sme dostali, musíme stratiť niečo rovnakej hodnoty. To je prvý zákon alchýmie – zákon rovnej výmeny. Vtedy dávno.....sme skutočne verili, že je to jedna jediná pravda o svete. Ibaže Edward Elric a jeho brat Alfonse zabudli, že človek nie je len organizovaným zhlukom presne navážených prvkov a v zármutku nad stratou milovanej mamy sa pokúsili z ekvivalentnej hmoty transmutovať matku späť na tento svet. Porušenie základného tabu alchýmie a dôsledná aplikácia zákona rovnej výmeny zobrala Alovi celé fyzické telo a záchrana jeho psyché uzavretím do starého brnenia stála Eda ruku a nohu. Navyše to, čo stvorili behá niekde vonku a rovnako ako oni sa snaží získať Kameň mudrcov –jediný artefakt , umožňujúci porušenie prvého zákona alchýmie a možnú cestu k veciam, ktoré v rámci rovného obchodu stratili. Úvodné epizódy (asi prvých sedem, akonáhle Tucker vyrobí svoju hovoriacu chiméru seriál poriadne potemnie) slúžia len na oboznámenie sa s hlavnými aktérmi príbehu. Tu ma trochu zarážalo preskakovanie časových rovín, avšak i toto má v rámci seriálu svoju nosnú funkciu – pripraviť “dosky” na neskoršie dejstvá príbehu; často sú tieto úvodné epizódy omnoho spätejšie s hlavnou líniou než sa zdá. Príbeh je pomerne originálny a to tak zasadením do akejsi paralely rakúskouhorskej či nemeckej monarchie pred prvou svetovou vojnou , ako i prvkom využívania alchýmie, okolo ktorého sa celý seriál točí. Morálno-etická nevyhranenosť postáv príznačná pre anime je prítomná i vo FMA. Každá z postáv má svoje traumy, ktoré ju formovali a svoju vlastnú motiváciu, odlišujúcu sa od ostatných postáv alebo ich skupín. Seriál výborne pracuje s vývojom postáv (najzreteľnejšie je to u Eda) a s postupným odhaľovaním ich psychologického pozadia. Napríklad “teroristu” Scara budete zo začiatku odsudzovať, následne po tom ako sa odhalí jeho minulosť a úloha v rámci príbehu, stane sa pre vás jednou z najvýraznejších a najobdivovanejších postáv seriálu. Priaznivci anime zaťažení na charizmatické ženské postavy si však tiež užijú – mechanička Winry, Izumi sensei, poručíčka Hawkeye a rozporuplná homunkulka Lust sa jednoznačne môžu zaradiť do siene slávy “silných ženských hrdiniek v anime”. Bez čoho by však FMA nebol nikdy tak úspešný a obdivovaný je jeho varovný protivojnový podtext. Nečakajte filozofické eseje, skôr popkultúrne vyjadrenie názoru, že (hoci to s náboženstvom skutočne vôbec nesúvisí) všetko utrpenie z vojen vzniká kvôli tomu, čo sa tradične nazýva siedmymi smrteľnými hriechmi ľudí. Je len málo vecí , ktoré by som mu vytkol a ktoré nebudú vadiť všetkým. Sú to hlavne superdeformácie pri niektorých narážkach a možno na môj vkus trochu uponáhľaný koniec. Rozhodne však patrí k tomu najlepšiemu čo som videl 10/10 P.S. Chcel by som vidieť crossover FMA a Slayers kde sa stretnú Ed s Linou Inverse a kým jej Ed nadáva, že je plochá ako žehliaca doska, Lina naň vrieska že je “chibi”.....stávky na toho kto to prežije prijímam výhradne 1.4.2407. P.S. 2 Ak je váš miestny Führer divný, treba ho zosadiť, inak bude po prdeli.(17.10.2007)

Druhá polovina seriálu na ten řádně ochucený děj z mangy sice nemá, na druhou stranu si můžeme užít více prostoru a nabrat sympatie pro děj a postavy, které jsou v remaku poněkud okleštěny. Teda ne že by druhá půlka stála za přesně mířený políček pro tvůrce, ale dovolím si citovat paní Dědinovou ze Smržovky u Jablonce nad Nisou, která vždy v teleshoppingu na Barrandově „recenzuje” přistýlku Dormeo Renew: „(…) to jako ne že by se pak člověk už nevyspal na těch starejch, proleženejch matracích, ale když už jste naučení na lepší, tak je to něco jinýho, no, na lepší si člověk prostě zvykne rychlejc…" V překladu: nezabije to nikoho, když se na to dodívá úplně do konce, ale když si pak naservírujete před čumák nového Alchymistu, už si na něj zvyknete (a to rychle) a budete jej hltat až po čtyřiašedesátý díl. Ale neodrazuji tím nikoho od sledování toho starého, to ne, mrkněte se na něj, ale tak po třicátým díle na to hoďte bobek a ukájejte se novým Alchymistou. Přeji dobrou chuť.(8.8.2011)

• - Jméno Dante znamená v latině "věčný". (Hromino)

• - Přibližně v polovině se seriál odklání od své manga předlohy a vydává se vlastní cestou, oproti tomu verze seriálu Fullmetal alchemist: Brotherhood (od r. 2009) se své předlohy drží celou dobu. (Hannibal92)

• - Spoiler: Tetování Ourobora pojídajícího vlastní ocas, kterého mají vytetovaného všichni Homunculové, představuje osud, před kterým nelze utéct. Paralelu lze najít u Homonculových, kteří se rovněž marně snažili osudu vyhnout. (Zdroj: ČSFD.cz)