Fullmetal Alchemist (TV seriál)

• Česko

Fullmetal Alchemist - hledání kamene mudrců

Hagane no renkindžucuši

鋼の錬金術師 Fullmetal Alchemist

Hagane no renkinjutsushi

Fullmetal Alchemist

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Japonsko, 2003–2004, 21 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Toru Fukushi

Rie Kugimija, Romi Paku, Hóko Kuwašima, Džun'iči Suwabe, Nana Mizuki, Fumiko Orikasa, Hidejuki Tanaka, Kazuko Sugijama, Kotono Micuiši, Takehito Kojasu, Tošihiko Seki, Júdži Ueda, Vic Mignogna, Keidži Fudžiwara, Sang-hyeon Eom, Matthew Tompkins, Chuck Huber, Masane Cukajama, Akiko Jadžima, Tóru Ókawa, Kentaró Itó, Kendži Ucumi, Daisuke Sakaguči, Kazuki Jao, Micuki Saiga, Reiko Kiuči, Kjóko Hikami, Hiroši Naka, Mikako Takahaši, Satomi Kórogi, Džódži Nakata, Džun Fukušima, Miju Macuki, Fumihiko Tačiki, Hidekacu Šibata, Daisuke Góri, Šóko Cuda, Kódži Totani, Šó Hajami, Asami Mukaidono, Jasunori Macumoto, Kacujuki Koniši, Naoki Makišima, Hirojuki Jošino, Megumi Tojoguči, Emi Motoi, Eriko Kawasaki, Takehiro Murozono, Kódži Išii, Masaši Ebara, Tomoko Kawakami, Takaja Haši, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Kendži Nomura, Kóiči Sakaguči, Tóko Aojama, Šin'ja Ótaki, Jú Mizušima, Takajuki Sugó, Masa'aki Cukada, Júko Sató, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Tomohisa Asó, Rjókiči Takahaši, Jasuhiro Takato, Džin Horikawa, Reiko Suzuki, Mičiru Jamazaki, Rjúzó Hasuike, Šin Aomori, Nobujuki Furuta, Kei Kurita, Takaši Kondó, Seidži Sasaki, Masakazu Kohara, Rintaró Niši, Aikó Ogata, Cuguo Mogami, Jošihisa Kawahara, Kinrjú Arimoto, Makoto Cumura, Tecu Širatori

Fullmetal Alchemist sa mi zapáčil natoľko, že som si ho pozrel za necelé tri dni a aj po rokoch si myslím, že zaslúžene patrí k tomu najlepšiemu, čo môže japonská animovaná produkcia ponúknuť. V tomto prípade sa jedná o epochálny počin, o ktorom by sa malo rozprávať v superlatívoch. Musím uznať, že ma to naozaj bavilo. Je tu mix rôznych žánrov a každá, hoc len bezvýznamná, časť z nich je prepracovaná veľmi dôstojne a na úrovni. Je len veľmi málo filmov a seriálov, pri ktorých sa s mojím telom takto zahrávali emócie a plne som si to užíval. V jednom momente sa smejem, z ďalšieho mi beží mraz po chrbte, v inom som naštvaný a v ďalšom sa cítim smutno, no ani v jedinom sa nenudím - to je skrátka záruka kvality. Vypisovať sa o chybách snáď ani nemá zmysel; sú tu a nie je ich málo, ale sú to tie chyby, ktoré sú takmer všade inde a pri tejto záležitosti ich ani nevnímame. Písať o pozitívnych stránkach filmu je snáď ešte zbytočnejšie; či už sa jedná o hudbu, charaktery, príbeh apod., to všetko je prinajhoršom výborné. Brotherhood sa mi páčil menej.(15.7.2018)

Fullmetal Alchemist a jeho 51 dielov som zozral za 5 dni a to tak ze poslednych 5 dielov som si doslova a do pismena setril a nechcel som ich za ziadnu cenu pozriet, lebo mi bolo luto ze serial sa po nich konci. Ak by som mal hodnotit jednotlive casti tak sa ich naslo dokopy mozno 5 takych ktore neposunuli ten zakladny dej dopredu alebo odbocovali z hlavnej dejovej linie, lenze neboli o nic horsie ako tie ostatne. Tych zostavajucich 46 dielov hnalo cele dianie dopredu naozaj rychlo a nejaka vysvetlovacka, dlhsia zastavka a podobne bola iba vynimocne. FMA je proste kultove anime ktore sa originalnym pribehom, pojatim a postavami radi medzi absolutnu spicku. Nadhera.(7.3.2009)

Hlavní výhoda Alchymisty je podle mě v tom, že s mangou má společná maximálně jména hlavních postav. Jen tak může vzniknout celkem dlouhé anime bez zbytečných dílů a fillerů, které jinak vznikají, aby děj anime nedohnal děj mangy. U Alchymisty tvůrcům na ději v manze nezáleželo, protože už asi u 10. dílu se naprosto rozcházeli. Díky tomu se děj držel prakticky ve všech dílech na vysoké úrovni a mohl ho rozvíjet i následný film. To je něco, co jsem u jiného anime (snad kromě Hunter x Hunter) neviděl.(13.1.2008)

Překvapivě ne úchylné japonské anime se zajímavou myšlenkou s alchymií, kolem které se rozvíjí rozvětvený příběh s mnoha výbornými postavami. Škoda, že většina soubojů je předvídatelných a v konečném důsledku Edward většinu prohraje nebo ho někdo zachrání v poslední okamžik. Na druhou stranu je to příjemné a návykové sledování, zasmějete se a závěr seriálu je prostě krásný a naplňující.(11.4.2014)

Nevím, jestli jsem učinila správné rozhodnutí, že si tuhle kultovní anime záležitost dám až po přelouskání mangy. Přestože od doby, kdy jsem to dočetla, už slušný čas uplynul, měla jsem pořád potíže užívat si děj, který nepředpokládám a který je mnohem nesmyslnější, než by mě napadlo. Nakonec se mi to víceméně povedlo a uznávám, že se s tím tvůrci vypořádali znamenitě. Poslepovat scény z předlohy a mezery mezi nimi vyplnit tak, aby vznikl naprosto odlišný příběh, který dokonce v některých částech tomu původnímu vyloženě protiřečí... to chce vážně talent. Bavila jsem se dobře, a teď hurá na verzi 2009!(1.3.2013)

• - O první ze čtyř úvodních písní „Melissa“ se postarala kapela Porno Graffitti. Ta druhá „Ready Steady Go“ je od kapely L'Arc~en~Ciel, třetí „Undo“ je od kapely Cool Joke a o tu čtvrtou „Rewrite“ se postarala kapela Asian Kung-fu Generation. (CarnTheNunya)

• - První ze čtyř závěrečných písní „Kesenai Tsumi“ nazpívala zpěvačka Nana Kitade. Ta druhá „Tobira no Mukou e“ je od kapely YeLLOW Generation, třetí „Motherland“ je od zpěvačky Crystal Kay a čtvrtá „I Will“ je od zpěvačky Sowelu. (CarnTheNunya)

• - Téměř každý člen armády (Mustang, Hawkeye, Fury, Havoc, Hughes, dokonce i Hawkeyin pes, Černý Hayate) je pojmenován po vojenském letounu, většinou z období druhé světové války. Výjimkou je King Bradley, jenž byl pojmenován po obrněném transportéru M2 Bradley. (Hromino)