Fullmetal Alchemist (TV seriál)

• Česko

Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců

Hagane no renkindžucuši

鋼の錬金術師 Fullmetal Alchemist

Hagane no renkinjutsushi

Fullmetal Alchemist

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2003–2004, 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Toru Fukushi

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu, Tošihiko Seki, Júdži Ueda, Vic Mignogna, Keidži Fudžiwara, Sang-hyeon Eom, Matthew Tompkins, Chuck Huber, Masane Cukajama, Akiko Jadžima, Tóru Ókawa, Kentaró Itó, Kendži Ucumi, Daisuke Sakaguči, Kazuki Jao, Micuki Saiga, Reiko Kiuči, Kjóko Hikami, Hiroši Naka, Mikako Takahaši, Satomi Kórogi, Džódži Nakata, Džun Fukušima, Miju Macuki, Fumihiko Tačiki, Hidekacu Šibata, Daisuke Góri, Šóko Cuda, Kódži Totani, Šó Hajami, Asami Mukaidono, Jasunori Macumoto, Kacujuki Koniši, Naoki Makišima, Hirojuki Jošino, Megumi Tojoguči, Emi Motoi, Eriko Kawasaki, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Masaši Ebara, Tomoko Kawakami, Takaja Haši, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Kendži Nomura, Kóiči Sakaguči, Tóko Aojama, Šin'ja Ótaki, Jú Mizušima, Takajuki Sugó, Masa'aki Cukada, Júko Sató, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Tomohisa Asó, Rjókiči Takahaši, Jasuhiro Takato, Džin Horikawa, Reiko Suzuki, Mičiru Jamazaki, Rjúzó Hasuike, Šin Aomori, Nobujuki Furuta, Kei Kurita, Takaši Kondó, Seidži Sasaki, Masakazu Kohara, Rintaró Niši, Aikó Ogata, Cuguo Mogami, Jošihisa Kawahara, Kinrjú Arimoto, Makoto Cumura, Tecu Širatori, Rumi Očiai

Druhá polovina seriálu na ten řádně ochucený děj z mangy sice nemá, na druhou stranu si můžeme užít více prostoru a nabrat sympatie pro děj a postavy, které jsou v remaku poněkud okleštěny. Teda ne že by druhá půlka stála za přesně mířený políček pro tvůrce, ale dovolím si citovat paní Dědinovou ze Smržovky u Jablonce nad Nisou, která vždy v teleshoppingu na Barrandově „recenzuje” přistýlku Dormeo Renew: „(…) to jako ne že by se pak člověk už nevyspal na těch starejch, proleženejch matracích, ale když už jste naučení na lepší, tak je to něco jinýho, no, na lepší si člověk prostě zvykne rychlejc…" V překladu: nezabije to nikoho, když se na to dodívá úplně do konce, ale když si pak naservírujete před čumák nového Alchymistu, už si na něj zvyknete (a to rychle) a budete jej hltat až po čtyřiašedesátý díl. Ale neodrazuji tím nikoho od sledování toho starého, to ne, mrkněte se na něj, ale tak po třicátým díle na to hoďte bobek a ukájejte se novým Alchymistou. Přeji dobrou chuť.(8.8.2011)

Jedno z nejlepších anime jak po dějové, tak i po animační stránce, které jsem měl tu čest vidět...a ani film se nedrží zpátky, ba právě naopak, jde ještě dál, co se dokonalosti týče. Jedná se o přímé pokračování seriálu, takže z děje bohužel nemůžu nic prozradit....jediné, co snad mohu říct je, že film si zahrává s minulostí naší reality, s tou temnou minulostí..(26.7.2006)

Pět hvězdiček, byť mladší bráška (Brotherhood) je o poznání silnější kafe. I tak Fullmetal Alchemist zůstává výtečným anime, které si z předlohy vzalo postavy a rozvinulo je směrem, kterej se sice o dost liší, ale i tak přináší řadu temných i světlých filozofických hlubin a myšlenek. FMA je ale hlavně příběhem o dvou bratrech, jejich lásce až za hrob, o jejich cestě za poznáním života, jeho ceny... a hlavně je to prostě a jednoduše filozofický podobenství par excellence.(4.10.2007)

Jop, jsem další komu se tenhle seriál moc líbil. Když si to vezmete je to úžasný nápad, alchymie, ekvivalentní výměna atd. Je to fakt super. Moje nejoblíbenější postava je asi Armstrong. Další úžasný nápad je pojmenovat homonkuli podle sedmi smrtelných hříchů. Momentálně sleduji i brotherhood a jsem rád, že je tolik odlišný, jinak bych asi 64 dílů nevydržel. Zatím se mi zdá tenhleten lepší. Je to můj 101 komentář a tohle je 101 nejlepší seriál. (Poznámka pro mě, překopat komentář jakmile dostaneš filosofickou náladu)(15.3.2014)

Dlouho jsem přemýšlel, čím to je, že si chci pustit tento seriál, kdykoli mám voný čas. Je zábavný, je dobrodružný, má super hudbu, ale tím disponuje opravdu mnoho seriálů. Teprve nedávno jsem si uvědomil, že to není kvůli promyšlenému a něco sdělujícímu příběhu, ale díky cílům postav. Každá usiluje různým způsobem o něco jiného a příběh stojí vlastně spíše stojí na mixu jejich jednání, než na předem dané linii. Avšak to nic nemění na vtipnosti, napětí a báječné mytologii. Příběh propojuje i zdánlivě samostatné díly a několikrát výborně graduje... nic nemůže gradovat pořád. Pohltit však dokáže spolehlivě kdykoli. Obzvláště během hororově mysteriózních pasáží dokáže diváka doslova uvěznit do děje. V klidných a poetičtějších zase na tváři vykouzlí usměv. Seriál mi trošku připomínal Naruta, ale bez všech záporů, kterými je Naruto přeplněn. Jde prostě o výjmečné anime s výtečným dějem, příjemnou animací a skvělou hudbou, které moc doporučuji.(15.1.2008)

• - Nápis, který má v tomto seriálu Eduard vyrytý na vnitřní straně svých kapesních hodinek, zní "Don't forget 3. Oct. 10", ale u remaku seriálu Fullmetal alchemist: Brotherhood (od r. 2009) i u mangy, která byla použita jako předloha pro natočení obou seriálů, se objevuje nápis "Don't forget 3. Oct. 11". (Hannibal92)

• - Téměř každý člen armády (Mustang, Hawkeye, Fury, Havoc, Hughes, dokonce i Hawkeyin pes, Černý Hayate) je pojmenován po vojenském letounu, většinou z období druhé světové války. Výjimkou je King Bradley, jenž byl pojmenován po obrněném transportéru M2 Bradley. (Hromino)

• - Jméno Dante znamená v latině "věčný". (Hromino)